Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Tajomstvo správneho kombinovania ovocia a zeleniny! Ako na to?

Ak ste si zvykli na raňajky pripravovať výživné smoothies a idete len podľa zásob, ktoré nájdete v špajze, nie je to vždy ideálne. Niektoré druhy ovocia a zeleniny by sme totiž rozhodne nemali konzumovať spoločne. Ako si teda vytvoriť fantastické smoothie, ktoré nám prospeje? Čo s čím kombinovať a čo určite nie? Dnes sa naučíme základy, vďaka ktorým už nikdy ráno nebudete na pochybách :-).

Pár slov na začiatok

Názory  špecialistov sa v tomto smere rozchádzajú a na tému kombinovania sa dočítate ešte veľa rozdielnych informácií. Ja by som však rada ostala vo všeobecnej rovine. Dôvodom rozchádzania sa názorov v tejto téme je hlavne fakt rozdielnosti nás ľudí. Tak ako sme mäsožravci, iní vegetariáni, vegani, niektorí majú celiakiu, iní zase intoleranciu na laktózu...  Niektorí bojujú s mnohými chorobami, iní sú zdraví ako rybičky. Tieto veci súvisia nielen s našou genetickou predizpozíciou, ktorú dedíme od našich rodinných príslušníkov, ale veľa závisia aj od životného štýlu a od nášho vnútorného – psychického rozpoloženia.
Ako iste tušíte, práve mentálny stres je tiež obrovskou záťažou pre telo a pôvodca mnohých vážnych chorôb. Volám ho „tichý zabijak“. A tak vám hneď na začiatok radím odbúrať ho, napr. jogou. Odporúčam začať s dýchaním Prana Yama, meditáciami a cvičením samotnej jogy, aj keď len 15 - 20 minút denne ráno. Prípadne si nájdite svoju vlastnú cestu upokojenia a ukľudnenia tela i mysle. Je to nevyhnutné pre zdravé fungovanie nášho organizmu.
HT7_0902
 

Telo vie najlepšie, čo je preň dobré. Stačí ho len počúvať!

Tak ako osobnostne, aj trávením sme veľmi rozdielni. Niektorým trávi pomaly, niektorým rýchlo a veľa z nás má trávenie nepravidelné. Toto všetko sú poruchy trávenia, ktorými trpí vysoké percento našej populácie. Niekto má tieto poruchy silnejšie a je senzitívnejší. Práve takým ľudom by kombinácie ovocia a zeleniny nemuseli prospieť, mohli by spôsobiť ťažobu alebo plynatosť.
Ja sa držím presvedčenia, že samo telo vie aj tak najlepšie, čo je preň dobré a stačí ho len počúvať. Ale v tejto uponáhľanej, hlučnej dobe je to veľakrát ťažšie ako sa zdá. A teda - nespôsobujme si zbytočné problémy a spomeňme si tu tie najzákladnejšie zásady kombinácií v smoothies:
 

1. Kombinujte zelenú listovú zeleninu alebo uhorku s ovocím

Zelená listová zelenina (listy, šaláty a vňate) sa dobre kombinuje prakticky so všetkým, avšak smoothies sú väčšinou ovocného charakteru - držme sa týchto zásad. A tu sa nachádza prvá odpoveď na otázku – Môže sa zelenina a ovocie kombinovať? Odpoveď znie áno.
LISTOVÁ zelenina je na kombináciu s ovocím vhodná. Listová zelenina je skupina potravín, ktorá sa môže kombinovať s väčšinou ovocia aj zeleniny a navyše je jej konzumácia veľmi prínosná. Uľahčuje trávenie bielkovín aj tukov. Do tejto kategórie radíme aj uhorku, lebo sa trávi rovnako, a tiež sa môže kombinovať s ostatnými skupinami.
green-422995_1280
 

2. Nekombinujte koreňovú a hľuzovú zeleninu s ovocím

To, čo sa neodporúča na kombináciu s ovocím je hlavne koreňová a hľuzová zelenina, a to hlavne kvôli škrobu, ktorý obsahuje. Kombinácia môže, na základe reakcie kyselín v ovocí a škrobu v zelenine, spôsobiť plynatosť a nafukovanie, nepríjemné kŕče a ťažobu.
Najvhodnejším ovocím na kombináciu v zelenom smoothie sú banán, mango, papája, hurmikaki, a pod.
 

3. Nekombinujte kyslé a sladké ovocie

Nemali by sme prekombinovať kyslé a sladké ovocie vo veľkých množstvách. Radšej zvoľte kombináciu sladké - polosladké a polosladké - kyslé. V malých množstvách, ako pár kvapiek citrónu, sa však ničoho obávať nemusíte.
fruit-bowl-569066_1280
 

4. Ak chcete do smoothie koreňovú zeleninu, tak si ju odšťavte

Ale, čo s tou koreňovou zeleninou? Ako si ju vychutnať v smoothie? Ak si chcete dopriať chuť mrkvy alebo cvikle vo svojom smoothie, mám pre vás tip. Odšťavte si ju a príliš neprekombinujte – pridajte si, napr. jablkovú šťavu na osladenie, ale nič viac.
Chcete ešte lepší tip? Listy a vňate koreňovej zeleniny sú naopak v kombinácii veľmi vhodné a ich nutričné benefity sú dokonca niekoľkonásobne vyššie ako v samotnej koreňovej zelenine. Odporúčam vyskúšať napríklad listy cvikly, či petržlenu. V kombinácii s ovocím bude chuť príjemná a vyťažíte z nich veľa dôležitého pre vaše telo.
 

5. Vyvarujte sa prekombinovaniu smoothie

Prekombinovanie znamená, že si do jedného smoothie dáte viac ako 3 druhy ovocia. Predstavte si, že ste niečo také zjedli a nie vypili. Čo by na to povedal váš žalúdok? Asi by nebol veľmi nadšený. Nezabúdajte, že smoothie je POTRAVA, aj keď vymixovaná, čiže ľahko stráviteľná, je to stále potrava. Takže držte sa pravidla jednoduchosti.
healthy-609378_1280
 

6. Zabudnite na jednotvárnosť a používanie rovnakej kombinácie každý deň

Jednotvárne kombinácie sú zase opačný problém. Stretávam sa s tým, že mi ľudia hovoria, že majú s pitím smoothie problémy. Väčšinou na problém hneď prídem. Jednotvárnosť listovej zeleniny. Len špenát, občas kel a to je všetko… kvantá špenátu, každý deň… Hovoríte, že špenát je zdravý? To áno, ale každý liek je vo veľkom množstve jedom. Veru tak, a teda listová zelenina a jej múdrosť je dokonalá. Má tiež množstvo benefitov a to čaro je v tom, že každá má iné. A, že nepoznáte iné ako špenát? Tak vás vyvediem z omylu - veď listovej zeleniny je predsa toľko druhov. Šaláty (špenát, mangold, kel, biondo, kapusta), bylinky, buriny, vňate, klíčky, riasy, divé trávy, listy,… Stačí trošku experimentovania a na každé ráno máte úplne iný nápoj!
 

7. Tieto druhy zeleniny do smoothies nepridávajte!

Čo teda neodporúčam kombinovať do ovocného smoothie? Ide o baklažán, cviklu, mrkvu, petržlen, strukoviny, špargľu a koreňový zeler. Nepreháňajte to ani s brokolicou a feniklom. Zvyčajne s nimi problém nebýva, ale môžu nafúknuť, hlavne slabé žalúdky.
smoothie-729922_1920
A jedna rada na záver. Nestresujte sa! Hlavne myslite na to, že v jednoduchosti spočíva krása. Kombinujte, ale neprekombinujte. Jedine tak budete mať zo smoothie skutočný pôžitok – nielen chuťový, ale aj zdravotný :-). Na zdravie!
 
Aj takéto cenné rady sa objavili vo Fitness diári 2018, ktorý vieš teraz kúpiť za polovicu:
fitness diar za polovicu
Vanda Dita Gallo
Redaktor vo Fitshaker

Dlhé roky som aktívna vyznávačka veganského/raw životného štýlu. Venujem sa prednáškam a osvete o zdravom životnom štýle, zdravej voľbe surovín. Venujem sa tiež výrobe zdravých ľahko stráviteľných a výživných verzií pochutín ako napr. Raw – živému chlebu či kelovým chipsom. Pripravujem super zelené výživné smoothies a zdravé raw verzie hlavného menu pre veganov a vitariánov. Pozorne analyzujem zelenú listovú zeleninu, bylinky a jedlé divé trávy. Verím, že moje články, početné recepty a zaujímavosti vás inšpirujú, poučia a dajú vám niečo cenné a hodnotné do života. Pretože presne to je to, čo sa vám budem snažiť odovzdať v každom jednom z nich.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.