Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako sa naučiť vedome relaxovať. Stačí ti 10 minút času!

relax
Skutočný relax si možno predstavíme ako ležanie niekde na pláži, prechádzku v lese, čítanie knižky a popíjanie horúcej čokolády :) O to intenzívnejší však tento oddych môže byť, ak v ňom dokážeme byť naplno a prítomne. To znamená, že naša myseľ sa netúla kade tade, ale sme aj mysľou prítomní práve tam, kde sme aj fyzicky. Ak sa ti stáva, že v príjemnom spočinutí (napríklad niekde pri mori, v lese, či doma) sa po veľmi krátkej chvíli nudíš alebo potrebuješ zamestnávať svoju myseľ inými myšlienkami, fantáziami či povinnosťami, alebo sa potrebuješ pri tom neustále rozprávať s ostatnými, či dokonca máš pocit, že by si mal robiť niečo iné – tento článok je aj pre teba!

V dnešnej dobe nie je problém dopriať si kvalitný oddych v príjemnom prostredí. Problémom je skôr naša neschopnosť si tento oddych skutočne vychutnať celou svojou bytosťou. A práve vtedy sa dostaví naozajstný pocit harmónie a šťastia. Keď spočiniem v prítomnom okamihu tak, že nebudem venovať pozornosť naozaj ničomu inému len prítomnému okamihu. Nech je to len obyčajné pozorovanie mora, oblohy a svojho dychu :).
477175109_1e2c31d064_z
 

Ako oddychovať?

Skutočný oddych si môžeme trénovať každý deň vo chvíľach, keď máme trošku voľno. Ja napríklad robím relaxáciu vždy ako záverečných 10 minút mojich Pilates lekcií. Nepotrebuješ k tomu nič iné, len možnosť niekde si pohodlne ľahnúť a nebyť chvíľu nikým rušený. Pre hlbšie uvoľnenie ti môže dopomôcť aj očný vankúšik, naplnený ľanom a levanduľou, ktorý ti zaťaží a uvoľní oči a tento pocit uvoľnenia a zaťaženenia sa tak prenesie na celé telo.

Ako teda relaxovať, keď už sme si našli 10 minút pre seba?

V tomto článku ťa prevediem jednoduchou metódou, ktorú môžeš vyskúšať keď sa pre relaxáciu rozhodneš. Pripravená?

  • Pohodlne si ľahni na zem na chrbát s vystretými nohami, ktoré padajú voľne od seba a rukami, ktoré padajú voľne od tela (pozn. ak ťa v tejto polohe bolí spodný chrbát, vylož si nohy na nejaký vyvýšený povrch, napr.na vankúše).

  • Zatvor oči (prípadne si ich prikry očným vankúšikom, ak máš) a prehĺb svoj dych. Poď si chvíľku len uvedomovať svoj nádych a výdych – zvedom svoj dych naplno, nevenuj pozornosť teraz ničomu inému, nič iné nie je dôležité.

  • Všímaj si teraz chvíľku ako sa tvoja bránica dvíha pri nádychu a klesá pri výdychu. Spomaľ dych a pozoruj bránicu (pozoruj aspoň minútku-dve). Buď si stále vedomá svojho dychu, a zároveň začni pozorovať svoje telo – všimni si všetky miesta na svojom tele, ktoré sa ti dotýkajú zeme, precíť ich vzájomný kontakt (svoje päty, lýtka, stehná, zadok, chrbát, paže, hlava ťažká na zemi) – všetky tieto miesta naozaj pomaly “zoskenuj” a navnímaj.

  • Potom si uvedom svaly na svojej tvári a všetky ich postupne uvoľni: svaly okolo úst, nosa, očí, čelo, uši uvoľni. Celá tvár nech získa neutrálny pokojný výraz. Stále zhlboka a vedome dýchaj. Pokús sa neodbiehať myšlienkami teraz nikde inde – venuj si týchto pár minút naplno sebe a tomuto jednoduchému momentu “ničnerobenia”. (Ak si uvedomíš, že si myšlienkami zrazu niekde úplne inde, len si to uvedom a vráť sa opäť k pozorovaniu svojho dychu.)

  • Buď k sebe trpezlivá a láskavá. Myseľ treba trénovať rovnako ako telo – ak nie je zvyknutá sústrediť sa chvíľku na pozorovanie dychu a tela, bude si robiť “svoje” - odbiehať myšlienkami k tomu, na čo je zvyknutá.

  • Keď máš celé telo uvoľnené a dych pomalý, užívaj si tento moment a chvíľku v ňom buď.

  • Na záver si môžeš začať predstavovať, ako s každým novým nádychom do seba “vlievaš” novú energiu, silu a radosť zo života a s každým ďalším výdychom ťa opúšťa čokoľvek napäté či nepotrebné, čo možno v sebe nosíš.

  • Potom si daj posledný hlboký a dlhý nádych a výdych, otvor oči a pomaly sa ponaťahuj a preber.


Cieľom takýchto krátkych relaxácií je práve vytvorenie si schopnosti pozorovať to, čo sa mi práve deje a naučiť sa spočívať v danej chvíli naplno – vychutnávať si ju naplno. Naviac nám takéto relaxácie dávajú priestor pre seba samého a znovunabíjajú nás energiou. Taktiež, ako sa spomaľuje dych a myšlienky, znižuje sa nám aj miera stresu, úzkostí, obáv a dokážeme v sebe precítiť väčší kľud, pokoj a energiu zároveň, a to bez toho, že by sme niekam špeciálne museli chodiť :)
fitshaker_blog_relax1
Želám nám, aby sme vedeli žiť naše životy naplno a aby sme vedeli naplno pracovať, tvoriť, byť aktívni, ale aj skutočne oddychovať a vychutnávať prítomnosť! :)
Pre akékoľvek otázky, mi môžete napísať mail na yes2pilates@gmail.com. Rovnako sem mi môžete napísať, ak si u mňa chcete objednať očný vankúšik.
 
Zdroj fotiek: archív autora, flickr.com
 
Ďalšie články, ktoré by ťa mohli baviť:
Prečo je čerstvý vzduch dôležitý pre zdravé telo?
5 rád, ako milovať svoje rána.
Ako naštartovať nový a zdravší život
Fotka autora
Andrea Peniaková
Inštruktorka vo Fitshakeri

Som inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Joga a Gravid Joga v Bratislave a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Som tiež maminou 3-ročnej dcérky. Viesť cvičenia mi vždy dávalo veľký zmysel, pretože sú súčasťou starania sa o svoj fyzický aj duševný wellbeing. Postupom času sa stále len viac utvrdzujem, že Pilates aj Joga sú úžasné nástroje na to, ako sa cítiť vo svojom tele dobre, zdravo a vitálne. Či už je to vaše primárne cvičenie, alebo ako doplnok a podpora k ostatným športom a druhom pohybu, ktoré robíte. Teším sa na vás vo videjkách na Fitshakeri!

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.