Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

10 tipov na letné aktivity pre deti od 2 rokov

letné aktivity

Hľadáš inšpiráciu, ako doma zabaviť deti počas dlhých slnečných dní?

Leto ponúka množstvo zábavných aktivít, pri ktorých sa spolu s deťmi zabavíš aj ty. V článku nájdeš 10 tipov pre menšie deti (2 – 4 roky) s variáciou pre staršie deti alebo súrodenca (+ 4 roky).

Nebudeš na ne potrebovať nič špeciálne, všetko potrebné nájdeš doma. Na záver na teba čaká aj jedna zložitejšia aktivita, ktorá si vyžaduje spoluprácu. Tak poďme spoločne tvoriť a baviť sa 😊.

# 1. Zbieranie kvetov a listov na aktivity

Aj samotná príprava vie byť pre deti veľmi zábavná a náučná. Prvú aktivitu si vieme spojiť s rannou prechádzkou, potrebujeme pribaliť iba košík alebo vedierko.

Počas zberu sa môžeme detí pýtať rôzne otázky. Aká je farba a názov kvetov, prečo včielky tak často navštevujú kvetiny či prečo má každý strom iný tvar listu.

aktivity pre deti

# variácia pre staršie deti

Deťom dáme úlohu nájsť kvety vo viacerých farbách (žltá, fialová, ružová, biela) a zároveň ich spoločne pomenovať. Listy tiež hľadáme podľa názvu stromu.

aktivity pre deti z papiera

# 2. Farbenie a odtláčanie listov a kvetov

Hurá na maľovanie! Pripravíme si vodové farby/prstové farby, štetec, vodu v malom poháriku, papier a hubku na riad.

Na trávnik si vysypeme časť pozbieraných kvetov a listov a zábavné maľovanie sa môže začať. Ak sa rozhodneme pre prstové farby, stačí naniesť farbu bez použitia vody priamo na list/kvet. Ak používame vodové farby, použijeme aj vodu 😊.

Ak sa chceme maľovaniu s deťmi venovať dlhší čas, použijeme na farbenie hubku na riad. Vodové farby nanášame štetcom na hubku, následne odtlačíme na list a potom list na papier 😊.

aktivity pre deti vonku

# variácia pre staršie deti

Staršie deti majú za úlohu odtlačiť iba kvet, stonku dokreslia farbičkami alebo fixkou. Ich druhá úloha bude odtlačiť iba časť listu, druhú musia dokresliť.

voľnočasové aktivity pre deti

# 3. Maľovanie na kamene

Pri maľovaní ostaneme aj pri ďalšej (známej) aktivite, na ktorú často zabúdame. Pritom je u detí veľmi obľúbená a zároveň úplne jednoduchá.

Kamene môžeme opäť hľadať počas spoločnej prechádzky, ideálne sú ploské a väčšie, aby sme mali čo najväčšiu plochu na maľovanie. Prvá úloha pre deti bude kamene umyť vo vode a nechať ich uschnúť na slnku (zaručená zábava).

Maľovať môžeme čímkoľvek: fixkami, voskovkami, prstovými farbami, vodovými farbami alebo opäť hubkou s použitím farieb. Malé deti môžu použiť aj nálepky.

skupinové aktivity pre deti

# variácia pre staršie deti

Tentoraz budú mať deti za úlohu na kamene nakresliť lienku (červený podklad, čierne bodky) a včielky (žltý podklad a čierne pásiky).

Ak by sa im maľovanie zapáčilo, môžu na kamene odtlačiť malé listy alebo maľovať hubkou či kriedami.

kreativne aktivity pre deti

# 4. Tréning jemnej motoriky pomocou kvetov

Tu zapojíme do aktivity aj kreatívne ruky maminky alebo staršieho súrodenca.

Z kartónu si vystrihneme akýkoľvek tvar, výber necháme na deti. Môže to byť motýľ, srdiečko, kvetinka, autíčko, čokoľvek.

Deti si vystrihnutý obrázok vyfarbia (ak sme maľovali vodovými farbami, obrázok necháme vyschnúť) a maminky pomocou skrutkovača (ideálne krížového) alebo pomocou nožničiek/ceruzky vytvoria dierky, do ktorých budú deti vkladať kvety.

S pripravenou „podložkou“ už stačí iba nájsť lúku a začať tvoriť a trénovať pršteky.

hry deti v prirode

# variácia pre staršie deti

Staršie deti hravo zvládnu asistovať rodičom s prípravou. Môžu si na podklad prilepiť farebný papier, obrázok vystrihnúť a dokresliť.

pre deti hry

# 5. Prírodné pexeso

Pexeso je asi najznámejšia detská hra, ktorú si držíme v pamäti z čias detstva aj my. Čo takto vytvoriť si s deťmi svoje vlastné a ešte k tomu prírodné? Na prípravu potrebujeme iba hrubší papier, lepidlo alebo obojstrannú lepiacu pásku, listy a kvety.

hry pre deti hry

# variácia pre staršie deti

Väčšie deti budú mať trošku náročnejšiu verziu prírodného pexesa. Ich úlohou bude nájsť väčšie listy, ktoré pomocou lepidla alebo obojstrannej lepiacej pásky prilepia na papier a rozstrihnú na dve časti.

Úlohou bude teda miesto hľadania rovnakého listu ich spájanie.

letné aktivity

# 6. Vodné aktivity – dúhové hry s vodou

Zaváraninové poháre nájde doma asi každý, vieme z nich pripraviť množstvo zaujímavých aktivít. Tentoraz ich využijeme na farbenie vody.

Môžete použiť vodové farby, prstové alebo potravinárske. Ak nemáte doma pipetu, použite štetec alebo lyžičku. Na aktivitu si pripravíme štyri poháriky. Do troch napustíme vodu, jeden necháme prázdny.

Vyberieme si dve farby a ukážeme deťom, ako sa voda zafarbí pomocou farby (namočíme štetec do farby a ponoríme do vody). Ostatné už necháme na kreativite detí, môžu si vodu farbiť, prelievať, naberať, miešať farby, detská fantázia nepozná hranice.

aktivity pre deti

# variácia pre staršie deti

Aké farby vznikajú zmiešaním dvoch a viacerých farieb? Skúšajte, spájajte a všetko si farbičkami zaznačte na váš dúhový papier.

aktivity pre deti z papiera

# 7. Vodné aktivity – hľadanie a vyberanie guľôčok, diamantov a fazuliek

Túto jednoduchú aktivitu milujú snáď všetky deti. Fúrik, lavór, vedierko, miska alebo hrniec plný vody, k tomu plyšové guľôčky, fazuľky či iné drobné plastové hračky, lyžička z detskej kuchynky a hľadanie sa môže začať.

Menšie deti hravo zvládnu triedenie na menšie a väčšie poklady z vody.

aktivity pre deti vonku

# variácia pre staršie deti

Staršie deti môžu vyberať guľôčky pomocou detskej pinzety. Ak doma žiadnu nemáme, deťom zakryjeme oči šatkou. Guľôčky a iné hračky tak budú z vody vyberať na základe hmatu (rukou) a následne ich vytriedia podľa farby.

voľnočasové aktivity

# 8. Maľovanie vodou

Vedeli ste, že na maľovanie nám v lete postačí iba čistá voda? Chodníky sa premenia na obrovské papiere a zábava sa môže začať.

Nápadov, ako maľovať vodou, je veľa. Deti milujú obyčajný rozprašovač, ktorý v lete príjemne schladí. Môžete však použiť aj klasický štetec.

hry deti vonku

# variácia pre staršie deti

Máte doma šablónky alebo detské penové puzzle? Sem s nimi 😊. Ak máte staršie deti, chodník sa premení na školský papier. Zapíšte si spoločne celú abecedu a čísla od 1 do10. Ale pozor, voda počas teplých dní rýchlo schne, tak sa poponáhľajte 😊.

# 9. Dúhový papier

Rozprašovač ešte neodkladajte, pretože zábava s ním pokračuje.

Ak doma nájdeme krepový papier, môžeme si vytvoriť nádhernú farebnú dúhu. Na čistý papier poukladáme kúsky farebného papiera a začneme striekať vodu. Pozorujte spoločne s deťmi, aké krásne farby vznikajú spojením vody a farieb.

hry deti na luke

# variácia pre staršie deti

Vytlačte si spoločne s deťmi obrázok (alebo použite čistý papier), natrhajte krepový papier na malé kúsky a začnite tvoriť mozaiku. Štetcom si potrieme kúsok papiera s vodou, priložíme krepový a jemne zatlačíme.

Takto vyplníme celý obrázok (papier) až po posledný kúsok. Počkáme, kým trošku uschne, a pomaly krepový papier odstránime. Vznikne nám nádherné dielo, veď uvidíte.

# 10. Motýľ

A sľúbená, trošku náročnejšia tvorivá aktivita. Pripravíme si toaletnú rolku, nožničky, akékoľvek farby, plyšovú tyčinku a korálky. Toaletnú rolku prestrihneme, vystrihneme z nej motýľa a vyfarbíme ho.

Môžeme použiť aj obojstrannú lepiacu pásku a na krídla nalepiť kvety a listy. Stred motýľa omotáme plyšovou tyčinkou a vrch jedenkrát pretočíme. Navlečieme korálku a zmotáme tykadielka.

omaľovanky pre deti leto
deti v lete

Keďže pracujem s deťmi a zároveň mám doma skoro 4-ročnú dcérku, všetky vybrané aktivity sú overené detskou fantáziou a zaručene splnia účel letnej kreatívnej zábavy 😊.

Verím, že sa ti náš prvý výber letných aktivít páčil a užiješ si pri tvorení s deťmi veľa zábavy. Budeme sa tešiť, ak sa s nami podelíš o tvorivé zážitky inšpirované článkom a označíš nás na našom Instagrame @fitshaker.

Po tvorivých aktivitách s deťmi stíhaš aj zvrtnúť rýchle 15-minútové cvičko. Práve pre tieto letné dni, plné aktivít s rodinkou a deťmi, sme vymysleli skvelý program Fit in 15 min, vďaka ktorému sa budeš počas leta udržiavať fit a plná endorfínov. Poď do toho s nami.

cvičenie doma
Fotka autora
Romana Danišová DiS. art.
Redaktorka vo Fitshakeri

Žijem vo svete detských aktivít, tanca pohybu, maminiek a zdravého jedla pre moju vílu Elise. Naše dni sú plné smiechu, hľadania zážitkov, tvorenia, rozhovorov, vymýšľania príbehov a lásky. Milujem nás a milujem náš život :).

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.