Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako trénovať mozog? Toto odporúča trénerka Andrejka

cvičenia mozgu
Učiť sa niečo nové, čo náš mozog „nemá ešte nabehané“, je dôležité počas celého života. Podobne totiž ako ochabujú svaly tela, keď ich nepoužívame, aj mozog lenivie, ak nie je namáhaný a stimulovaný. Ľudia, ktorí sa aj v pokročilom veku učia, majú niekoľkonásobne nižšie riziko, že dostanú mozgové ochorenia.

Prečo sa neustále učiť niečo nové?

Učiť sa novým schopnostiam je perfektný tréning aj na to, ako ostať vnútorne mladý, flexibilný, mysľou otvorený a zvedavý. Spôsobov je mnoho: môžeš sa učiť cudzí jazyk, hru na hudobnom nástroji, nový šport, ísť do práce či na výlet novou cestou... Dôležité je dať si dennú dávku učenia sa niečoho, čo je pre nás aspoň trošku výzva. Pri učení sa v mozgu vytvárajú nové neurónové prepojenia, a tak je mozog aktívnejší.
V aktívnosti mozgu, môžu pomôcť aj mobilné aplikácie, ktoré stimulujú rôzne časti mozgu. Zameriavajú sa na cvičenia v oblasti jazyka, pamäti, priestorovej orientácie aj matematiky. Keď už je mobil súčasťou našej každodennosti, môžeme ho použiť aj na náš rozvoj a zdravie. Odporúčam napríklad zahraničné aplikácie LUMOSITY alebo ELEVATE, kde v neplatenej verzii trénuješ každý deň 3 iné hry.
K fit mozgu tiež prispievajú pravidelný hlboký spánok, vyvážená strava, mindfulness, čítanie a, samozrejme, fyzické cvičenie.

To je perfektné aj v tom, že často zapája súhru protiľahlých končatín, a kým to pre nás nie je úplne samozrejmý pohyb, je to skvelá výzva pre mozog. Zároveň pri fyzickej aktivite sa zvyšuje tep srdca, a teda telo pumpuje viac krvi do mozgu, čo prispieva k jeho zdraviu.
ako trenovat mozog
 

Tréning mozgu

Na tréning mozgu sú výborné aj cviky s rukami a prstami, keď jedna ruka robí súčasne niečo iné ako druhá. V tomto videu ti ponúkam jeden z niekoľkých cvikov, ktoré som si vymyslela, a ak chceš trénovať pravidelne, sleduj moju stránku www.fb.com/cviceniaba, kde budem raz za 2 týždne postovať nové cviky na mozog.
Tento cvik volám „4-1“. Jednu dlaň nasmeruj nahor a palec schovaj, takže dlaň ukazuje 4 prsty. Na druhej vytvor päsť a palec ukazuje jednotku nahor. Dbaj na udržanie rovín, teda palec sa nekriví a dlaň sa nevytáča. Postupne vymieňaj ruky tak, že naraz jedna ukazuje jedno a druhá druhé. Keď sa toto naučíš, zrýchli tempo, nech máš väčšiu výzvu.
Ako so všetkým, nie je dôležité urobiť to ihneď správne. Cieľom je tréning mozgu, učenie sa niečoho nového, skúmanie, a teda postupné skúšanie, zlyhávanie a nakoniec vedenie :-). Trénujeme si nielen schopnosť pozornosti, koncentrácie, vnímania, ale aj schopnosť vedieť sa na sebe zasmiať :-).
 
Aj v novej Výzve do plaviek 2020 budeš trénovať aj svoj mozog. Množstvo cvikov práve v Pilatese zostavuje Andrejka tak, aby si cvičila s protiľahlými končatinami tak, ako bežne nezvykneš. Pri tom ako spevňuješ telo a posilňuješ chrbát zároveň venuješ čas aj svojmu mozgu. Super, nie? S Andrejkou sa stretneš aj v novej Výzve do plaviek 2020. Pridaj sa ešte dnes, začíname už 4.mája:
výzva
 
Pre tvoj mozog môžu byť aj toto nové podnety, vďaka ktorým ho budeš trénovať:
9x cviky na bruško, ktoré odporúča trénerka Di
5x dychové cvičenia aj pre teba!
Spestri si svoju prechádzku v prírode. Vyskúšaj tento tréning vonku!
Fotka autora
Andrea Peniaková
Inštruktorka vo Fitshakeri

Som inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Joga a Gravid Joga v Bratislave a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Som tiež maminou 3-ročnej dcérky. Viesť cvičenia mi vždy dávalo veľký zmysel, pretože sú súčasťou starania sa o svoj fyzický aj duševný wellbeing. Postupom času sa stále len viac utvrdzujem, že Pilates aj Joga sú úžasné nástroje na to, ako sa cítiť vo svojom tele dobre, zdravo a vitálne. Či už je to vaše primárne cvičenie, alebo ako doplnok a podpora k ostatným športom a druhom pohybu, ktoré robíte. Teším sa na vás vo videjkách na Fitshakeri!

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.