Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

8 užitočných rád ako sa po sviatkoch dostať späť do formy

29. Mar 2016
Sviatky skončili, a tým aj lenivé dni, kedy si si dala pauzu od tréningov. Ako sa však vrátiť k cvičeniu a nabehnúť do starých koľají, keď sa ti tak veľmi nechce? Len niekoľko dní, počas ktorých si opustila svoju rutinu, sa negatívne podpísalo na tvojom odhodlaní... Získaj späť stratenú motiváciu a vráť sa k obľúbenému cvičeniu! Niekoľko tipov ako na to nájdeš tu :-).

1. Neobviňuj sa

Prvá a základná vec, ktorú musíš urobiť je odpustiť si, resp. prestať sa obviňovať za zlyhanie. Všetci sme len ľudia, nie sme stroje a každý si občas uletí. Nie je na tom nič zlé. Zlé je iba to, ak sa dostaneš do kolotoča prejedania, následných výčitiek a ľútosti, ktorú riešiš ďalším prejedaním. Tomuto sa chceme vyhnúť.
Jedno nezdravé jedlo, či nezdravý deň nie je ešte katastrofa a ani dôvod vzdať sa celého snaženia. Postaraj sa o to, aby ďalšie jedlo bolo opäť zdravé. Malo by to byť niečo ľahké, po čom sa budeš cítiť dobre. Takže hlavu hore a nevzdávaj to, ani keď si si vo svojom snažení urobila krátku pauzu.
fitshaker-blog-ako-sa-zabehnut-do-kolaji2
 

2. Nevyhladuj sa

Veľa ľudí má tendenciu sa po "prežieraní" trestať hladovkou. To je však jedna z najhorších vecí, ktoré môžeš urobiť. Keď svoje telo po návale nezdravého jedla vyhladuješ, bude to s najväčšou pravdepodobnosťou viesť k ďalšiemu návalu hladu, ktorý sa môže skončiť zle. Takže namiesto hladovania sa radšej zameraj na to, aby si svojmu telu dopriala chýbajúce živiny, a tak sa vyhla návalom hladu a nedostatku energie.
 

3. Pi veľa vody

Ak si si uletela na sladkostiach alebo na chipsoch, či iných "pochúťkach" plných soli, cukrov a chémie, budeš sa pravdepodobne cítiť malátna. Dobrý spôsobom, ako sa tohto pocitu zbaviť, je piť dostatok tekutín. Rýchlejšie z tela vyplavíš škodlivé látky, naštartuješ metabolizmus a tráviaci systém.
fitshaker-blog-ako-sa-zabehnut-do-kolaji1
 

4. Zúčastni sa mesačnej výzvy

Bola si zvyknutá pravidelne cvičiť, no po veľkonočnej prestávke sa ti nechce zdvihnúť zadok z gauča? Skús nájsť nejakú krátku jednomesačnú výzvu, ktorá ťa nakopne. Či už to bude výzva v tvojom obľúbenom fitku, štúdiu, na internete alebo si ju vytvoríte so skupinou kamošov sami, cieľom je krátkodobo sa motivovať k cvičeniu. Keď sa výzva skončí, budeš sa cítiť skvele a cvičenie bude pre teba opäť bežnou rutinou.
TIP: Už  začiatkom mája štartuje aj naša dvojmesačná Výzva do plaviek, tak si poznač do kalendára, aby si sa nezabudla včas prihlásiť :-).
 

5. Spomeň si, ako dobre si sa cítila

Niekedy sa viac zameriavame na úsilie ako na výsledok. Počas tréningu sa ti môže občas zdať, že je to príliš ťažké a že to nedáš. No potom, ako si to odmakáš, sa zaručene a vždy budeš cítiť úplne úžasne. Ak teda potrebuješ nakopnúť a motivovať sa k cvičeniu, spomeň si na ten skvelý pocit, ktorým budeš po tréningu odmenená. Ako sa hovorí: “Jediný tréning, ktorý môžeš ľutovať, je ten, ktorý si vynechala.“
fitshaker-blog-ako-sa-zabehnut-do-kolaji3
 

6. Plánuj

Výhovoriek, prečo neísť cvičiť sa dá nájsť milión. Väčšinou to býva nedostatok času. To je dôvod, prečo je dôležité vyhradiť si čas špeciálne na cvičenie. Cvičenie si naplánuj tak, aby bola, čo najmenšia pravdepodobnosť, že ťa od neho niečo odradí.
Ak často ostávaš v práci dlho do večera, naplánuj si cvičenie na ráno. Ak vieš, že ťa čaká bláznivý a rušný deň, naplánuj si aspoň rýchly 15-20-minútový HIIT tréning. Je to určite lepšie, ako nerobiť nič.
 

7. Priprav si veci na cvičenie

Zvykla si cvičiť ráno, no teraz sa nedokážeš dostať z postele a prinútiť pohnúť zadkom? Priprav si už večer veci na cvičenie a aj všetko, čo budeš nasledujúci deň potrebovať. Ráno tak nebudeš v strese pobehovať po byte v snahe na nič nezabudnúť. Čím menej toho budeš musieť ráno pred odchodom urobiť, tým lepšie. Budík si daj na druhú stranu miestnosti tak, aby si sa musela postaviť z postele, keď ho budeš chcieť vypnúť. Keď už z nej raz vyskočíš a navyše uvidíš pripravené veci na cvičenie, budeš mať väčšiu motiváciu. Ak sa chystáš cvičiť až po práci, daj si tašku s vecami na cvičenie na viditeľné miesto, aby si celý deň mala na pamäti, kam máš namierené po šichte :-).
luggage-1081872_1280
 

8. Nájdi si sparing partnera

Sama pred sebou si často vieš ospravedlniť svoju lenivosť a nájsť argumenty, prečo neísť cvičiť. Ak však do toho zatiahneš ešte aj kolegyňu, susedku či sestru, môžete sa navzájom motivovať a ťahať, keď bude mať jedna z vás lenivý deň. Navyše, budete spolu tráviť viac času a odmeniť sa môžete tým, že po makačke si oddýchnete pokecom pri čajíku.
fitshaker-blog-spolocny-workout
Fotka autora
Sisa
Redaktor vo Fitshaker

Som trénerka a inštruktorka skupinových cvičení. Okrem toho milovníčka dobrého a zdravého jedla. Rada ľudí motivujem k tomu, aby sa viac hýbali a aby sa zaujímali o to, čo skončí v ich žalúdku. Kombinácia pohybu a vyváženej stravy môže každému zabezpečiť nielen krásnu postavu, ale predovšetkým pevné zdravie, dostatok energie a vitality.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.