Hroznový olej – pre zdravie a krásu
Tým, že sa dobrovoľne zbavujeme hroznových semienok, sa zároveň dobrovoľne ochudobňujeme o cenné látky. Ak by hroznové jadierka neobsahovali nič dôležité, prečo by si výrobcovia dávali toľkú námahu a lisovali z nich olej? A prezradíme ti, ľahká práca to nie je- na získanie 1 litra kvalitného, za studena lisovaného oleja sa spotrebuje cca 15-20 kg jadierok, čo zodpovedá množstvu asi 200 kg hroznových výliskov.
Komu by sa nechcelo natierať si tvár, telo (i vlasy, ktorým olej prinavracia lesk) týmto olejom, urobí svojmu telu dobrú službu, ak ho zaradí do svojej kuchyne (alebo skôr jedálnička). Prečo? Vďaka vysokému obsahu vitamínu E sa radí medzi obrovsky silné antioxidanty, a teda bojuje proti rôznym druhom zápalov napr. dermatitíde, artritíde, sinisitíde, gastritíde, chráni pred rakovinou, posilňuje imunitu, výborne pôsobí i na stenu ciev, tepien a žíl a celkovo zlepšuje krvný obeh.
Hroznový olej má najmenej nasýtených mastných kyselín (áno, to sú tie zlé), neobsahuje žiaden cholesterol. Zato však sú v ňom zastúpené veľké množstvá omega 3 mastných kyselín, ktoré pôsobia blahodarne na činnosť srdca a mozgu a regulujú hladinu cholesterolu.
Polyfenoly obsiahnuté v oleji zabraňujú predčasnému starnutiu, vrásky tak nemajú šancu. A tak prospievajú hroznové semienka nielen nášmu zdraviu, ale i večnej mladosti :-).
Najvýznamnejšou látkou, ktorá je obsiahnutá v hroznových semienkach a výrobkoch z nich, je tzv. procyanidín – antioxidant, ktorý je mnohonásobne silnejší ako jeho spomínaný kamarát vitamín E a tiež vo svojej imuno-prospešnej sile lepší ako vitamín C.
Múka z hrozna nie je hrozná
V kuchyni si vieme pomôcť aj múkou z hroznových jadierok. Jadierka sa vo výrobe po vylisovaní oleja a vysušení pomelú na múku. Keďže sa hroznová múka vyrába zo „zvyškov“, má nižší obsah nenasýtených mastných kyselín ako olej. Určite však stojí za to, pridať ju pri pečení k objemu múky v pôvodnom recepte (napr. 5-10% múky v recepte nahradíme hroznovou).
Ak nám nechutia alebo nemôžeme do seba dostať kôstky, vylisovaný olej, ani múku, je možné si zadovážiť tabletky (brrrrr, ako hrozne to znie, ale aj také čosi existuje), ktoré obsahujú prášok z jadierok hrozna.
Dobrú chuť k hroznovým bobuľkám, hroznovému cukru, vínu, oleju, či múke... :-)
Zdroj fotiek: flickr.com (Creative Commons Only)
Hrozno môžeš použiť v týchto receptoch:
Hroznový koláč, ktorý zvládne každý!
Hroznová štrúdľa
Cviklový cheescake s hroznom
Som inštruktorka Aerobiku, Zumby a Interval tréningu. Taktiež som šťastnou maminou dvoch chlapčekov. Prispievanie na blog fitshaker.sk považujem za úžasnú možnosť podeliť sa so svojimi poznatkami a skúsenosťami s ďalšími nadšencami športu a zdravého životného štýlu.