Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

20x tipy na rozumné vianočné darčeky a knihy pre deti vo veku 2,5-4 roky

Vianoce sa blížia a ty nevieš, čím potešiť dieťatko vo veku 3 či 4 roky? Som za to, že malé deti by nemali dostávať naraz príliš veľa darčekov. Sama som si to otestovala, keď mala dcérka oslavu 3 rokov a žiaden darček si nechcela otvoriť, zaujímalo ju len to stráviť čas s ľuďmi, ktorí za ňou prišli. A tak to má väčšina detičiek, pokiaľ ich na materiálne veci nenaučíme. Samozrejme, nejaké darčeky pod stromčekom určite potešia, no osobne som za tie rozumné, ktoré vedia niečo naučiť. Ideálne vyrobené z prírodných materiálov a rešpektujúce aktuálne senzitívne obdobie dieťatka. Tu je zopár vecičiek, ktoré fičia u nás doma. Nech sa páči, možno sa inšpiruješ ;-).

Ak hračky, tak tie čo rozvíjajú...

 

# 1: Big puzzle (zoo alebo farma)

Tieto puzzle začala dcérka skladať, keď mala niečo cez 2 roky, no každé dieťatko to má inak. Niektoré puzzle začínajú fascinovať až v 4 rokoch. Treba najmä rešpektovať záujmy dieťatka a netlačiť na neho, že by niečo v danom veku už malo vedieť. Samo najlepšie vie, kedy je jeho čas a rozvíja sa vlastným tempom :-). Každopádne, tieto puzzle majú obrovské dieliky a dieťatku sa s nimi ľahko manipuluje. Ak máte doma aj figúrky zvierat, môže si ich po poskladaní na puzzle ukladať. Toto bola u nás veľmi žiadaná aktivita.
Zoženieš napríklad v Dráčiku.
Darčeky pre deti od 3 rokov
 

# 2: Magnetická kniha – Štyri ročné obdobia

Obsahuje viac ako 100 magnetických dielikov a dieťatko si z nich skladá niektorý z obrázkov znázorňujúcich jednotlivé ročné obdobia podľa predlohy. Učí sa, čo všetko sa vonku nachádza na jar, v lete, na jeseň či zimu. Súčasťou sú i postavičky, takže vidí aj aké oblečenie, kedy nosíme. Hra je skvelá i na cesty, aby sa dieťatko zabavilo. Z podobnej série vyšli i ďalšie magnetické knižky, ako Môj úžasný deň, Obliekanie, Dopravné prostriedky a podobne. Možno tvoje dieťatko zaujme iná oblasť.
Môžeš kúpiť napríklad na babyknihy.sk.
magneticka kniha
 

# 3: Puzzle Ľudské telo

Tieto puzzle môžu zaujať už detičky od 2 rokov. Naša dcérka sa aktuálne veľmi zaujíma o ľudské telo, takže k týmto puzzle sa stále vracia, i keď najväčší „puzzle ošiaľ“ je už za ňou :-). V 5 vrstvách je zobrazené dieťa – orgány, kostra, svaly, pokožka a oblečenie. Podobné puzzle existuje i v chlapčenskej verzii.
Ak už tvoje dieťatko z tohto puzzle vyrástlo, môžeš skúsiť i drevené puzzle, ktoré v 5 vrstvách demonštruje, ako rastie človek z bábätka až na babičku či dedka. Dieťatko vo veku 3 rokov ľahšie pochopí ako starneme.
najlepsie darceky pre deti
 

# 4: Hra s kladivkom – farma

I keď výrobca uvádza, že hračka je vhodná pre deti od 6 rokov, my sme ju našej Alžbetke dali ešte pred jej 3. narodeninami. Je však dobré, ak sme pri dieťatku, keď s aktivitou pracuje, pretože obsahuje ostré klinčeky, tak treba byť len opatrní. No už takto malé dieťatko to dokáže zvládnuť, ak mu veríme a sme pri ňom :-).
Aktivita obsahuje množstvo drevených častí a predlôh, aby si dieťa mohlo pomocou klinčekov a kladivka vyskladať obrázky, ako traktor, stodola či mlyn. Doplniť môže i zvieratká a vytvoriť si vlastnú farmu. Hra krásne zabaví počas dlhých rokov.
darček pre 3 ročného chlapca
 

# 5: Mozaika - zvieratká

V tejto hre deti vkladajú farebné hríbiky do niektorej z 5 zvieracích predlôh. Naučia sa rozlišovať farby, precvičia si jemnú motoriku a môžu si osvojiť i základy počítania. Pamätám si, že sme mali podobnú aktivitu doma ešte ako deti a ja som ju fakt milovala. A prevedenie značky Goula je ozaj nádherné.
Podobnú ako máme my zoženieš napríklad v eshope minilove.sk.
originalne darceky pre deti
 

# 6: Obrovské puzzle – Rok

Zobrazuje celý rok v 24 dielikoch. Jednotlivé ročné obdobia sú odlíšené podľa farieb, takže dieťatko si ich jednoduchšie priradí. Naučí sa, čo ročné obdobia prinášajú a vďaka kruhovému tvaru si uvedomí uzavretosť časového úseku a jeho opakovanie. Pre deti, ktoré začínajú vnímať pojem času (čo býva okolo toho 3. roku) sú krásnou pomôckou.
My sme ich kúpili v eshope minilove.
Darcek pre 3 rocneho chlapca
 

# 7: Fingerprint activities – animals

Knižka, ktorá podporuje kreativitu dieťatka a umožňuje mu vďaka otlačkom prstov vytvárať rozličné zvieratká. V tejto sérii vyšla i vianočná verzia, ktorá bude v tomto období pre niektoré detičky možno lákavejšia, tak si môžeš vybrať. Poteší každého malého umelca, ktorý miluje prácu s farbičkami.
Dá sa objednať napríklad na babyknihy.sk.
Darčeky pre deti na vianoce
 

# 8: Drevené skladačky zo šikulkovo.sk

Úžasní šikovníci zo šikulkovo.sk prinášajú množstvo aktivít, ktoré podporujú jazyk či počítanie. My sme tento raz objednali tvary písmen, pomocou ktorých si dieťatko samo písmenká vyskladá a stanú sa pre neho hmatateľné (to je i podstatou montessori filozofie). Ak tvoje dieťatko abeceda neláka, možno si vyberieš nejakú z nádherných prevliekačiek či dekorácií do detskej izbičky. Na www.sikulkovo.sk ich je neúrekom.
montessori drevene hracky
 

# 9: Doktorský kufrík

Okolo tretieho roka detičky začínajú intenzívne hrať „rolové hry“, teda starajú sa o bábiky, hrajú sa na predavača, doktora či kuchára. Do 3. roka by mali prichádzať do kontaktu najmä s reálnymi vecami a reálnym svetom. Od toho 3. roka im už môžeme prinášať i materiál, ktorý v nich väčšmi rozprúdi kreativitu a bude napríklad i rozvíjať slovnú zásobu. U nás v tomto veku jednoznačne zafungoval lekársky kufrík a hra na doktora patrí k tým najobľúbenejším. Spájame to i s čítaním si kníh o fungovaní ľudského tela, rozprávaním o chorobách a podobne. Jednoducho, chceme, aby sa aj pri podobnej hre dieťa niečo naučilo. Tento drevený kufrík je úžasný.
Ak tvoje dieťatko táto oblasť nezaujíma, možno ho skôr potešíš detskou kuchynkou alebo predajným stánkom. Taktiež ideálne až pre deti od 3 rokov. My sme predajný stánok kúpili teraz na Vianoce, tak dúfame, že poteší (Alžbetke prosím neprezrádzať :-D). Momentálne ju baví počítanie peniažkov, tak veríme, že ju podporíme v základoch počítania.
drevene hracky pre chlapcov
 

# 10: Drevená rovnováha - dúha

Túto hru máme už od dcérkiných 1. narodenín, ale až od 2 rokov ju aj registruje. A teraz v 3 rokoch ozaj plní svoj účel. Rôznofarebné bloky sú odlíšené podľa hmotnosti a detičky ich budú kombinovať tak, aby boli v rovnováhe. Pri hre sa učia aj číslice, pracujú podľa predlohy a rozvíjajú si jemnú motoriku. A navyše, sú nadšené, keď sa rozhojdá :-).
Drevené hračky pre deti
 

Kreatívne potreby sú dôležité

 

# 11: Modelovacia hmota

Takmer každé dieťa zbožňuje plastelínu a rado pracuje napríklad s kinetickým pieskom. V jednej herničke v Tatrách sme objavili túto hmotu, ktorá je niečo medzitým. Úžasne sa s ňou pracuje a nezostáva po nej neporiadok. Je to taká antistresová aktivita pre celú rodinu :-D. Odporúčam doobjednať k nej aj figúrky zvierat a objednať aspoň 2 balenia, nech jej máte dosť. Detičky sa s ňou vedia veľmi dlho zabaviť.
Vianočné darčeky pre deti
 

# 12: Farbenie, maľovanie, strihanie, dierkovače a iné možnosti kreatívneho vyžitia

Doprajme detičkám čas strávený s nožničkami, pri farbičkách, ale i vodových farbách alebo „temperkách“. Vo veku 3 rokov už pravdepodobne obsedia, ak ich aktivita dostatočne zabaví. U nás radi pracujeme od 2 rokov aj s lepidlom a strihanie na čo najmenšie kúsky je stále v kurze. A taký vlastnoručne vyrobený obrázok alebo pohľadnica bude tým najkrajším darčekom pre starých rodičov alebo kamarátov :-).
 

# 13: Pečiatky – písmenká, zvieratká, ...

My sme v písmenkovom senzitívnom období a ďalšou možnosťou, čo ponúknuť drobcovi je práve sada pečiatok, ktorými sa dá tvoriť. No pokojne môžeš vyskúšať aj zvieratká, čísla, tvary, čokoľvek, čo dieťa zaujíma. Tieto z Melissa & Doug sú pre takéto väčšie detičky skvelé. Krásne si nimi cibria jemnú motoriku.
 

# 14: Nálepkové knižky

(napríklad Moja prvá kniha o lesných zvieratkách)
Montessori nálepkové knižky zbožňujeme. Sú nádherne ilustrované a niektoré aktivity z nich zvládnu už detičky od 2,5 roka. Ak ich teda baví sedieť pár minút za stolom a pracovať :-). Iné aktivity, ako počítanie si zase môžete nechať na neskoršie obdobie, keď to deti zvládnu. Naša dcérka sa z týchto zošitov naučila veľa nového. V tomto duchu sú spracované aj iné témy.
Darčeky pre deti
 

# 15: Pracovné zošity

(napríklad Montessori aktivity – veľký, väčší, najväčší zošit)
Parádny zošit na dlhé zimné večery. Je naozaj hrubý, obsahuje nesmierne množstvo rozličných aktivít, takže určite v ňom nájdeš niečo skvelé pre dieťatko vo veku 3-6 rokov. A vydrží vám možno i celú sezónu :-). My ho práve testujeme a oceňujem, že nemusím vymýšľať toľko aktivít ja sama, ale tento zošit to urobí za mňa. Spoločne strávený čas pri dieťatku, ktoré takýmto spôsobom naučíš niečo nové je nenahraditeľný.
 

Nezabúdame ani na knihy

 

# 16: O Evičke

Je to náš knižný favorit už takmer rok. Príbehy sú popretkávané rešpektujúcou výchovou a možno ti pomôžu vyriešiť nejednu situáciu, ktorú doma zažívate. Vidno, že autorka má túto tému naštudovanú a rodičom dobre padne vhod i vnútorný monológ maminky Evičky, v ktorom sa často sami nájdu. Vrelo odporúčam pre detičky od 2,5-3 rokov.
 

# 17: Moje telo

Leporelo s otváracími okienkami, vďaka ktorému si dieťatko osvojí základy fungovania nášho tela. Okolo 3 rokov sa deti o túto oblasť pomerne intenzívne zaujímajú a táto knižka im môže dať odpovede na mnohé otázky. My sme výklad skombinovali i s puzzle ľudské telo, ktoré odporúčame vyššie a tiež máme doma zmenšený model kostry.
 

# 18: Úžasný detský atlas zvierat

Skvelá kniha pre deti, ktoré sa začínajú zaujímať o geografiu. Možno lepšie poslúži starším detičkám, ktoré už poznajú glóbus. Táto kniha sa dá skombinovať s výkladom o našej Zemi. Je krásne ilustrovaná a dočítate sa v nej aké zvieratká žijú, na ktorom kontinente. Tiež je to podľa mňa investícia na viac rokov.
 

# 19: Ako žijú zvieratká

Titul pre deti, ktoré sú fascinované zvieracou ríšou. Teda, asi pre všetky :-). Tento zobrazuje tvory, ktoré žijú u nás a môžeme sa s nimi bežne stretnúť napríklad na lúke. Parádne nám priblíži život včiel, lienok, mravcov, slimákov či krtkov a ďalších. Určite sa dozvieš i ty veľa nového a dieťatko bude tvoje rozprávanie počúvať s otvorenými ústami ;-).
 

# 20: Planéta Zem sa usmieva

Krásna kniha, ktorá deťom znázorňuje, prečo by sme mali myslieť na ekológiu a zero waste. Na 5 príbehoch rodiny Zelinkovcov sa detičky dozvedia, prečo separovať odpad, prečo nepoužívať jednorazové plasty alebo ako funguje kompostovanie. Nádherne spracovaná knižka, ktorá dokáže naučiť veľa i dospelákov.
knihy pre deti
Veríme, že sme trošku inšpirovali. Prajeme nádherný predvianočný čas, najmä strávený bez stresov a v láske. Nezabúdajme, že to najdôležitejšie nie je kopec darčekov pod stromčekom, ale to s kým sa stretneme pri ňom a v akej nálade sme. Šťastné a pokojné :-)!
 
A pripájame tip aj na darček pre maminky. Je ňou naša najnovšia kniha Zdraví papkáči, ktorá obsahuje rozsiahlu teóriu, čo kedy môžu deti papať, ktorú napísala odborníčka RNDr. Barbara Sviežena, PhD. + viac ako 100 receptov od prvých príkrmov až po jedlá pre deti od 3 rokov. Mysleli sme však aj na rodičov, aby nemuseli vyvárať dvojmo, takže takmer všade nájdeš tip, ako si detské jedlo upraviť aj pre vaše chuťové poháriky:
jedlá pre deti
 
Možno ťa zaujme aj:
20 tipov na darčeky pre deti vo veku 1,5-3 roky
12x handamde darčeky venované z lásky (nemusia sa darovať len na Valentína)
27 tipov na darčeky pre muža
Vyše 50 tipov na darčeky pre ženu
Darčeky, ktorými pomáhaš druhým!
Fotka autora
Romana Cibulková
Redaktor vo Fitshaker

Milujem poctivé veci, nechávam sa inšpirovať šikovnými ľuďmi a bavím sa knižkami, varením a ďalšími maličkosťami, ktoré prináša každý deň. Robím veci, ktoré mi prinášajú radosť a tie zvyšné obmedzujem na minimum. :-) Som veľký fanúšik dobrého jedla, kvalitných potravín, pozitívneho myslenia a všetkého zdravého. A myšlienky z týchto oblastí budem s vami rada zdieľať.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.