Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Aké tipy na efektívne chudnutie odporúča výživová poradkyňa?

ako schudnúť efektívne
Počas svojej niekoľkoročnej práce výživovej poradkyne som pracovala so stovkami žien, ktoré chceli redukovať svoju hmotnosť. Každá má svoje špecifiká, nie na každú platia rovnaké princípy a vždy je potrebné prispôsobiť sa jej životnému štýlu a na základe toho nastaviť potrebný príjem, zloženie jedla, počet porcií atď.
No aj dve úplne totožné ženy s rovnakou hmotnosťou, rovnakou fyzickou aktivitou, rovnakým typom práce, ktoré by držali rovnaké rozloženie jedla počas dňa, môžu dosiahnuť rozdielne výsledky. Jedna môže dosahovať v chudnutí lepší progres než tá druhá. Ako je to možné? Jedna z nich podnikla počas dňa kroky, ktoré pomaly, ale isto viedli k efektívnejšiemu chudnutiu.
Prinášam ti svojich 5 tipov, ktoré by ti mohli pomôcť v procese naplnenia tvojho cieľa a ktoré môžeš využívať počas bežných dní.

# 1: Začni deň krátkou rozcvičkou (postačuje 5 minút)

Sprav krátky strečing, zopár drepov, výpadov (všetko prispôsob svojim možnostiam). Okrem toho, že sa ti zrýchli pulz, spáliš zopár kalórií navyše, budeš nabudená a pozitívne naladená do nového dňa. Ak bude kratučké cvičenie jedna z prvých vecí, ktoré ráno urobíš, pomôže ti to efektívnejšie dodržiavať počas daného dňa stravu a naplánované cvičenie. Je nesmierne dôležité, čo urobíš hneď po prebudení a ako sa naladíš na celý deň.
rady ako schudnut

# 2: Dbaj o to, aby tvoje prvé jedlo dňa bolo zdravé a výživné aspoň 5 dní v týždni

Ak si ráno dopraješ krátku rozcvičku a následne zdravé, výživné raňajky, je viac pravdepodobné, že ťa „fit“ nastavenie bude sprevádzať po celý deň. Ak si už ráno dopraješ niečo, čo nie je nutrične hodnotné, na desiatu si dáš potom čokoládu, je viac než pravdepodobné, že paradoxne už nebudeš mať motiváciu jesť zdravý obed a cvičiť.
jedlo na chudnutie

# 3: Dbaj aj o iný ako cielený pohyb

Ak celý deň presedíš v kancelárii a dopraješ si denne 30-45 minút cvičenia, tvoje telo síce dostane dávku pohybu, no efekt nemusí byť taký, aký si predstavuješ. Pamätaj, že každý pohyb a každý krok sa počíta.
Skús auto zaparkovať ďalej od práce alebo vystúp o zastávku skôr, aby si sa prešla. Namiesto výťahu použi párkrát denne schody, počas poobednej prestávky urob zopár ľahkých cvičení. Pri pozeraní TV si dopraj pár cvikov s jednoručkami na gauči, vyšanti sa s deťmi. Každá minúta denne, ktorú stráviš akýmkoľvek pohybom, ti vie pomôcť. Ak si každý deň takýto pohyb okrem cvičenia dopraješ a zrátaš to za celý týždeň, je to, akoby si si dopriala poriadny tréning navyše.
účinné chudnutie

# 4: Hľadaj spôsoby, ako sa to dá

Nezabudni na to, že musíš byť k sebe trošku kritická. My ženy máme deti, rodinu, menštruačný cyklus, prácu. Je toho na nás veľa, no napriek tomu, keď žena chce, dokáže skĺbiť toto všetko aj so starostlivosťou o seba.
Máš len jeden život a to, v akom tele ho prežiješ, je na tebe.

Nemusíš byť modelka ani mať tehličky na bruchu, stačí, ak sa budeš cítiť vo svojom tele dobre a budeš robiť všetko pre to, aby to tak bolo. Urči si priority. Skĺbiť zdravšiu stravu a trošku pohybu s rodinou a prácou je síce náročné, ale nie až tak, ako sa na prvý pohľad zdá. Nemusíš jesť len zdravo a nemusíš cvičiť denne 2 hodiny. Nájdi si spôsob, ktorý vyhovuje tebe. Stačí, ak budeš jesť zdravo 80 % svojho dňa alebo týždňa a zacvičíš si aspoň 3-, 4x. Ak pridáš prechádzky, pohyb na čerstvom vzduchu, bežné domáce práce a pohyb s deťmi, ver, že sa budeš cítiť omnoho lepšie a výsledky sa objavia.
zdravé chudnutie

# 5: Mysli pozitívne

Možno sa to zdá ako úplné klišé, no je to jeden z najpodstatnejších bodov pri naplnení tvojho cieľa. Ak budeš už od rána v strese z toho, že nestíhaš cvičiť, že z jedla, ktoré ješ, určite priberieš, pri každom porušení svojho stravovania či tréningového plánu budeš v depresii, cieľ sa neobjaví nikdy. Pri prvej chorobe, svadbe či oslave to vzdáš.
Nezabudni na to, že nikomu nejde vždy všetko podľa plánu a aj ženy, ktoré sú štíhle, lebo cvičia a jedia vyváženú stravu, majú menštruáciu, oslavy, dovolenky a sú občas choré. Dôležité je myslieť pozitívne, mať rada svoje jedlo, svoj tréning, dopriať si oddych, regeneráciu. Vidina tvojho cieľa musí byť naozaj silná – natoľko, aby si sa tešila na každý deň, keď môžeš byť o krok bližšie.
Nikto neschudne za pár týždňov. Je to dlhodobý proces.

A musíš si zamilovať aj proces, inak tvoje výsledky nikdy nebudú trvalé.
efektívne chudnutie

Prajem ti veľa úspechov na tvojej ceste za vysnívanou postavou! :-)

Množstvo skvelých rád nielen pri chudnutí nám prezradí Ivka Maheľová aj v Novoročnej výzve 2023:

zdravá strava na chudnutie recepty
Fotka autora
Ivana Maheľová (Eľková)
Redaktor vo Fitshaker

Výživa a pomoc ľuďom s nadváhou je mojou profesiou už 8 rokov, no v prvom rade je práca s ľuďmi, ktorí chcú zmeniť svoj životný štýl mojou veľkou vášňou. Svoju prácu milujem tak, že som sa jej neprestala venovať ani po narodení môjho úžasného syna, práve naopak - je mojou ďalšou motiváciou. Vďaka nemu som začala pretvárať mnoho tradičných receptov na zdravšie verzie, preto si moje jedlá obľúbilo už mnoho slovenských rodín, ktorým záleží na tom, čo konzumujú. Som naozaj temperamentný a priamy človek, ktorý robí všetko naplno a s vášňou. Som naozaj vďačná za to, že sa môžem venovať práci, ktorá ma baví, napĺňa a pomáha meniť ľuďom (v niektorých prípadoch doslova) životy. Snažím sa byť svojim klientkam nielen najlepšou výživovou poradkyňou, akou viem - snažím sa ich aj pochopiť, podporiť a byť im oporou, ak to potrebujú. Mojou prioritou je odborné vypracovávanie individuálnych stravovacích plánov výlučne z dostupných potravín, individuálny prístup ku každej klientke a neobmedzená podpora. Každý jedálniček píšem ručne a zohľadňujem každý detail, aby som sa ženám, ktoré sa mi zverili do rúk, prispôsobila najviac ako viem. Je to moje poslanie a životná cesta. Som hrdá na každú premenu, každú ženu, ktorá sa rozhodne zmeniť svoj životný štýl. Milujem svoju prácu a robím všetko pre to, aby som pomohla zmeniť pohľad na stravovanie čo najväčšiemu počtu ľudí. Zatiaľ mám za sebou vyše 1 600 úspešných redukcií hmotnosti rôznych typov klientov. Som autorkou kníh To najlepšie pre tvoje supertelo a Moja štíhla príručka, ktoré nájdete na www.jedalnicky-obchod.sk Nájdete ma na facebooku ako jedalnicky.sk - Ivana Maheľová, na instagrame @jedalnicky.sk alebo na mojom webe www.jedalnicky.sk

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.