Trápi ťa akné, strie, jazvy či popáleniny? Vyskúšaj rastlinu aloe vera. Aké ďalšie účinky ešte má?

Reč je o aloe vera alebo o púštnom zázraku. A veruže je zázračná. Mnohí z nás ju pestujú ako sukulent, ktorý vydrží bez našej pozornosti aj počas dvojtýždňovej dovolenky. Okrem toho je to však aj vzácna domáca lekárnička v kvetináči, ktorú je dobrá mať vždy po ruke.

Aké účinky má aloe vera?

Aloe vera je silne protizápalová a antibakteriálna rastlinka, je to prírodné antimykotikum, dobre pôsobí na všetky defekty pokožky – akné, jazvy, strie, popáleniny (od slnka, ohňa). Gél, ktorý sa nachádza vo vnútri listov má upokojujúce a hydratačné účinky, lieči afty, zápaly v ústnej dutine, regeneruje črevnú mikroflóru, chuťovo je osviežujúci a často sa využíva v zdravej kuchyni.

aloe vera

 

Ktoré časti rastliny zberáme?

Listy „zberáme“ počas celého roka podľa potreby, alou však nesušíme. Používame ju čerstvú alebo z nej vyrábame ďalšie liečivá a kozmetiku.

Listy sú silne dužinaté, ak zabudneme alou poliať, hneď sa to na nich odzrkadlí, sú scvrknuté, ale vďaka tomu, že je to húževnatá a odolná bylinka, dokážeme ju prebrať k životu takmer v každom stave.

Listy používam najradšej čerstvé – na popáleniny alebo ako večernú masku. Odrežeme si list, z jednej strany ho zbavíme šupky a takto upraveným listom hladíme pokožku tváre a dekolt. Pokožka na tvári bude po chvíli úplne napnutá a list zostane ako mokrý vechtík. Pokožka podľa potreby nasaje vlhkosť z listu. Podobne je to aj v prípade, ak list priložíme na popáleninu alebo iný kožný defekt a necháme ho pôsobiť. Po pár minútach vidíme, že list rýchlo stráca objem a tekutina z neho vsakuje do pokožky. Pokožku, ošetrenú takouto večernou maskou, nakoniec umyjeme a aplikujeme pleťový olej, ktorý sme si vyrobili z byliniek – napríklad borákový.

rastlina aloe vera

 

Môj tip na prečisťujúce smoothie

Listy aloy (presnejšie šupka a časť tesne pod ňou) majú laxatívny účinok. Ak si chceš urobiť prečisťujúce smoothie, pridaj do neho list aj so šupkou. Ale len v prípade, ak máš taký zámer.

Pri nápojoch s obsahom aloy v predajnej sieti sa tohto účinku báť nemusíš, pridáva sa do neho iba samotná dužina.

 

Čo ďalšie si môžeme z aloy pripraviť?

V kuchyni: Listy bez šupky používame na prípravu nápojov a smoothie.

Pleťová maska: Listy môžeme reznou ranou aplikovať na pokožku, na jej najrôznejšie defekty; buď priamo alebo gél skombinovať napríklad s levanduľovou alebo čajovníkovou tinktúrou, ktoré upokojujú pokožku a liečia hnisajúce akné. Dužina aloy upokojuje a zmierňuje príznaky pásového oparu.

Nápoje: Dužinu z aloy vera pridávame do smoothie a do odšťavených detoxikačných nápojov.

Tinktúra: Pripravuje sa z celého nasekaného listu. Pri pomalom trávení a nedostatočnej chuti do jedla sa podáva 2-krát denne 10 kvapiek.

Balzam na pery: Je výborný na popraskané pery a tvoriace sa kútiky.

účinky aloe vera

Recept na liečivú mastičku na kožné problémy ako aj ďalšie recepty, tipy a užitočné infošky o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdeš v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho, v knihe nájdeš aj moje osobné rady a tipy na zber, či prípravu zdravej medicínky.

 

Recepty na smoothie nájdeš aj v našich knihách Z fitka do kuchyne špeciál I, II či III:

zdravé recepty

 

Prečítaj si aj ďalšie zaujímavé články o bylinkách okolo nás:

9x bylinky na čaje, ktoré by nemali chýbať ani u teba doma!

Ako ti slez nebadaný pomôže na zapálené hrdlo? RECEPT na domáce kloktadlo

Ako liečiť bylinkami napr. ekzém, plynatosť či nespavosť u malých detí?

Trápi ťa reuma či zápal močových ciest? Na čo ďalšie je ešte dobrá pŕhľava?

Púpava lekárska nie je burina! Aké účinky má a ako ju využiť?

PhDr. Miriam Latečková

Článok bol pridaný dňa 04/04/2020 a zaradený do kategórie: Zdravie   |   Autor: PhDr. Miriam Latečková

Komentáre