Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Trénerka Evka Dvoráčková: Novopečená mamina dvojičiek s nádherným telom!

Čakáš bábätko alebo sa chystáš otehotnieť? Premýšľaš, aké to bude s tvojim bežným, „aktívnym životom“ a postavou? Alebo máš len pocit, že nestíhaš skĺbiť prácu, čas pre seba, tréning a čas s blízkymi? Ako zostať motivovaná, aktívna, vyrovnaná a šťastná súčasne? Krásnym príkladom je Evka Dvoráčková  - čerstvá mamička nádherných chlapčekov – dvojičiek. Už niekoľko mesiacov po pôrode má znova nádhernú postavu, zvláda tréningy, nezabúda na seba a žiari šťastím. Prečítaj si rozhovor s touto krásnou, energickou a inšpiratívnou ženou. Maximalizácia tvojej motivácie zaručená :-).

Evka hneď v úvode chceme tebe aj tvojmu drahému srdečne zablahoželať k dvom nádherným synčekom. Aké to bolo, keď si zistila že vás budú tešiť dve detičky?
Ďakujeme. Keď sme zistili, že sú dvaja, bolo to úžasné, pretože to bol náš sen. Neuveriteľné, že sa naplnil. Ale asi, keď si človek niečo veľmi praje.... :-).
Ako prebiehalo tvoje tehotenstvo? Ako sa menila tvoja denná rutina?
Z pohľadu nejakých nevoľností a tehotenských komplikácií, bolo moje tehotenstvo ako z rozprávky. Mala som obrovské šťastie, že som ani raz netrpela nevoľnosťou, nemala som žiadne podivné chute. Na druhú stranu som trpela nechutenstvom a od začiatku až do konca obrovskou únavou, ktorá teda ani po prvom trimestri neprešla. Nikdy v živote som nebola tak unavená. Ja som veľmi energický človek a toto ma ubíjalo. Ale to k tomu patrí. Moja denná rutina sa po prvých 5. mesiacoch, kedy som ešte zvládala pracovať, zmenila na spánok a oddych. Boli mnohé dni, keď pre mňa nebolo jednoduché vôbec vstať z postele. Cvičiť som napriek tomu neprestala až do konca. Práve vďaka cvičeniu som to zvládla. Vždy po tréningu som sa cítila na niekoľko hodín oveľa lepšie.
fitshaker-blog-rozhovor-s-evkou3
Ako si si organizovala čas počas tehotenstva a ako všetko zvládaš teraz?
Zorganizovať čas počas tehotenstva nebol vôbec problém. Problémom bolo nájsť v sebe energiu na čokoľvek. No a teraz :-), teraz je to už o niečom inom. Môj život sa podriaďuje deťom. Napriek tomu, čas na seba si spravím. Ja som celkovo človek veľmi organizovaný, čo miluje poriadok a režim, a teda toto ma neopúšťa. Aj keď s deťmi je to predovšetkým o ich režime.
Zmenil sa tvoj jedálniček a chute počas tehotenstva?
Nemala som žiadne špeciálne chute. Naopak, veľmi som trpela na nechutenstvo a k jedlu som sa musela nútiť. Rozum mi vravel, že je jedno, že nemám celý deň chuť na nič, jesť sa musí. Tak som jedla. Zmenila som podiel sacharidov v strave, pretože, keď som otehotnela, mala som ich nastavené relatívne nízko (na 40 % podielu stravy), a toto som nepovažovala za múdre za daných okolností. Preto som zvýšila ovocie, ryžu, obilniny a v zásade to bolo pre mňa aj najľahšie zjesť, čo sa týka mojej nechuti k jedlu. Jedla som zdravo pred tehotenstvom a jedla som zdravo aj počas neho. A, samozrejme, aj po :-). Na sladké som počas tých mesiacov nemala chuť vôbec. Tu si vravím – našťastie.
fitshaker-blog-rozhovor-s-evkou9
Čo by si ako trénerka odporučila tehotným ženám zaradiť do jedánička a čo obmedziť?
Zaradiť rozhodne čerstvé ovocie a zeleninu, kvalitné mäso, vajcia a mliečne výrobky, kvalitné zdroje tukov a omega 3. A teda aj ryby a morské plody. Pozor na čerstvosť a kvalitu potravín. Určite je dobré vyhýbať sa cukru a dávať si pozor, aby prírastok na váhe počas tohto obdobia zostal v rámci normy. Tehotenská cukrovka nie je sranda a predstavuje ohrozenie pre oboch – matku aj dieťatko. Určite by som vylúčila príliš priemyselne spracované potraviny, potraviny, ktoré sú z hľadiska bezpečnosti otázne, hydrogenizované tuky a umelé sladidlá. A taktiež športové doplnky výživy.
Dá sa podľa teba “mať pôvodnú váhu” aj po pôrode bez kíl navyše?
Na váhe nezáleží. Ale dá sa mať možno nielen pôvodné telo, ale dokonca oveľa krajšie. Všetko sa dá :-).
fitshaker-blog-rozhovor-s-evkou8
Čo si myslíš o tvrdení, že by mala žena počas tehotenstva jesť za dvoch?
Že je to hlúposť. A vravia to pohodlné ženy. Majú to ako výhovorku samé pred sebou. Jete za dvoch, áno, lenže ten druhý je veľmi veľmi veľmi maličký. V prvom trimestri nepotrebuje žena absolútne žiadne extra kalórie, v druhom je to, ak ma pamäť neklame, niečo okolo 350 kcal a v treťom približne 450 kcal navyše.
Cvičila si aj počas tehotenstva? Ak áno, dokedy a na základe čoho si sa rozhodovala, kedy tréning prerušíš?
Cvičila som počas celého tehotenstva. V deň môjho oficiálneho termínu som tiež bola cvičiť. Normálne som dvíhala činky :-). Dúfala som v prirodzený pôrod, ale, žiaľ, toto sa nestalo a musela som teda podstúpiť cisársky rez. Tým mojim chlapcom sa v tom brušku zjavne páčilo. Cvičila som a, že cvičiť budem, ak mi to zdravotný stav dovolí, som vedela dávno predtým, ako som otehotnela.
Tréning v tehotenstve, ktoré je bez komplikácií, je veľmi pozitívna vec. Ja som cvičila pod dohľadom lekárov a tí ma v tom povzbudzovali. A to nehovorím o “tehotenských cvičeniach” . Nie. Ja som úplne normálne dvíhala činky. A ešte v 7. mesiaci som chodila v rámci tréningu po schodoch (bývam v 38-poschodovej budove, zvládla som to v tom čase 2-3 x). Môžem naozaj povedať, že mne osobne tréning veľmi pomohol. Napriek tomu, že som čakala dvojičky ma nikdy nebolel chrbát, nemala som žiadne komplikácie a vždy po tréningu som sa cítila výborne :-).
fitshaker-blog-rozhovor-s-evkou4
Aké cviky tehotným žienkam odporúčaš a pri akých by mali byť opatrné?
Radím ženám v prvom rade pokračovať v tom, na čo sú zvyknuté. Všetko musí byť so súhlasom lekára. Sú prípady, keď sa naozaj fyzická aktivita neodporúča. Ak však mamička nie je ten prípad a jej tehotenstvo, aj ona sama, sú zdravé a všetko prebieha ako má, je jej neaktivita a prílišné “šetrenie sa” iba na škodu. Treba však cvičiť s rozumom. Dôležité je uvedomiť si, že v tehotenstve je žena náchylnejšia na zranenie. Preto sa treba vyhýbať cvičeniam a aktivitám, pri ktorých sa môže zraniť alebo udrieť do bruška. Ako napríklad agilty tréning, lyžovanie, jazda na kolieskových korčuliach. Opatrná by som bola aj pri jazde na koni a podobných veciach.
Posilňovanie, plávanie, beh, tanec, joga (pozor, niektoré polohy sú v tehotenstve nežiadúce) – to všetko je vítané. Pozor aj na kontaktné športy, ako napríklad basketbal. Hrozí riziko úrazu. Treba počúvať svoje telo a všetko robiť len tak, aby to mamičke bolo príjemné. Treba dávať pozor na prehriatie a dehydratáciu – tieto dve veci môžu byt v tehotenstve nebezpečné. Ak by sa náhodou objavilo krvácanie, nevoľnosť, závrat alebo sa proste mamička nebude cítiť dobre, treba s cvičením okamžite prestať a nevrátiť sa k nemu, kým si všetko opäť neodkonzultuje s lekárom.
fitshaker-blog-rozhovor-s-evkou10
Ako sa menil po pôrode tvoj harmonogram?
Hahaha :-). To je dobra otázka! Mám doma dve 6-mesačné okaté zvedavé bábätká! Mne sa nezmenil len harmonogram, mne sa zmenil cely svet! Som rada, že sa mi podarí ukradnúť si 4-5 x do týždňa čas ísť si zacvičiť. Okrem toho, stíham milión iných vecí. Ale asi tak 3 milióny iných veci nestíham. Ako napríklad, svoje kamarátky. Ale o tom je život. Teraz mám svoje priority. A viem, že je to iba fáza, ktorá prehrmí :-).
Ako rýchlo sa po pôrode menila tvoja sila a postava?
Na začiatku prekvapivo rýchlo. A potom už pomalšie, je to vydreté...
Ako si na tom s výživovými doplnkami a vitamínmi? Užívala si niečo počas tehotenstva alebo teraz?
Počas tehotenstva som užívala tehotenské vitamíny, omega 3 a magnézium. Nepamätám sa, že by som užívala ešte niečo iné. Teraz sú to také bežné vitamíny – omega 3 denne, z času na čas zinok, keď dlho nejdem na slnko, tak vitamín D. A olej z pupalky na peknú pleť :-).
fitshaker-blog-rozhovor-s-evkou7
Čo všetko by si podľa teba mala čerstvá mamička dopriať, aby bola vo fyzickej aj psychickej pohode?
Spánok. Čo najviac spánku. A to je teda aj najväčší problém. Cvičenie a pohyb na čerstvom vzduchu – dva zázraky na tvorbu endorfínov a potom kvalitné jedlo – na dobre mliečko a celkovú energiu. No a veľa veľa veľa maznania bábätka :-).
Aké sú tvoje plány do budúcnosti?
V prvom rade chcem byť dobrou mamou. Chcem byť tam, nielen fyzicky, ale aj duševne, a na to potrebujem aj oddych. Nechcem prísť o seba, svoje záujmy a svoje ja. Samozrejme, moje deti sú to najdôležitejšie v mojom živote a spravila by som pre ne všetko. Keď sa však bude, čo len trochu dať, nechcem na sebe prestať pracovať. Tréning je mojou súčasťou. Spravil zo mňa to, kým som. Dodal mi nielen fyzickú silu, ale hlavne duševnú disciplínu a schopnosť ovládať svoje myšlienky a konanie. Dúfam, že sa nikdy nebudem musieť vzdať tréningu.
Mám tiež kopu pracovných plánov. Momentálne nikoho netrénujem a nemám v pláne sa k tomu ani v najbližšej dobe ešte vrátiť. Stálo by ma to príliš veľa času preč od mojich detí. A to nie som ochotná v tejto chvíli urobiť. Pracujem však na iných prefektoch. Organizujem napríklad 2 semináre v Bratislave a toto je zrejme cesta, ktorou sa budem do budúcna tiež uberať. Uvidíme. V prvom rade chcem byť dobrá mamina a chcem ísť svojim deťom príkladom. A spraviť z nich poriadnych chlapov :-).
fitshaker-blog-rozhovor-s-evkou6
Evičke ďakujeme za čas, ktorý si našla, aby zodpovedala všetky otázky, ktoré zrejme veľmi zaujímajú nielen každú budúcu mamičku. Prajeme jej pevné zdravie, veľa krásnych chvíľ s vytúženými detičkami, šťastie v plánoch do budúcnosti a „neutíchajúce “pozitívne myslenie“ :-).
banner-970x250
Fotka autora
Baška Línek
Redaktor vo Fitshaker

Nepoznám nudu a stereotyp. Snažím sa vždy „bojovať na viacerých frontoch“, pričom ich spoločným znakom je pocit spokojnosti, naplnenia a lásky. Svoju nekončiacu zvedavosť prenášam do zaujímavých rozhovorov, kreativitu do zdravých alternatívnych receptov a lásku do každej činnosti, ktorú robím. Čas chcem tráviť zmysluplne a osožne pre seba aj svojich blízkych. Milujem hory, jógu, bike, bežky, dlhé prechádzky, beh, turistiku, komiksy, čítanie a najviac zo všetkého svojho manžela, rodinu a priateľov. Verím, že kúsok pozitívneho myslenia, ktoré je dôležitou súčasťou môjho života, prinesiem prostredníctvom článkov, receptov, príspevkov a správ aj do toho tvojho. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.