Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

4 tipy, ako si v týchto dňoch zachovať rovnováhu tela aj mysle

Pred aktuálnou situáciou sa nedá zatvárať oči a tváriť sa, že nás sa to netýka. Keďže však treba k tejto výzve pristupovať zodpovedne, mali by sme si dať pozor aj na druhý extrém, ktorým sú prehnané emócie. Tie vedia nás aj naše okolie vyhodiť z rovnováhy a spôsobiť "psychický vírus", ktorý sa šíri oveľa ďalej a oveľa rýchlejšie.
Reč je o panike, strachu a negatívnych emóciách, ktoré sú s touto situáciou spojené. Sú v podstate akousi nadstavbou nad samotným vírusom, ktoré nás oberajú o energiu, oslabujú nás a dostávajú nás do pozície, kedy sme ešte viac náchylnejší na ochorenie.
Ako sa nastaviť v hlave aj praxi tak, aby sme jednak konali zodpovedne a plnili všetky opatrenia a zároveň dosiahli rovnováhu vo svojom živote v tejto komplikovanej situácii?

# 1: Snažme sa nepodliehať extrémnemu strachu a panike

Ani nám to nie je veru ľahostajné, keď počúvame v správach o rôznych úmrtiach, lenže čím viac budeme v sebe podporovať túto emóciu strachu a budeme v panike, tým viac chýb a problémov môžeme sami sebe spôsobiť.
Snažme sa uvažovať vždy racionálne a hlavne si nechať čas na premyslenie. Správajme sa zodpovedne a nie pod návalom emócií.
uzkost
 

# 2: Selektujme správy

Odporúčame netráviť celé dni na internete či pred televíziou sledovaním správ o víruse. Iba tým v sebe živíme strach. Informovanosť je samozrejme dôležitá, navrhujeme, aby vybrať si iba vierohodné zdroje informácií a venovať im iba nejakú časť v dni.
Takisto odporúčame overovať si informácie a neveriť všetkému, čo sa zdieľa na sociálnych sieťach. Koluje tam množstvo HOAXov. Radšej zredukujme čas na sociálnych sieťach a venujme ho svojim príbuzným či ľuďom, s ktorými sme si teraz najbližšie. Ak budeme počas dňa vykonávať aj množstvo iných aktivít ako len sledovanie správ, oveľa jednoduchšie tak odoláme čítaniu všetkého, čo sa práve o víruse šíri a nebudem sa tak prehnane báť.
panika
 

# 3: Vyhľadávajme teraz ešte viac to, čo nám dodáva silu

Pre posilňovanie imunity sa možno mnoho z nás zameralo na lepšiu stravu, snažíme sa teraz viac hýbať. No nezabúdajme, že aj psychika dokáže oslabiť našu imunitu. Čiže aj prehnaný strach, prípadne to, že sa budeme zameriavať len na to negatívne, čo sa práve deje. Skúsme sa práve preto o to viac teraz zameriavať na tie situácie, ktoré nám dodávajú silu. Aj vďaka tomu budeme odolnejší a nebudeme oslabovať našu imunitu. Nezabúdajme, že myšlienky robia veľmi veľa. Ak sa budeme cítiť silní v hlave, prenesieme to aj do reality.
Negatívne myšlienky
 

# 4: Navodenie pokoja

Samotné situácie ovplyvniť nedokážeme, no dokážeme ovplyvniť to, ako na ne zareagujeme.
Samú seba určite veľmi dobre poznáš a vieš, ktoré činnosti ti dodávajú pocit pokoja a vyrovnanosti. Zatiaľ čo pre mňa je to meditačná alebo chill hudba, pre teba to môže byť niečo úplne iné. Taktiež stojí za to spomenúť pobyt v prírode. Samozrejme, vyber sa na miesta, kde sa ľudia nezhromažďujú a budeš chránená od vírusu. Za ten pocit pokoja, ticha, počúvania zvukov prírody a dýchania čerstvého vzduchu to určite stojí.
Aj pre tvoju imunitu je veľmi vhodné, aby si sa zameriavala na tie aktivity, vďaka ktorým minimalizuješ negatívne myšlienky a pocity. Venuj sa týmto aktivitám a vráti sa ti sila, energia a chuť kráčať ďalej. (Môže to byť práca v záhradke, vyšívanie, čítanie kníh, tvorivá činnosť, viac spánku, horúci kúpeľ,...).
V tejto súvislosti to môže byť pokojne aj tréning, ktorý môžeme nazvať aj takou meditáciou v pohybe. Vyber si cvičenie, ktoré môžeš robiť pomaly, technicky správne a sústreď sa pri cvičení na dýchanie (skvelé sú na to joga a pilates, ale zvládneš to aj pri iných, ak ti vyhovuje čosi iné viac). Keď sa budeš vedieť plne sústrediť na samotný tréning, tvoja myseľ aspoň na chvíľu zabudne na to, čo sa deje za stenami tvojho bývania.
K tréningu chcem dodať ešte toľko, že práve intenzita je dôležitá, ale v tejto situácii by si to s tréningom nemala preháňať a nemala by si ísť až na doraz. Vyber si zlatú strednú cestu a nastav si náročnosť tak, aby si bola v pohode. Ani veľmi málo, ani príliš veľa. Svoje optimum najlepšie poznáš ty sama. Ak by si to pravidelne preháňala, tvoja imunita sa oslabuje.
Lieky na stres
Hoci je aktuálna situácia veľmi vážne, aj v nej si treba vedieť nájsť pozitíva. Na chvíľu sa zamysli a odpovedz si sama sebe, aké plusy ti to prinieslo. Pre mňa osobne je to viac času s mojou manželkou a dcérkou, ďalej sú to častejšie prechádzky vonku v prírode, môžem venovať viac času čítaniu toho, čo ma zaujíma, takisto aj práci na projektoch z domu, napríklad písaniu, ktoré ma veľmi napĺňa. Žijeme momentálne omnoho skromnejšie, pochopili sme, ako málo v skutočnosti potrebujeme. Tešíme sa z toho, že si aj naša planéta na chvíľu od nás oddýchne, príroda sa obnovuje a to je to, čo sme možno aj my všetci potrebovali.
 
Zacvičiť si jogu a pilates môžeš aj z pohodlia domova vďaka nášmu online fitku Fitshaker.sk:
rovnováha
 
Prečítaj si aj:
4 jednoduché techniky ako sa zbaviť zlých myšlienok aj pre začiatočníkov
Ako akceptovať zmeny? 6 tipov ako pracovať s pocitmi úzkosti a neistoty spojenými so zmenami
Ako správne dýchať? 5x jednoduché dychové cvičenia TU
Čo môže spôsobiť stres + 5 tipov, ako ho lepšie zvládať
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.