Šťastie tu a teraz? – návod vo vnútri

Máte pocit, že ste skutočne šťastní? Alebo si skôr hovoríte, že budete šťastnejší až keď niečo dosiahnete?…až keď dostanete lepšiu prácu, nájdete toho správneho partnera, schudnete 5 kíl, odídete na dovolenku?

…až keď…?

Všetky tieto okolnosti môžu výrazne prispieť k nášmu šťastiu, avšak nie za cenu toho, že ak to práve teraz nemáme, nie sme šťastní. Naše vízie sú úžasný prostriedok na dosahovanie nových mét a cieľov, na to, aby sme sa niekam ďalej posunuli. Je však veľmi pravdepodobné, že ak nevieme byť spokojní tu a teraz – s tým čo práve teraz máme, nebudeme šťastní ani po dosiahnutí našej ďalšej méty. Budeme si totiž hľadať métu ďalšiu a chcieť dosahovať znova niečo “lepšie a väčšie” než máme. A takto stále dokola…neustála snaha hnať sa za niečím ďalším a novým.

fitshaker blog navod na stastie

Myslím si, že je veľmi dôležité uvedomiť si, že šťastie v skutočnosti nespočíva v iných objektoch , ale v našej schopnosti šťastie zažívať. Možno si sami spomeniete na situáciu, kedy ste boli na nádhernom mieste (napríklad na dovolenke), ale keďže ste boli pohádaní s partnerom či rodičmi, vôbec ste si neužívali tú krásu okolo vás. Prečo? Lebo vaše vnútro zúrilo a vaše myšlienky stále odbiehali k partnerovi či rodičom. Nevedeli ste jednoducho spočívať v stave bez myšlienok a naplno vnímať okolie. Hovorí sa tomu, že ste neboli naozaj prítomní.

Len v stave bdelosti a prítomnosti žijeme život naplno a s úprimnou radosťou. Mnohí zažívajú tento stav bez myšlienok v nejakej aktivite, ktorú milujú: v tanci, pri varení, pri maľovaní, jazde na koni, a pod. Poznáte ten stav? Určite áno. A určite budete súhlasiť s tým, že by ste ho chceli zažívať čo najčastejšie. Ale ako?

Keďže väčšinou nemôžeme pretancovať celý deň, ale musíme vykonávať aj iné činnosti, je dobré sa naučiť techniku, ktorá nás privedie späť k sebe, upokojí nás a privedie nás späť do prítomnosti.

fitshaker blog stastie radost duha

Táto technika je veľmi jednoduchá:

Najprv si musíme uvedomiť, že šťastní nebudeme nikdy v budúcnosti a ani v spomienkach na minulosť. Jediné, čo skutočne existuje, je len moment tu a teraz. To, čo sa odohráva práve teraz. Napríklad to, že som teraz v práci. Alebo, že som teraz s priateľom na obede. Čokoľvek sa vám práve deje, je život, ktorý žijete práve teraz. A len v tomto okamihu môžete nájsť skutočné šťastie a radosť.

To však neznamená, že nemáte plánovať svoju budúcnosť a pracovať na realizácií vašich vízií, snov a cieľov. Stále robíme všetko tak ako doteraz, ale sme si vedomí toho, že šťastie nám prináša len to ako sa cítime práve teraz. Len na tom skutočne záleží, ako prežívam svoj život v prítomnom okamihu. Lebo každá nasledujúca hodina, deň, mesiac je prežitá mnou len vtedy, keď sa práve deje.

Mám rada nasledujúci výrok: “Buď šťastný s tým, čo máš, zatiaľ čo pracuješ na tom, čo chceš dosiahnuť.” Vystihuje to, ako sa snažím žiť ja sama. Byť vďačná, za to čo v živote mám: za zdravie, svoju rodinu, ľudí okolo mňa, zmysluplnú prácu, spoločnosť bez väčších konfliktov, krásnu slovenskú prírodu…

fitshaker-blog-andrea-peniakova-clanok-o-stasti

Pomyslenie na to, čo všetko už mám, ma robí šťastnou, bohatou a vďačnou. V momente vďaky za to všetko spočívam v prítomnosti, pokoji a radosti. Zároveň však pracujem tiež na tom, aby som bola ďalej tvorivá, aby som sa posúvala ďalej a niečo budovala. Keď to skutočne pochopíte, zistíte, že v tom nie je žiadny konflikt: život je harmonický vtedy, ak vieme zažívať pokoj v prítomnosti a vytvárať aj energiu pre posun vpred. Verím, že sa to podarí aj vám :-).

 

Zdroj fotiek: flickr.com (Creative Commons only) a Andrejkin archív

Andrea Peniaková

Článok bol pridaný dňa 19/08/2014 a zaradený do kategórie: Sebarozvoj a motiváciaZdravie   |   Autor: Andrea Peniaková

Komentáre