Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Týchto 5 kľúčov ti pomôže nájsť šťastie a radosť v živote!

šťastie
Ak sa pravidelne ocitáme v zavalení práce, starostlivosti o domácnosť či praktické každodenné veci, môže sa nám veľmi ľahko stať, že v tomto kolotoči zabudneme na seba aj na to, čo je v živote skutočne dôležité. Keď si dlhodobo nevytvárame “vnútorný priestor”: seba-starostlivosť a seba-rozvoj, nekultivujeme zmysluplné vzťahy s druhými, môžeme začať pociťovať nespokojnosť. Tá sa prejavuje rôznymi spôsobmi: hnev, frustrácia, stres, negativita, nezáujem, ľahostajnosť, alkoholizmus, prejedanie sa, a pod.
Čo teda robiť, aby sme boli viac spokojní? Autentickí? Radostní? Napojení na svoj život?

Tu je pár kľúčov k spokojnosti:

 

# 1: Stíšenie

Každý z nás (skutočne každý) si vie nájsť denne 10 minút, ktoré strávi sám so sebou v tichu. Žiadna telka, internet, mobil, dokonca ani kniha. Len tak ticho sedieť a pozorovať svoj dych. Zavrieť oči, ponoriť sa do seba. Cez dych navnímať prítomný okamih. Cez prítomný okamih navnímať svoj život. Takéto jednoduché zastavenie sa každý deň nám vytvorí vnútorný priestor a lepšie seba-porozumenie.
(Ak je pre teba spočiatku náročné len tak sedieť a sústrediť sa na svoj dych, môžu ti pomôcť vedené relaxácie/meditácie, ktoré si pustíš do uší a už sa len necháš viesť inštrukciami – odporúčam začiatočníkom.)
mindfulness
 

# 2: Kreativita

Tvorenie je radostný proces, kedy je človek v spojení so životnou-tvorivou silou. Je to proces veľmi napĺňajúci, kedy vlastnými schopnosťami dáme vzniknúť niečomu novému.
Niektorí kreativitu uplatňujú vo svojej práci, iní vo voľnom čase – maľovaním, tancovaním, písaním básní, poviedok, blogov, atď. Kreativita ako schopnosť človeka sa vyjadriť, výrazne pridáva na našej osobnej spokojnosti, autenticite a pocitu naplnenia.
kreativita
 

# 3: Pohyb

Pohyb v akejkoľvek podobe – hlavne sa hýbať každý deň! A tiež chodiť=kráčať – kedy sa len dá. :-)
Pohyb zlepšuje snáď všetky funkcie tela: metabolizmus, činnosť srdca, pľúc, mozgu, udržuje našu váhu pod kontrolou, zlepšuje náš spánok, tiež zlepšuje náš sexuálny život, aj našu náladu, a ešte mnoho mnoho ďalších benefitov. Hýbať sa znamená tiež – rozprudzovať sám život v nás. Pohyb je nám prirodzený a mal by byť prioritou v našich životoch.
Mnoho ľudí hovorí, že “nemá čas na pohyb”, čo je obrovská irónia. Akoby hovorili, že nemajú čas na svoj život, na svoje zdravie, na seba. Nie je to o tom “mať čas”, ale “spraviť si čas” na dôležité veci a aktivity. Ideálne je tiež dopriať si z času na čas aj pohyb v prírode, ktorý nám umožní ešte viac sa odreagovať a spojiť so sebou.
pohyb
 

# 4: Rozvoj

Nikdy nestagnovať, celý život sa rozvíjať. Nezastaviť s pocitom, že už všetko vieme. Hľadať inšpiráciu v oblastiach, ktoré nás zaujímajú. Čítať knihy, počúvať audioknihy, pozerať dokumenty, obklopiť sa inšpirujúcimi ľuďmi, rozprávať sa s ľuďmi s otvorenou mysľou, občas navštíviť nejaký seminár. (Overujme si však zdroje, z ktorých čerpáme a počúvame.)
Toto všetko nás posúva, dáva pocit záujmu o svet a spätne satisfakciu.
rozvoj
 

# 5: Vzťahy a komunita

Je dokázané, že hĺbka našich vzťahov s ostatnými má významnejší vplyv na našu spokojnosť ako sme si možno mysleli. Jeden z najprepracovanejších výskumov o ľudskom šťastí tiež zisťuje zaujímavú skutočnosť, a to že “ľudia, ktorí sú najviac sociálne spojení s priateľmi, rodinou a komunitou, sú šťastnejší, fyzicky zdravší a dožívajú sa vyššieho veku”, naviac tiež zisťuje, že to “nezávisí od počtu priateľov, ale od kvality našich najbližších vzťahov”.
“Dobrý život je postavený na dobrých vzťahoch.”
(Podrobnejšie o tomto zaujímavom a dojímavom výskume, si môžete pozrieť v krátkom TED videu )
Aj preto sa oplatí pravidelne investovať viac času do našich najbližších vzťahov. Byť s ostatnými “menej pri sebe” pozeraním telky či nezáujmom jeden o druhého a “viac spolu” spoločným zdieľaním, počúvaním, v spoločných aktivitách.
spokojnost
Ako sama vidíš, nie je to nič zložité. Venuj čas sebe a blízkym ľuďom v tvojom okolí a budeš spokojnejšia. Ak si chceš dať tieto kľúče niekde, aby si ich mala sále pred očami, vytlač si obrázok alebo ho pripni na svoju Pinterest nástenku. A hlavne, nauč sa podľa toho žiť. ;-)
kluce

Spokojnú každodennosť a šťastný život Ti prajem! :-)

S pohybom doma, či dokonca aj vedenými meditáciami a relaxáciami ti radi pomôžeme aj u nás. Vyber si niektorý z programov Yoga, Pilates či napr. pripravovanú výzvu Harmónia tela a duše 2023 a poď pracovať na radostnejšom JA:

cvičenie na doma
Fotka autora
Andrea Peniaková
Inštruktorka vo Fitshakeri

Som inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Joga a Gravid Joga v Bratislave a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Som tiež maminou 3-ročnej dcérky. Viesť cvičenia mi vždy dávalo veľký zmysel, pretože sú súčasťou starania sa o svoj fyzický aj duševný wellbeing. Postupom času sa stále len viac utvrdzujem, že Pilates aj Joga sú úžasné nástroje na to, ako sa cítiť vo svojom tele dobre, zdravo a vitálne. Či už je to vaše primárne cvičenie, alebo ako doplnok a podpora k ostatným športom a druhom pohybu, ktoré robíte. Teším sa na vás vo videjkách na Fitshakeri!

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.