Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako šetriť vodou viac, aby sme znížili svoju vodnú stopu?

Vetu − vodou treba šetriť − si už určite počula. Preto ju vypínaš pri umývaní zubov a aj pri tom, ako si šampónuješ vlasy. Do kanvice napúšťaš len toľko, koľko treba na tvoju šálku kávy, prípadne zvyšok necháš vychladnúť a poleješ ním kvety.
Alebo nie? V tom prípade, prosím, začni. Ty jej nedostatok možno (zatiaľ) nepociťuješ, no vedz, že na svete nemajú k pitnej vode prístup viac než dve miliardy ľudí. Voda začína byť veľmi vzácna, hovorí sa o nej ako o novej rope a niektorí vedci predpokladajú, že sa o ňu začnú viesť vojny.

Čo je to vodná stopa?

Ak máš však tieto úkony už zautomatizované, je čas posunúť sa o krok ďalej. Množstvo vody, ktoré míňaš každý deň, totiž ani zďaleka nie je len to, čo vidíš vytekať z vodovodného kohútika. Vo väčšom či menšom množstve sa skrýva v každej tvojej činnosti, v každej veci, ktorú používaš, nakupuješ, v každej službe, ktorú využívaš. Nazýva sa to vodná stopa a predstavuje celkové množstvo sladkej vody, ktoré sa minie pri výrobe, používaní alebo konzumácii vecí (potraviny, papier, oblečenie atď.), a vody z domácnosti, na pitie, splachovanie a umývanie pre každého z nás.
vodná stopa
 

Uveďme si príklad:

Kúpila si si tričko na cvičenie. Koľko vody si minula? Mohlo by sa zdať, že žiadnu − teda kým ho po prvom tréningu neprepotíš do nitky a neoperieš :-). Kým sa však k tebe dostalo, prešlo dlhú cestu. Poďme odzadu: museli ho dopraviť z veľkoskladu do obchodu, kam si si poň prišla (predstavujem si, že si si zobrala bicykel alebo pešibus), tam putovalo z fabriky, kde ho zošili, do nej zase z inej, kde ho v podobe látky farbili, do nej od výkupcu nefarbených látok a k nemu od pestovateľa bavlny.
Toto je veľmi zjednodušená postupnosť krokov, z ktorých však každý jeden vyžaduje isté množstvo vody. Keď ju všetku spočítame, zistíme, že na to tričko, po ktoré si sa prebehla do obchodu, sa spotrebovalo takmer 3 000 litrov vody. Vieš, koľko to je? Trvalo by ti tri roky, kým by si ju vypila.
športové oblečenie
Alebo iný príklad: na výrobu nových riflí sa spotrebuje toľko vody, koľko by ti stačilo na 290 sprchovaní.
Ako som spomínala v úvode, toto platí na absolútne všetko, čo používame, robíme, jeme. Patrí sem splachovanie aj to spomínané umývanie zubov, kúpanie, ale aj zloženie nášho jedálnička a šatníka.
 

Akú vodnú stopu za sebou zanechávame?

Keď si predstavíš svoj bežný deň, čo myslíš, akú vodnú stopu za sebou svojou činnosťou zanecháš?

  • Splachovaním minieš každý deň 46 litrov vody. Na Slovensku dokonca pitnej!

  • Praním 40 litrov.

  • Umývaním riadu 49 litrov.

  • Sprchovaním 66 litrov.

  • Každou vypitou kávou minieš 140 litrov vody. Treba ju totiž aj dopestovať a polievať.

  • Každým litrom mlieka 500 litrov vody. Toto číslo je také vysoké kvôli pitnému režimu kravy.

  • Každým zjedeným chlebom 1 000 litrov. Chlieb je z obilia, ktoré treba pri pestovaní zavlažovať a neskôr spracovať.

  • Každým kilom hovädzieho 2 400 litrov. Opäť treba zohľadniť najmä množstvo vody, ktoré krava za svoj život vypije.

  • Každými novými rifľami 8 000 litrov.

  • Každým novým počítačom 24 000 l.

  • A veľké pivo nerovná sa pol litra tekutín. Je v ňom ukrytých 160 litrov vody.*


ako setrit vodou
 

Ako môžeš šetriť vodou?

Možno si to ani neuvedomuješ, ale vodou šetríš aj vtedy, ak:

  • Perieš len vtedy, ak je to naozaj potrebné (často stačí, ak bielizeň necháme len vyvetrať).

  • Ak máš umývačku riadu, tak ju používaj − spotreba vody výrazne klesne. Ak nemáš, odporúčam trik mojej babky: najprv všetok riad namydliť a potom naraz opláchnuť.

  • Pri sprchovaní zastav vodu, kým sa mydlíš a šampónuješ si vlasy.

  • Mliekom, chlebom ani inými potravinami neplytvaj. Okrem toho, že s nimi do koša vyhadzuješ veľké množstvo vody, spôsobujú aj iný problém. Prečítaj si, prečo by si sa mala snažiť minimalizovať odpad z jedla.

  • Ak si milovník mäsa, nevyhadzuj ho do koša. Vodná stopa hovädzieho je zo všetkých potravín najvyššia. A občas môžeš vyskúšať vymeniť ho za vegetariánsku alternatívu. Aj tu nájdeš kopec receptov pre vegetariánov.

  • Skús odolať výpredajom oblečenia. Ak nejaké naozaj potrebuješ (chceš), vymeň si s kamoškami alebo pozri do „sekáča“. Tie práve zaznamenávajú boom a moje eko srdce plesá!

  • Odlož kúpu nového počítača, telefónu alebo inej elektroniky. Z výskumov vyplýva, že telefóny ľudia menia najmä kvôli novým modelom na trhu, nie preto, že im nefungujú. Ušetríš tak naozaj výrazné množstvo vody (drahých kovov či detskej práce, to je však oveľa dlhší príbeh...)


špagety
A najmä: buď k sebe láskavá. Ak vieš, že sa momentálne nedokážeš vzdať mäsa alebo si sa na nový telefón tešila už dlho a nechceš si ho odoprieť, nevadí. Vykompenzovať to môžeš tým, že si nekúpiš zbytočné oblečenie, nebudeš vyhadzovať jedlo a skúsiš to vysvetliť aj svojim kamoškám. Tie však neodsudzuj, ak máš pocit, že robia menej ako ty. Ak vieš, že tvoja kamoška si raz za čas dopraje kúpeľ vo vani, neznamená to, že nie je eko. Možno sa úplne vzdala hovädzieho mäsa, čím ušetrila oveľa viac vody. A možno kamoš, ktorý si raz za čas dá steak, si nekúpil nové rifle a tričko, čím ušetril vody oveľa viac, ako keby sa nesprchoval niekoľko mesiacov.
Pozeraj sa na seba, svoje možnosti a rob to, čo je v tvojich silách.

Moja obľúbená veta − „Rob to najlepšie, ako vieš, a keď to budeš vedieť lepšie, rob to lepšie.“ − platí aj teraz.
ako šetriť vodou
Miesto kritizovania choď príkladom. Šír osvetu. Ver mi, stále veľa ľudí nemá ani poňatia, koľko vody v skutočnosti míňa. Ak niekoho takého poznáš, pošli mu tento článok. A pozdrav ho odo mňa :-)!
 
Ak ťa článok inšpiroval k tomu, že budeš jesť o čosi menej mäsa, inšpiruj sa vegetariánskymi a vegánskymi receptami z našich kníh:
jedlá bez mäsa
 
Presvedč sa , že aj hlavné jedlá bez mäsa môžu chutiť vynikajúco. Priprav si niektorých z týchto receptov:
Dusená červená kapusta s grilovaným tofu: tip na zdravý nedeľný obed aj pre vegánov
Cviklová quinoa s tempehom
Tip na rýchly zdravý obed bez mäsa: Budha bowl s pečeným batatom a tofu
Rýchly zdravý obed či večera do 30 minút: brokolicové karí s kokosovým mliekom
 
*Toto sú priemerné čísla, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od štúdie a metodiky, ktorá bola použitá. V zásade sa však rádovo viac-menej všetky zdroje zhodujú.
Fotka autora
Martina Novotová
Redaktor vo Fitshaker

Verím, že naše malé každodenné činnosti dokážu priniesť veľké zmeny. Krok za krokom môžeme zmeniť seba a inšpirovať blízke okolie. Postupne sa tak naša snaha dostane aj k ľuďom, ktorých možno ani nepoznáme! Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodla prestať robiť kompromisy so svojimi hodnotami – v živote súkromnom, no aj pracovnom. Aj preto som spolu s mojim partnerom Martinom otvorila BEZOBALiS - prvý bezobalový obchod v Trenčíne. Vytvorili sme spolu priestor, ktorý odráža to, čomu veríme a v ktorom sa cítime dobre. Volám sa Martina a rada vás prevediem mojou cestou k udržateľnosti.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.