Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

7 každodenných návykov, ktoré ťa urobia šťastnejšou

Máš niekedy pocit, že ti život uteká medzi prstami a ty si ho nestíhaš všímať? Vidíš šťastie vo večerných seriáloch a radšej by si žila život niekoho iného? Nie je to až také tragické. Stačí, ak zmeníš niekoľko každodenných návykov a tvoj život sa môže obrátiť o 180 stupňov. Začni si ho naplno užívať. Aplikuj tieto rady do praxe, nie od zajtra, ale už od dnes, a prežívaj radosť. Zaslúžiš si ju. :)

1. Vstávaj s úsmevom na tvári

Nie nadarmo sa hovorí, že ráno urobí tvoj deň. Je veľmi dôležité, aby si vstávala z postele s úsmevom na tvári a s radosťou do nového dňa. Sama uznáš, že je rozdiel, ak skočíš po budíku, nervózne ho vypneš a naštvane sa postavíš na nohy s nepríjemným pocitom, že už zase začína každodenná rutina a nič vzrušujúce ťa nestretne. Ver tomu, že potom ani nestretne.
Ak si však po zvonení budíka sadneš na posteľ, niekoľkokrát sa nadýchneš a povieš si: „Dnes budem mať krásny deň.“ Tvoj deň bude vyzerať úplne inak. Ak ráno navyše začneš pohárom citrónovej vody, krátkou rozcvičkou, dobrou hudbou a výživnými raňajkami, z domu sa ti vyjde ľahšie. A to ani nemusíš vstávať z postele pravou nohou. :-)
Dávkovanie: 1 x denne, nalačno ihneď po zobudení.
fitshaker_blog_smile1
 

2. Urob dobrý skutok

Vedela si o tom, že keď urobíš nejaký dobrý skutok, nielenže bude šťastný človek, ktorému ním pomôžeš, ale rovnakú radosť budeš mať aj ty? A nielen to. Šťastie budú prežívať aj ľudia, ktorí tento čin videli. Úžasné, však? Stačí len tak málo a môžeš rozpútať kolotoč radosti. :) Je jedno, či pomôžeš starej pani s taškou alebo daruješ neznámemu niečo z tvojho nákupu v supermarkete.
Dobrý skutok je všetko, čo prináša pozitívnu emóciu a hreje pri srdci. Skús každý deň vykonať len 1 takúto vec, budeš žiariť, a dokonca je veľmi pravdepodobné, že namotivuješ aj ľudí, ktorí s tebou prídu do kontaktu. Bav sa s neznámymi, neignoruj ľudí, ktorým by si mohla zlepšiť deň, sme tu predsa jeden pre druhého. :-)
Dávkovanie: pre začiatočníkov stačí 1 dobrá vec denne. Postupne sa odporúča zvýšiť dávky.
 

3. Raduj sa z maličkostí

Ľudia berú väčšinu svojho života za samozrejmosť, a až keď o niečo prídu, zistia, že to bolo dôležité. Kvôli zhonu, stresu a povinnostiam si nestíhame všímať, že náš život je plný krásnych maličkostí. Skús hneď ráno spomaliť a pri vykročení z domu vnímať slnečné lúče, lietajúcich vtákov, pobehujúce deti,  hyperaktívnych dôchodcov, vône z obchodu oproti... Všetko, čo ťa obklopuje vytvára nádhernú mozaiku charakteristickú len pre daný okamih, ktorý sa už nikdy nezopakuje. No nestojí za to si ho naplno užiť? :)
Dávkovanie: Neustále počas dňa. Ideálne, ako oddych od práce počas prestávok. Kedykoľvek len budeš chcieť. :)
8287644857_c1c4c7d2ce_z
 

4. Prestaň sa sťažovať a ohovárať

Azda každé obdobie v histórií je charakteristické sťažovaním sa na aktuálnu situáciu. A pritom, keď si zoberieme ako žili ľudia v minulosti, uvedomíme si, že sa vôbec nemáme zle. Práve naopak, myslím si, že žijeme v tej najlepšej dobe, aká tu kedy bola. Jasné, že môžeš mať viac peňazí, väčší dom, menšiu hypotéku, väčšieho psa, poslušnejšie deti, starostlivejšieho manžela. Môžeš však mať aj menej peňazí, malinkú garsonku, obrovské dlhy, atď. Nesťažuj sa, že máš málo, môže sa stať, že budeš mať ešte menej. Sústreď sa na to mať viac, nezáviď, neohováraj iných ľudí, nesúď, mysli na blahobyt, mysli na svoje sny a raduj sa z prítomnosti. Možno sa aj u teba začnú diať zázraky. :)
Dávkovanie: Nepretržite počas celého dňa.
 

5. Prejavuj vďačnosť

Už maličké deti učíme ako jednu z prvých vecí poďakovať. A uvedomuješ si, ako často prejavuješ vďačnosť ty? Ďakuješ za každé ráno? Ďakuješ za skúsenosť, ktorá ti prišla? Ďakuješ za krásnu, aj keď nie ideálnu, rodinu? Ďakuješ svojim rodičom za to, čo ti všetko dali? To, že povieš ďakujem predavačke v obchode je síce pekné, ale keď neprecítiš vďaku vo svojom vnútri, je to len obyčajné slovo. Neobyčajným sa stane, ak mu vdýchneš život a naplno si uvedomíš jeho silu.
Dávkovanie: Pre začiatok odporúčam každý deň ďakovať aspoň 1 x vedome a XY x zo slušnosti, tak ako nás učili. :)
fitshaker_blog_dakovanie
 

6. Rozhýb svoje telo

Asi ti nemusím hovoriť, aké dôležité je hýbanie sa. Vieš koľko hormónov šťastia vylučuje tvoje telo po poriadnej dávke cvičenia, hodinke na korčuliach alebo po rannom behu? Ak sa k pravidelnému cvičeniu nevieš dokopať, snaž sa ordinovať si pohyb, tak často ako to len ide. Uprednostni schody pred výťahom, choď pre dieťa do škôlky pešo a ani autom, zbehni na trh po zeleninu na bicykli. Stráv víkend príjemnými prechádzkami na čerstvom vzduchu. Dobijú ťa energiou a naučia ťa milovať pohyb. Nevtieravo, nenápadne a bezbolestne.
Dávkovanie: Intenzívny pohyb aspoň hodinu každý deň a chodenie pešo vždy ako je to len možné. Čerstvý vzduch je len bonusom. :)
 

7. Píš si pozitívne veci, ktoré sa ti každý deň stali

Ako už iste vieš, papier má čarovnú silu. Odporúčam ti, aby si si robila každý deň zoznam pozitívnych vecí, ktoré sa ti za daný deň stali. Kamarátka ma naučila systém 7P. Spočíva v tom, že si píšeš každý deň 7 vecí, ktoré považuješ pre seba za skvelé (môže to byť, napr. stretnutie so starým známym, zvládnutie dôležitej pracovnej úlohy, uvarenie skvelého jedla, pustenie mamičky pred seba pri pokladni, a pod.). Na konci každého dňa, ideálne tesne pred spaním, si urob takýto zoznam a zistíš, že si prežila nádherný deň. Prípadne si do zoznamu dopisuj pozitívne veci v priebehu celého dňa a večer si ich len s úsmevom na tvári prečítaj. Stojí to za to. :-)
Dávkovanie: 1 x denne tesne pred spaním alebo priebežne počas celého dňa.
fitshaker_blog_diay
Začni aplikovať tieto jednoduché rady a zistíš, že každý deň žiješ úžasný život, ktorý je len tvoj. Každý okamih, ktorý prežívaš zapadá do tvojho príbehu ako krásne vystrihnutá skladačka a robí ho výnimočným. Prajem ti veľa veselých okamihov, nech máš stále dôvod na úsmev a tvoji dni sú naplnené šťastím a láskou. :)
 
Namiešali sme pre teba kotejl vyššie spomenutého do jednej výzvy. 40-dňovej výzvy: Harmónia tela a duše. A už v pondelok štartujeme. Ešte sa stíhaš pridať, poď na to:
šťastie
Fotka autora
Romana Cibulková
Redaktor vo Fitshaker

Milujem poctivé veci, nechávam sa inšpirovať šikovnými ľuďmi a bavím sa knižkami, varením a ďalšími maličkosťami, ktoré prináša každý deň. Robím veci, ktoré mi prinášajú radosť a tie zvyšné obmedzujem na minimum. :-) Som veľký fanúšik dobrého jedla, kvalitných potravín, pozitívneho myslenia a všetkého zdravého. A myšlienky z týchto oblastí budem s vami rada zdieľať.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.