Prečo nás bolia kolená?
Kolenné kĺby pozostávajú z buniek – chondrocytov, v ktorých sa tvoria prozápalové látky (prostaglandíny, NO, endoteliálny rastový faktor a pod.) – látky podporujúce zápal. Ich tvorba je prirodzená a je súčasťou istej formy regenerácie kĺbu po záťaži. V rovnakom čase sa nám tvoria aj látky protizápalové, ktoré celý proces vyvažujú. Pokiaľ však zaťažujeme kĺby nadmerne, môže sa rovnováha medzi prozápalovými a protizápalovými faktormi vychýliť a tiež sa zvyšuje mechanické opotrebovanie kĺbnej chrupavky.
Ochrana pred bolesťou
Okrem toho sa pri sledovaní účinku chondroprotektív sleduje aj ich schopnosť podporovať regeneráciu samotnej chrupavky (chrupavkovej matrix), a to v rôznych pokusoch priamo s chondrocytmi. K chondroprotektívam zaraďujeme hydrolyzáty kolagénu, sulfáty glykozamínu a chondroitín sulfát.
Hydrolyzáty kolagénu
Účinok kolagénu
Na základe štúdií sa zistilo, že vznikajúce peptidy podporujú tvorbu vlastného kolagénu v chondrocytoch, a tým zlepšujú kolennú chrupavku. Výhodou hydrolyzovaného kolagénu je, že neobsahuje aminokyseliny s obsahom síry, takže neovplyvňuje acidobázickú rovnováhu organizmu. Ďalšou výhodou pri užívaní je aj zlepšenie pleti, štruktúry nechtov a vlasov.
Druhá forma kolagénu je nedenaturovaný (natívny) kolagén alebo kolagén 2. typu. Používa sa už pri osteoartrózach a jeho dávkovanie je menšie – len 40 mg denne.
Ostatné ochranné látky
Chondroitín sulfát je súčasťou našich tkanív vrátane chrupaviek, šliach a väzív. Tvorí sa v chondrocytoch, avšak vekom jeho tvorba klesá a, naopak, rýchlejšie sa odbúrava. Využíva sa vo forme suplementov – výživových doplnkov, kde sa účinok prejavuje po 4-6 týždňoch pri užívaní 500 mg 1- až 3x denne. Pri suplementácii dochádza k zvýšenému zadržiavaniu vody a zvýšenej tvorbe proteoglykánov, kolagénu a kyseliny hyalurónovej v chrupavke. Naopak – spomaľuje sa enzymatický rozklad chrupavky. Samotné potraviny sú nepatrným zdrojom chondroitín sulfátu. Izoluje a vyrába sa napríklad z hovädzej priedušnice.
A čo obyčajný kostný vývar?
Údajné liečebné benefity sa pripisujú obsahu vývaru, ktorý sa vylúhuje z varených kostí vrátane kolagénu, kostnej drene, aminokyselín a minerálov. Tieto zložky sa extrahujú dlhým pomalým varením a niekedy pridaním kyselín, ako je ocot alebo víno, ktoré môžu pomôcť uvoľniť a rozpustiť tvrdšie kúsky.
Bohužiaľ, neexistuje jednoznačný dôkaz o výhodnosti konzumácie týchto aminokyselín a minerálov z vývaru. Napriek popularite a mnohým medicínskym tvrdeniam existuje len veľmi obmedzený vedecký výskum týkajúci sa vývaru kostí. Jeden z nich analyzoval výživové zloženie kostného vývaru alebo vývaru z kostí a zeleniny. Zistilo sa, že kostný vývar bol chudobným zdrojom mnohých živín, ale pridaním zeleniny sa zvýšil obsah niekoľkých dôležitých minerálov vrátane draslíka, vápnika, horčíka a železa. Nehovoriac o tom, že pri dlhom varení kostnej hmoty si treba obzvlášť dávať pozor na kvalitu kupovaných kostí.
Tento text bol napísaný do nášho nového Fitness diára 2021, kde sa nezmestil komplet. Nájdeš tam jeho skrátenú verziu.
Skvelou voľbou na ochranu kolien je aj pravidelné cvičenie. Určite nič nepokazíš tým, ak si zvolíš práve pilates. Vyskúšať ho spolu s jogou, meditáciami a ďalšími užitočnými tipmi, radami a cvičeniami môžeš v novej harmonickej výzve:
Mohlo by ťa zaujímať aj:
FOTOTRÉNING: 5x účinné cviky na posilnenie kolena a odstránenie bolesti
5x účinné cviky na zdravé kĺby
6x liečivé mastičky, ktoré by doma nemali chýbať + FOTORECEPT na výrobu
Výžive sa intenzívne venujem od narodenia prvého dieťaťa - teda 15 rokov. Pôvodne som sa zaoberala genetikou, v tejto oblasti som aj pracovala, čo mi pomohlo k lepšiemu uchopeniu epigenetiky a vplyvom významne ovplyvňujúcich náš život a zdravie. Pred šiestimi rokmi som založila Winštitút, ktorého hlavným posolstvom je vzdelávať o výžive ľudskou rečou avšak na báze odborných znalostí. Vo vlastnej poradenskej praxi sa venujem najmä výžive pre tehotné a dojčiace ženy, a výžive detí.