Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

4 rady a cviky na mobilitu a dobrú ohybnosť

zdravé kĺby

Mobilita je v tréningu veľmi dôležitá. Tí, čo sa chcú vyhnúť zraneniam a chrániť svoje väzy a kĺby, by mali mobilitu pravidelne zaraďovať do svojho tréningu. Prečo a kedy je najlepšie zaradiť do tréningu mobilitu?

Čo je mobilita?

Všetci máme istý kĺbový rozsah, ktorý nám umožňuje dostať sa do určitej polohy takpovediac automaticky. Často sa však stáva, že pohybové návyky počas nášho života zhoršia našu mobilitu a my sa môžeme cítiť „skrátení“ a neohybní.

Občas sa môžeme stretnúť s jedincami, ktorí naopak trpia hypermobilitou, pri ktorej sa dostávajú do krajných polôh, ktoré nie sú z dlhodobého hľadiska prospešné pre nikoho. Dôležitú úlohu však zohráva aj náš životný štýl, či sa o seba staráme a či do svojho života pravidelne zaraďujeme pohyb, alebo sa nehýbeme vôbec.

strecing noh

Prečo práve ona?

Mobilita je skvelou prevenciou úrazov a zranení. Určite sme už niekoľkokrát zistili, že sme si počas cvičenia presilili určitú partiu, a tak sme si povedali, že tento cvik nie je pre nás vhodný a úspešne sme ho vyradili z vlastného súboru cvikov, hoci bol veľmi účinný. Pravdepodobne teda išlo o podcenenie správnej prípravy na výkon a nedostatočné zaradenie mobility.

cviky na strečing

Kedy ju zaradiť?

Mobilitu je vhodné zaradiť na začiatku tréningu, po rozcvičke.

Mobilita by sa nemala vykonávať bez predchádzajúceho zahriatia svalov.

V praxi to znamená, že si napríklad zaskáčeme panáka, zabeháme, zaboxujeme, alebo si v posilňovni dáme svižnú chôdzu na bežiacom páse či niekoľko sto metrov na veslovacom trenažéri. Skrátka, nech nám nie je zima, aby sme si nepoškodili svalové vlákna, keď potom zaradíme mobilitu.

strečing po treningu

Ako na mobilitu?

Ak sa chystáme trénovať celé telo, zapojíme do mobility celý pohybový aparát, no ak vieme, že budeme precvičovať dolnú časť tela, zameriame sa primárne na mobilitu týchto partií. Ak nás dlhodobo trápi bolesť niektorej časti tela, je dosť možné, že je spôsobená nevhodnou rozcvičkou a prípravou svalov na výkon. Som si istá, že sa tejto bolesti môžeme časom úspešne zbaviť.

Je to ako keby sme išli písať test z matematiky a vopred si nenaštudovali danú učebnú látku, takže je zrejme jasné, ako by to dopadlo. Ak však prípravu nepodceníme a budeme jej venovať pozornosť, môžeme očakávať lepšie výsledky. Presne tak je to aj s mobilitou. Venujme jej dostatok času ešte pred začiatkom cvičenia a telo sa nám odvďačí vitalitou a zdravím.

staticky strecing

4 cviky na precvičenie mobility

Cvik číslo 1

Východisková poloha je kľačmo na jednom kolene, ruky sú vo vzpaženej polohe. Pri tomto cviku dochádza k dôkladnému natiahnutiu bedrovo-stehenného svalu (to je ten sval, ktorý sa skracuje pri dlhom sedení v práci) a natiahnutiu prsných svalov.

cviky na bedrové klby

Potom prejdeme do predklonu s priťahovaním špičky. Pri tomto cviku naťahujeme lýtkový sval a zadnú stranu stehna. Ak nedočiahneme na špičku, stačí hlbší predklon s priťahovaním hrudníka ku stehnu. Tento cvik dôkladne naťahuje celý pohybový aparát, najmä dolnú časť tela. Stačí, keď tento cvik vykonáme na každej nohe 5-krát.

strečingové cvičenia
statický strečing

Cvik číslo 2

Východisková poloha je v hlbokom drepe, kde sa snažíme udržať váhu na celom chodidle, päty by nemali byť vo vzduchu.

Potom prejdeme do rotácie tak, že sa pozrieme za rameno a to isté urobíme aj na druhej strane, zakaždým s výdychom.

Pri tomto cviku dochádza k uvoľneniu bokov a natiahnutiu prsných svalov, pohľadom naťahujeme aj krčné priťahovače. Opäť ide skrátka o veľmi komplexný cvik na mobilitu. Tento cvik vykonáme 5-krát na každej strane.

skratene slachy

Cvik číslo 3

Východisková poloha je v ľahu na chrbte s pokrčenými kolenami a rukami v polohe „vzdávam sa“. S výdychom otočíme obe kolená na jednu stranu, pričom jedno koleno položíme za druhé a hlava smeruje na opačnú stranu ako kolená.

Pri tomto cviku dochádza primárne k natiahnutiu dolnej časti chrbta, krčných priťahovačov.

Opäť môžeme cvik vykonať 5-krát na každej strane.

statický strečing cviky

Cvik číslo 4

Východisková poloha je v ľahu na chrbte, nohy máme preložené a spodnú nohu si priťahujeme oboma rukami.

S výdychom naťahujeme spodnú nohu a opäť krčíme. Zadná strana stehien a zadok sú pri tomto cviku krásne natiahnuté.

Stačí, ak urobíme aspoň 5 opakovaní cviku na každej strane.

skratene slachy pod kolenom

Neexistuje lepší pocit z dobre vykonanej práce, ktorú robíme len a len pre seba. Najväčšou odmenou je život bez bolesti a v plnej vitalite.

Už 4.9. sa s nami môžeš zapojiť aj do výzvy Reštart po lete! Nielenže si v nej vyskúšaš širokú škálu pohybových cvičení a nájdeš to pravé pre seba, ale zároveň budeš mať okolo seba krásnu podporu zo strany všetkých z nás, ktoré do nej ideme tiež ❤️😊.

Tešíme sa na teba, bude to skvelá spoločná jazda za našim zdravím.

cvičenie na doma pre ženy
Fotka autora
Veronika Jandová
Trénerka a redaktorka vo Fitshakeri

Jsem osobní a online trenérka, výživová poradkyně se specializací na vegetariány a vegany. Osobně působím v Praze v Karlíně. Od mala jsem se věnovala spousty sportům přes karate, gymnastiku, aerobik po šplh na laně a crossfit. Sport je důležitou součástí mého života, stejně jako zdravý životní styl. Proto, to co sama miluji předávám dál a pomáhám lidem na cestě za krásnějším a spokojenějším já. (instagram: https://www.instagram.com/veronika.jandova.vegantrenerka/web: www.vercajandova.cz)

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.

Mohlo by ťa zaujímať

Mohlo by ťa zaujímať