Na úvod by sme sa radi dozvedeli o samotnom procese sušenia mrazom niečo viac. Čo je to za proces, v akej časovej dĺžke prebieha a čím je špeciálny? Vedeli by ste nám priblížiť takéto sušenie ovocia, aby sme mali lepšiu predstavu?
Vitamíny vo všeobecnosti teplotne degradujú vo väčšine prípadov až na minimum, rovnako tak aj príliš dlhým skladovaním, či iným druhom konzervácie.
Následne je takto šokovo zmrazené ovocie premiestnené do lyofilizačnej komory, kde sa zníži tlak až na úroveň vákua a teplota procesu sušenia sa pohybuje medzi - 60°C až -80°C. Celý proces trvá cca. 48 hodín, kedy voda sublimuje a odparí sa. Ovocie vyzerá takmer identicky ako čerstvé. Zachováva si nielen veľkosť a farbu, ale čo je najdôležitejšie, prakticky všetky vitamíny a iné dôležité látky nachádzajúce sa v ovocí.
Sušenie mrazom je jediný a najšetrnejší spôsob konzervácie, kedy nedochádza k už spomenutej strate vitamínov. V prípade, ak sa chcete vyhnúť užívaniu vitamínov v tabletkovej forme, toto je ideálna voľba ako si udržať imunitný systém v kondícii.
Odlišuje sa tento postup vzhľadom na konkrétneho výrobcu alebo je uvedený postup za každých okolností rovnaký bez ohľadu na výrobcu?
- či bola surovina pestovaná organicky alebo hydroponicky
- či ovocie dozrievalo na slniečku v ekologicky čistej oblasti alebo skleníku
- či boli pri pestovaní použité pesticídy alebo nie
- či bolo ovocie zberané v čase zrelosti prípadne nie
- akým spôsobom bolo zmrazené a po akej dobe od momentu zberu
Tieto všetky aspekty sa odzrkadľujú na finálnom produkte.
Aké benefity takto sušené ovocie môže ponúknuť nášmu zdraviu s porovnaním k bežne sušenému ovociu? V čom môžeme nájsť hlavné rozdiely?
Pri klasickom sušení dochádza k podstatnej strate vitamínov, tak ako aj pri pasterizácii. Sušenie mrazom je jediný spôsob konzervovania, kedy nedochádza ku strate vitamínov, maximálne do 2 % obsahu.
Mrazom sušené ovocie je extrémne ľahké, lebo je zbavené vody, čo je ďalšia z výhod. Pre lepšiu predstavu čitateľov môžeme uviesť, že množstvo 100 gramov mrazom sušeného ovocia je objemovo rovnaké ako 1 až 1,5 kg čerstvého ovocia.
Veľakrát si spotrebiteľ tento fakt neuvedomí a mylne sa domnieva, že cena mrazom sušeného ovocia je vysoká. Mrazom sušené ovocie je však v skutočnosti lacnejšie, ako ovocie kúpené v hypermarketoch mimo hlavnej sezóny.
Je na proces sušenia mrazom vhodné každé ovocie, alebo je potrebné vyberať len ovocie s určitými vlastnosťami?
Brix – Grown for flavour používa na lyofilizáciu len ovocie, ktoré bolo pestované organicky alebo zbierané v oblastiach, kde sa prirodzene vyskytuje (lesné čučoriedky, jahody, maliny či černice), bez environmentálnej záťaže a najmä v ideálnej zrelosti.
Je možné týmto procesom sušiť len ovocie alebo sa dá využiť napríklad zelenina prípadne iné produkty?
Akú úlohu pri výbere sušeného ovocia zohráva krajina pôvodu ovocia? Existujú krajiny, z ktorých je lepšie uprednostniť ovocie?
Pre porovnanie, ročná produkcia slovenského ovocinárstva je cca. 20 mil. €, srbský export do celého sveta v komodite malín je v objeme 200 mil. €, kde produkcia predstavuje 79 tis. ton malín.
Srbsko je rovnako známe aj pestovaním veľmi populárnej odrody jahôd Senga-Sengana, ktorá je odborníkmi označovaná ako kráľovná jahôd. Pestujú sa tu svetovo uznávané a žiadané odrody kontinentálneho ovocia. Tieto všetky aspekty zohrali významnú úlohu pri rozhodovaní a smerovaní našej spoločnosti, dôvody pre ktoré prinášame na Slovensko a európsky trh srbské ovocie v našich produktoch.
Aké pravidlá by sme mali aplikovať pri skladovaní mrazom sušeného ovocia, aby nám vydržalo čo najdlhšie? Ako dlho takto uskladnené ovocie vydrží?
Ovocie by malo byť uskladnené na tmavom a suchom mieste, najlepšie hermeticky uzavreté, aby nenabralo atmosferickú vlhkosť (hrozí strata chrumkavosti). V prípade, že ovocie tento efekt stratí, nestráca na svojej nutričnej hodnote ani na vhodnosti konzumácie.
Mrazom sušené ovocie sa v súčasnosti teší veľkej obľube. Na aké spôsoby ho môžeme konzumovať a využiť?
Mrazom sušeným ovocím si môžeš ozdobiť napríklad aj raňajkovú kašu. Pozri naše tipy:
Ovseno-vanilková kaša - vynechaj v recepte hrušku a dochuť kašu navrch mrazom sušeným ovocím
Ovseno-škoricová kaša - vynechaj slivky a pridaj mrazom sušené slivky navrch
Raffaello guľôčky - namiesto kokosu ich obaľ v zmesi podrveného mrazom sušeného ovocia
Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.