Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Tradičný makový závin na zdravý spôsob

Makový závin je tradičným pokrmom našich babičiek, ktorý má rád azda každý. Tento koláč zvykneme jesť hlavne na sviatky, či už počas Vianoc alebo Veľkej noci. Našťastie pre nás, ktorí si radšej zvolíme zdravšie varianty jedál, sa tejto pochúťky nemusíme vzdať. Tento recept ťa naučí piecť makový závin zdravo a jednoducho. Pozor však na porcie. Jeden-dva kúsky za deň a dosť. Zo zvyškom ponúknime rodinu a priateľov. Ale teraz, pusťme sa do prípravy :).
Mak je známy je bohatý na mnoho významných a dôležitých živín. Obsahuje veľa vlákniny, bielkovín, taktiež tukov, vitamínu E, a hlavne vápnika, ktorý je dôležitý pre naše kosti. Mak dokonca ponúka oveľa viac vápnika, ako mlieko či výrobky z neho. Nechýba mu ani horčík či železo, ktoré takisto naše telo potrebuje. Je skvelé, ak dokážeme aj zo sladkej maškrty získať veľa prospešného pre naše telo. Tento koláč je toho dôkazom :).
Čo budeme potrebovať?

  • 300 g špaldovej celozrnnej múky

  • 200 g pomletého maku

  • kvások

  • 2 lyžice medu

  • 1 dl mlieka


Ako budeme postupovať?
1. Múku zmiešame s kváskom a cesto necháme vykysnúť. Rúru dáme nahriať na 180 stupňov.
2. Mak povaríme v mlieku a pridáme 2 lyžice medu (kto má rád sladšie, môžte pridať aj 3 lyžice).
3. Cesto rozvaľkáme, potrieme makom a stočíme. Prenesieme na plech a pečieme cca polhodinu.
fitshaker_blog_makovy_zavin1
 
fitshaker_blog_makovy_zavin2
 
fitshaker_blog_makovy_zavin3
Nela Juričová
Redaktor vo Fitshaker

Vždy ma bavilo skúšať nové recepty, meniť ich podľa seba a rozširovať ich ďalej. Zdravému životnému štýlu som sa začala venovať od svojich 15 a drží ma to stále a verím, že ma to ani nikdy neopustí. Mám oveľa lepší pocit keď presne viem, čo do svojho jedla dávam a ešte viac si ho aj vychutnám. K mojej vášni k vareniu som pripojila aj fotenie, ktoré takisto patrí medzi moje hobby. Takto si fotím každý môj recept a veľmi rada sa s ním podelím ďalej, pretože by som chcela ľuďom ukázať, že žiť a stravovať sa zdravo je oveľa jednoduchšie a príjemnejšie, ako mnohí hovoria. Odkedy som svojmu telu začala dávať, čo si zaslúži a potrebuje, cítim sa lepšie nie len fyzicky, ale aj psychicky a tento životný štýl sa stal mojou neoddeliteľnou súčasťou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.