Máme pre vás veľmi zaujímavý rozhovor s Dušankou 😊. Mamičkou, ktorú trápili asi rovnaké problémy ako všetky ženy po pôrode. Ako sa zbavila popôrodných kíl a ako sa vyrovnala s diastázou? O tom aj o mnohých ďalších zaujímavých veciach sa dočítaš práve teraz 😊.
Dušanka, vaša premena zaujala hlavne mamičky, pretože to, ako sa zbavovať kíl po pôrode a spevňovať telo, bude vždy veľmi diskutovaná téma. Ako ste začínali vy? Čo bola vaša štartovacia rovinka? Koľko mesiacov ste boli po pôrode? Aké bolo tehotenstvo a ako ste na tom boli s kondičkou?
Keď som porodila, bola to pre mňa úľava, pretože som mala za sebou dosť náročné tehotenstvo, z ktorého som väčšinu preležala. Som inak celkom aktívny typ, takže to bolo náročné na psychiku, ale aj na kondíciu, tá mi klesla na najnižší bod v živote. Asi 5 mesiacov mi mobil zobrazoval priemer krokov za deň cca 36. Nevedela som sa dočkať, kedy začnem cvičiť, ale brzdili ma dve veci: rana po cisárskom reze a k tomu diastáza. Musela som preto začínať veľmi opatrne.
Namotivovaná som po tehotenstve bola brutálne, povzbudzoval ma manžel Štefan, ktorý cvičí, a tiež každodenné maličkosti: odniesť syna v autosedačke po schodoch a neumrieť pri tom či prestať vstávať od neho ako buldozér a budiť ho tým. S prvými cvikmi na diastázu som začínala asi 3 mesiace po pôrode a s Fitshakerom o ďalší mesiac. Ale až po konzultácii s fyzioterapeutkou, všetko veľmi opatrne, žiadne brušáky a tak.
Aké ďalšie razantné zmeny nastali vo vašom jedálničku? Čo všetko ste z neho vyškrtli a čím ste to nahradili 😊?
So stravou to išlo trochu ťažšie, ja sa rada dobre najem, ale keď som videla výsledky cvičenia, povedala som si, že to skúsim. Na materskej mám stravu vo vlastných rukách, a tak nie je čas na výhovorky typu: nikde v okolí nevaria diétne menu alebo nestíham si variť diétne veci. Sestra mi ukázala aplikáciu Kalorické tabuľky, jej trénerka mi nastavila denný príjem na 1 750 kalórií a ja som sa tým mala len riadiť. Keď som zbadala hodnoty masla, skoro som odpadla. Takže som sa s ním rozlúčila a zbohom som dala aj pečivu, syrom a sladkostiam. To bolo pre mňa najhoršie. No a vybrala som sa fit štýlom, takže pridala som mäso, tvaroh, teda viac proteínov a menej sacharidov − hlavne tak, aby som nebola hladná. Vlčí hlad je totiž môj najväčší nepriateľ.
Teší nás, že ste cvičili s nami 😊. Kto z trénerov, ktorí sú v našom tíme, vás dokázal najviac namotivovať a vy ste pri ňom podali najlepší výkon?
Moja najväčšia motivátorka je Oľga Bartalská. Zo začiatku som nevládala urobiť ani 10 drepov a zvládla som tak jeden kľuk, aj to ženský. Postupne som sa zlepšovala a na Oľgine cvičenia som sa tešila najviac. Manžel sa vždy len smial, keď som sa s ňou v obývačke rozprávala štýlom: Čo si sa zbláznila? Zabudni na to!
Pučila som sa pri nej najviac, ako sa dalo, ale jej cviky ma aj najďalej posunuli. Venujem sa i tancu, takže obdivujem jej krásnu techniku cvikov, vie perfektne rátať a nebabre sa s nami. Mám rada takýchto priamych ľudí, takže sme si sadli.
Keď sme pri športe, ako vám to šlo? Zlepšovali ste sa zo dňa na deň a to vás motivovalo alebo ste sa museli do pohybu nútiť?
Môj manžel hovorí: Nie je ťažké cvičiť, keď sa ti chce, ale keď sa ti nechce. Sú rôzne dni. Začínala som v zime, nevládala som nič, vonku tma, nebolo najľahšie sa namotivovať. Ale potom prišiel nejaký týždeň, keď sa mi „zadarilo“, zvládla som celú Oľgu napríklad, a to ma posúvalo ďalej.
Diastáza, obrovská téma, ktorá sa medzi našimi babami preberá často. Ako ste sa s ňou popasovali vy? Navštívili ste aj odborníka, ktorý vám v tejto veci pomohol?
Diastáza − tak o nej nie je nikdy dosť informácií. Podľa mňa by sa o nej malo hovoriť oveľa viac. Veľa žien (a inak aj mužov s veľkým bruchom) o nej vôbec nevie a dostať sa k odborníkovi či odborníčke je priam nadľudský výkon. Tí si, mimochodom, neváhajú pýtať za konzultácie dosť vysoké sumy a objednať sa k nim môžete tak o rok. Skúšala som si pozrieť videá na Youtube, ale pochopiť techniku tých cvikov mi nejako nešlo. Oslovila som preto známu fyzioterapeutku. Ona ma naučila dýchať a správne zapájať a aktivovať brušné svalstvo pri špeciálnych cvikoch na diastázu, ale aj pri drepe a kľuku napríklad.
Diastáza je beh na dlhé trate, takže sa s ňou stále vyrovnávam. Z Fitshakera musím vynechávať všetky sklápačky a skracovačky − v podstate sa s diastázou ani nedajú cvičiť, keďže uprostred brucha je vlastne diera. A ak sa cvičia, len ju zhoršujú. Všetky tieto cviky nahrádzam cvikmi na diastázu, ktoré tiež vedia dať zabrať. Zo štyroch prstov som diastázu stiahla na jeden až dva, podľa aktivácie svalov.
Hovorí sa, že vo dvojici sa to lepšie ťahá, bol to aj váš prípad 😊? Mali ste nejakú fitnes kamošku, ktorá bola v tejto premene s vami 😊?
Áno, a bola to náhoda. K Fitshakeru som sa pridala koncom januára, keď bežala novoročná výzva. A našla som tam kamošku Marku, ktorá Fitshaker cvičila už pár týždňov. Má o dva mesiace staršiu dcéru, za sebou cisársky, takže sme mali veľa spoločných tém. Zanadávali sme si spolu na Oľgu (v dobrom, samozrejme) a riešili napríklad kokosový olej. Je fajn ťahať to vo dvojici, obe s Fitshakerom stále cvičíme a hlavne, namotivovali sme aj ďalšie dve kamošky mamičky z okolia.
Keď sa teraz pozriete do zrkadla, v čom sú tie pocity iné ako tie, ktoré ste mali pred výzvou?
Hlavne sa cítim silná a zdravá a to je najviac. To, že sa vpracem do šiat zo stužkovej, je už len milý bonus. Autosedačka s mojím 8-kilovým synom je už malina, a keď od neho spiaceho odchádzam, už nie som buldozér, ale minimálne puma. Cvičenie totiž pomáha nielen na fyzické zdravie, ale aj na psychiku. Cítim sa fajn a pokračujem ďalej 😊.
Dušanke ďakujeme za rozhovor 😊.
Neprehliadni, na Fitshakeri sme nedávno spustili aj nový edukatívny program na tému diastáza. Dozvieš sa v ňom všetko, od toho, čo to diastáza je, ako si ju samodiagnostikovať, tipy po pôrode až po pár konkrétnych cvikov pre teba: