Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako dosiahnuť zdravé telo a vyrovnanú myseľ – 5 rád od odborníkov, ktoré sa ti určite zídu

myseľ

Zdravé, silné a odolné telo je základom pre náš každodenný život. Hovorí sa, že kľúčom ku všetkému je vyváženosť, harmónia v živote. Pri našej životospráve to nie je inak. Ak telu darujeme vyvážený pohyb, stravu a oddych, narazíme na novú métu nielen svojich mentálnych a fyzických schopností, ale aj náš emocionálny život bude zrazu jasnejší.

Zodpovednosť za seba, za svoje zdravie a náladu leží len v tvojich rukách. Len čo urobíš prvý krok a uveríš, že zvládneš aj ten druhý, príde podpora aj od okolia.
zdravie

A pretože vieme, že veľakrát sú prvé kroky tie najnáročnejšie, chceme byť pri tebe nielen na začiatku, ale počas celej tvojej cesty. Každá z nás si v živote prechádza rozličnými obdobiami, ktoré sú ťažšie aj ľahšie. Niekedy sa jednoducho stane, že to, čo fungovalo včera, zrazu dnes nejako nejde. A takisto každej z nás funguje niečo iné.

Čo sa však pri našej ceste za cieľom stane, ak viaceré kráčame tým istým smerom a máme možnosť sa popritom povzbudzovať a ťahať každý deň?

Krásna energia, na ktorú sa jednoducho namotáš a nepustí ťa ❤️. A kroky pôjdu jednoduchšie a ľahšie. Tvoja hlava bude upúšťať od starých vzorcov správania a odomkneš svoj potenciál, energiu a radosť.

Život je predsa najkrajší, keď ho môžeme zdieľať a naplno prejavovať seba, a cítiť sa bezpečne v okolitom prostredí.

A presne s touto myšlienkou sme vytvárali náš tohtoročný Reštart po lete. S myšlienkou byť tam pre seba navzájom, inšpirovať sa, zdieľať príbehy a takisto pracovať na sebe každým dňom nielen fyzicky, ale aj mentálne. Pretože duša a telo sú prepojené 😊.

Čo zreštartujem?

Postavu a náladu cez pohyb

Od 4. 9. budeš mať preto jedinečný prístup k novému 40-dňovému tréningovému plánu, v ktorom si budeš môcť vyskúšať rôzne typy pohybu a širokú škálu cvičení. Je to jedinečná šanca nielen objaviť cviky, ktoré vyhovujú tvojmu telu, ale takisto nacítiť štýl, akým vedie svoje hodiny 11 profesionálnych trénerov.

Funguje to jednoducho. Plán je zostavený tak, aby si dopriala svojmu telu aj potrebnú kvalitnú regeneráciu, čiže je to mix 30-minútových intervalových, silových a strečingových cvičení, ktoré každý deň zamestnajú tvoje svaly odlišným spôsobom.

A čo všetky tieto tréningy robia s tvojimi svalmi, mozgom a v neposlednom rade metabolizmom? Tieto otázky nám zodpovie kvalitný a zaujímavými faktmi nadupaný rozhovor s pani doktorkou a výskumníčkou Barbarou Ukropcovou.

cvičenie doma pre ženy

Metabolizmus cez stravu

K cvičeniu sa pridajú stravovacie tipy.

Tie predsa nesmú chýbať 😊. Leto sa pomalinky končí a postupne prichádza farebná jeseň, pri ktorej náš jedálniček budeme postupne ohrievať a vyživovať inými sezónnymi potravinami.

Vo výzve na teba bude čakať nielen vzorový jedálniček na 14 dní, ale o výžive a stravovacích návykoch nám prídu porozprávať aj skvelá výživová poradkyňa Andrea Šírová a výživová terapeutka Andy Jakešová z Ne hladu, ktorú už určite poznáš z našej tohtoročnej výzvy do plaviek.

chudnutie

Myseľ a telo cez oddych

Ako sme spomínali, keďže všetko v nás je prepojené a nič nefunguje ako samostatný systém, určite nevynecháme ani naše duševné a mentálne JA. Dnešok ponúka mnoho možností na neustálu aktivitu, naša myseľ beží neprestajne bez vypnutia. A keď už konečne dôjdeme k tej malej chvíľke ticha, chytáme sa telefónu či ovládača a púšťame si svoj obľúbený seriál alebo film.

Pristihla si sa niekedy pri tom, že možno ideš aj celý deň na autopilota? Že celý deň ti len tak preletí pred očami a znovu si líhaš do postele unavená? Že dúfaš, že zajtrajšok bude určite oddychovejší a priateľskejší?

Je také jednoduché nazbierať takéto pocity. Ale chyba nie je v dni, v tomto svete. Chyba je to, že sme tomu nepovedali stop a nezastavili sa. O tom si dáme naozaj pekný a inšpiratívny rozhovor so psychológom Marošom Vagom.

A nielen mentálny odpočinok je kľúčový. Keď chceme na sebe duševne pracovať, venovať sa pohybu a skúšať zdravé recepty, nesmieme nikdy zabudnúť na starý dobrý overený recept – spánok.

Spánok je náš zdroj úspechu, energie a sily. Čo nám o tom povie wellbeing kouč Maroš Krivosudský?

V Reštarte dostaneme každá jedinečnú šancu rozbehnúť sa za svojím zdravším a usmievavejším životom, ale spolu ♥. Poď sa s nami teda pozrieť, čomu budú jednotlivé rozhovory venované. Ponuka je naozaj lákavá.

Aké otázky ti zodpovieme?

Barbara Ukropcová: Ako pohyb vplýva na telo a dušu?

Lekárka, vedkyňa a profesorka Barbara Ukropcová nás ponorí do témy, čo pozitívne sa deje v našom tele, ak mu dávame pravidelný pohyb, a, naopak, čo mu spôsobujeme, ak ho o aktivitu ukracujeme. Tento rozhovor je krásnym odborným potvrdením, že pohyb je nielen liečivý, ale pre našu vitalitu nevyhnutný, aby sme mohli prežiť dlhší život v zdraví.

Dozvieš sa napríklad nielen to, čo pozitívne ti prinesie už jednorazovo vykonaná fyzická aktivita, ale otvoríme aj široké spektrum minitém:

 • Aké je skutočné minimum pohybu, ktoré si treba darovať?
 • Je genetika dôležitá, ako nás ovplyvňuje pri chudnutí a cvičení?
 • Ako pohyb vplýva na mozog?
 • Je pohyb účinným antidepresívom?
 • Čo spôsobuje dlhodobé sedenie?

Na poslednú otázku sa obzvlášť tešíme, pretože pani doktorka nám poskytne aj niekoľko skvelých rád, ako zakomponovať pohyb do svojich bežných dní pri sedavej práci.

Pozri si malú ukážku, čo ťa čaká:

Andrea Šírová: Ako si vyskladať jedálniček pri chudnutí?

Vďaka Andrejke Šírovej, výživovej poradkyni, si predstavíme skladbu jedálnička pri chudnutí spoločne so zaujímavými tipmi z každodenného života.

Postupne sa „zahryzneme“ do tém ako:

 • Čo je to bazálny metabolizmus a prečo by sme v kalorických hodnotách nemali ísť podeň?
 • Podpora od okolia pri chudnutí – prečo je dôležitá?
 • Aký je správny a zdravý pomer makroživín na tvojom tanieri?
 • Prečo sú sacharidy dôležité?
 • Mám dostatok bielkovín vo svojej strave?
 • Aké koláče a sladké môžem jesť počas chudnutia?
 • Čo si mám všímať na etiketách potravín?

Porozprávame sa aj o kalorickom deficite a čaká nás pár skvelých rád, ako zdravo a udržateľne nakopnúť chudnutie.

Vypočuj si kúsok z tohto rozhovoru tu:

Andrea Jakešová: Ako si poradiť s emočným jedením?

Každá sme to už niekedy v živote zažili. Moment, keď nami lomcuje stres či emočné vypätie. Pri väčšom nápore emócií jednoducho nekontrolovateľne siahneme po niečom, čo má odmeňujúcu chuť.

Slaná či sladká „odmena“ nás síce na chvíľku upokojila, no čo prišlo potom? Keď sa emócie ustálili, zistili sme, že sme toho zjedli viac, ako sme prvotne zamýšľali, a prichádzajú na rad naše myšlienky.

Chceli by sme ti však povedať, naša krásna žena, že ak sa ti to niekedy stalo, je to úplne v poriadku. Kľúč k riešeniu takýchto situácií máš totiž v sebe samej a potrebuješ na to jedine svoj vlastný pokoj.

Andy ti nielen vysvetlí, prečo je takáto reakcia na stres v našom tele úplne prirodzená, ale aj ako s ňou pracovať, ak by prišla znova. Spoločne sa porozprávame o:

 • Ako môžeš zmeniť svoje odmeňovacie mechanizmy?
 • Čo sa deje v tvojom mozgu, keď máš chuť na sladké?
 • Ako pracovať s jedálničkom, ak som sa prejedla?
 • Ako pestovať zdravý vzťah k jedlu?
 • Ako sa zbaviť výčitiek po jedle?

Andy má pre teba ozaj vzácne tipy, ktoré nepochádzajú len z jej medicínskej praxe, ale aj z jej vlastnej skúsenosti, ktoré ti pomôžu nastoliť pochopenie a pokoj pri akejkoľvek vypätej stravovacej situácii.

Vypočuj si ukážku z tohto rozhovoru:

Maroš Krivosudský: Ako vplýva spánok a regenerácia na chudnutie?

Prečo je pre nás oddych dôležitý a akými rôznymi formami ho môžeme telu a mysli poskytnúť? To nám prezradí wellbeing kouč a zakladateľ wHealth - Work & Health Maroš Krivosudský.

Cvičenie je pre telo veľmi prospešné a blahodarné, ak nezabúdame na dostatočnú prípravu naň a regeneráciu po ňom. Za náš najväčší cieľ by sme si mali určiť efektívny a najmä pre nás priaznivý pohyb, ktorý nám pomáha a vyživuje nás.

Pohyb, ktorý robíme na úkor našej energie a zdravia, však nie je tým pravým, ktorý chceme telu darovať. Fyzická aktivita, ktorej chýba strečing, dostatočná aktívna regenerácia a zdravo nastavená spánková hygiena, sa môže stať naším kameňom úrazu, ktorý nás vedie nielen k zlyhaniu motivácie, ale takisto úbytku životnej sily.

V tomto rozhovore si preto budeme klásť najmä tieto otázky:

 • Prečo svalovica nie je indikátorom úspechu?
 • Prečo je aktívny oddych na svalovicu lepší a čo aktívny oddych znamená?
 • Aký strečing zvoliť pred a po tréningu?
 • Aké procesy sa odohrávajú v tele, keď spíme, a prečo sú kľúčové pre chudnutie?
 • Ako si zdravo nastaviť svoju spánkovú hygienu?
 • Ako často si dopriať masáž?
 • Je otužovanie pre každého?

Vypočuj si krátku pasáž, na zvyšok sa môžeš tešiť už o pár týždňov v reštarte!

Maroš Vago: Ako nájsť zdravý vzťah k sebe?

Maroš Vago je psychológ inšpirovaný učením amazonských a andských indiánskych šamanov a riaditeľ CBDium. V tomto rozhovore sa s nami ponorí hlbšie do témy budovania sebalásky. Tento rozhovor by sme mohli pokojne nazvať pokračovaním a rozvetvením témy o sebavedomí.

Krásne sa totiž doplnia a veríme, že ti spoločne darujú inšpiratívnu a príjemnú chvíľku, keď upokojíš svoje myšlienky, odložíš zhon a naplno sa ponoríš do seba. Pochopenie a vnímanie sa je totiž tým najkrajším, čo môžeš pre seba každý deň spraviť.

Tento rozhovor bude presne o tom – o tebe. O tom uvedomiť si, kde sa v živote nachádzaš, a zodpovedať si otázku, či si šťastná a ako sa cítiš.

Spomaliť, vnímať, cítiť.

A v neposlednom rade sa odvážiť povedať to, čo cítiš, a konať tak, ako ti je prirodzené. Postaviť sa s láskou za seba.

S Marošom sa spoločne porozprávame o tom:

 • Ako vznikli v našom živote ego a manipulácia?
 • Čo je ten vnútorný hlas v našej hlave a čo spôsobuje?
 • Kedy vzniká sebaláska?
 • Prečo je sebaláska druh odvahy?
 • Prečo je dôležité podporovať seba?
 • Ako si určiť hranice bez pocitu viny?
 • Aké odpovede sú skryté v našom zastavení sa a tichu?

A omnoho viac! Vypočuj si krátku ukážku:

Bude to ozaj niečo výnimočné ✨.

Spoločne naštartujeme naše energické, šťastné a zdravé JA a venujeme celých 40 dní rozvíjaniu svojich pohybových a duševných vlastností a schopností.

Začíname 4. septembra, pridaj sa k nám a zaži tú skvelú atmosféru a krásnu podporu zo strany všetkých nás, ktoré do Reštartu po lete ideme tiež ❤️😊.

Fotka autora
Dáška Krajčovičová
Redaktor vo Fitshaker

Som tvorivý kreatívec a dobrodruh. Milujem tvorenie ilustrácií a príbehov, pri ktorých vymýšľaní mi takmer vždy rozvoniava šálka dobrej kvalitnej kávy. Keď práve niečo netvorím, túlam sa po horách, prírode a obdivujem krásne výhľady a západy slnka. Alebo ma pristihnete pri objavovaní mestských uličiek historických miest. Spoznávanie nových zákutí a neustály tep života, to je moje. Pri mojich milovaných dobrodružstvách však nesmie chýbať moja kamarátska rodinka, úsmev a, samozrejme, môj verný štvornohý chlpáč.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.