Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Trénerka Janka radí: "Takto budeš cez leto krásna, štíhla a fit."

Cez leto často chodíme k vode, na kúpaliská, či do aquaparkov, kde na nás číhajú zmrzliny a fast foody ponúkajúce len samé nezdravé jedlá. Sme vystavení mnohým nástrahám a cítime, že nás naše chuťové bunky ovládli a my siahneme po nezdravých variantoch. Čo máme robiť v takomto prípade? Podobné situácie prežíva množstvo ďalších žien a medzi nimi aj kondičná trénerka Janka Jánošíková. Lenže ona má na tieto všetky zlé pokušenia skvelé riešenia a dokáže si vďaka nim udržať krásnu postavu počas celého leta. Hovoríš si, ako sa to dá? Zistíš v článku :-).

Jani, čo odporúčaš ženám, ktoré nechcú tráviť slnečné letné dni vo fitku alebo v uzatvorených priestoroch na skupinových cvičeniach? Existuje nejaký spôsob alebo cvičenie, ktoré môžu vykonávať vonku a spália pri tom rovnaký počet kalórií či spevnia telo?
Letné mesiace sú ako stvorené na športovanie. Môžete oprášiť kolieskové korčule, bicykel alebo turistické topánky a vyraziť na hory. Veľmi obľúbené sú aj outdoorové cvičenia od crossfitu, jumpingu až po spinning či iné skupinovky. Ja som začala druhým rokom viesť netradičný tréning, ktorý sa teší veľkej obľube, a to Walking & Running (chôdza a beh spojená s posilňovaním v prírode so závažím - činkami). A čo sa týka kalórií, tie sa pri pohybovej aktivite spaľujú tak či tak. Rozdiel je v tom s akou intenzitou sa do cvičenia a športovania pustíte vy.
fitshaker-blog-janka-rozhovor1
Počas leta sa môže stať, že človek stratí motiváciu a prestane cvičiť, pretože je príliš teplo alebo má prácu v záhrade okolo domu. Ako zostať motivovaný a prinútiť sa opäť cvičiť?
Nabudiť sa môžete dobrou knihou (napr. taká Jedz a behaj, Bežať ako dáma, Moja cesta k ultra). Tieto tituly vás určite nenechajú sedieť na gauči a priam sa budete tešiť, kedy sa pustíte do trénovania. Dobrou motiváciou je aj prihlásenie sa do rôznych súťaží. Fakt, že budete súťažiť vás bude motivovať do cvičenia o to viac. Alebo čo tak vyraziť s rodinou či partiou na nejakú športovú akciu?
Leto je časom dovoleniek. Čo robiť, aby sme na dovolenke nepribrali?
Máte vždy na výber, pamätajte na to. Ak relaxujete v krásnom rezorte s all inclusive, vyhýbajte sa hlavne sladeným nápojom, nadbytočnému množstvu alkoholu a na tanier si naložte viac zeleniny, šalátov a jedál, ktoré nezaťažia trávením váš žalúdok. Alebo, ak predsa len zhrešíte a nemôžete odolať sladkému pokušeniu či dobrej talianskej zmrzline, doprajte si ich, ale nezabúdajte, že treba nadbytočné kalórie aj spáliť, či už rýchlou chôdzou alebo behom po pláži. Sacharidy môžete vyplávať v mori. Alebo sa zapojte do animačných programov.
Ďalšou z možností je vybrať si aktívnu dovolenku (napr. cez CK Alpina) alebo s rodinou prebicyklovať krásne stesky južnej Moravy. Prechodiť a naplánovať si turistiku Vysokými a Nízkymi Tatrami. Otestovať si svoje schopnosti na raftingu, kanoistike či kaňoningu v takom Slovinsku, ak máte radi vodné aktivity a dobrodružstvo.
fitshaker-blog-janka-rozhovor4
Ako sa popasovať s rodinným posedením či grilovačkami s kamarátmi, a pritom nepribrať?
Vzťahy treba utužovať, či už tie rodinné alebo kamarátske. A každú kuchárku či kuchára poteší, ak ochutnáte z čerstvo navareného guláša, či ugrilovanej klobásky a inej tak veľmi chutnej a nezdravej špeciality. Kúskom malej koštovky nič nepokazíte. Ak máte ísť na záhradnú párty, nikdy nechoďte s prázdnym žalúdkom. Pri troche času navyše môžete pripraviť pre vašich priateľov zdravšie varianty koláčikov. Inšpirovať sa môžete napr. v takej knihe ako je Z fitka do kuchyne – špeciál.
Čím nahradiť tieto nezdravé „špeciality“ na grilovačkách?
Voňavá fajne ugrilovaná domáca klobáska, špekáčik, či slaninka je neodmysliteľnou súčasťou väčšiny grilovačiek. Ak už vás priatelia nabádajú na posedenie pri nezdravých „špecialitách“, môžete si doniesť svoje vlastné vopred napacované kuracie mäsko a k nemu si namiesto pečiva pochrumkávať na čerstvej zeleninke. Možnosť na výber máte vždy, pamätajte na to!
fitshaker-blog-janka-rozhovor5
A čo alkohol? Ak si chceme niečo dať, ktorý najmenej ublíži postave?
Najmenej ublíži taký, ktorý sa úplne vynechá alebo popíja len tak decentne a s mierou. Pretože alkohol sám o sebe, aj keď nie je jedlo, má v sebe veľké množstvo kalórií. Obzvlášť ten tvrdý s vysokým percentom. Pohárik vínka či malé pivo na pretrávenie žiadnu veľkú škodu sem-tam nášmu telu neurobí.
Akých návykov by sme sa mali v lete vzdať, ak chceme vyzerať dobre?
Skôr by som povedala tak, že ak chceme vyzerať dobre nielen počas leta, mali by sme sa držať trvalých návykov v tomto poradí.
1. Jesť pravidelne, najmä si pripravovať a variť vlastné jedlo (čas sa nájde, je len otázka, či ste ochotní si jedlo vopred pripraviť alebo si skôr privstať).
2. Pravidelne sa hýbať a je jedno či už to bude len chôdza, bicykel, alebo skupinové cvičenie.
3. Okrem módy alebo televízie sa zaujímať a rozšíriť si vedomosti v oblasti zdravého životného štýlu. Na výber máte rôzne časopisy (Fitštýl, Relax, Run magazín, Zdravé jedlo...) alebo množstvo špecifických kníh či blogov.
coffee-791438_1280
Máš odporúčania na letné jedlá, ktoré by sme mali konzumovať vo väčšej miere?
Medzi obľúbené letné jedlá patrí sezónne ovocie a zelenina, preto by sme si mali namiesto čokolády či zmrzliny dopriať radšej sladké a voňavé jahody, ríbezle, čerešne či marhule zo záhradky. Naopak, zeleninu využiť do rôznych šalátov, ktoré budú vynikajúce zase k chutnej, ľahkej večeri.
V horúčavách sa často stáva, že nám nechutí jesť. Je dobré sa prinútiť a niečo si dať alebo radšej nechať telo, kým si nevypýta samo?
Každý človek je individuálny a ťažko povedať, čo je a nie je dobré. Na každého platí iný meter. Ja osobne počas extra horúcich dní veľa nezjem. Ak mi nechutí a nepociťujem hlad, jednoducho do seba nasilu nič netlačím. Viem, že môj žalúdok sa ozve, ak bude opäť hladný. Dávam prednosť pocitom a intuícii pred naplánovanou stratégiou.
A čo pitný režim? Ako by mal vyzerať?
Pitný režim by mal byť dostatočný hlavne počas letných mesiacov, kedy sa človek viac potí. Ja uprednostňujem počas dňa čistú vodu ochutenú citrónom, limetkou, pomarančom či jahodami. Ku večeru dám prednosť bylinkovým čajom. Sladené vody, ako colu a jej „príbuzných bratrancov“ nepijem vôbec.  Veľmi zriedka si doprajem aj kalorickú bombu, ako sú šťavy z ovocia, najmä, ak máme dámsky nákupný deň. Lebo viem, že za tými krásnymi cool vecičkami sa treba nachodiť kilometre po obchodoch :-).
water-1487304_1280
Janke, ďakujeme za rozhovor plný inšpirácie. A tebe prajeme nádherný zvyšok leta :-).
Ďalšie články, ktoré s ti budú páčiť:
Čo piť počas horúcich dní? Vyskúšaj tento nápoj!
Ako na zdravé opálenie krok za krokom
Prečo je pobyt pri mori zdraviu prospešný?
Fotka autora
Alžbeta Jánošíková
Redaktor vo Fitshaker

Som zakladateľka online ženského magazínu Ženuškáreň, prostredníctvom ktorého ponúkam inšpiráciu a motiváciu ako žiť lepšie, zdravšie a kvalitnejšie. Napísala som knihu pre ženy Tvoja kniha do kabelky. Spolupodieľala som sa aj na tvorbe bestsellerov Z fitka do kuchyne, Fitness diár, Fitness kalendár. Žiť zdravo pre mňa znamená prijať samú seba so všetkými nedokonalosťami, nájsť rovnováhu a byť šťastná.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.