Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako vniesť do zimy trošku leta? Vyskúšaj toto exotické ovocie! 

Čím lepším by sa dalo leto priblížiť, ak nie chutným ovocím, ktoré k nám dovážajú práve z ďalekých horúcich krajín. Vybrali sme pre teba dva príklady exotického ovocia, ktoré, ak si ešte nevyskúšala, tak sa do nich teraz určite zamiluješ! Nielen, že sú veľmi chutné, ale najmä obsahujú vitamíny a minerály, ktoré naše telo neustále potrebuje. Toto šťavnaté exotické ovocie si môžeš dopriať napríklad na desiatu alebo aj na olovrant. Poďme sa teda na to bližšie pozrieť :-).

Liči - zásobáreň vitamínu C

Všimla si si na pultoch obchodov aj toto malé, ružové, guľaté, exotické ovocie ? Tak to je liči. Ak patríš k tým ľudom, ktorí sa neboja ochutnať nové veci, určite si pár kúskov tohto ovocia kúp aj domov. Zatiaľ čo si ho budeš vychutnávať, my ti napíšeme o tom, čo to vlastne liči je.
Liči k nám prišlo z Číny, no pestuje sa aj na Novom Zélande či v Afrike. Malé 3 až 5 centimetrové plody, vyrastajú na vždyzelenom, skoro 15 metrov vysokom strome v usporiadaných prevísajúcich súkvetiach. Liči odborne volajú aj dvojslivka čínska. Pod pevnou, no ľahko odstrániteľnou šupkou sa skrýva lahodné a šťavnaté ovocie plné skvelých vlastností.
Prvou z nich je vysoký obsah vitamínu C. Pre príklad asi 9 kúskov liči pokryje celodennú dávku vitamínu C. No nie je ochudobnené ani o iné zdraviu prospešné látky ako je meď, draslík, fosfor či vitamín B. Aby toho nebolo málo, tak sa do tohto malého ovocia zmestila aj kyselina listová, mangán a horčík.

Čo z neho vyťažíme?


 • Liči je vhodné konzumovať ako doplnok stravy pri chudnutí, keďže neobsahuje žiaden tuk a z osemdesiatich percent ho tvorí voda.

 • Je vhodné na podporu imunity a urýchľuje metabolizmus.

 • Keďže obsahuje značnú dávku fosforu je dobré aj na naše zuby.

 • Má močopudné účinky a pomáha odstrániť nadbytočnú vodu z tela.

 • Má mnohé preventívne účinky (proti rakovine, zápche či celulitíde).

 • Znižuje vysoký krvný tlak i vysoký cholesterol.

 • A ako bonus je skvelý na detox celého organizmu.


Ak si ešte liči neochutnala mala by si to hneď napraviť. Jeho sladká a svieža chuť z neho urobí jedno z tvojich najobľúbenejších ovocí. No pozor na kôstku.
Poznáš liči?
 

Hruška Nashi

Malé chrumkavé ovocie, ktoré chuťou pripomína kombináciu jablka a hrušky, si získala veľa fanúšikov aj na Slovensku. V obchodoch ju nájdeš práve v tomto zimnom období. Čo ti môže toto nenápadné ovocie ponúknuť? Ako to platí pri mnohých druhoch ovocia a zeleniny, aj toto ovocie skrýva pod nenápadnou šupkou mnoho zdraviu prospešných vitamínov a minerálov:

 • Obsahuje bielkoviny, vlákninu, vodu, sacharidy, ale aj meď, fosfor, luteín, selén, draslík, mangán, cholín či vitamín B,C, K a E.

 • Je vhodná na detoxikáciu organizmu ako aj na stimuláciu obranyschopnosti.

 • Môžu ju jesť ľudia, ktorí sa rozhodli schudnúť alebo tí, ktorí majú problémy s trávením.

 • Je taktiež skvelý pomocník pre ľudí s obličkovými problémami.

 • Pomáha pri zavodnenom organizme, obnovuje črevnú mikroflóru či hydratuje náš organizmus. 


Ako si pochutnať na Nashi?

Dôležité pri tomto ovocí je, aby sme jeho zrelosť neskúšali stlačením plod. Takto stlačená hruška by sa mohla rýchlo znehodnotiť, pretože by zhnedla a zmäkla. Ak si zvyknutá, že si dáš len polovicu ovocia a tú druhú si necháš na neskôr, tak pri nashi to radšej nerob. Narezaná dlho nevydrží, a podobne ako pri stlačení, rýchlo zhnedne a zmäkne. No nedaj sa tým odradiť a určite jej daj šancu. Jej šťavnatá a sladká chuť si ťa určite získa :-).
Chýba ti exotika? Vyskúškaj nashi
Ak si nevedela, aké blahodárne účinky má na naše telo toto senzačné ovocie, tak v tom prípade sme ti veľmi radi pomohli s nadobudnutím nových poznatkov. Dúfame, že máš po prečítaní článku o jeden dôvod viac, dopriať toto zdravé exotické ovocie a spestriť si tak svoj jedálniček. Dobrú chuť!
Zaujímavé infošky o ovocí, či zeleniny, bylinkách a koreninách nájdeš aj v našom Fitness diári 2019: 
fitshaker eshop
 
 
Dostala si chuť na ovocné koláče? Tieto sú na sladké a zdravé maškrtenie ako stvorené! 
Makovo-ovocné muffiny len zo 6 ingrediencií
Mäkučké ovocno-ovsené sušienky bez cukru
Svieža ovocná bublanina bez výčitiek
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.