Ako rýchlo schudnúť? Aké je to zdravé chudnutie?

Téma, ktorá ťa určite zaujíma, lebo verím, že ti už prekáža nosiť tie kilá navyše. Chceš sa ich čo najskôr zbaviť a najlepšie by bolo hneď. Túžiš si obliecť svoje vysnívané oblečenie, jednoducho sa vybrať do obchodu a vziať si konečne to, čo sa ti páči, a nerozmýšľať, či majú tvoju veľkosť. Snívaš o tom, ísť niekam na dovolenku alebo kúpalisko a bez problémov si dať na seba plavky. A je toho omnoho viac, čo ti prekáža, čoho sa chceš zbaviť a o čom snívaš, a všetko sa ti to spája s nadváhou.

Mám pre teba dobrú správu. Rýchle chudnutie existuje a je možné. Čo však znamená rýchlo schudnúť? Ako zdravé chudnutie sa vo všeobecnosti považuje schudnúť cca 0,3 kg − 1 kg týždenne. Všetko nad tento limit môžeme považovať za „rýchle chudnutie“.

Ako na to?

Extrémny výsledok = Extrémny prístup

Ak chce niekto schudnúť rýchlejšie, ako je ZDRAVÉ, pristúpi k tomu rapídnejšie. Zmení svoju stravu zo dňa na deň, začne trénovať 1-, 2x do dňa a veľa svojej energie a pozornosti upriami práve na cieľ chudnutia a tomu prispôsobí aj svoj život.

Pre teba ako ženu, ktorá sa stará o deti, manžela alebo pracuje a má svoje povinnosti a starosti, je toto, čo potrebuješ odrazu plniť a dodržiavať, niečo navyše. Je to extrém, ktorý ti nabúra rovnováhu, niektoré veci musia ísť čiastočne alebo úplne bokom. Kto alebo čo to bude? Deti? Práca? Manžel? Domácnosť?

Z fyzikálneho hľadiska je jasné, že ak sa niekde pridá, inde sa musí ubrať, lebo to neunesieš. Keďže si si kvôli chudnutiu pridala kopec aktivít a zmien, búra ti to tvoj bežný život, a aj keby si takto schudla, na to, aby si to udržala, potrebuješ v nastavenom režime ešte nejaký ten čas (možno aj rok) pokračovať. A to je celkom dosť. Možno sa ti to podarí, ale je veľmi malé percento ľudí, ktorí majú pri sebe človeka/ľudí, čo ich v tom podporia a v takejto miere ich tolerujú.

Málokto má tiež taký časový luxus, aby dokázal tak veľa obetovať práve kvôli cieľu schudnúť. Niekto trávi v práci veľa času, a tak mu už žiaden neostáva na ďalšie aktivity.

Takisto určite veľmi dobre poznáš aj iné spôsoby (hoci mám hrôzu ich sem vypísať…)

Medzi ne patrí napríklad:

# 1: Hladovanie

Nejesť odporúčam max. jeden deň v mesiaci.

Hlavne preto, aby si oddýchol tráviaci trakt a prečistil sa organizmus. Určite nie kvôli chudnutiu, ako to robia niektoré ženy. Je to niečo, z čoho chudne v podstate celý človek, lebo neodchádza len tuk, ale aj svaly, tkanivá, orgány a raz to dôjde do stavu, keď už telo nebude dávať signály o tom, aké je to zlé, ale proste sa „VYPNE“. A ver mi, takých prípadov už, žiaľ, bolo dosť…

rýchle chudnutie

 

# 2: Detoxikačné diéty

Detox nepotrebuješ, stačí sa stravovať kvalitnejšie a začať sa hýbať. Telo má v sebe dokonalý systém, ktorý naštartuješ a začneš sa čistiť.

Veľa detoxov je založených práve na pití štiav, džúsov, čajov, ale z dlhodobého hľadiska dochádza presne k tým istým problémom ako v bode č. 1, a ak sa ti podarí zvládnuť to bez následkov a vrátiš sa k starým návykom, priberieš ešte viac.

ako co najskor schudnut

 

# 3: Špeciálne doplnky výživy/spaľovače

Sľubujú extrémne výsledky v chudnutí za krátky čas. Vždy je to však marketing a ide im len o predaj a o to, aby ťa nalákali na ich kúpu. Tým, že obsahujú stimulanty, môžeš mať problémy so spánkom, so srdcom, s tlakom a podobne alebo ťa môže z toho preháňať.

A celkový výsledok v chudnutí? Nikde alebo skoro žiaden a potom prichádza sklamanie. A toto mi je veľmi ľúto. Možno tak nejaká stratená voda z odvodnenia alebo v dôsledku tráviacich ťažkostí…

ako rychlo schudnut

 

# 4: Rapídne znižovanie príjmu potravy

Efekt to má presne taký istý ako v bodoch 1 a 2. Spočiatku môžeš vidieť výsledok, ale potom hazarduješ so svojím zdravím a dostávaš sa na hranu, z ktorej ani nevieš, kedy prepadneš, a môže to dopadnúť naozaj nešťastne.

ako rychlo schudnúť

Na tomto obrázku máš možnosť vidieť aj to, aký efekt na spaľovanie tuku a svalovú hmotu má rýchle vs. pomalé chudnutie. Pri rýchlom chudnutí dokonca spáliš menej tuku a stratíš ešte viac svalov, čo má na metabolizmus veľmi zlý dosah, a z dlhodobého hľadiska je to nezdravé a nezmyselné.

Pri pomalšom a rozumnejšom chudnutí, kde robíš logické, postupné kroky, si schopná chudnúť efektívnejšie, teda schudnúť viac tuku a zároveň spevniť postavu, mať aj nejakú svalovú hmotu, a tým výkonnejší metabolizmus aj v čase, keď zrovna nie si na tréningu, ale len niekde sedíš s kamoškami.

Ďalším negatívom spomínaných „rýchlych“ spôsobov chudnutia je tzv. jojo cyklus, v ktorom sa mnoho žien nachádza a nevedia si s ním rady.

ako rýchlo a efektívne schudnúť

Jadrom celého problému je práve diéta. Vždy, keď sa žena rozhodne schudnúť, má tendenciu vyhľadať nejakú a plná motivácie sa do nej pustí a verí, že teraz to vyjde. Teraz to vydržím, teraz ma nič nezastaví, teraz to bude inak ako naposledy. A tak to na začiatku aj je. Objavia sa výsledky, ale po čase príde na to, že tá ryža alebo kapusta, alebo čokoľvek jej už ide krkom − záleží, či ide o ryžovú diétu, kapustovú alebo neviem ešte akú. (Mne by sa páčila čokoládová :-D.)

Potom, čo to nevieš vydržať, s tým sekneš a povieš si, kašlem na to, nemá to zmysel, a tak sa vrátiš k pôvodným stravovacím návykom. Práve preto prichádza jojo efekt a priberáš, lebo tvoj kalorický príjem sa dvíha. Za tým nasleduje depresia, sklamanie z celého procesu a pocit, že si nevieš rady. Prejde nejaký čas a opäť sa nazbiera motivácia. Chceš zase schudnúť a opäť hľadáš nejakú inú cestu, teda inú diétu… Príbeh sa opakuje.

ako schudnut za mesiac

 

Ako to urobiť inak, aby to fungovalo?

Ako vystúpiť z tohto bludného kruhu, ktorý má v pozadí vždy názov „Rýchlo schudnúť“?

Je tu však ešte jeden spôsob, ako dokážeš dosiahnuť extrémne dobrý výsledok. Trvá to dlhšie, no má oveľa hlbší a väčší zmysel, lebo budeš zvládať žiť svoj život a zároveň aj chudnúť. Čiže takto získaš 2 v 1. Nie je to skvelé?

Choď na to postupne. Ja viem, že sa to nepočúva najlepšie ani to nie je moc trendové, veď ty sa nadbytočných kíl chceš zbaviť čo najskôr, ale spomeň si na predošlé fakty, ktoré sme sem napísali.

Pouč sa z predošlých chýb alebo aj z chýb iných a urob to teraz inak. Nie cez inú diétu, ale na základe úplne iného a nového princípu.

Zameraj sa najprv na svoj najväčší problém a pridaj viac pohybu. Je tvoj najväčší problém napríklad strava? Okej. A čo konkrétne v nej? A ako ju môžeš upraviť, aby to bolo lepšie? Jesť pravidelne? Jesť viac ovocia, zeleniny, chudého mäsa, nízkotučných mliečnych výrobkov, viac pripravovať jedlá na prírodno, nezahusťovať múkou, piť viac čistej vody a menej sladených nápojov, piť menej kávy a radšej si dať nesladený bylinný čaj alebo zelený čaj?

Vyber si jednu vec a pracuj na nej, kým to nedáš do poriadku. Potom prejdi na ďalšiu a takto postupne zmeň svoj životný štýl. Zvládneš to ;-).

To isté platí pre pohyb. Začni s prechádzkami alebo s pohybom, ktorý máš rada, a daj si ho aspoň 2x v týždni tak, aby si stíhala aj svoju rodinu a povinnosti. Neskôr môžeš pridať aj niečo navyše. Ak chceš šetriť čas, určite cvič doma s vlastnou váhou, dá sa to. Ciest a možností je veľa. Využi ich. Teraz je tvoja chvíľa. Teraz je ten správny čas, keď sa ti to konečne úspešne podarí a budeš šťastná. Veľmi ti to prajem :-).

ako schudnúť za týždeň

 

Alebo sa pridaj do Novoročnej výzvy 2021, kde ťa budeme krok za krokom učiť budovať si nové návyky, začneš spaľovať tuky, formovať postavu, zlepšovať kondičku, ale aj spánok či napr. trávenie a naučíš sa aj mnoho nových praktických vecí o strave:

výzva na chudnutie

 

Prečítaj si aj:

Ako sa hollywoodske hviezdy dostávajú do formy?

4 overené spôsoby, vďaka ktorým ťa chudnutie bude baviť

Nemusíš byť perfektná, aby to fungovalo!

Matúš Špirko

Článok bol pridaný dňa 08/01/2021 a zaradený do kategórie: Chudnutie   |   Autor: Matúš Špirko

Komentáre