Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Tréner Matúš radí všetkým: "Nečakaj na perfektnú chvíľu, ktorá nepríde. Treba hľadať cestu a začať hneď!"

chudnutie
Matúš Špirko je skúsený tréner, autor publikácií a zakladateľ spoločnosti COACH OF PEOPLE, ktorej zmyslom sú premeny ľudí podľa ich prianí a snov - priberanie váhy, jej redukcia, formovanie postavy, budovanie kondície a aj zmena osobnosti. Svoju prácu berie ako životné poslanie. Aby lepšie pochopil svojich klientov nielen po fyzickej, ale hlavne po psychickej stránke, pustil sa pred časom dobrovoľne do procesu priberania až do obéznych čísiel. Na základe dlhoročných skúseností nám Matúš prezradí, akých najväčších chýb sa dopúšťajú jeho klienti na ceste za vysnívanou postavou a zdravším JA, ako docieliť, aby dosiahnuté výsledky zostali už navždy, alebo aké novinky chystá do ďalších mesiacov.

Matúš, prosím ťa, predstav sa na úvod našim čitateľom bližšie. V čom si našiel zmysel svojho života a aká bola tvoja cesta k úspechu? Bola jednoduchá alebo nastali aj menšie komplikácie?

Volám sa Matúš Špirko, mám 25 rokov, pochádzam z dedinky Ľubica a momentálne pôsobím v Kežmarku. Celý život sa venujem športu a trénerstvu sa venujem posledných 11 rokov. V trénerstve som sa našiel. Cítim a viem, že je to moje životné poslanie. Veľmi rád vediem ľudí, pomáham im dosiahnuť ich ciele a pozitívne ich ovplyvňujem. Milujem, keď vidím, že sa ľudia dobre cítia, sú zdravší a hlavne šťastní. 🙂

Najviac sa snažím pomôcť obéznym ľuďom a ľuďom s nadváhou. Pri týchto ľuďoch vidím vždy najväčšie zmeny postavy, myslenia a ich celkovej vitality.

Moja cesta, tak ako každá, nebola ľahká, ale od začiatku som mal veľkú víziu a šiel som za ňou. Všetky vízie, ktoré som kedysi nosil vo svojej hlave, sa teraz postupne premieňajú na realitu.

V mojom živote nastal obrovský zvrat, keď som naplno začal s trénerstvom. Svoje šťastie som našiel pri pomáhaní druhým, aby našli oni svoje šťastie. Počas svojej cesty som vystriedal množstvo športov a takisto rôzne druhy práce. Stále som počúval, že som len chvíľkový a pri ničom nevydržím dlho. Dnes je všetko inak a som vďačný za obdobia, kedy som striedal rôzne práce a takisto aj športy. Bolo to len obdobie hľadania sa a teraz viem, že som všetky svoje predošlé skúsenosti zúročil v profesii trénera.

Ak by som mohol čitateľom odkázať čo im môže pomôcť na ceste k úspechu, tak je to jednoznačne:

 • vízia toho, čo chcete
 • silná viera v to, že to dosiahnete
 • denno denné dodržiavanie maličkých krokov, ktoré vás k tomuto cieľu približujú 🙂.

V neposlednom rade je to hlavne aj o tíme kvalitných ľudí, ktorí mi pomáhajú a s ktorými sa snažíme tieto vízie naplniť.

Aké sú základné predpoklady v prípade, ak chce človek bez zdravotných problémov začať chudnúť a žiť „zdravo“?

Pod slovami zdravé chudnutie si okamžite predstavím rozumné, pomalé a postupné chudnutie. Vždy sa svojich klientov pýtam, kvôli čomu chcú rýchlo schudnúť za 2-3 mesiace, keď boli obézny 5 rokov. Viem ako sa cítia a viem, že sa toho chcú čo najskôr zbaviť, pretože poznám ten pocit. Ja sám som mal nedávno o 25 kg navyše, ale ak chceme, aby bol proces chudnutia úspešný, tzn. dlhodobo udržateľný aj do budúcna, tak tomu potrebujeme venovať viac ako 3 mesiace.

Vždy hovorím, že „premena“ a chudnutie je celoživotná cesta. Je to o tom, neustále sa snažiť zlepšovať. Začať sa venovať zdravej strave, pohybu a vhodnému relaxu.

Myslíš si, že aktuálna váha a fyzická kondícia môže súvisieť s aktuálnym psychologickým rozpoložením danej osoby? Do akej miery je to možné?

Jednoznačne áno.

Chudnutie vnímam ako komplex troch oblastí. Prvou je psychika, druhou je strava a treťou je pohyb a všetky tieto oblasti sú úzko prepojené.

Ak sa začnete hýbať a zdravo stravovať, bude sa vám fungovať oveľa lepšie. Pri športe si človek vie oddýchnúť a najväčším paradoxom je to, že sa dokáže nabiť ešte väčšou vnútornou energiou. Potom sa začíname dobre cítiť a máme lepšiu náladu. Vyžaruje z nás pozitívnejšia energia a pozitívne pôsobíme aj na svoje okolie. Vďaka správnej strave sme menej unavení a podávame lepšie výkony v tréningu, ale aj v osobnom a profesijnom živote. Má to neskutočný rozmer a vplyv. Vidím to na svojich klientoch a viem, že práve správnym životným štýlom vieme neskutočne veľa vecí ovplyvniť.

Veľmi často sa stretávam aj s tým, že práve negatívna životná situácia u človeka vedie k tomu, že sa problémy snaží riešiť jedlom. Tadiaľ však cesta nevedie. Vytvorí nám to ďalší problém v podobe obezity, na ktorú sa lepí najviac chorôb. A lavína sa začína valiť.

Problémy treba skutočne riešiť a vyhnúť sa týmto cestičkám. Potom sa nám nestane, že padneme do priepasti, z ktorej cesta späť je náročnejšia.

Vedel by si nám na základe svojich dlhoročných skúseností vymenovať najväčšie chyby, ktorých sa tvoji klienti dopúšťajú, či už vedome alebo nevedome?

 1. Majú strach z celého procesu. Boja sa, že to nezvládnu, ale už pri prvom tréningu pochopia, že to nie je žiadne umučenia, ale práve naopak. Snažíme sa ísť na všetko postupne, vtedy je proces pre nich jednoduchší a sú schopní dodržiavať to, čo majú dodržiavať. Myslia si, že to bude extrém, ale my to na extréme nezakladáme. Skôr na rozumnom a ľudskom prístupe.
 2. Myslia si, že všetko musia dodržiavať na 120%, pretože inak to nebude fungovať. My ich učíme, aby sa snažili svoj životný štýl postupne zlepšovať a vždy robiť to, čo je v ich silách a nesnažiť sa to robiť dokonale.
 3. Chcú veľmi rýchlo dosiahnuteľné výsledky, ale zabúdajú na to, že po rýchlom úspechu je tu rýchly pád. Na to, aby dosiahli veľké výsledky, potrebujú aj mentálne dozrieť a naučiť sa veľa vecí, aby to zvládli. A to chce čas. Veľké ciele sa skladajú z množstva maličkých cieľov, ktoré nie sú až také výrazné, ale počítajú sa a v konečnom dôsledku vytvoria jeden veľký cieľ.
 4. Majú chaos v informáciách. Nevedia si ich vytriediť a správne sa stravovať a hýbať.
 5. Málo jedia a ich strava je nekvalitná.
 6. Nevenujú sa sebe, pohybu a relaxu.
 7. Začiatok chudnutia odkladajú na zajtra, a potom zase na zajtra, a potom zase na zajtra. Čakajú na perfektnú chvíľu, ktorá nepríde. Treba hľadať cestu a začať hneď.
 8. Pri prvom zastavení pokroku v úbytku váhy, chcú všetko vzdať. Ale neuvedomujú si, že to je úplne normálne a deje sa to každému. Pokrok sa deje, aj keď Vaša váha stojí. Meníte sa psychicky a učíte sa na takéto situácie reagovať.

Na tvojom blogu som sa dozvedela informáciu, že až 50 % ľudí, ktorý začnú pracovať na svojej premene, proces vzdajú do troch mesiacov? Čím to môže byť spôsobené a ako ty udržiavaš svojich klientov motivovaných?

Príliš veľké očakávania a málo trpezlivosti sú základné problémy. Treba sa naučiť byť pokojný a vytrvalý, lebo čo dosiahne človek, ktorý s tým skončí? Bude na tom lepšie? Jedno je isté, ak neskončí, určite bude na tom oveľa lepšie. Keď som skončil ja, pribral som 25 kg. Verte mi, nebolo to nič príjemné a cítil som sa veľmi zle.

Určite si veľmi spokojný a hrdý na každého klienta, ktorý príde do určeného cieľa a splní si svoj sen o krajšej postave a zdravom JA. Ale ako docieliť, aby výsledky zostali už navždy?

Naučiť ich inak žiť, myslieť a viesť tento životný štýl po celý svoj život. Dokonca aj v kritických situáciách robiť vždy aspoň to, čo je v ich silách. Kto to pochopí, tak vyhrá na svojej životnej ceste.

Ako tréner si sa dobrovoľne rozhodol „vypapať“ do obezity. Čo chceš týmto procesom docieliť a v ktorej časti sa momentálne nachádzaš?

Áno je to pravda. „Vypapal“ som sa a pribral som 25 kg. Do tohto procesu som šiel so zámerom pochopiť aspoň 5 % z toho, čo prežívajú obézni ľudia po psychickej a fyzickej stránke a následne vedieť lepšie poradiť. Myslím si, že sa mi to podarilo, pretože som sa naučil kopec vecí, ktoré mi predtým ani nenapadli. Boli to rôzne maličkosti, ako napríklad:

 • vyjdete po schodoch a zadýchate sa, ako keby ste predtým bežali polmaratón
 • máte problém zaviazať si šnúrky, lebo vám zavadzia veľké brucho
 • nechce sa vám ísť nikam pešo, lebo sa vám pri tom trú o seba stehná a bolí vás to
 • cudzí ľudia sa na vás zrazu pozerajú inak, ste menej aktívni
 • nechce sa vám dokopy nič robiť, lebo musíte vydať množstvo energie na to, aby ste zodvihli z gauča svoju váhu a išli len do kuchyne pre niečo
 • narastajú vám zdravotné problémy a výsledky krvi sú na tom zle
 • a veľa iných postrehov

Momentálne sa už nachádzam v procese chudnutia a zhodil som už 10 kg. Mám za sebou 2 mesiace a ešte ma čakajú 4 mesiace chudnutia. Celkovo tento proces bude trvať rok, z čoho pol roka som priberal a pol roka budem chudnúť.

Počas celého tohto procesu si píšem denník, v ktorom zachytávam všetky zmeny, ktoré som na sebe zaznamenal a všetky situácie, ktorými som prešiel. Chcel by som to nakoniec vydať v knižnej forme a prezradiť v nej ľudom aj to - ako som postupoval pri svojom chudnutí.

Tento rok si vydal aj svoje prvé knižné dielo. O čom kniha je a čo v knihe môžeme nájsť? Chystáš pre svojich fanúšikov aj ďalšie prekvapenia?

Kniha má názov „Toto nie je diéta, to je život.“ a tento názov reprezentuje myšlienku celej knihy. Snažím sa ľuďom ukázať iný smer. Naviesť ich na takú cestu, vďaka ktorej budú schopní dosiahnuť solídne výsledky v chudnutí a tieto výsledky si aj udržať. Popisujem v nej konkrétne praktické kroky v oblasti psychológie, stravy a pohybu, pomocou ktorých budú ľudia môcť prestaviť svoj životný štýl a uvedomiť si množstvo vecí a dosiahnuť tak svoje vysnívané ciele v chudnutí a životnom štýle.

Pracujem na viacerých projektoch. Momentálne, okrem písania svojej druhej knihy, natáčam aj dokumentárny film, ktorý zachytáva celý proces môjho priberania a chudnutia a takisto aj chudnutie klientov. Tento film by sa mal premietať aj v kine. Ďalej pracujem na online projekte o chudnutí. Bude pozostávať z konkrétnych krokov, ktoré dodržiavam na svojej ceste chudnutia a bude dostupný pre širokú verejnosť, aby aj oni mohli dosiahnuť výsledky, tak ako ja. Pracujem aj na premenách svojich klientov, ktoré potom zverejňujem na svojom facebooku a natáčam o tom motivačné videá.

Mám pripravený aj koncept svojej tretej knihy, ale o tom nechcem zatiaľ veľa prezrádzať, nechám si to na neskôr. 🙂

Chcel by si záverom niečo odkázať všetkým čitateľom blogu?

Čitateľom by som chcel jednoznačne odkázať, že keď to dokázali moji klienti a ja, tak to dokáže každý, kto bude skutočne chcieť. 🙂

Týmto by som chcela veľmi poďakovať Matúšovi za zaujímavé slová a myšlienky a tiež za čas, ktorý si našiel. Viac sa o Matúšovi môžete dozvedieť zo stránky www.coachofpeople.com.

Matúš, držíme palce, aby sa Ti všetky spomínané ciele a plány splnili. Budeme sa tešiť na výsledky. 🙂

Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.