Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Absolvovali sme soľnú terapiu za 10 dní. Jej výsledky sú neuveriteľné!

Pozitívne účinky morskej vody na organizmus sme si už priblížili začiatkom leta. Ale čo, keď ich nemôžeme využívať po celý rok, ale len počas teplých mesiacov? Možno môžeme, ale v trochu inej podobe! Priamo v soľnej jaskyni. Keďže mám účinky morskej soli naozaj rada, s priateľom sme sa rozhodli absolvovať 10-dňovú soľnú „terapiu“. Čím je soľná jaskyňa špecifická, ako to celé prebiehalo, čo nás šokovalo a aké účinky na sebe sme spozorovali? 
Aké pozitívne účinky na tvoje telo má morská voda?

Haloterapia alebo liečba soľou

Liečivé účinky soli sú známe už z dávnej minulosti. Už 3 000 rokov pred naším letopočtom bola uznávaná ako liek. V súčasnosti liečbu soľou nazývame haloterapia. Názov je odvodený z gréckeho slova „halos“, čo je v preklade „soľ“. Oficiálne ju začal využívať v roku 1843 poľský lekár F. Bochkovský. Na základe veľkého množstva výskumov ide dnes o účinnú liečebnú metódu bez použitia akýchkoľvek medikamentov.
Liečba soľou je založená na uvoľňujúcich prvkoch (vápnik, jód, sodík, draslík, horčík a bróm) rozptýlených vo vzduchu. Každý z týchto šiestich prvkoch má svoje účinky a úžasne sa dopĺňajú.

Návšteva soľnej jaskyne = 3 dni pri mori

Prvá umelo vytvorená soľná jaskyňa sa nachádzala na území Poľska koncom 19. storočia. Mikroklíma v soľných jaskyniach je podobnou klíme v prímorských oblastiach. Na Slovensku sa aktuálne nachádzajú 3 typy soľných jaskýň – zložené z morskej soli, z kamennej soli alebo kombinované. Pobyt v takejto jaskyni je vraj rovný 3-dňovému pobytu pri mori a vzduch v jaskyni je až 10-násobne čistejší ako bežný vzduch, ktorý dýchame. Ideálna vlhkosť vzduchu je od 45 - 60 % , ideálna teplota celoročne od 21 - 23 %.
fitshaker_blog_solna_jaskyna4
 

Aké sú pozitívne účinky soľnej jaskyne?

Pozitívne účinky boli dokázané rôznymi výskumami prebiehajúcimi po celom svete v trvaní viac ako 40 rokov. Pre soľ je známe, že má antibakteriálne, mukolytické (rozpúšťajúce hlien) a protizápalové účinky, čo môže výrazne ovplyvniť liečbu:

  • pľúcnych a prieduškových chorôb (priedušková astma, chronické zápaly priedušiek, dlhodobé zápaly pľúc, zápaly dutín, fajčiarsky kašeľ, všeobecne prechladnutie, senná nádcha, tuberkulóza, rôzne vírusové infekcie...),

  • choroby tráviaceho systému (žalúdočné vredy, zápal hrubého čreva, poruchy činnosti žalúdka, poruchy metabolizmu, poruchy činnosti hrubého čreva, zápaly ďasien, jazyka...),

  • dermatologické ochorenia (zápaly kože, lupienka, psoriáza, rôzne ekzémy, akné, regenerácia kože...),

  • choroby srdcovo-cievne (krvný obeh, vysoký krvný tlak, poinfarktové alebo pooperačné stavy...),

  • psychické problémy (stres, bolesti hlavy, letargia, depresia, neurotické stavy spôsobené dlhodobým stresom...),

  • iné (alergie, nadváha, znížená funkcia štítnej žľazy, zvýšenie energie a pocitu duševnej pohody, omladenie, zvýšenie imunity...).


Všetky pozitívne účinky sa však neprejavia z hodiny na hodinu. Zo začiatku sa odporúča absolvovať soľnú terapiu, v čo najkratšom čase, čo najviac hodín v jaskyni. Po absolvovaní terapie je všetko na tebe.
 

Kto by sa mal soľnej terapii predsa len vyhnúť?

Návšteva nie je vhodná:

  • pre ľudí so zvýšenou teplotou (ak teplota klesne, je návšteva ideálna na liečbu vírusových a zápalových ochorení),

  • pre ľudí so zvýšenou činnosťou štítnej žľazy,

  • onkologickým pacientom (naopak, po absolvovaní chemoterapie je ideálna).


 

Nemaj strach z detoxikácie

Pri prvých návštevách soľnej jaskyne sa u niekoho môže prejaviť detoxikácia vo forme slabej nádchy alebo kašľom. Neboj sa, ide o bežné prejavy, kedy sa telo zbavuje toxínov. Prejav trvá len dočasne - pár dní.
 

Odskúšané na vlastnej koži: Ako prebiehala moja terapia v soľnej jaskyni?

Návšteva soľnej jaskyne ma lákala už veľmi dlho. Z viacerých dôvodov (hlavne časových) nebolo možné absolvovať soľnú terapiu a priznávam, že s odstupom času som na pobyt aj zabudla. Jedného dňa som však na prechádzke jednu objavila a bolo to znovu tu. Zvedavosť z nepoznaného :-). Neváhala som a hneď som rezervovala najbližšie voľné poobedné termíny.
fitshaker_blog_solna_jaskyna_1
Počas 2 týždňov som navštívila celkovo 10-krát 2 jaskyne v okolí. Atmosféra v oboch bola neskutočná – príjemný personál, polohovateľné kreslo, tlmené svetlo, relaxačná hudba a neopísateľne čistý vzduch, ktorý nadchol hneď pri vstupe do soľnej miestnosti. Soľnú terapiu môžu absolvovať tehotné ženy aj deti :-).
Obe jaskyne ponúkali pred a po vstupe občerstvenie, nákup rôznych predmetov (soľné lampy, prírodné sviečky, knihy a pod.), masáž priamo v jaskyni alebo nočný skupinový pobyt, ktorý je ideálny pre športovcov alebo aktívnych ľudí s cieľom celkovej regenerácie organizmu. Pozitívne hodnotím možnosť výberu intenzity svetla. Čo sa týka ceny, je to rôzne. V závislosti od plánovaného počtu návštev je možné zakúpiť permanentky, prípadne využiť možnosť skupinového vstupu (dvojica má zľavy). Priemerne sa cena za 1 vstup pohybuje od 5 – 7 € na osobu, deti do 6 rokov majú vstup zadarmo.
 

Ako hodnotím výsledky soľnej terapie?

Absolvovanie soľnej terapie vo mne zanechalo silné pozitívne emócie a návštevám soľných jaskýň určite ostanem verná aj naďalej. Každým výdychom a nádychom vzduchu zo mňa opadali každodenné povinnosti, stres, termíny a pribúdali len pozitívne myšlienky. Z jaskyne som vždy odchádzala ako nový človek.
Aký účinok má terapia na liečbu vážnejších chorôb neviem (našťastie) posúdiť. Držím sa hesla, že vždy je lepšie ochoreniam predchádzať ako ich neskôr liečiť :-). Mojim dôvodom absolvovania terapie je dlhodobejšie znížená imunita, ktorá sa nie a nie posilniť, čo má za následok rôzne infekčné ochorenia (ako napríklad opar a pod.). Momentálne je všetko OK. Uvidíme v ďalšom období a počas príchodu jesene, kedy imunita dostáva naozaj zabrať.
Priateľa zasa trápi psoriáza, ktorej prejavy po pobyte pri mori sa vždy maximálne zlepšia. A tak tomu bolo aj po absolvovaní soľnej terapie. Vysoká vlhkosť vzduchu robí s kožou zázraky :-).
fitshaker_blog_solna_jaskyna2
Čo však viem posúdiť na 101 % je fakt, že soľná jaskyňa pozitívne vplýva na „duchovno“ človeka. V dnešnom uponáhľanom svete je naozaj dôležité nájsť svoju „oázu“ pokoja, poriadne zregenerovať organizmus a zresetovať myšlienky. Dobrá nálada a príval pozitívnej energie už potom prídu sami :-).
 
Zdroj fotiek: flickr.com, zdroj autora
 
Ďalšie články, ktoré vrelo odporúčame:
Ako som absolvovala znovuzrodenie za 10 dní. Detox krok za krokom.
Prečo je pobyt pri mori zdraviu prospešný?
Ako byť vo svojom živote spokojnejšia? Vyskúšaj krátku meditáciu.
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.