Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Chceš byť príťažlivá a sexy? Prestaň nosiť podpätky a kabelky!

Určite to poznáš… topánky musia ladiť s kabelkou, pracovná pozícia si vyžaduje nosiť opätky, špeciálna príležitosť dress code a samozrejme, byť SEXY. To je len zlomok dôvodov, prečo baby, ženy, kočky, slečny, dievčatá, nosia tieto “úžasné” módne vychytávky. Občiansky preukaz by som zobral tomu, kto to vymyslel. Tieto doplnky ti môžu uškodiť viac ako si si myslela!

Pýtaš sa prečo?

Asi naozaj nepoznám činnosť, ktorá by viac poškodzovala naše zdravie (ak nerátam drogy, alkohol, cigarety a pod.), možno ešte sedenie. Nosenie týchto dvoch “ozdôb” má katastrofálne následky na správne držanie tela a funkciu jednotlivých segmentov, a s tým spojené poruchy pohybového systému.

Čo spôsobujú podpätky?


  • príliš veľký tlak na priehlavkové kostičky (tzv. metatarzy)

  • narušenie priečnej klenby nohy, ktorá sa nachádza práve medzi týmito kostičkami. Z tohto môže ľahko vzniknúť úplne nepekná a asexuálna funkčná porucha, ktorej sa hovorí vbočený palec (tzv. hallux valgus)

  • pozícia pätovej kosti je abnormálne vysoko, takže lýtkový sval je v neustálom napätí, ktoré spôsobuje skracovanie lýtka a tzv. Achylovej šľachy

  • narušenie pozície v členkovom kĺbe sa odzrkadlí aj vyššie. Keďže v tele je všetko poprepájané, tak pri nosení podpätkov dochádza, k narušeniu polohy panvy. Tým sa väčšinou oslabuje brušné svalstvo a skracuje chrbtové, čím dochádza k preťaženiu v driekovej časti chrbtice (tzv. hyperlordóza). Toto preťaženie môže viesť až k vyskočeniu medzistavcovej platničky (tzv. hernia disku) a bolestiam chrbta.

  • akonáhle sa ti naruší poloha panvy, takmer zákonite sa naruší aj poloha chrbtice, ktorá môže spôsobovať ďalšie ťažkosti v jej ostatných oblastiach, napr. v krčnej chrbtici. Takže, keď ťa najbližšie bude bolieť hlava, nedávaj si ibalgin, ale skús začať napravovať držanie tela.


fitshaker_blog_podpatky
Takže botičkami za stopadesát euri sme si už pekne pokašlali. Poďme k tomu ešte zladiť spomínanú kabelku.
Väčšina dievčat a žien nosí kabelku na jednej strane alebo na jednom ramene. Bohužiaľ, je to vždy na tom istom ramene! Predstav si, že by si cvičila a stále by si to robila len jednou stranou tela. Napr. cvičila by si len pravý biceps, len prvé stehno alebo len pravé rameno. Ako by tvoje telo vyzeralo? No predsa HROZNE. A presne toto isté robíš aj s tou tvojou vysnívanou kabelkou, ktorá ti tak krásne ladí s topánkami na vysokom podpätku.
fitshaker_blog_kabelky
Touto činnosťou dochádza k tzv. skolióze alebo k skoliotickému držaniu tela, čiže k vybočeniu chrbtice do strany.

Povedzme si, čo také skoliotické držanie tela môže spôsobiť?

Je to hlavne:

  • oslabenie svalov jednej strany tela, a zároveň preťaženie svalov druhej strany = svalová disbalancia

  • zhoršené dýchanie

  • bolesti hlavy

  • tlak na vnútorné orgány

  • deformácie stavcov a medzistavcových platničiek

  • nevábny vzhľad tela, ktorý vôbec nie je sexy, ani keď máš tú najdrahšiu a najkrajšiu kabelku na svete alebo parádne botičky


Doctor research patient spine scoliosis deformity
 

Čo robiť s poškodeným držaním tela vďaka kabelkám a topánočkám?

 

1. Cvičiť

Základom napravenia chybného držania tela je pravidelné cvičenie. Môžeš vyskúšať napr. SM systém (na stabilizáciu a mobilizáciu chrbtice), s ktorým mám ja osobne veľmi dobré skúsenosti a často ho využívam so svojimi klientmi. Toto cvičenie, ak sa dobre naučíš, tak ti zaberie len 10 min. Avšak týchto 10 min je ideálne opakovať, čo najviac. Kľudne aj v rámci prestávky v robote, samozrejme, naboso, bez opätkov. Odporúčam ti vyhľadať niekoho, kto tomu aspoň trošku rozumie. Ideálny je buď fyzioterapeut alebo lepší tréner, ktorý má dané vedomosti a skúsenosti.
 

2. Uvoľňovať/naťahovať

Dobré je využívať rôzne strečingové metódy, napr. PIR, statický strečing, rôznu mobilizáciu alebo každý deň používať masážne penové valce, tzv. Foam roller.  Napríklad valce značky Blackroll sú perfektné na uvoľnenie svalstva a fascií. Vždy je to však individuálne, že ktoré svaly uvoľniť a ktoré posilniť.

 

3. Kompenzácia

Je asi to najjednoduchšie, čo môžeš pre seba urobiť. Poviem pár príkladov. Nosíš kableku na ľavom ramene? Tak si to uvedom a začni ju nosiť na pravom ramene. Alebo ešte lepšie, začni ju nosiť “na kríž”. Nosíš často opätky? Tak začni chodiť bosá. Doma ti stačia len ponožky, a keď je vonku pekne, tak úplne na boso niekde po trávičke. V robote ich daj dole vždy, keď sa dá. Pod stôl sa aj tak nikto nepozerá. Vonku sa snaž nosenie podpätkov úplne eliminovať, resp. ich nos len, keď je to nevyhnutné.
 
Tak ako si sa rozhodla? Ešte stále sa budeš toľko hrdiť tvojimi krásnymi kabelkami a topánkami? Ver, že to nie je až také krásne ako sa zdá. A uznaj sama, či ti stav tvojho tela za to stojí. Veď si nádherná aj bez nich. :-)
Hlbšie spracovanú tému o kabelkách a podpätkoch nájdete na mojej stránke TU.
 
Mohlo by ťa zaujímať aj:
Zacvič si v práci (aspoň) 5 minút
Drepy - prečo ich robiť každý deň?
Zlepšite si mozog týmto cvičením
Michal Pataky
Redaktor vo Fitshaker

Som absolvent FTVŠ UK so špecializáciou Fitness. Dlhodobo pôsobím ako osobný a kondičný tréner. Pracujem s rekreačnými a výkonnostnými športovcami, venujem sa hlavne bežným ľuďom, bežcom, ale aj iným športovcom. Nedávno som pôsobil ako kondičný tréner pri extraligovom družstve basketbalistiek. Zameriavam sa hlavne na funkčný tréning s dôrazom na správne držanie tela. Okrem toho som zakladateľom internetového obchodu www.protrening.sk.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.