Vieš oddychovať na Vianoce? Podľa tohto návodu to zvládneš!

Vianoce sú krásne. Znamenajú pokoj, harmóniu, lásku a nezameniteľné chvíle s blízkymi. Prinášajú radosť nielen malým deťom, ale aj starším a nikdy sa na ne neprestaneme tešiť. Okrem vianočných darčekov a vianočných filmov v televízii, k nim neodmysliteľne patria aj voňavé koláčiky, sýte jedlá a tradičné posedenia pri vianočnom stole. Rady si vychutnáme nezameniteľný pocit sladkého oddychu, no niekedy je pre nás zrelaxovať predsa len ťažké – príprava vianočných receptov, neustále nákupy, vymýšľanie prekvapení pre všetkých blízkych a dotiahnutie každej záležitosti do dokonalosti,  dá poriadne zabrať aj tebe. Ak chceš tieto Vianoce zvládnuť bez stresu a nervozity, poriadne vypnúť a užiť si nádherné chvíle naplno, prečítaj si moje tipy na skvelý oddych počas vianočných sviatkov.

1.  Zacvič si

Fyzická aktivita je skutočný kľúč k lepšej nálade, širšiemu úsmevu a skvelému pocitu. Len málo pocitov sa dokáže vyrovnať úžasnému pocitu po cvičení. Je dôležité nezabudnúť na pohyb a uvoľnenie mysle prostredníctvom fyzických aktivít, ktoré máš rada, aj počas Vianoc. Stačí ti niekoľko minútové intenzívne cvičenie, prebudenie stuhnutých svalov prostredníctvom jogy alebo akýkoľvek iný druh cvičenia, ktorý ti vyhovuje. Ak máš problém nájsť si čas, aby si išla do fitnescentra či na skupinové cvičenie mimo domu, zacvič si v pohodlí svojej obývačky. Pomôžeš svojmu telu a mysli lepšie zvládnuť sviatočný nápor a budeš plná endorfínov – presne to ti pomôže užiť si Vianoce naplno!

Ako si dokonalo oddýchnuť počas Vianoc?

 

2. Choď na masáž alebo do sauny a uvoľni svoje telo

Poteš svoje zmysly uvoľňujúcou masážou, horúcim kúpeľom alebo saunou. V zime je tvoje telo vystavované mnohým zmenám – najmä studenému počasiu a inému dennému režimu – a je dôležité sa oňho dostatočne starať. Tento typ relaxácie nielenže pomôže tvojej psychike, ale aj pozitívne ovplyvní celkovú regeneráciu svalov, stav pokožky, vlasov a zaručí príval energie. Nájdi si preto čas rozmaznávať sa starostlivosťou o svoje telo. Skús sa takto uvoľniť aspoň raz počas vianočného obdobia a pomaly prídeš na to, že skvelé masáže a horúci kúpeľ pomáhajú tvojmu organizmu v zime, ale aj počas iných ročných období.

 

3. Spoj príjemné s užitočným a čaruj v kuchyni

K vianočnému času neodmysliteľne patrí pečenie perníkov a iných vianočných maškŕt. Slovné spojenia „vianočné pečenie“ a „vianočné varenie“  sa v tomto čase skloňujú takmer v každej domácnosti a myslím, že inak to určite nie je ani v tej tvojej.  Ak patria kreácie v kuchyni k tvojim hobby, využi ich práve teraz. Priprav čokoľvek, po čom tvoje srdce a jazyk túži, poteš blízkych a uvoľni sa pri obľúbenej činnosti. Skvelé recepty na sladké a slané pochúťky nájdeš aj na našom blogu.

vianočné pečenie

 

4. Odlož elektroniku

Zdá sa ti nemožné prežiť dlhšie ako hodinu bez telefónu, počítača či tabletu? Ver či never, dokáže to každá z nás, a ani ty nie si výnimkou. V súčasnej dobe sa stalo neustále používanie elektronických zariadení návykovým a bohužiaľ aj bežným. Preto skús zabrániť rozvíjaniu závislosti na elektronike a odlož všetky zariadenia preč. Nielenže odstrániš elektromagnetický smog z miestnosti, ale získaš viac užitočného a príjemného času. Vianoce sú predsa o priamom kontakte s milovanými a blízkymi, vzájomnej komunikácii a vnímaní vianočnej atmosféry. Uvidíš, že ti čas, ktorý nestráviš nad displejom pomôže perfektne vypnúť!

Ako si dokonalo oddýchnuť počas Vianoc?

 

5. Zapáľ si sviečky

O čarovnej sile sviečok už určite vieš. Majú zázračné účinky a dokážu pohladiť dušu i myseľ.  Miestnosť rozžiaria, zútulnia a navodia príjemnú atmosféru. Sú výbornou pomôckou pri relaxácii a meditácii, upokojujú a harmonizujú myslenie. Vypni televízor, spusti žalúzie, zhasni svetlá a zapozeraj sa do horiaceho plamienka. Urob z horiacich sviečok samozrejmosť, a nie len záležitosť každej adventnej nedele.

 

6. Nájdi si chvíľu pre seba

Je veľmi dôležité venovať každý jeden deň chvíľu pre seba. Či už máš veľa práce, deti, povinnosti alebo chodíš do školy, nájdi si čas pre seba. Čas, počas ktorého si uvedomíš jedinečnosť daného okamihu. Čas, ktorý venuješ svojmu vnútornému svetu, svojim pocitom, svojmu telu. Čas, ktorý je kľúčom k dokonalému prepojeniu vnútra s vonkajškom, k rovnováhe, vyrovnanosti a v neposlednom rade, k pozitívnemu a zdravému životnému štýlu. Takto dovolíš preniknúť vianočným chvíľam do svojho vnútra a začneš si vážiť chvíle oddychu a čas s blízkymi o niečo viac.

 

7. Plánuj

Ak patríš medzi ženy, ktoré pravidelne nestíhajú, stresujú a majú vo všetkom zmätok, chce to zmenu. K celkovému uvoľneniu a rovnováhe vo veľkej miere prispieva práve organizovanosť, dobrý pocit zo zvládania činností a plán. Plán je presne to, čo ti pomôže stihnúť a premyslieť čokoľvek v tvojom vianočnom časovom harmonograme. Existuje nespočetne veľa spôsobov, ako si plán vytvoriť – či už v mobilnom kalendári, diári, na kúsku papiera alebo na nástenke v pracovni. Spíš si všetky nadchádzajúce udalosti, povinnosti a stretnutia. Získaš pojem o čase a najmä prehľad o sebe samej.

Ako si dokonalo oddýchnuť počas Vianoc?

 

8. Vyžeň stres z tela von!

Nie je nič horšie ako neustále pribúdanie a „nabaľovanie“ stresu v tvojom tele. Najviac sa uponáhľané a stresové obdobie podpisuje na tvojej psychike, hladinách hormónu kortizolu a fyzickej vyčerpanosti. Ak nechceš úplne vyhorieť a stratiť hlavu, povedz stresu NIE. Mysli pozitívne a uvedom si, že je skvelé mnohé veci odľahčiť a zamerať sa na svoje vnútorné pocity. Počas vianočných sviatkov nemysli na pracovné povinnosti, negatívne veci v tvojom živote a nedovoľ stresu zaútočiť za akýchkoľvek okolností. Uvidíš, že aj malé zmeny dokážu veľké veci.

 

9. „ Nalaď “ sa vianočne!

Vcíť sa do vianočného času a uži si ho tak, ako sa patrí. Pusti si typické vianočné klasiky, staré či nové filmy s vianočnou tématikou a započúvaj sa do vianočných piesní. Vytvor okolo seba pohodu, vyzdob si interiér vianočnými ozdobami a vdýchni svetlo a vôňu svojmu domovu. Už sa určite tešíš na zdobenie stromčeka a radosť z darčekov pod ním. Tak dovoľ Vianociam vniknúť do tvojich všedných dní a oddýchni si.

Ako si dokonalo oddýchnuť počas Vianoc?

Prajem ti nádherné Vianoce spojené s dokonalým oddychom!

 

A na záver malý tip od nás. Týmto darčekom určite potešíš každú ženu, ktorá má rada vo veciach poriadok, žije aktívne, má rada skúšanie nových receptov, zaujíma sa o to, ako môže mesiac ovplyvňovať bežné činnosti a iné. 

darček pre ňu

 

 

Tipy na vianočné oddychovanie:

8x tipy na darčeky, ktoré vyrobíš úplne sama

Desatoro účinnej meditácie. 10 minút, ktoré zlepšia tvoj deň!

Ako sa naučiť vedome relaxovať. Stačí ti 10 minút času!

Dominika Pócsová

Redaktorka vo Fitshaker
Zdravému životnému štýlu som sa začala venovať pred niekoľkými rokmi a môj život sa od základov zmenil. Milujem šport, slnečné dni, úsmev a pripravovanie zdravých dobrôt. Každým dňom nadobúdam nové skúsenosti a popri štúdiu pravidelne cvičím, behám a najmä relaxujem prostredníctvom yogy. Svoj jedálniček som prispôsobila mojim intoleranciám na rôzne potraviny a týmto štýlom pripravujem každé jedlo. Naučila som sa myslieť pozitívne a cítim sa lepšie ako kedykoľvek predtým. Zdravý životný štýl je jednoducho cesta, na ktorej neexistujú žiadne odbočky. Rada sa o svoje znalosti z tejto oblasti podelím a inšpirujem prostredníctvom článkov.
Dominika Pócsová

Článok bol pridaný dňa 18/12/2016 a zaradený do kategórie: Sebarozvoj a motiváciaVšeobecné   |   Autor: Dominika Pócsová

Komentáre