Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Syndróm karpálneho tunela – najčastejšie ochorenie z povolania! Hrozí aj tebe?

karpalny tunel

Karpálny tunel je úzka anatomická štruktúra v zápästí ohraničená kosťami a väzmi. Okrem iného prechádza týmto priestorom aj tzv. stredový nerv, ktorý zabezpečuje cit a pohyb palca, ukazováka, prostredníka a palcovej strany IV. prsta našich rúk. Pri tlaku na tento nerv vzniká tzv. syndróm karpálneho tunela (SKT), ktorý trápi veľmi veľa ľudí, hlavne tých, ktorí preťažujú ruky.

co je karpalny tunel

Zdroj obrázku: https://medlineplus.gov/ency/article/000433.htm

Postihuje cca 180 – 350 pacientov na 100 000 obyvateľov za rok, ženy sú postihnuté 3x častejšie (máme užší karpálny tunel, je v ňom teda menej miesta a k stlačeniu nervu tak prichádza skôr).

Často sa toto ochorenie spája s ľuďmi pracujúcimi s počítačmi. Je dokázané, že práca s počítačovou myškou spôsobuje bolesti rúk, vo väčšine prípadov však nie priamo karpálny tunel. Naproti tomu klávesnica k počítaču obvykle nespôsobuje problémy.

Ako je vôbec možné, že mám problémy so štruktúrou v zápästí, ktorú tam mám už od narodenia? Prečo sa objaví len u niekoho?

Odpovedí na tieto otázky je viacero. Vždy sa však koniec koncov udeje to isté – zmenší sa priestor v karpálnom tuneli, tým sa stlačia cievy vyživujúce mediálny nerv, vinou čoho nastáva jeho reaktívny opuch. Dochádza tak k začarovanému kruhu, kde postupne vyhasína funkcia nervu, čo vnímame ako stratu citlivosti a pohybu v ruke.

Môžeme trpieť zápalom v oblasti tunela – vždy, keď je niekde nejaký zápal, prejavuje sa opuchom (asi to poznáš, napr. pri zápale hrdla), pričom zápal môže byť zapríčinený napr. neadekvátnym preťažovaním ruky či mechanicky vibráciami prenesenými do rúk.

cviky na karpálny tunel

Okrem toho sa tento syndróm spája aj s inými, komplexnými ochoreniami, ako sú reumatoidná artritída alebo osteoartróza. Nebýva však vzácny ani vznik SKT po zlomenine v oblasti zápästia, po poranení jeho štruktúr atď. Vidíš teda, že nemusí ísť len o prácu na počítači a klikanie myškou 😊.

Nejde však len o poruchy pohybového aparátu. Napr. pri cukrovke sa pre vysokú hladinu glukózy v krvi chronicky ničia všetky nervy, preto majú cukrovkári väčší nábeh na vznik SKT. Ďalším komplexným problémom, podporujúcim vznik SKT, je zadržiavanie vody v tele, pretože sa tým zvyšuje tlak v tuneli. Môže ísť či už o menopauzu, ktorá je zadržiavaním vody všeobecne známa, ale i o tehotenstvo či zlyhanie obličiek.

karpalny tunel prejavy

Tak, o SKT si sa dozvedela už dosť. Ako však spoznáš, či máš podobný problém?

Medzi príznaky SKT patrí brnenie či strata citlivosti v oblasti I. – IV. prsta ruky. Nikdy nepostihuje malíček, keďže jeho funkciu zabezpečuje iný nerv. Príznaky sa môžu objaviť napr. pri držaní volantu, čítaní knižky... Bolesti dokonca môžu prekvapiť aj v noci. Rovnako sa pociťuje slabosť v ruke, vo vyšších štádiách je častý problém s jemnou motorikou (pacient si napr. nevie zapnúť gombík na košeli). Typický je pocit rannej tuposti v prstoch, zlepšujúcej sa počas dňa a po „vytrasení“ rúk.

Pri dlhšom trvaní príznakov je na mieste ísť k lekárovi, kde sa po špeciálnych testoch navrhne terapia. Možností je viacero, od krátkodobej fixácie na upokojenie cez rehabilitácie až po terapiu chirurgickú, ktorou sa tunel mechanicky uvoľní.

karpálny tunel liečba

Existuje nejaká prevencia?

Samozrejme, ideálne je ruky nepreťažovať. Keď máš však prácu, ktorá to vyžaduje, je rozhodne veľmi dôležité správne cvičiť a predchádzať tak podobným problémom (ktoré, ako už vieš, pomerne značne obmedzia tvoje každodenné fungovanie).

karpalny tunel co pomaha

Pri pravidelnej masáži, cvičení a uvoľňovaní karpálneho tunela by ti však nemali hroziť žiadne podobné ťažkosti 😊. Vhodné sú pilates či joga s efektívnym natiahnutím tejto oblasti. Príklady na cviky, ktoré môžeš robiť v pohodlí domova, prikladám v linku – skvelé cvičenie s Maggie 😊.

Pilates, jogu či iné cvičenie môžeš vyskúšať aj z pohodlia domova vďaka nášmu online fitku:

online cvičenie
Fotka autora
MUDr. Agnes Gabúľová
Redaktorka pre Fitshaker

Som veľmi usmievavý človek, vždy sa snažím svojou prácou a prístupom vyčariť úsmev na tvárach aj iným 😊. Pracujem ako lekárka (zameranie na detskú ortopédiu a traumatológiu). Po práci v nemocnici pôsobím ako certifikovaná pilates inštruktorka, keďže presne to po státí pri operačnom stole a po maximálnom sústredení moje telo a duša potrebujú. Znovu nájsť svoje pevné centrum tela a mysle pri plnej koncentrácii na súhru tela s dychom 😊. Zacvičiť si so mnou môžeš online z domu alebo osobne po dohode. Vždy rada objasňujem rôzne diagnózy, s ktorými sa stretávam, a snažím sa nasmerovať ľudí k prevencii či skorej liečbe (napriek tomu, že som celou dušou ortopédka a operácie milujem 😄). Často na to využívam práve prvky pilatesu ❤️.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.