Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako na zdravé a krásne opálenie krok za krokom

Milujeme leto a s ním aj prekrásne bronzovú pokožku. Už menej v obľube však máme začervenalú, suchú, spálenú, či dokonca pľuzgiermi posiatu kožu, ktorú poškodili horúce slnečné lúče. Ak zdieľaš náš názor, poradíme ti, ako získať prekrásnu pleť bez bolestivých komplikácií a navyše, čo najprírodnejšou cestou. Všetko o opaľovaní od A do Z nižšie :-).

Základom je dôsledná príprava

Možno budeš prekvapená, no príprava pleti na opaľovanie začína oveľa skôr, než ráno pred vybehnutím na záhradku, alebo v horšom prípadne priamo na pláž. Jedným z prvých pomocníkov pri plánovaní letného bronzu je jednoznačne betakarotén, alebo tiež provitamín vitamínu A. Celá mágia spočíva v antioxidačnej schopnosti a ochrane pred škodlivými vplyvmi voľných radikálov, ktoré v pokožke vznikajú ako dôsledok UV žiarenia.
Betakarotén pokožku posilňuje, vyživuje a istým spôsobom na slnečné lúče pripravuje. Nedôjde tak rýchlo k spáleniu či inému poškodeniu pokožky. Získaš iba krásnu a navyše pred vráskami a starnutím chránenú pleť.
opalovanie
Ak už premýšľaš, kde tento zázrak nájdeš, ver, že nepôjdeš ďaleko. Záleží však na tom, či tvoje kroky povedú do lekárne alebo do oddelenia ovocia a zeleniny. Ak si sa rozhodla pre možnosť “Bé”, tak super! Vezmi si do ruky nákupný košík a naplň ho rebarborou, mrkvou, melónom, mangom, špenátom, marhuľami, tekvicou, paradajkami, brokolicou a pomarančami. Je skvelé, ak takáto “betakaroténová kúra” trvá aspoň 2 týždne pred dovolenkou alebo intenzívnym opaľovaním. A tip na záver - čím je ovocie alebo zelenina farebnejšia, tým viac betakaroténu obsahuje. S chuťou sa do nej pusti - betakaroténom sa totiž nedá predávkovať. Pečeň spracuje a využije len to, čo potrebuje. Dávaj si však pozor na množstvo zjedeného ovocia, lebo obsahuje veľa fruktózy, z ktorej môžeš priberať.
TIP: Ideálne je prijímať betakarotén celoročne, a to najmä z prírodných, zeleninových, zdrojov.

Potraviny plné potrebných vitamínov

Pokožku, bohužiaľ, betakarotén neochráni sám. Potrebuje pomocníkov. Nie však hocijakých, ale plných vitamínov C a E, ktoré posilňujú obranyschopnosť pokožky a súčasne predlžujú trvanie pekrásneho opálenia.
Určite nepotrebuješ dlhočizný zoznam potravín, pretože ako zdravo žijúca kočka poznáš veľa druhov ovocia a zeleniny bohatých na tieto vitamíny. Dáme ti preto len 3 top tipy:

  • Goji, ktoré super chutia, ľahko sa zakomponujú do jedálnička, majú málo kalórií a na druhej strane veľa karotenoidov a vitamínu E.

  • Ryžový olej, ktorý má vitamínu E toľko, že funguje ako antioxidant, ktorý pokožku vyživuje, hydratuje a obsahuje aj prirodzený UV faktor! Ak je krém na opaľovanie v lekárni či sortimente BIO kozmetiky kvalitný, určite obsahuje aj ryžový olej.

  • Rakytník, ktorý obsahuje mega veľa vitamínu C a betakaroténu. Navyše si môžeš vybrať či si ho dáš ako sirup, džem alebo kompót.


rakytnikovy dzem
 

Čo robiť bezprostredne pred opaľovaním?

Aby si na slniečko šla s dokonalou pokožkou, zbav sa najprv tej odumretej. Priprav si alebo kúp kvalitný peeling, ktorým sa zbavíš takejto vrstvy pokožky a zostane ti len tá zdravá. Natri si ju svojim obľúbeným telovým mliekom a daj jej čas vstrebať ho.

Bez opaľovacieho prípravku ani na krok

Ani betakarotén ani vitamíny a ani regenerácia peelingom ťa neochráni bez pomoci opaľovacieho krému alebo mlieka. Jeho výber je vhodné konzultovať s kožným lekárom alebo špecialistom, ktorý ti bude vedieť poradiť vzhľadom na typ tvojej pokožky, odtieň či napríklad skúsenosti a prípady, s ktorými sa stretol. Ak nemáš možnosť navštíviť odborníka, svedomito si prečítaj zloženie a zváž UV filter - podľa toho, či si majiteľkou svetlej alebo tmavšej pokožky.
Alebo ešte lepšie, siahni po prírodnej alternatíve vo forme rastlinných olejov, ako napríklad olej z malinových jadierok, olej z obilných klíčkov, avokádový či kokosový olej. Nájdi si ten, ktorý je vhodný pre teba podľa výšky ochranného faktora.
zdrave opalovanie
 

Čas pobytu na slnku je dôležitý...

Ak si si predstavovala, že po takejto dôkladnej, dlhej a možno aj vyčerpávajúcej príprave sa budeš môcť na slniečku “grilovať” hodiny, sklameme ťa. Ak je tvojou prioritou, rovnako ako na začiatku, zdravé a hlavne bezpečné opálenie, nemala by si na slnku stráviť počas dňa viac ako 20 - 30 minút. A to, samozrejme, nie na najostrejšom poludňajšom slnku.
Najbezpečnejšie “nachytáš bronz”, ak si opaľovanie naplánuješ ráno pred 11:00 hod. alebo poobede po 15:00 hod. približne 3 x do týždňa. Na lehátko si, samozrejme, nezabudni vziať aj dostatok tekutín.

Starostlivosť po opaľovaní

Hneď ako sa skryješ do tieňa, daj na týchto 5 rád:

  • Radšej sa vyhni voňavkám, dezodorantom a alkoholu, nakoľko môžu pokožku dráždiť a vytvárať na nej škvrny.

  • Dopraj si veľa vody, ktorá hydratuje telo zvonku i zvnútra.

  • Namiesto dlhých kúpeľov a drhnutí si dopraj vlažnú, rýchlu a osviežujúcu sprchu.

  • Nie je dobré sa umývať v sprche mydlom, či sprcháčom, lebo tak si "zmyješ" všetok vitamín D (tento vitamín je totiž rozpustný v tukoch, a kedže mydlo rozpúšťa tuky, nebude ho naše telo schopné absorbovať).

  • Hneď po sprche sa natri prípravkom po opaľovaní alebo aspoň telovým mliečkom. Ideálne, ak použiješ nejaké prírodné varianty, ako napríklad kokosový olej.


plaz
 

Pomoc! Prehnala som to

Áááááu. Či už k tomu došlo úmyselne alebo neúmyselne, potrebuješ rýchlu pomoc. Dokonca si môžeš vybrať jeden alebo kombináciu spôsobov, ktoré tvojej pokožke pomôžu, čo najrýchlejšie sa zregenerovať:

  • Potri si spálené časti tela chladným bielym jogurtom, nechaj ho aspoň 5 minút pôsobiť a opláchni ho vlažnou vodou. Probiotické kultúry ti prinesú úľavu na počkanie.

  • Ak uprednostňuješ kozmetické prípravky, dbaj na to, aby mali, čo najkvalitnejšie zloženie a siahni po tých, ktoré obsahujú Panthenol či Aloe Vera. Tieto látky fungujú doslova ako opravné a v závislosti od škôd, ktoré napáchalo slnko, zaručia expresnú reparáciu.

  • Osvedčiť sa môžu aj triky našich babičiek. Vyskúšaj chladivé plátky uhorky, odvar zeleného čaju a mäty či čerstvé listy Aloe Vera.

  • Ak je pokožka spálená príliš bolestivo či sa dokonca objavili pľuzgiere ako pri popáleninách, nečakaj ani chvíľu a vyhľadaj lekára!

  • Nezabúdaj na vodu, veľa vody, ktorú tvoja pokožka potrebuje. A nezáleží na tom, či to bude vo forme nápoja, polievky, kúpeľa alebo melóna. Hlavne, nech jej je dostatok.


zena v plavkach
Pevne verím, že toto leto sa nebudeš pýšiť len perfektnou postavou, ale aj prekrásnym a zdravým opálením. Veď vieš, že zdravie máme len jedno a treba ho chrániť v každučkej činnosti, ktorú vykonávame :-).
Ďalšie články, ktoré sa ti počas leta zídu:
Ako získať vitamín D zo slniečka?
5 x last minute tipy na chudnutie
Ako sa zbaviť únavy počas leta?
Fotka autora
Baška Línek
Redaktor vo Fitshaker

Nepoznám nudu a stereotyp. Snažím sa vždy „bojovať na viacerých frontoch“, pričom ich spoločným znakom je pocit spokojnosti, naplnenia a lásky. Svoju nekončiacu zvedavosť prenášam do zaujímavých rozhovorov, kreativitu do zdravých alternatívnych receptov a lásku do každej činnosti, ktorú robím. Čas chcem tráviť zmysluplne a osožne pre seba aj svojich blízkych. Milujem hory, jógu, bike, bežky, dlhé prechádzky, beh, turistiku, komiksy, čítanie a najviac zo všetkého svojho manžela, rodinu a priateľov. Verím, že kúsok pozitívneho myslenia, ktoré je dôležitou súčasťou môjho života, prinesiem prostredníctvom článkov, receptov, príspevkov a správ aj do toho tvojho. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.