Trápi ťa oslabená imunita na jeseň? Tu nájdeš 4 tipy na posilnenie imunity

Prechod z leta na jeseň sa ti určite spája s krásnymi farebnými listami, gaštanovým pyré, teplým čajom či vlnenými svetrami, ktoré ťa zahrievajú počas studených večerov. No toto obdobie má i svoje temnejšie stránky. Tými sú hlavne výkyvy počasia. Určite to poznáš, ráno je príjemne, no počas dňa sa rozprší a kým prídeš večer domov už ti drkocú zuby. Tvoje telo vtedy dostáva poriadne zabrať a vychádza na povrch, ako silná je tvoja imunita. Práve v tomto ročnom období by si sa mala snažiť robiť pre seba a svoje zdravie o trochu viac ako inokedy.

Čo je to imunita?

Imunita je akýmsi štítom tvojho tela. Jej úlohou je chrániť ťa proti rôznym druhom vírusov a baktérií. Mala by si robiť všetko preto, aby bola tvoja obranyschopnosť vždy v poriadku, pretože ti môže byť nápomocná práve pri premenlivom počasí.

Na začiatok ti prezradím pár príznakov, ktoré na sebe môžeš spozorovať, ak je tvoja imunita oslabená. Ak si v minulosti nebývala často chorá, no teraz ľahko prechladneš, stále ta trápi upchatý nos či bolesti hlavy, mala by si zbystriť pozornosť. Medzi ďalšie príznaky môžu patriť, na prvý pohľad bežné veci, napríklad suchá pleť alebo pokožka, opary, vysoký krvný tlak či stres. Taká nevinná stresová situácia môže poriadne zatriasť celým tvojim imunitným systémom.

imunita na jeseň

Tipy na posilnenie imunity

1. Otužovanie

S príchodom jesene máš zrazu potrebu vyberať zo šatníka všetko teplé oblečenie. No štyri vrstvy je na toto obdobie priveľa. Určite je dôležité, aby si sa držala v teple, ale ide to aj bez extrémov. Keď sme už pri extrémoch, možno patríš medzi tie ženy, ktoré sa, práve naopak, nevedia s jeseňou zmieriť a stále u nich prevláda letné oblečenie. Pokús sa nájsť si zlatú strednú cestu, ktorá bude pre teba vhodná.

Odporúčam ti navštíviť  saunu. Teplo, ktoré ti poskytne, prehreje tvoje premrznuté telo, uvoľní svaly a zaručí relax. V suchej saune môžeš skúsiť aj mentol, uvoľní ti dýchacie cesty a pomôže pri bolesti hlavy. Ak patríš medzi odvážlivcov, skús sa po saune namočiť do bazéna s ľadovou vodou. No ak je to pre teba veľká výzva, nahraď bazén aspoň vlažnou sprchou.

imunita

2. Vitamín C

Týmto ťa asi neprekvapím, no ak si vitamín C doteraz brala na ľahkú váhu, mala by si to zmeniť. Keďže tvoje telo si tento vitamín vytvoriť nevie, musíš si nájsť iný spôsob, ako ho do tela dostať. Môžeš si zvoliť dve cesty. Buď siahneš po farmakologickom výrobku alebo si zvolíš prírodnejšiu cestu – a to prijímať ho z potravy. Kráľovnou „C-čka“ je šípka. Tento malý červený plod ho má v sebe naozaj veľa. Každý večer si uvar šálku šípkového čaju, dávaj však pozor a nepoužívaj vriacu vodu, veľké teplo v šípkach zníži obsah vitamínu C. Taktiež si pochutnávaj na jabĺčkach, hruškách či napríklad kiwi.

Zelenina sa samozrejme nedá zahanbiť, určite siahni po kyslej kapuste, paprike, karfiole alebo brokolici.

3. Zdravý životný štýl

Pravidelné cvičenie, ranný beh či hodinka zumby každý utorok večer s kamoškami. Ideš na to výborne. Pridaj ešte každý deň bohaté porcie ovocia a zeleniny, dva litre čistej vody, kvalitný 7- 8 hodinový spánok a tvoja imunita na tom bude rozhodne lepšie. Zdravý životný štýl ti môže byť veľmi nápomocný. Tvoje telo a obranyschopnosť bude oveľa odolnejšia ako u ľudí, ktorí nešportujú a majú zlý jedálniček.

13909403_1722863694634966_2346037459430199005_o

4. Echinacea

Táto zázračná bylinka ťa pomôže postaviť na nohy vždy, keď to budeš potrebovať. Jej silnou stránkou nie je len to, že krásne ozdobí každú záhradu ale aj to, že je veľmi dobrá na podporu imunity.

Polysacharidy a echinacín, ktorý obsahuje stimulujú obranyschopnosť, imunitný a lymfatický systém.

Má skvelé protizápalové a protivírusové účinky, no pomôže ti aj keď ťa už choroba donútila maródiť. Vtedy by si si mala dopriať dve šálky čaju denne, no ak ju chceš užívať len na prevenciu, odporúčame ti len dve šálky týždenne.

Čajík si pripravíš jednoducho: vysušené lístky zalej horúcou vodou a nechaj lúhovať aspoň 10 minút.

sun-hats-1547858_1920

Verím, že tvoja imunita je v úplnom poriadku a ty si môžeš jeseň užívať plnými dúškami. So šálkou čaju v ruke, dobrej spoločnosti a úsmevom na tvári :-).

 

Ďalšie články s podobnou tématikou:

Rozhovor s lekárkou: 5 vecí, ktoré naštartujú tvoj imunitný systém

Ako sa vyliečiť z prechladnutia bez liekov?

Nie všetky bylinkové čaje skutočne liečia! Ktoré nesmieš počas zimy prehliadnuť? 

Veronika Kašická

Článok bol pridaný dňa 12/10/2016 a zaradený do kategórie: Zdravie   |   Autor: Veronika Kašická

Komentáre