Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Za bolesť hlavy často môžu potraviny. Tu je 5 najväčších spúšťačov!

Bolesť hlavy. Nepríjemná, pulzujúca, ktorá sa z ničoho nič zjavuje a znepríjemňuje život. Určite ju každá z nás pozná. A často krát je veľmi zložité prísť na jej príčinu. Za hlavný spúšťač bolesti hlavy je pre väčšinu ľudí stres, napätie, hormóny, nedostatok alebo nadbytok spánku, zanedbaný pitný režim, zdravotné problémy a vonkajšie vplyvy z prostredia (počasie, cigaretový dym, ťažké vône, či hluk). Zbaviť sa bolesti, alebo aspoň zmierniť príznaky, môže pomôcť skúsený chiropraktik, masér alebo kvalitne vykonaná akupunktúra. Ale čo robiť, ak nič nepomáha?
V prípade, ak tieto procedúry nepomôžu, je čas zamyslieť sa nad potravinami, ktoré konzumujeme. Až v 30 % môžu byť práve potraviny hlavným vinníkom hlavybôľu. Ktoré sú to a prečo? Poďme si vysvetliť bližšie. Možno sa zbavíš bolesti hlavy ľahšie ako si si myslela. :)
Potraviny, ktoré ti môžu spôsobovať bolesť hlavy:
1. Alkohol - všeobecne dehydruje telo, čo má za následok práve bolesť hlavy. Najčastejšie však ide o víno, ktoré navyše obsahuje siričitany, konzervačné látky a prázdne kalórie. Pozor by sme si mali dať hlavne na obľúbenú kombináciu červeného vína s vyzretým syrom.
2. Káva a čaj, resp. kofeín, ktorý obsahujú. V malom množstve môže pomôcť zbaviť sa bolesti hlavy a migrény.  V prípade, ak príjem kofeínu presiahne hranicu 200 miligramov (asi dve až tri šálky kávy), nastáva opačný efekt.
fitshaker_blog_kava
3. Tyramín - stopový amín odvodený z aminokyseliny tyrozín nachádzajúci sa v rôznych potravinách. Jeho zvýšená hladina v tele spôsobuje bolesť hlavy, zvýšenie krvného tlaku, zrýchlenie tepovej frekvencie a kožné problémy. Obsahujú ho tieto potraviny a nápoje: hovädzia, kuracia a kačacia pečeň, konzervované mäso a ryby, čokoláda, káva, syry (aj cottage syry), údeniny (saláma, ryby), pražené a solené arašidy, kyslá kapusta, smotana, sójová omáčka, víno.
4. Cukor - bolesti hlavy z cukru sa hovorí aj „sviatočná bolesť“, pretože počas sviatkov je príjem cukrov u väčšiny ľudí najvyšší. Potraviny s vysokým obsahom rafinovaného cukru spôsobujú prudkú zmenu hladiny cukru v krvi,  v dôsledku čoho sa prejaví podráždenosť, únava a bolesť hlavy. Do tejto skupiny patrí: čokoláda, rôzne keksíky a torty, biele pečivo, kečupy, ľadové čaje, sladké vody, omáčky do mäsa a iné polotovary.
fitshaker_blog_cukor1
5. Dusičnany - sa v tele premieňajú na dusitany. Dusičnany a dusitany výrazne pôsobia na schopnosť krvi transportovať kyslík do tkanív. Dôležité je sledovať ich hodnoty. Môžeme ich nájsť v pitnej vode, sušenom mäse a zelenine (v dôsledku hnojenia).
Ako zistíme, či spúšťačom opakovanej a častej bolesti hlavy sú potraviny? Najlepším spôsobom je vylúčenie uvedených potravín v trvaní približne 2-3 týždňov. Po uplynutí tejto doby sa odporúča ich pomalé zaradenie do jedálnička s tým, že je treba sledovať príznaky. Bolesť hlavy sa môže prejaviť okamžite, ale aj s odstupom 48 hodín. Treba myslieť aj na to, že vinníkom môže byť len 1 konkrétna potravina, ale aj kombinácia viacerých. Táto cesta sa môže zdať zložitá, ale ak nič iné nepomáha, oplatí sa skúsiť. Držíme palce.
Potraviny, ktoré ti môžu pomôcť s bolesťou hlavy:
Tak ako poznáme potraviny, ktoré svojimi vlastnosťami naštartujú bolesti hlavy, poznáme aj potraviny, ktoré tieto bolesti naopak utlmujú. Zatočme s bolesťou hlavy hneď teraz :).
1. Jogurt
Bolesť hlavy ovplyvňuje aj nízka hladina vápnika. Vynikajúci nápad ako zvýšiť príjem vápnika je doplnenie jogurtu do jedálneho lístka. Jogurt je výborným zdrojom vápnika, ale aj vitamínov a bielkovín. Ideálny je grécky jogurt, ktorý je považovaný za najzdravší. Vyhýbajte sa dochuteným jogurtom, pretože obsahujú zbytočný cukor. Výborný tip na raňajky je biely jogurt s čerstvým ovocím a mandľami :)
2. Mandle - sú ideálne na tlmenie bolesti hlavy. Táto zdravá potravina má vysoký obsah aminokyseliny tryptofánu, ktorá pomáha uvoľňovať serotonín. Ten zmierňuje bolesť, stres, depresie a úzkosť. Našťastie existuje mnoho prirodzených spôsobov ako sa ním nadopovať. Ďalším z nich je aj cvičenie :). Mandle sú tiež plné horčíka, ktorý uvoľňuje svaly a cievy.
8319081826_b460bdc3a3_z
3. Dyňa červená - je vynikajúcou voľbou ako zabrániť vzniku dehydratácie, a tým aj bolesti hlavy. Obsahuje až 90 percent vody, kopec vitamínov a zdravých cukrov. Využiť sa dá čerstvý melón, ale aj do rôznych drinkov, ako smoothies.
4. Huby - už starovekí Gréci verili, že huby dodávajú silu bojovníkom a Rimania ich považovali za vzácny dar. Huby (spolu s brokolicou a špenátom) sú bohatým zdrojom riboflavínu (B2), ktorý tiež zmierňuje bolesti hlavy. V súčasnosti tvoria huby súčasť zdravej stravy, nakoľko obsahujú až 85 percent vody a majú nízky obsah kalórií. Sú aj obľúbenou zložkou redukčných diét.
5. Ryby - je preukázané, že potraviny s vysokým obsahom omega 3 mastných kyselín môžu tiež zmierniť chronické bolesti hlavy. Veľké množstvo obsahuje napríklad losos. Doprajme si ho preto častejšie. Omega 3 mastné kyseliny pozitívne pôsobia na imunitný systém, reumatickú artritídu, astmu, lupienku, poruchy obličiek. Okrem bolestí hlavy zmierňujú aj zápalové procesy v tele. Skvelou voľbou je aj avokádo, sardinky a iné výrobky z rýb.
6. Uhorka -  je ďalšia super potravina, ktorá prispieva k udržaniu pitnému režimu. Kombináciou uhorky, jabĺk a špenátu vznikne super zelené smootie plné živín :).
7. Quinoa - v súčasnosti ide o populárnu potravinu, ktorá pochádza z Južnej Ameriky. Je výnimočná vysokým obsahom bielkovín a relatívne nízkym obsahom sacharidov. Quinoa má tiež vysoký obsah horčíka. Ideálna je na zmiernenie bolestí hlavy, ktorými trpia ženy v menštruačnom období. Vysoký obsah horčíka majú aj slnečnicové semienka, sladké zemiaky a špenát.
fitshaker_blog_quinoa
8. Zemiaky a banány - zemiaky (so šupkou) a banány sú bohaté na draslík. Práve tento minerál hrá hlavnú úlohu v boji s bolesťou hlavy. Podieľa sa na správnej funkcii nervového a svalového systému, a tiež zabezpečujú správnu činnosť srdca. Jeden stredne veľký pečený zemiak so šupkou obsahuje asi 930 miligramov draslíka.
Bolesti hlavy môžu zmierniť aj bylinky (viac info tu). Utlmenie bolesti hlavy je však len krátkodobým riešením. Mali by sme vždy pátrať po príčine každého nášho zdravotného problému. Ak trpíš často nepríjemnou bolesťou hlavy a lekár vylúčil chorobu a dodržuješ zásady správnej životosprávy (minimum stresu, dostatok spánku a pitného režimu, pravidelný pohyb, zdravé jedlo a pozitívne myslenie), skús sa pozrieť na zúbok prijímaným potravinám. Možno za tvoj problém môžu niektoré z nich.
Držíme palce. Nech sa cítiš super, zdravo a plná života. :)
Zdroj textu: activebeat.com, drfranklipman.com
Zdroj fotiek: flickr.com
 
Ďalšie zdravé články:
Nauč sa vedome relaxovať
Je cukor legálnou drogou?
Pravidelne cvičíš? A čo tvoj pitný režim?
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.