Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako schudnúť, ak sa bojím, že mi chudnutie zasa nevyjde?

zdravý životný štýl
Všetci vieme, že hrať sa pri chudnutí na princeznú sa nevypláca. Čakať vo svojej veži (či obývačke v paneláku) na záchranu od princa − to nefunguje. Je síce veľa ľudí, ktorí nám pri chudnutí môžu pomôcť, ale ten prvý krok potrebujeme urobiť my. Ale aj napriek tomu sa teraz všetci nerozbehneme variť tekvicovo-batatovú polievku. Čo myslíš, prečo? Prečo nezačneme s chudnutím, aj keď to zúfalo potrebujeme a vieme, že nikto to za nás neurobí?

Na niečo podobné som sa pýtal čitateliek a tu sú ich úprimné odpovede:
„Bojím sa, že opäť zlyhám.“
„Bojím sa, že by som to nezvládla.“
„Bojím sa, že to vzdám len kvôli sladkostiam.“
 
...
 
Wau!
To aj tebe strach takto BRÁNI začať s chudnutím a splniť si sen o štíhlej postave?
Ak áno, dnes ťa so strachom trochu skamarátim, aby ste si navzájom nestáli v ceste. Pretože ty si to zaslúžiš! Už si do toho dala toľko energie, času a pozornosti, že si zaslúžiš mať výsledky.
Zaslúžiš si:

  • byť štíhlou a dať si do poriadku zdravie,

  • cítiť sa vo svojom tele dobre − bez pocitov hanby, bez strachu a neustáleho premýšľania, či v tom svetríku nevyzeráš „veľká“,

  • alebo čo ja viem... prestať byť frustrovaná váhou a konečne sa zaoberať v živote aj inými záležitosťami, ktoré ťa bavia alebo sú dôležité pre tvoju rodinu či kariéru.


Skrátka, zaslúžiš si žiť viac úžasný a naplnený život + byť šťastná. A to sa nedá, ak nám strach stojí v ceste.
plán na chudnutie pre ženy

Prečo sa tak bojíme, že to s chudnutím nevyjde?

Pretože sme to skúšali už miliónkrát. Pretože vždy to bolo nepríjemné, nepohodlné, náročné a aj bolestivé. Pretože vždy sme to nakoniec vzdali a boli zo seba sklamaní. A tak sa bojíme toho, že sa to zopakuje.
Že zase začneme premotivovaní meniť celý životný štýl, dodržíme ho 4 dni, príde piatok a s ním jedno hlúpe rozhodnutie za druhým... a spamätáme sa až v nedeľu večer, keď si pri dojedaní 3 balenia sušienok uvedomíme, že „fúú, na dnes by už asi aj stačilo”.
Vinou týchto opakujúcich sa zlyhaní už neveríme novým metódam, článkom či zaručeným radám. Neveríme ani len sebe. A neveríme, že by nám niečo alebo niekto dokázal pomôcť a že by to tentoraz mohlo dopadnúť inak.
A ja to všetko úplne chápem. Ak sa aj ty bojíš dať chudnutiu (a sebe) ďalšiu šancu − nemaj zo seba zlý pocit, pretože...
 

(1) Je normálne sa báť

Ak sa niečoho bojíš, neznamená to, že si slabá. Znamená to, že si človek. Je úplne prirodzené sa báť. Strach nie je niečo zlé. Nie je to ani slabosť. A ani samotného strachu sa netreba báť.
Potrebujeme ho len pochopiť a potom sa s ním naučiť pracovať − aby ti nebránil žiť krajší život.
Ako? Začnime tým, aby si si ho vedela predstaviť.
//
Síce ti ho nenakreslím, ale toto by malo pomôcť:
Videla si už animovaný film s názvom V hlave (po anglicky Inside out)?
co pomaha na chudnutie

Zdroj obrázka: https://www.rewind.sk/tip-na-film-v-hlave/

 
V tomto animáku celkom dobre vystihli, že v našej hlave sa toho deje viac, ako si myslíme − a že naše emócie sú ako takí naši radcovia, ktorí nám pomáhajú rozhodnúť sa čo najlepšie.
A jedným z týchto radcov je aj strach, ktorý nám slúži na to, aby nás varoval, keď nám hrozí nebezpečenstvo.
Takže ak sa niečoho bojíš, strach je len tvoj radca, čo sa ti snaží naznačiť, aby si si dávala pozor. To je všetko.
 

(2) Strach nie je zlý. Snaží sa ťa chrániť

Jednou z hlbších myšlienok tohto filmu je aj to, že žiadne emócie nie sú zlé. Ani smútok, ani hnev a ani strach. Sú len odlišné. Každá z nich má nejakú funkciu a snaží sa nám pomôcť.
Kedysi som aj ja považoval strach za niečo negatívne, zlé, niečo, čo ma len obmedzuje. Ale už tomu neverím.
Strach nie je zlý. Strach je tvoj kamarát. Snaží sa ťa varovať. Snaží sa ti pomôcť. A robí to najlepšie, ako vie:
Tým, že ťa odhovára (znižuje ti motiváciu) od toho, čo sa chystáš urobiť (a čo by ti mohlo ublížiť, či už fyzicky, alebo psychicky).
(To preto netúžiš na dovolenke skákať po morských ježkoch.)
 
V praxi to znamená aj to, že strach ti znižuje motiváciu púšťať sa do chudnutia preto, aby ťa uchránil od pocitov sklamania.
Nemyslí to zle.
rady ako schudnut

(3) Strach nepredpovedá budúcnosť

Ďalšiu vec, ktorú ti chcem o strachu povedať, je to, že strach NEPREDPOVEDÁ, čo sa skutočne stane.
Ak sa bojíš, že tvoje lietadlo spadne − neznamená to, že sa to stane. Veľa ľudí má strach z lietania. A aj tí, čo sa lietania neboja, sa boja o blízkych, ak cestujú lietadlom. A pritom letecká doprava je najbezpečnejšia forma prepravy! (zdroj)
V podstate je oveľa bezpečnejšie letieť z Bratislavy do Košíc, ako ísť autom − aj keď strach nám radí opak.
Preto ho potrebujeme vždy brať s rezervou a uvedomiť si, že všetky tie katastrofické scenáre sú len myšlienky v našej hlave a v drvivej väčšine prípadov sú na kilometre vzdialené od toho, čo sa skutočne stane.
Ako povedal Mark Twain: „Som starý muž a vo svojom živote som mal veľa starostí, z ktorých väčšina sa nikdy nestala.“
A to platí aj pri chudnutí. Áno, ak začneme s chudnutím ÚPLNE ROVNAKO ako predtým + budeme robiť TIE ISTÉ CHYBY bez toho, aby sme sa poučili z minulosti = tak JE PRAVDEPODOBNÉ, že sa neúspech zopakuje. Ale NIE JE TO ROZHODNUTÉ vopred, ako sa nám strach snaží nahovoriť.
ako zacat s chudnutim

Znamená to, že máme strach ignorovať?

To zase nie. Predstav si, že si kráľovnou a máš aj svojich radcov, ktorí ti pomáhajú riadiť krajinu. Je dobré vypočuť si ich uhol pohľadu. Ale TY máš byť tá, ktorá má konečné rozhodnutie a posledné slovo. Nemusíš urobiť všetko, čo ti povedia, pretože aj keď to myslia dobre, sú to len radcovia. Ty si tá, čo nesie zodpovednosť za krajinu.
A to isté platí aj v živote. Neignoruj svoj strach. Vypočuj si ho ako radcu. Je to skvelý inštinkt, ktorý nám pomáha prežiť. Len je dôležité vedieť rozlíšiť, kedy nám skutočne hrozí nebezpečenstvo s trvalými následkami a kedy sa bojíme len dočasného nepríjemného pocitu.
//
Niekedy je lepšie strach poslúchnuť:
Napríklad ak by si hrala bedminton na koľajniciach a začala sa báť − vtedy by ti strach dobre radil, aby si na nich nestála, pretože môžeš zomrieť.
Ale nemusíš ho počúvať stále:
Strach ti povie aj to, aby si dnes nešla cvičiť, lebo budeš zadýchaná a spotená. Ale to neznamená, že to nemáš urobiť a že to nebude stáť za to.
On sa ti snaží pomôcť, ale nemá vždy pravdu.
A preto, ak sa niečoho bojíš, uznaj to − ale potom TY SAMA potrebuješ vyhodnotiť, či ti skutočne hrozí nebezpečenstvo, alebo nie.
 

Nedovoľ strachu, aby ti bránil pri chudnutí a vytvorení krajšieho života

ako schudnut
A tu sa dostávame k tomu, prečo je dôležité naučiť sa pracovať so strachom. Pretože strach nám často bráni vyriešiť naše problémy a žiť život viac naplno.
Ak sa bojíš začať s chudnutím len preto, aby to nedopadlo ako vždy − tu je postup, ako sa z toho vymotať:

1. Vypočuj si svoj strach

Mysli na strach ako na jedného zo svojich poradcov + a potom zisti, čoho presne sa bojíš, pred čím sa ťa strach snaží varovať.
 

2. Poďakuj sa mu

Toto je dôležité na to, aby sa tvoje emočné „JA“ cítilo pochopené, aby si dala najavo, že neignoruješ svoje telo a to, čo sa ti snaží povedať + že si vážiš jeho radu (ignorovanie pocitov ich len zintenzívni).
 

3. Vypočuj si aj ostatných svojich radcov

Už vieme, čo nám radí strach. A strach nie je náš jediný radca. Potrebujeme sa opýtať, čo si myslia ostatní. Napríklad sa spýtaj samej seba: čo by si chudnutím mohla získať? + čo by sa mohlo zmeniť v tvojom živote? + prečo tak veľmi túžiš schudnúť a cítiť sa vo svojom tele dobre?
Možno nakoniec zistíš, že tie výhody stoja za to.
Napríklad ak by som sa mal po meste prebehnúť nahý + strach by mi radil, že to nemám robiť, lebo sa strápnim + ale ja by som vedel, že je to v rámci zbierky peňazí pre onko deti = tak by som to zvážil. Strach mi síce radí nerobiť to, ale iní radcovia mi radia, že to bude stáť za to = treba si vypočuť všetkých.
A tiež možno zistíš, že sa síce bojíš ťažkej práce a sklamania z toho, že ti to nevyjde − ale že viac sa bojíš toho, že nič nezmeníš a budeš aj o rok na tom istom mieste.
 

4. Rozhodni sa

Tu prichádza na rad ten ťažký krok, keď potrebuješ prevziať zodpovednosť a rozhodnúť sa. Byť kráľovnou svojho života nie je len o tom, že rozhoduješ. Tiež je s tým spojená zodpovednosť.
Strach riadi tvoj život, len ak mu to dovolíš. Ale v skutočnosti si TY tou, čo rozhoduje. Ty si kráľovná, ty máš posledné slovo a ty si zodpovedná za to, ako sa rozhodneš. Ak pre strach nezačneme s chudnutím, je to naše rozhodnutie. Strach len poradil.
ako schudnem
A nakoniec:
 

5. Dôveruj vyššej moci, že to dobre dopadne

Toto je veľmi dôležitý krok, aby si sa toľko nebála a nespochybňovala svoje rozhodnutia stále dokola.
Bez ohľadu na to, ako sa rozhodneme, my neurčujeme to, čo sa stane. Možno budeš mať pred sebou 2 prekážky, 10 alebo 100. Možno váha pôjde dolu o 50 % pomalšie ako kamoške. Nemáme pod kontrolou celý svet.
Môžeme sa tým buď trápiť, snažiť sa kontrolovať všetko a všetkých (čo sa nám nikdy nepodarí), alebo urobiť svoje rozhodnutie a potom dôverovať, že sme sa rozhodli správne a že to všetko nakoniec dobre dopadne.
Je jedno, či budeš dôverovať Bohu, vesmíru, prírode − skrátka, keď už sa raz rozhodneš, že dáš chudnutiu ďalšiu šancu, tak sa toho drž a dôveruj nejakej vyššej moci, že nech už to dopadne akokoľvek, bude to mať nejaký hlbší zmysel.
ako schudnúť

Strach sa dá využiť aj ako motivácia

Vedela si, že strach sa dá šikovne premeniť na motiváciu, a tým ti dokonca pomôcť?
Napríklad keď som začínal s písaním článkov, prirodzene, bál som sa, ako budú ľudia reagovať (a preventívne vypol možnosť pridávať komentáre, haha). Ale keď som sa na to pozrel z opačnej strany, došlo mi, že ešte viac sa bojím niečoho iného:
Toho, že ak tie články nenapíšem, budem nútený nájsť si inú (možno zle platenú) prácu, ktorú by som každý deň nenávidel.
A tento strach sa stal mojou motiváciou.
//
Využi to rovnako!
Ak sa bojíš, že tvoj ďalší pokus o chudnutie zlyhá, pozri sa na to z opačnej strany:
Čo ak teraz nezačneš, prejde rok a tvoja postava na tom bude ešte horšie?
Ak to skúsime, MOŽNO zlyháme.
Ale ak to neskúsime, je takmer ISTÉ, že budeme aj o rok rovnako nespokojní so sebou a so životom. Že naše zdravie na tom bude horšie. Že sa budeme cítiť ešte horšie vo svojom tele. A tento strach (túto odstrašujúcu predstavu) využi ako svoju motiváciu.
Zamysli sa nad týmto:
Radšej budem žiť v nádeji úspechu ako v istote sklamania.
redukcia hmotnosti

Prečo by to teraz mohlo byť iné?

Už vieme, že strach je len náš dobrý radca a že sa ním nemusíme riadiť.
Ale... keď jeho argumenty sú také presvedčivé, však? Veď už sme toľkokrát začali a vždy sa to nakoniec skončilo − prečo by to teraz malo byť iné? A presne na to mu potrebujeme odpovedať.
Ak máš strach, že to dopadne ako predtým, urob to tentoraz INAK:
Stiahni si môj návod: Ako schudnúť svojich prvých 10 kg (a ostať štíhlou) − ak ovládaš teóriu, ale nemáš pevnú vôľu.“
 
Začni pomaly, postupne. Možno na úvod bude pre teba najlepšie navyknúť si na pravidelný denný pohyb. Práve preto máme u nás v ponuke aj 15-minútové tréningy v programe Fit in 15 min., vďaka ktorým spoznáš viac druhov cvičení a naučíš sa mať pohyb rada:

Prečítaj si aj:Ako rýchlo schudnúť? Aké je to zdravé chudnutie?Ako sa hollywoodske hviezdy dostávajú do formy?4 overené spôsoby, vďaka ktorým ťa chudnutie bude baviť

Fotka autora
Martin Toth
Redaktor vo Fitshaker

"Ovládaš teóriu chudnutia, ale nevieš ju dať do praxe a dodržiavať? Začni spolu so mnou. Na stránke (https://martintoth.me/) pomáham ženám vydržať pri chudnutí."

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.