Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

7x domáce pleťové oleje z byliniek pre krásnu a zdravú pokožku

Kozmetické oleje z byliniek sú obľúbeným spôsobom, ako využiť silu rastlín pre krásnu a zdravú pokožku. Navyše ak nie ste práve zástankyňou veľkého množstva neznámych umelých ingrediencií na obale svojho pleťového krému, s prípravou vlastného pomocníka už neváhajte.

Kvalitný bylinný olej sa postará o vašu pokožku a podľa toho, aké bylinky si vyberiete, aj o vašu náladu. Navyše pri domácej príprave nie sme obmedzení ani bylinkou, ani olejom, ktorý chceme použiť, ako je to pri hotových výrobkoch. Pripraviť si môžeme jednodruhové oleje alebo aj zložitejšie kombinácie, ktoré sa vyrovnajú luxusným a známym značkám. Takto pripravené oleje môžeme používať na liečbu, na dennú starostlivosť o pokožku tela, na masáže aj do arómolampy.

Bylinky vhodné na prípravu pleťového a telového oleja:


 • Ľubovník bodkovaný (kvitnúca vňať): telový olej vhodný na masáže, uvoľňuje stuhnuté svaly, lieči pomliaždeniny, po jeho aplikácii nevychádzať na slnko

 • Pamajorán obyčajný/oregano (kvitnúca vňať): silný antiparazitický a antiseptický olej, zvonku na liečbu plesní na nechtoch

 • Fialka voňavá (kvety): pleťový olej na suchú a problematickú pokožku so sklonom k akné, účinný pri plienkovej dermatitíde

 • Jazmín (kvety): pleťový olej aj na zrelšiu pleť, zvyšuje elasticitu pokožky, predchádza vzniku strií, silné afrodiziakum

 • Levanduľa úzkolistá (kvitnúca vňať): olej na pleť aj pokožku celého tela, tlmí podráždenosť a nervozitu, navodzuje pocit pohody, zmierňuje zlú náladu, upokojuje podráždenú pokožku

 • Rozmarín lekársky (kvitnúca vňať): telový olej odstraňuje bolesti kĺbov a únavu svalov, vhodný pri reume aj migréne

 • Škorica cejlónska (kôra): olej vhodný na telo a na masáže, prekrvuje pokožku, prehrievajúci, vhodný pri prechladnutí


levanduľový olej
 

Všeobecný postup prípravy kozmetického oleja

 

Čo budeme potrebovať?


 • Bylinky – najlepšie čerstvé, zbierané za slnečného počasia.

 • Kvalitné oleje vhodné na pleť a pokožku tela (napr. mandľový, sezamový).

 • Sklenú nádobu na prípravu aj skladovanie.

 • Esenciálne oleje (nie je to povinná zložka).

 • Vitamín E a A (nie je to povinná zložka).


Ako budeme postupovať?

1. Pri príprave pleťového oleja používam iba čerstvé bylinky, ktoré obsahujú väčšie množstvo vonných silíc. Vždy pred prvým použitím bylinky alebo kvetu odporúčam pomrviť ich najskôr prstami a natrieť na pokožku ruky. Je to taký malý test prípadnej alergickej reakcie. Nikdy neviete, či vaša pokožka nezareaguje práve na harmanček. Aj toto je výhoda doma pripravených pleťových olejov, nemusíte kupovať mačku vo vreci.
2. Do pripravenej nádoby vložíme vybrané bylinky (listy a kvety) podľa potreby alebo požadovaného výsledku. Vňať a listy posekáme na drobnejšie kúsky, kvety môžeme nechať vcelku. Bylinky majú byť suché a zdravé (nenapadnuté).
3. Ukladáme ich nahustejšie, ale neutláčame rukou ako pri nakladaní uhoriek. Moje obľúbené bylinky na prípravu pleťových olejov sú nechtík, ruža šípková, jazmín, harmanček.
4. Takto pripravené bylinky zalejeme kvalitným olejom. Nemusíme sa obmedziť iba na slnečnicový. V tomto prípade pokojne siahneme po olejoch lisovaných za studena, ktorých kvalita, a teda aj účinok na pleť je neporovnateľne lepšia v porovnaní s bežne lisovanými olejmi. Už samotné biooleje majú blahodarný účinok na pleť. V kombinácii s bylinkami sa ich účinok ešte umocní. Vynikajúci je napr. mandľový olej, ktorý výborne hydratuje pokožku, tiež sezamový, ktorý sa s obľubou využíva aj pri ajurvédskych masážach, alebo arganový, ktorý je vhodný na zrelšiu pleť s vráskami.
5. Takto pripravenú nádobu necháme hodinu otvorenú, aby sme sa zbavili prípadných vzduchových bubliniek, a až potom ju dobre uzavrieme. Necháme macerovať 2 týždne na slnečnom stanovišti a ako vieme už z predchádzajúcich receptov, občas pretrepeme alebo každý deň otočíme fľašku dolu hlavou.
6. Po 2 – 4 týždňoch (záleží na intenzite, akú očakávame) precedíme cez gázu a dôkladne vyžmýkame aj olej, ktorý sa ešte drží v kvetoch a vňati (ten je najsilnejší).
pleťové oleje
 

Môj bylinkový tip:

Do oleja rada pridávam aj iné ingrediencie, a to najmä:
Kvalitné esenciálne oleje podľa toho, pre koho olej pripravujem (pohlavie, vek, prípadne problémy s pleťou). Tiež vitamíny E a A, ktoré sú prírodnými antioxidantmi a spomaľujú proces starnutia. A pri olejoch, ktoré sú určené na masáže, rada pridávam plody ako klinček, vanilku, škoricu a pod.
škoricový olej
Mnohé ženy sa pleťových olejov obávajú, keďže si myslia, že sú príliš mastné, a volia radšej pleťové krémy. Ak však aplikujeme olej (na tvár alebo na telo) na vlhkú pokožku hneď po umytí, olej sa s vodou zmieša a prenikne hlbšie do pokožky bez toho, aby na nej zanechal mastný pocit. Nebojte sa upchaných pórov, ba ani toho, že by ste si večer po aplikácii ušpinili pri spánku vankúš alebo že by vám to skomplikovalo nanášanie mejkapu. Môžete mi veriť.
olej na pleť
Chceli by ste poznať viac takýchto receptov, tipov a ďalších užitočných infošiek o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás? Nájdete ich v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho v knihe nájdete aj moje osobné rady a tipy na zber či prípravu zdravej medicínky.
 
Skvelým pomocníkom, kde si môžeš poznačiť, kedy si si olej pripravila, alebo si zaznamenávať, kedy plánuješ zbierať tú-ktorú bylinku, ale aj množstvo ďalších poznámok (aj o cvičení a zdravej strave) je Fitness diár® 2021:
 
diár 2021
 
Aj tieto informácie by sa ti mohli hodiť:
Poznáš bylinku, z ktorej sme si ako deti robili hrkálky? + RECEPT na ženský čaj
6x liečivé mastičky, ktoré by doma nemali chýbať + FOTORECEPT na výrobu
7x bylinky, ktoré môžu pomôcť pri strese, nervozite, únave, podráždenosti či zlom spánku
Fotka autora
PhDr. Miriam Latečková
Redaktor vo Fitshaker

Zdravým životným štýlom sa zaoberám takmer 15 rokov. K bylinkám ma priviedla choroba mojej dcéry a rýchlo ma presvedčili o svojej sile a účinku. Odvtedy sa venujem zdraviu na všetkých úrovniach. Organizujem detoxikačné pobyty, kde učím 7 dní ľudí zdravšie žiť www.detoxpobyt.sk, vydala som knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, robím kurzy, prednášky, píšem články, vediem obchodík so zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitre a rovnaký eshop. Verím, že sa vďaka mojim článkom o bylinkách zamilujete do liečivej sily prírody rovnako ako ja. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.