Ako spoznať dobrého trénera a nepopáliť sa?

Dnešná doba a internet nás zahlcuje trendom, ktorý nám neustále ukazuje všetky tie krásne štíhle a vyšportované telá. Tento trend či chceme, alebo nie sa nám dostal pod kožu a každý z nás sa chce čo najbližšie priblížiť k tomuto ideálu krásy tela a zdravia.
Vieme, že nič z toho nie je zadarmo. Chce to pevnú vôľu, vytrvalosť a sebadisciplínu v strave a samozrejme aj v cvičení! Nie každý však vie ako presne na to, aby dosiahol svoj vytúžený výsledok. Čo môže jesť, čo by nemal jesť, ako správne cvičiť a neublížiť si.
To však nie je problém, ktorý sa nedá v dnešnej dobe hravo vyriešiť. V každom menšom aj väčšom mesta sa nachádza minimálne jedna posilňovňa či fitnescentrum, ktorá okrem kvalitného vybavenia poskytuje aj poradenstvo prostredníctvom osobných trénerov. Ako však zistiť, ktorý osobný tréner je ten vhodný pre mňa a ako si vybrať toho správneho?

 

Tu je 5 rád ako spoznať toho správneho trénera:

# 1: Vzhľad a prvý dojem

Nech si hovorí kto chce, čo chce, prvý dojem je vždy veľmi dôležitý. Treba si všimnúť, či tréner sám zodpovedá vzhľadu človeka, ktorý dbá o svoje zdravie a fyzickú kondíciu. Určite nás zaujme tréner, ktorý dobre vyzerá, má vyšportované telo a dbá o svoj zovňajšok. Je to totiž jeho vizitka. Určite by sme si skôr vybrali trénera, na ktorom hneď vidíme, že sám cvičí a žije zdravým životným štýlom ako toho, ktorého vzhľad tomu nezodpovedá. Je to zriedkavé, no ja sama mám skúsenosti s takými “kvázi” trénermi.

fitshaker-blog-ako-spoznat-super-trenera-2

 

# 2: Osobnosť trénera

Nasleduje osobné stretnutie s dotyčným trénerom. Je veľmi dôležité, aby ste mali pozitívny pocit z trénera, aby ste voči nemu hneď na prvý dojem pocítili určitú dávku dôvery, že tento človek zrejme vie, čo robí a môžem sa mu zveriť do rúk. Je veľmi dôležité veriť človeku, s ktorým budete tráviť nie vždy príjemné chvíle pri cvičení :-). Z osobnej skúsenosti viem, že to nie je vždy ľahké. Veľakrát ho budeš aj nenávidieť… ale len dovtedy, kým neodcvičíš poslednú sériu :-).

 

# 3: Schopnosť vedieť motivovať

Tou najpodstatnejšiu vecou, ku ktorej sa dostaneš počas cvičenia, je schopnosť trénera ťa motivovať. Ak si nebudeš veriť, že nejaké cvičenie zvládneš, (alebo budeš hovoriť, že už nevládzeš), tréner je tu na to, aby ťa posunul vždy za túto hranicu nepohodlia a donútil ťa dokončiť každé jedno cvičenie, či prekonať strach z vlastného zlyhania. Už len samotný pocit, že nad tebou niekto stojí, ťa motivuje prekonať bolesť a odcvičiť to, čo v hlave už podvedome odmietaš. Ak toto dokáže tvoj tréner, môžeš byť spokojná, že si si vybrala toho správneho.

fitshaker blog ako spoznat trenera

 

# 4: Primeranosť zaťaženia

Správny tréner by však nemal preceňovať schopnosti svojho zverenca, hlavne takého, ktorý v živote predtým nešportoval a nemá skúsenosti s cvičením vo fitnescentre. Ak vás tréner hneď na prvom tréningu odpáli tak, že sa týždeň nebude môcť hýbať, verte, že tento tréner nevie čo robí. Pomaly ďalej zájdeš.

 

# 5: Strečing po tréningu

Každý dobrý tréner vie, že pre zverenca je dôležité nie len cvičenie ale aj dostatočný strečing po tréningu. Dôležité je, ak tréner robí strečing so zverencom, dôkladne dbá na techniku a dĺžku trvania jednotlivých strečingových cvičení a spresní, na čo je ktoré cvičenie dobré.

Ak tréner spĺňa tieto základné požiadavky, môžeš byť pokojná, že si si vybrala toho správneho trénera, ktorý ti pomôže dosiahnuť požadované výsledky :-).

fitshaker blog ako spoznat dobru trenerku

PS: v neposlednom rade môžeš dať aj na názory a skúseností iných, ktorí mali možnosť spolupracovať s daným trénerom.

 

Samozrejme cvičenie s trénerom nie je pre každého. Ak máš peniaze a veľa času navyše, určite odporúčame poobzerať sa po kvalitnom trénerovi a vyskúšať si takéto cvičenie pod dohľadom. Nie všetci sa dokážeme motivovať k cvičeniu doma o samote. Ak ale takúto možnosť nemáš a radšej ušetríš peniažky a čas na cestovanie, nájdeš širokú paletu cvičení na Fitshakeri. Všetkých inštruktorov sme na Fitshaker poctivo vyberali a dáme za nich “ruku do ohňa” :-)

Dokonca teraz v Novoročnej výzve 2018 máš možnosť cvičiť pod vedením viacerých inštruktorov a vyskúšať aj rôzne druhy cvičení. Tréningový plán je zostavený tak, aby sa cvičenia striedali a na ich základe si dosiahla svoje vytúžené krásne telo. ;-)

cvičenie na doma

 

Prečítaj si aj:

Novoročná výzva 2018: efektívny NÁVOD, ako zhodiť nadbytočné kilogramy

Môžem si dať pohár vína či piva, keď chudnem?

Chcem schudnúť a mám nadváhu. Akým tréningom by som mala začať?

 

Zdroj fotiek: flickr.com (Creative commons only)

Klára Ravasová
Najnovšie články od Klára Ravasová (zobraziť všetky)

Článok bol pridaný dňa 08/08/2014 a zaradený do kategórie: Cvičenie   |   Autor: Klára Ravasová

Komentáre