Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

27x originálne tipy na darček pre muža, ktorý je vhodný nielen na Vianoce

darčeky na vianoce
Aj ty každoročne tápaš, aký darček mu dáš? Neviem, či to máš podobné, ale ja sa vždy pri darčekoch pre chlapov vytrápim viac. Žene je ľahšie niečo vymyslieť. Tento rok som si povedala, že to len tak nenechám a skúsim sa nad darčekmi zamyslieť hlbšie. Tak sa pozri na zoznam vecí, ktoré sa zapáčili mne, prípadne, o ktorých viem, že už niekedy darčekmi boli a potešili. :-)

# 1: Ponožky

Už dávno nežijeme v dobe nudných sivých prípadne čiernych ponožiek, kedy sa tento darček stal "otrepaným". "Zase ponožky?!", pomyslel si každé Vianoce nejeden chlap pri stromčeku. :-)

Dnes máš na výber veľa farieb, vzorov, dokonca aj ponožky, keď je každá iná. Dokonca aj náš Peťo Švaral má rád takéto ponožky, čo si si možno všimla, ak si niekedy videla živé nakrúcanie videí. Rád ich totiž ukončuje záberom na svoje ponožky. ;-)

(Ak si to nevedela, práve si sa dozvedela niečo nové z nášho zákulisia).

ponožky

Fotka je z nakrúcania videa do minuloročnej Novoročnej výzvy 2018

# 2: Papuče

Aj tento ďalší "otrepaný" darček môže byť originálny, ak mu vyberieš nejaké štýlové papuče. Osobne musím povedať, že mi to tieto Vianoce vyriešilo starosti, čo dať pod stromček bratovi.

Napríklad títo v Slippsy majú k papučiam doladené aj ponožky aj trenky, takže sa dá vyskladať hotový farebný balíček. Vôbec nevadí, ak si u nich vybrať nevieš, ja som ti ponúkla len svoj osobný tip, odkiaľ som načerpala inšpiráciu ja. Ty ju môžeš načerpať pokojne aj inde. ;-)

papuce

Zdroj fotky: FB Slippsy

# 3: Poriadne pikantný balíček

A nie, nenarážame na nič vulgárne ani obscénne. Myslíme to doslova. :-)

Niektorí chlapi proste milujú čili a vždy keď môžu, prekonávajú sami seba a objednávajú si vždy pikantnejšie a pikantnejšie jedlá. Ak takého nepoznáš, ver mi, existujú. ;-) Takýmto typom by som poradila vyskladať balíček zo zaujímavých čili produktov. V podstate to môžu byť rôzne čili korenia, ale aj čili omáčky, čili čokolády, čili džemy a iné.

Alebo mu dopraj nejaký zážitok v reštaurácii, o ktorej vieš, že varia kvalitne, chutne a hlavne štipľavo.

My ti vieme poradiť tieto eshopy, v ktorých nájdeš naozaj pálivé produkty:

darčeky na vianoce

Zdroj fotky: FB Chilli farma Chillihell

# 4: Drevená doska na krájanie s motívom jeho obľúbeného filmu

Možno nemusí ísť len o film, veď ak ti napadne čosi iné a máš to dať komu vyrobiť, môžeš. ;-). Mne osobne sa zapáčila doska s motívom Star Wars, ktorá môže v sebe ukrývať dokonca aj nože na krájanie syra. Totálne štýlový darček, ktorý je zároveň aj veľmi praktický.
originalne darceky

Zdroj fotky: https://www.thefowndry.com/products/the-original-stormtrooper-cheese-board

Alebo sa nemusíš zameriavať na dizajn, ale skôr na kvalitu. V e-shope Kniland nájdeš nože od výmyslu sveta. Nielen krásne kuchynské, ale aj nože do lesa, nože na prežitie, rezbárske nože a pod.

# 5: Hodiny z LP platne

Ak zbiera staré platne, alebo má k hudbe proste vzťah, toto môže byť naozaj originálny darček, ktorý od teba nebude čakať. Už len pohľadať vhodný motív. Môže to byť silueta mesta, silueta známej tváre (možno Elvisa?), filmu (mne to inak nedá, opäť spomeniem Star Wars, ale videla som aj nejaké animáky takto spracované), obľúbenej veci (napr. bicykla) a pod. V podstate, takáto kreatívna vec sa dá urobiť naozaj na mieru. ;-)

Pozri napr. na SaShe, tam som ich objavila.

tipy na darceky

Zdroj fotky: https://www.sashe.sk/3dshop/detail/hodiny-sveta

# 6: Ak rád majstruje

Ak o ňom vieš, že rád stále niečo vyrába alebo len v domácnosti opravuje, prípadne má aj svoju dielničku, kam sa rád chodí zašívať, pohľadaj mu napríklad nejaké zaujímavé náradie. Ak vieš o niečom konkrétnom, čo mu chýba, poteš ho. Možno to bude len nejaký kufrík na náradie, nech má medzi nástrojmi poriadok. Alebo to bude poriadna vŕtačka.
Prípadne mu môžeš nájsť aj kurz, kde sa naučí pracovať s niečím, na čo si ešte netrúfol. Či už obrábať drevo a vyrábať z neho krásne kúsky, alebo bude chcieť vedieť zvárať, pracovať s kožou a pod. ;-)


Tip: Ak je za každú srandu a má rád film Thor (vieš, to, kde hlavný hrdina má kladivo), pozri na tento set náradia v kufríku, ktoré vyzerá ako kladivo. Skoro som odpadla z takéhoto nápadu. :-D


darček pre chlapa

# 7: Neprejde deň, aby aspoň trošku nespomenul auto

Veľa chlapov miluje šoférovanie, chodenie po autosalónoch, či napríklad pozeranie filmov, kde sa skoro celý dej točí o autách. Ak si ho v tomto bode našla, potom sa orientuj týmto smerom. Môžeš mu venovať napríklad zážitkovú jazdu v drahom aute, prípadne ho pozvať na motokáry, zohnať mu lístok na nejaký autosalón, ktorý sa koná možno mimo Slovenska a je niečím zaujímavý. Alebo si naplánujte cestu do takého Monaka, kde sa jazdí Formula 1.Ak je to ten typ, ktorý rád pozerá pod kapotu a nebojí sa zašpiniť, skús mu vybaviť aj nejaký kurz v autodielni, kde mu skúsený automechanik vysvetlí a ukáže, ako si možno niektoré drobnosti neskôr v aute opraví sám.

darceky pre chlapov

Pre dobrodružné povahy, ktoré sa neboja aj adrenalínových zážitkov

Vystihuje ho takáto charakteristika? Tak mrkni na to, aké máš možnosti:

 • # 8: zoskok z lietadla s padákom

 • # 9: kurz, ako prežiť v lese/v divočine

 • # 10: balíček produktov na prežitie - nejaký švajčiarsky nožík, lano, baterku a pod.

 • # 11: lietanie v tuneli ako sú napr. Hurricane factory - toto môže byť pokojne aj spoločný darček pre pár ;-)


darceky

Pre hravé povahy

Osobne si myslím, že takto by sme mohli kategorizovať asi každého jedného chlapa. Nemyslíš? Oni majú v sebe viac akejsi hravosti, čo je vlastne dobrá vlastnosť, pretože aj my sme vďaka nim niekedy menej vážne. :-)

Preto sa domnievam, že by sme nemuseli nič pokaziť darčekmi ako:

 • # 12: lego - mám na mysli také to s veľa dielikmi, ktoré trvá aj nejaký čas, kým sa postaví. S ktorým sa proste nehráš, ale dáš ho rovno do výstavky. :-)
 • # 13: technické hračky - je ich tak veľa, že ich nejdem ani menovať, stačí zájsť do hocijakého obchodu s elektronikou (kamenného či virtuálneho) a oni ti isto poradia vybrať. Napríklad, teraz sú v kurze okuliare na virtuálnu realitu. Ak ti to tvoj rozpočet umožňuje, choď do toho.
 • # 14: hlavolamy - existujú rôzne hry, ktoré trošku pripomínajú rubikovú kocku, sú tiež náročné, treba v nich používať logiku a vyrábajú sa napríklad z dreva
 • # 15: 3D puzzle - toto je typ darčeka, ktorý sa hodí rovnako ženám ako aj mužom. Závisí asi od toho, čo konkrétne sa stavia.

Tip: Ak sú pre teba napr. spomínané okuliare na virtuálnu realitu cenovo nedostupné, dopraj mu aspoň zážitok virtuálnej reality. Minimálne v Bratislave a Žiline (o týchto viem) sa dá také niečo absolvovať.

hlavolamy

Zdroj fotky: https://www.zasielkonos.sk/hracky-a-hry/drevene--3d-hlavolamy-s-postovnym-zadarmo/

Pre športového fanúšika

Toto je pre chlapov asi aj najvďačnejšia kategória darčekov. V podstate ide o to, či daný šport aj vykonáva, alebo ho iba rád sleduje. Môžeš mu darovať napr.:

 • # 16: športové pomôcky - kvalitnú loptu, hokejku, golfové loptičky, ... čiže čokoľvek, čo využíva pri hre a nepotrebuješ na to nejaké špeciálne miery

 • # 17: športové oblečenie - každý šport môže mať aj svoje špecifické oblečenie. Možno mu netrafíš vhodnú obuv, ale môžeš mu darovať poukaz na nákup obuvi. No napríklad také rukavice pre cyklistov, tričko do gymu, dres na basketbal a pod. budeš vedieť vybrať ;-)

 • # 18: dresy - už som to naznačila v predchádzajúcom bode. Ak má rád nejaký obľúbený tím či už NFL, NBA, NHL a pod., dres by si mala ľahko zohnať.

 • # 19: hocičo podpísané od jeho obľúbeného hráča - toto je asi náročné zohnať, ale nikdy nevieš. Ešte pri česko-slovenských športovcov je to asi ľahšie, ale keby sa ti podarilo zohnať pre neho napr. podpísanú baseballovú loptičku od niekoho, koho on obdivuje, asi by padol na zadok. Možno si to nechaj ako tip na nejakú špeciálnu príležitosť (okrúhle výročie svadby, narodeniny,...)

 • # 20: permanentka na zápasy - ak je fanúšikom nejakého slovenského družstva (nenapísala som mužstva, lebo možno má rád naše slovenské basketbalistky ;-)), skús mu zohnať permanentku, aby sa mohol chodiť pozerať pravidelne na zápasy. Určite bude nadšený.

 • # 21: niečo špeci s motívom jeho tímu - nevyznám sa v ostatných kluboch, no viem, že môj manžel fandí Pittsburgh Steelers  - hráčom amerického futbalu. Keď prídu ich fanúšikovia na zápas, mávajú žltými uterákmi, tzv. terrible towels. Viem, že toto by bol veľmi pekný darček, len ten môj si na ňho ešte musí počkať. Každopádne, uviedla som ti príklad. Možno aj ten, koho chceš obdarovať, fandí niekomu takému, čo má tiež niečo špecifické, čo symbolizuje len ich. ;-)
Tip: Ako som už spomínala, môj manžel fandí Pittsburgh Steelers. Preto som mu už dávnejšie dala vyrobiť obliečku na vankúš s logom tohto družstva. Možno by tebe niečo také nenapadlo, pretože vankúšiky si spájaš primárne so ženskými darčekmi. Chcela som ti ukázať, že sa to dá poňať aj mužsky. ;-)


darček pre muža

Zdroj fotky: môj súkromný archív, krajšiu fotku veru nemám :-D

Zážitky

Ak si čítaš všetko, tak vieš, že som ich už zopár vymenovala. Na zopakovanie pre tých, čo čítajú len tie body, čo ich zaujmú. Spomínali sme si:

 • gurmánsku večer s ochutnávkou pikantných jedál (možno indických/mexických?),

 • kreatívny kurz, kde sa naučí nejakej ručnej práci (možno práca s kožou, kovom, drevom),

 • pozvať ho na zahraničný autosalón, alebo ho vziať do miest, kde sa jazdí Formula 1

 • adrenalínové zážitky (skok z lietadla, bungee jumping, ako prežiť niekde v divočine, hurricane factory)

 • virtuálnu realitu


Určite však za zmienku stoja aj tieto:

# 22: Pivný kúpeľ

Ide o zážitok, kde sa sa okúpe vo vani plnej ingrediencií, z ktorých sa varí pivo. Nájdeš ho v ponuke mnohých wellnessov. Pokojne to spoj aj s nejakým pobytom, čiže aj výletom. Môže ísť o pekný zážitok, ktorý sa môže zapáčiť aj ženám. ;-)

# 23: Kryoterapia

Ju na vlastnej koži absolvovala naša Baška s manželom, napísala aj jej dojmy. Je to naozajstný zážitok, ktorým potešíš rovnako muža ako ženu.
kryoterapia

# 24: Kurz Wim Hofovej metódy

Ak si o tom ešte nepočula, poď sa zoznámiť. Povedala by som, že je to darček pre odvážnych, aj keď neexistuje veľa obmedzení, prečo by to niekto nemohol podstúpiť. Ak však o ňom vieš, že rád vystupuje zo svojej zóny komfortu a už naozaj nevieš, čo mu dať, vyskúšaj to. Pravdepodobne sa bude prekonávať, aby to reálne absolvoval, ale nakoniec si bude pochvaľovať.

PS: Wim Hof zážitok má za sebou aj náš Peťo a zvládol to. :-)

wim hof

Zdroj fotky: súkromný archív Peťa Švarala

# 25: Lukostreľba

Aj toto je zaujímavá forma zážitku, po ktorom možno ani on sám zatiaľ nevie, že túži. Avšak, keď dostane do rúk pravý luk a šípy, dostavia sa na povrch jeho pudy lovca a ver mi, že si taký zážitok užije. A možno objaví svoje nové hobby. :-)

Manželovi som takto pred rokom dala zážitkovú lukostreľbu na mieste Látky, ale dá sa vybrať aj z iných miest.

lukostrelba
Taaak, po zážitkoch ešte zopár tipov na záver.
 

# 26: Obraz s melódiou jeho obľúbenej piesne

Vieš, že je muzikant a je nejaká pieseň, ktorá mu je srdcu blízka? Alebo muzikant nie je, ale rád napríklad spomína na váš mladomanželský prvý tanec a pesničku, čo ste si vybrali? Nech už je to akokoľvek, ty vieš, či ho týmto darčekom potešíš. Ja som to objavila na zahraničnej stránke, ale popozeraj, možno to objavíš aj niekde tu. Verím tomu, že v skupinách ako Čo dokáže mama sa nájde šikovnica, ktorá by ti to vyrobila na mieru. ;-)
vianočné darčeky

Zdroj fotky: https://www.notonthehighstreet.com/yveprintco/product/metallic-personalised-favourite-song-sound-wave-print

# 27: Má rád niečo špecifické?

Vlastne som sa ti snažila v celom článku ukázať, že pri darčekoch, hoci na prvý pohľad obyčajných (ako je napríklad obliečka na vankúš) sa dá premýšľať aj originálne. Stačí vedieť, čo danú osobu vystihuje.

Má rád nejaký konkrétny film, filmový žáner? Je blázon do nejakej kapely? Pri každej príležitosti, keď sa dá, prepína na športový kanál?

Ak táto osoba, ktorej darček zháňaš, nie je tebe až tak blízka, je to možno tvoj kolega v práci, ktorému robíš tento rok "tajného ježiška", skús si všimnúť, či nemá napr. na pracovnom stole niečo špecifické. Možno mu behá ako šetrič obrazovky fotka jeho obľúbeného tímu. Vždy sa dá nájsť nejaký drobný kľúč, ktorý ťa dovedie k super darčeku.

A neboj sa byť odvážna. Môj posledný príklad je opäť netradičný. Ide totiž o deku. Je však šitá patchworkovým spôsobom a sú na nej zobrazené obľúbené motívy značiek kamiónov. V tomto prípade nešlo síce o tajný darček, ale je to dielo na želanie. Chcela som ti však ukázať, že ak má chlap čosi rád, môžeš mu dať v podstate hocičo, ak mu tým ukážeš - aha, všimla som si, že toto sa ti páči. :-)

darcek pre muza

Zdroj fotky: súkromný archív FB Beáta Pavlíková

BONUS: TIP na DARČEK, ktorý je v podstate zadarmo:

Hoci sa teraz bavíme o darčekoch pre mužov, tento tip je tak jednoduchý a tak všestranný, že ho môže darovať hocikto hocikomu. Stačí ti na ňho obyčajný papier a pero. Ak to nejako vylepšíš a použiješ špeciálny papier, vytlačíš to, dáš to nejako špeci vyrobiť, to je už na tebe. Ide o pointu, ktorou je, aby si na tieto kúsky papiera (kartičky) napísala nejaké zaujímavé odkazy/priania/vyznania osobe, ktorej to ideš darovať.

Čiže napríklad ty môžeš svojmu manželovi pripraviť zopár kartičiek, kde bude napísané, čo si na ňom vážiš, alebo čo sa ti páči, ako robí a pod. Tento tip môžeš posunúť aj svojím deťom, ktoré ešte nezarábajú a chcú niečo ocinkovi alebo starým rodičom darovať.Ak to urobíš, mám silný pocit, že to bude asi ten najkrajší darček, aký toho roku niekto dostane. ;-)

nápady na darčeky

Ja som so svojím zoznamom nápadov na konci. Budem veľmi rada, ak pridáte ďalšie tipy do komentára pod článok, aby si aj ďalší hľadači inšpirácií našli plné more možností. :-)

Hmmm a teraz je rad na tebe. Obdaruj aj samú seba, ani nevieš, akú službu si urobíš napríklad takým Fitness diárom 2024, ktorý ťa môže sprevádzať celým budúcim rokom:

fitness darčeky
Fotka autora
Katarína Vrbičanová
Head of Content

Moje telo je to jediné, s kým musím prežiť celý život. Nie je to len klišé fráza, ale niečo, podľa čoho sa snažím žiť. Rada objavujem nové zdravé recepty, obklopujem sa pozitívnymi vecami a zbožňujem pohyb. Táto trojkombinácia je pre mňa dôvod, prečo som aj ja súčasťou Fitshakera :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.