Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Športovaním v nevhodnej podprsenke si ubližuješ. Ako si správne vybrať?

Nosíš pri cvičení a tréningoch klasickú podprsenku? Veeeľmi zle. Nosíš podprsenku s nápisom športová, ktorá sa oblieka cez hlavu a je vyrobená z elastického materiálu? To veru tiež nie je o nič lepšie riešenie. Výber vhodnej podprsenky na šport je mimoriadne dôležitý, pretože  v opačnom prípade si môžeš narobiť zdravotné problémy a privodiť bolesti. O tom, ako si vybrať športovú podprsenku, aj o konkrétnych tipoch, ktoré správne spevnia tvoje poprsie, sme sa rozprávali s pani Ivetou Liptákovou, majiteľkou predajne LiVET v Košiciach. Zisti, ako si vybrať tú správnu podprsenku, bude sa ti cvičiť ľahšie a pohodlnejšie. A o to predsa ide, však :-)?

Veľa žien nosí aj pri športe klasickú podprsenku, pretože sa v nej cítia komfortnejšie. Je to správne?
Áno, je pravda, že veľa žien nosí na športovanie klasickú podprsenku a najčastejšie takú, ktorú už vyradili, mysliac si, že veď ju pod tričkom nevidieť, a predsa ešte môže poslúžiť. A to je tá najväčšia chyba, ktorej sa dopúšťajú. Pravda je taká, že nakoniec sa v nej necítia komfortne, ale skôr naopak, lebo taká podprsenka neposkytuje prsiam tú správnu oporu a výsledkom sú nepríjemné pocity až bolesti a o následkoch uvoľneného väziva ani nehovoriac.
Prečo pri cvičení nosiť športovú podprsenku? Aké sú jej výhody v porovnaní s klasickou?
Športové podprsenky  sa od klasických líšia nielen tvarom, iným zložením materiálu, ale hlavne vyššou úrovňou spevnenia poprsia, čo je pri zvýšenej námahe nevyhnuté. Základným benefitom, ktorý športová podprsenka poskytuje je teda spevnenie poprsia. Podprsenky na bežné nosenie obmedzia pohyb poprsia v priemere o 15 %, športové podprsenky dokážu obmedziť tento pohyb až o 78 %. Ďalšou výhodou je, že sú vyrábané z priedušných a rýchloschnúcich materiálov, veľmi príjemných pri nosení a toto všetko zabezpečuje, že sa pri športe môžeme plne sústrediť na výkon, a popritom sa cítiť komfortne.
podprsenka
Podľa čoho si vybrať športovú podprsenku? Platia tu rovnaké pravidlá ako pri výbere klasickej podprsenky?
V podstate sa dá povedať, že áno. Ak má športová podprsenka splniť svoju funkciu, musí perfektne sadnúť. To znamená, že čo sa týka rozmerov, musíme brať do úvahy  dva základné údaje, a to sú: obvod hrudníka a veľkosť košíčkov. Ak je podprsenka číslovaná ako S, M, L, a navyše sa ešte oblieka cez hlavu a je vyrobená z elastického materiálu, v žiadnom prípade nie je vhodná na šport, napriek tomu že sa ako športová podprsenka tvári.
Na čo si treba dať pri výbere športovej podprsenky pozor?
Okrem toho, že musí mať správnu veľkosť, mala by byť vyrobená z materiálov vhodných na šport, mala by mať ergonomicky tvarované ramienka, širšie zapínanie,  rozhodne by nemala nikde tlačiť a mala by poskytovať dostatočnú oporu.
Existujú rozdielne športové podprsenky v závislosti od športu, ktorý vykonávame?
Samozrejme, podľa druhu športu, ktorému sa chceme venovať, vyberáme aj športovú podprsenku.
Športové podprsenky sú obvykle delené do troch sekcií, a to podľa úrovne spevnenia poprsia:  LIGHT SUPPORT – ľahké spevnenie, FIRM SUPPORT– stredné spevnenie a MAXIMUM SUPPORT – maximálne spevnenie
Podprsenky z rady LIGHT SUPPORT sú určené na menej záťažové športy a rekreáciu, poskytujú podporu poprsia pri aktivitách ako je pešia turistika, joga, pilates, taichi, golf, lukostreľba a iné. Špeciálne materiály, ako sú vysoko výkonné antibakteriálne očká tkaniny alebo hodvábna podšívka zabezpečujú optimálne podmienky pre našu pokožku. Pohodlné, odľahčovacie ramienka majú pozitívny účinok na ramená a krk, zaisťujú maximálne pohodlie. Sú vynikajúce aj vo chvíľach relaxu v pokoji domova.
Ak sa venujete  cyklistike, lyžovaniu, bojovým športom, ski-alpinizmu, či iným športom s nie vysokou intenzitou, potrebuje poprsie viac opory, ktorú poskytujú podprsenky z rady FIRM SUPPORT. Bezšvové košíčky, široké odľahčovacie ramienka, funkčné materiály, či priedušné mikrovlákna odvádzajúce vlhkosť od pokožky zabezpečujú váš stály komfort pri cvičení.
Športové podprsenky z rady MAXIMUM SUPPORT sú určené ženám, ktoré sa venujú športom s veľkým stupňom záťaže, majú veľkú veľkosť košíčkov alebo ochabnutejšie tkanivo, a preto potrebujú extrémne dobrú oporu poprsia. Pri ich nosení si môžete byť istá, že pri behu, skákaní, jazde na koni či tenise bude vaše poprsie len nepatrne zaťažované otrasmi.
fitshaker_blog_sportova_podprsenka2

Čo ak má žena malé prsia a chcela by nosiť športovú podprsenku s vypchávkami? Je dobrá takáto podprsenka pri športe?
Toto by som už nechala na individuálnom posúdení každej ženy. Ak jej podprsenka s vypchávkami sedí a spĺňa svoju opornú funkciu, nevidím dôvod, prečo by ju nemohla nosiť. Radšej takú ako žiadnu, lebo aj malé prsia potrebujú pri športe oporu.
Ženy s väčšími prsiami majú zväčša problém s výberom podprsenky pri športe. Čo je pri výbere športovej podprsenky dôležité v ich prípade?
Tu je dôležité, a to treba opäť zdôrazniť, vybrať správnu veľkosť. Podprsenka musí sedieť ako uliata. Rozhodne by to nemal byť taký typ športovej podprsenky, ktorá sa oblieka cez hlavu. Podprsenka, ktorá sa pri obliekaní natiahne, nemôže plniť takú spevňovaciu funkciu, akú by mala. Musí totiž pevne obopínať hrudník, mať správnu veľkosť košíčkov a čo by som určite odporúčala, mala by byť z rady MAXIMUM SUPPORT, teda by mala poskytovať to najsilnejšie spevnenie, pretože veľké prsia to potrebujú už aj pri športoch menej náročných na záťaž. Ženám a dievčatám s veľkosťami košíčkov E, F, G, H  vrele odporúčam športovú podprsenku aj na bežné nosenie, pretože jej pevná opora spolu s ergonomicky tvarovanými ramienkami prsia odľahčuje a tak je možné predísť bolestiam šije a chrbta, ktorými veľmi často trpia. Keďže v ponuke sú aj jednofarebné športové podprsenky – biela, telová a čierna, vyzerajú aj pod bežným oblečením dobre :-).

podprsenka3


Čo odporúčate ženám, ktoré sa v takejto podprsenke necítia dobre? Ako si na ňu zvyknúť?


Ak sa žena necíti v športovej podprsenke dobre, má to dve príčiny. Buď podprsenka nevyhovuje po kvalitatívnej stránke, čo sa týka strihu a materiálu, a vtedy sa treba poobzerať po inej, renomovanej značke. Alebo nesedí veľkosť, a potom je najlepším riešením obrátiť sa pri výbere obrátiť na odborníkov, ktorí presne vysvetlia, na čo sa treba pri kúpe podprsenky zamerať a ako určiť tú správnu veľkosť.Ako sa treba o športovú podprsenku starať? Je lepšie mať doma viacero kúskov?


Tak to už záleží na každej z nás. Ak sa venujeme športu viackrát týždenne, určite je dobré mať viac podprseniek. S ich údržbou nie je žiadny problém. Môžeme ich prať v práčke, a vďaka materiálom, z ktorých sú vyrobené, vyschnú raz-dva :-).
Dá sa športová podprsenka vybrať aj cez internet?
Keďže podprsenka musí naozaj sedieť presne, je vždy lepšie si ju vyskúšať. My máme na predajni niekoľko druhov  podprseniek, pretože každému sadne niečo iné. Pri výbere radi pomôžeme a poradíme, ak si dámy nie sú celkom isté výberom. Veľmi nám záleží na tom, aby naše zákazníčky odchádzali spokojné a aby im športové podprsenky slúžili čo najlepšie :-).
anita2

Máte nejaké tipy na krásne a zdravé prsia?Tvar a veľkosť poprsia je nám geneticky daný, to veľmi neovplyvníme. Správnym cvičením dokážeme však prsné svaly spevniť, a tým trošku korigovať vzhľad pŕs. No a samozrejme, prsia si pri cvičení chránime, okrem iného, aj primerane pevnou športovou podprsenkou, čím predchádzame uvoľňovaniu prsného väziva pri športovej záťaži.

Je rozdiel v jednotlivých značkách športových podprseniek? Ako spoznať kvalitu?


Tak ako vo všetkom, rozdiely sú aj medzi rôznymi výrobcami a značkami. Naša podprsenka ANITA momentum 5529 sa stala víťazkou testu časopisu www.behej.com. Najlepšie na značke ANITA je, že vyrába športové podprsenky naozaj pre všetky ženy, vo všetkých veľkostiach. Ak ženy hľadajú kvalitu, odporúčam, aby siahli po renomovanej značke, ktorá sa špecializuje na výrobu športových podprseniek a venuje ich vývoju  a výrobe, či už čo sa týka materiálov, strihov a dizajnu, veľkú pozornosť.
fitshaker_blog_sportova_podprsenka5


Ďakujeme p. Ivetke z LiVET za odporúčania pri výbere vhodnej športovej podprsenky. 
A na záver prinášame tipy na cvičenia od našej inštruktorky Aďky, ktoré ti prinesú krásne, pevné prsia. Dôležité však je robiť cviky každý deň - radšej po menej opakovaní a pravidelne. Nech sa páči:

  • výborný a jednoduchý cvik na pekné prsia je klik (tzv."push up") - kedy máme ruky od seba na trošku širšie ako sú ramená (a keď ideme dolu k zemi, máme spevnené brucho a celý trup sa nehýbe - len ruky pokrčíme s nádychom a s výdychom sa vytlačím opäť od zeme hore) - zopakujeme 8-15 x.  • a druhý veľmi jednoduchý cvik na pekné prsia je taký, že sedím s vystretým chrbtom a pred seba zodvihnem ruky tak, že dlane sa zatláčajú do seba a lakte mám vo výške ramien. S výdychom zatláčam dlane, čo najviac do seba tak, že musíme vidieť a cítiť ako nám prsia "nadskakujú" :-) - tiež 8-15 opakovaní.


Prajeme príjemné športové zážitky v pohodlnom oblečení a zdravé, krásne prsia :-).
 
Ďalšie rozhovory, ktoré by ťa mohli zaujať:
S fitnesskou Reni: Ako sa mi podarilo vyhrať 1. miesto na fitness súťaži
S Pavlom Hiraxom Baričákom: Ako mať spokojné vnútro
S Ivanom Machom: Tie najčastejšie otázky a odpovede o chudnutí
Fotka autora
Romana Cibulková
Redaktor vo Fitshaker

Milujem poctivé veci, nechávam sa inšpirovať šikovnými ľuďmi a bavím sa knižkami, varením a ďalšími maličkosťami, ktoré prináša každý deň. Robím veci, ktoré mi prinášajú radosť a tie zvyšné obmedzujem na minimum. :-) Som veľký fanúšik dobrého jedla, kvalitných potravín, pozitívneho myslenia a všetkého zdravého. A myšlienky z týchto oblastí budem s vami rada zdieľať.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.