Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

6x liečivé mastičky, ktoré by doma nemali chýbať + FOTORECEPT na výrobu

Bylinková mastička nájde uplatnenie v každej domácnosti, či už ako liečivo pri zdravotných problémoch, alebo ako denne používaný krém na ruky, telo a pleť. Pri príprave mastičky, ktorá je malou a milou alchýmiou, sa zapoja viaceré naše zmysly. Bylinné masti používali už naši predkovia na hojenie a liečbu rán. Keďže krémy prichádzajú do styku s pokožkou, najčastejšie sa pri ich príprave používajú bylinky, ktoré majú liečebný efekt pri rôznych alergiách, ekzémoch, psoriáze, dermatitídach, pooperačných jazvách, akné, pri vzniku strií a pod. Najlepšími prírodnými lekármi v tejto oblasti sú nechtík, pyštek, konope, borák, skorocel, pagaštan, levanduľa, rebríček a ďalšie. Masť môžeme vyrábať z listov a vňate, kvetov, plodov aj koreňov, a to podľa potreby a účinkov. Rovnako aj zo sušených či čerstvých byliniek. Ručím za to, že ak raz podľahnete príprave domácich krémov, už nebudete chcieť iné. Najmä ak viete, čo do nich dávate, a niektoré zložky si sami dopestujete v záhrade.

Ktoré liečivé mastičky by doma nemali chýbať


  • Rumanček kamilkový (kvety): pri zápalových a kožných ekzémoch

  • Konopa siata (listy): upokojujúce účinky pri podráždenej pokožke, pri ekzémoch, psoriáze

  • Borák lekársky (kvety): spomaľuje starnutie, tvorbu strií a vrások, hojí ranky po akné

  • Pyštek obyčajný (kvitnúca vňať): zmäkčuje tvrdú a popraskanú pokožku na chodidlách, zmierňuje hemoroidy

  • Levanduľa úzkolistá (kvety): upokojujúca, vhodná na masáže celého tela, rúk a tváre

  • Kostihoj lekársky (koreň): po úrazových stavoch, pri zlomeninách, vyvrtnutiach, bolesti svalov


nechtíková masť recept
 

Na prípravu liečivej mastičky okrem byliniek potrebujeme:


  • Čistú sklenenú uzatvárateľnú nádobu (ak recyklujeme, tak nádobu z využitej mastičky)

  • 2 hrnce na vodný kúpeľ (menší a väčší)

  • Samotné mazivo – naše babičky najčastejšie používali dostupnú a tradičnú bravčovú masť. Tá má však špecifickú vôňu a ťažšie sa vstrebáva do pokožky. Preto používam kokosový olej, ktorý má príjemnú vôňu, alebo bambucké maslo – vyberajte maslo fair trade s overeným pôvodom. Môžete používať aj kombináciu bambuckého masla a oleja, prípadne pridávať iné oleje vhodné na pokožku, napr. sezamový, mandľový, arganový.

  • Včelí vosk – ak ho pridáme do krému, nebude priveľmi mastný, pri izbovej teplote sa nebude rýchle topiť a zostane akoby voskový.

  • Esenciálne oleje podľa potreby a vkusu. Používame silice v prírodnej kvalite, ktoré sú vhodné aj na prípravu liečiv a kozmetiky. Vyhýbame sa lacným aromatickým olejom.

  • Vitamín E – prírodný konzervačný prostriedok, ktorý vieme zakúpiť v tekutej forme aj s pipetou na dávkovanie (nie je to povinná zložka).


nechtíková mastička
 

Ako si mastičku vyrobiť?

1. Vo vodnom kúpeli rozpustíme masť (bambucké maslo, kokosový olej alebo ich kombinácie), pridáme včelí vosk a sušené alebo čerstvé byliny.
2. Pomer je 1 : 1 alebo 1 : 2 (1 diel byliny a 2 diely masti). Podľa objemu surovín pridáme včelí vosk (na 200 g masla stačí 1 lyžičku vosku) a silice podľa aktuálnej potreby. Tie pridávame do masti až na záver, pred nalievaním do nádobiek, aby sme zahrievaním neznižovali ich účinok. Kvalitné silice sú natoľko silné, že z nich stačí pridať zopár kvapiek.
3. Zmes necháme pomaly rozpustiť na miernom ohni. Ide o to, aby sa tuhé zložky rozpustili a masť sa pritom neškvarila. Pomaly miešaním zapracovávame bylinky (kvety, listy, korene, plody), ktoré sme nakrájali na menšie časti.
4. Len čo sa pevné zložky rozpustia a rastlinky máme zapracované, zmes odstavíme z ohňa a prikrytú necháme vychladnúť. Tento postup zopakujeme ešte 3-krát – krém zakaždým rozpustíme a necháme stuhnúť. Vďaka tomu sa do krému uvoľňujú liečivé zložky a bude silnejší, čo uvidíme aj na farbe (je výrazne žltá pri oranžových kvetoch nechtíka a zelená pri konope).
5. Po tejto procedúre masť poslednýkrát zahrejeme, aby sme ju mohli scediť do čistých a suchých nádobiek. Dobre vyžmýkame všetku masť z byliniek a v otvorených nádobkách necháme vychladnúť. Potom ich uzavrieme a skladujeme na tmavom a chladnom mieste, napr. v chladničke. Nezabudnime krém označiť. Vydrží nám až do ďalšieho zberu byliniek alebo dovtedy, kým si pripravíme novú mastičku.
Tip: Masť (aj bambucké maslo) je prirodzený konzervačný prostriedok. Ak sme urobili väčšiu dávku, než sme predpokladali, pred zliatím krému do nádobiek doň môžeme pridať ešte vitamín E, ktorý predĺži životnosť takejto kozmetiky. Bylinky, ktoré sme macerovali, nemusíme hneď vyhodiť. Vymasírujeme si nimi telo a doprajeme si tak prírodný peeling, ktorý nám príjemne prekrví pokožku.
liečivé mastičky
 
nechtíkový krém
 
nechtikova mast
 
nechtíková masť
 

Použitie domácej mastičky

Do takto pripravenej masti vieme na posilnenie účinku pridať aj tinktúru. Obľubujem najmä pagaštanovú masť s pagaštanovou tinktúrou, ktorá je vhodná na boľavé kĺby, kolená, pri reume, dne a metličkách na pokožke. Ak nám tinktúra po aplikácii podráždi pokožku, toto je vhodný spôsob, ako zmierniť jej vysušovanie alkoholom. Pridávame v pomere 1 : 10 (1 diel tinktúry, 10 dielov masti). Krém zakaždým naberáme čistou kozmetickou špachtľou, aby sme doň prstami nezaniesli nečistotu. Podľa druhu bylín a zloženia olejov krém používame na suché ruky a praskajúce päty, resp. na tvár alebo na telo, na rany a pod.
nechtík lekársky
Chcela by si poznať viac takýchto receptov, tipov a ďalších užitočných infošiek o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás? Nájdeš ich v knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho v knihe nájdeš aj moje osobné rady a tipy na zber či prípravu zdravej medicínky.
 
Nielen vďaka kvalitnej kozmetike, ale aj pravidelným cvičením a dobrou stravou bude tvoja pokožka žiariť. Preto skús riešiť nielen to, čo dávaš na seba, ale aj to, čo vkladáš do seba. Inšpiráciu načerpaj aj v našich knihách:
recepty
 
Mohlo by ťa zaujímať aj:
9x bylinky na čaje, ktoré by nemali chýbať ani u teba doma!
7x bylinky, ktoré môžu pomôcť pri strese, nervozite, únave, podráždenosti či zlom spánku
Zdravá sladkosť pre deti? Levanduľové sušienky, vhodné na desiatu, na výlet aj na cesty
Dopraj si výnimočnú sezónnu pochúťku: Levanduľovo-kokosové vegan latte
Fotka autora
PhDr. Miriam Latečková
Redaktor vo Fitshaker

Zdravým životným štýlom sa zaoberám takmer 15 rokov. K bylinkám ma priviedla choroba mojej dcéry a rýchlo ma presvedčili o svojej sile a účinku. Odvtedy sa venujem zdraviu na všetkých úrovniach. Organizujem detoxikačné pobyty, kde učím 7 dní ľudí zdravšie žiť www.detoxpobyt.sk, vydala som knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, robím kurzy, prednášky, píšem články, vediem obchodík so zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitre a rovnaký eshop. Verím, že sa vďaka mojim článkom o bylinkách zamilujete do liečivej sily prírody rovnako ako ja. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.