Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

S týmito odbornými radami tvoja pleť v lete zažiari! Odhaľ tajomstvo zdravej pleti v letnom období.

dulcia

So zmenou ročných období sa menia aj potreby našej pleti. Kým v zime potrebovala výživu, ochranu a regeneráciu, v letnom období je najdôležitejšia hydratácia a ochrana pred slnečným žiarením.

Nie je to však také jednoduché. Ako pleti dopriať všetko, čo potrebuje, aby počas letných dní žiarila? Ktoré produkty by mali obsahovať ochranný faktor a ako by mala vyzerať správna „skin care“?

Na pomoc sme si prizvali Lucku Klebercovú, zakladateľku slovenskej prírodnej kozmetiky Dulcia natural, ktorá uviedla na trh novú inovatívnu kozmetickú líniu Natuint a denne pomáha tisíckam žien i mužov k zdravej a žiarivej pleti.

Začítaj sa do ďalších riadkov a odhaľ letné tajomstvo krásnej pleti.

starostlivost o pleť

Je pravda, že pokožka sa mení vplyvom ročných období? V čom spočívajú najväčšie rozdiely medzi starostlivosťou o pleť v zimnom a letnom období?

Starostlivosť o pleť treba určite prispôsobiť ročnému obdobiu a aj aktuálnemu stavu našej pleti. Kým v zime je potrebné pokožku vyživovať, chrániť a regenerovať hutnejšími a výživnejšími prípravkami, v lete ju musíme hydratovať a viac nám budú vyhovovať ľahšie prípravky, ktoré nezaťažia pokožku.

V lete potrebuje naša pleť mimoriadnu starostlivosť, aby na nej vonkajšie vplyvy nenarobili škodu. V tomto období sme veľa času zo dňa vonku, športujeme, kúpeme sa, žmúrime do slniečka... A tak treba všetko stratené pekne zodpovedne pokožke zase vrátiť správnou pleťovou starostlivosťou.

Ako by mala vyzerať správna skin care v letnom období? Čo by mala obsahovať starostlivosť o pleť, aby dostala všetko, čo potrebuje? Treba dbať aj na typ pleti?

Na typ pleti treba dbať vždy, počas celého roka, a sledovať aj zmeny na pokožke. Správnou starostlivosťou sa naozaj môžeme zbaviť problémov, ktoré naša pokožka má, a tak sa teda aj typ pleti môže zmeniť. Napríklad vhodnou hydratačnou starostlivosťou sa vaša dehydrovaná pleť zmení na nádhernú šťavnatú pokožku 😊.

Mimoriadne dôležité je čistenie pleti. V letnom období sa viac potí, mastí, stráca hydratáciu a ochranu vplyvom počasia. O všetky typy pleti je potrebné sa postarať jemne, šetrne. Na čistenie odporúčame produkt, ktorý pleť nevysušuje, no aktívne a efektívne ju zbaví nečistôt, prachu, potu a mejkapu. Z nášho čistiaceho radu si určite vyberiete.

Čistiť pleť je potrebné ráno aj večer. Ranné čistenie iba čistou vodou nepostačuje. Aj v noci sa pleť potí, zbavuje sa zrohovatenej vrstvy kože, nečistôt a je nutné všetky tieto nánosy efektívne odstrániť. Večerné čistenie zase pokožku pripraví na všetky aktívne látky, ktoré sa takto do pleti dostanú účinnejšie, a teda účinnejšia je aj celková starostlivosť.

V lete je potrebná naozaj veľká dávka hydratácie, ale aj ochrana pleti. Určite by som veľmi rada vyzdvihla pleťovú dennú esenciu s vysokým obsahom vitamínu C a kyseliny ferulovej. Je to antioxidačný prípravok, ktorý okrem iného pomáha predchádzať vytváraniu pigmentových škvŕn, na ktoré mnoho ľudí trpí a tvoria sa práve v lete vplyvom UV žiarenia.

Nenahraditeľné sú pleťové séra a pleťové hmly, ktoré si tiež viete vybrať podľa vášho typu pleti. V našej ponuke nájdete vysoko koncentrované prípravky, ktoré vám pomôžu udržať si aj počas leta pokožku hydratovanú a sviežu.

Ak si nie ste istá, ktorý krém či produkt z našej širokej ponuky použiť, určite vyskúšajte sprievodcu výberom, ktorý vám pomôže správne sa zorientovať, a ak by ste mali akékoľvek otázky, napíšte na poradna@dulcia.sk

starostlivost o plet

Ani v lete by som nezabúdala na extra starostlivosť, ktorú vám doprajú pleťové pílingy a masky. Vyberáme si jemnejšie prípravky bez obsahu AHA kyselín. Účinky AHA kyselín nám nahradia enzymatické pílingy, ktoré zbavia pokožku odumretých kožných buniek. Hydratačná krémová maska sa postará o intenzívnu hydratáciu a obnovu elasticity pleti. Dodá jej mäkký hladký pocit, potrebnú vlhkosť a príjemne ju rozvonia. Intenzívne sa postará o dehydrovanú pleť so stratou pružnosti.

Do každodennej pleťovej rutiny patrí správne zvolený pleťový krém. V lete si vyberáme z ponuky krémov, ktoré obsahujú zložky podporujúce hydratáciu. Či už je to dobre známa a naozaj úžasná kyselina hyalurónová a koenzým Q10, urea, alebo aj menej známe aktívne látky, ako napríklad ceramidy, ectoín, glykoín, extrakty z morských alebo zo sladkovodných rias a mnohé iné. Pokiaľ trpíte dehydrovanou pokožkou alebo strácate vlhkosť z pokožky veľmi rýchlo, odporúčam na hydratačný krém naniesť pár kvapôčok nášho nového bioaktívneho okluzantného oleja, ktorý uzamkne vlhkosť v pokožke.

Letnú dennú pleťovú starostlivosť zakončite nanesením krému s SPF faktorom. Výšku ochranného faktora si vyberajte podľa fototypu svojej pokožky, miery opálenia a ročného obdobia. Ak neviete, ako si správne vybrať svoj ochranný SPF krém, na dulcia.sk nájdete všetky potrebné informácie.

starostlivosť o pleť v lete

SPF (ochranný faktor) je veľmi dôležitý počas letných slnečných dní. V akých prípravkoch ho odporúčate aplikovať na pleť? Nie je chyba, ak ho súčasne bude obsahovať opaľovací krém, denný krém aj mejkap?

Prípravky, ktoré poskytujú ochranu pred UV žiarením, odporúčame používať počas celého roka. Podľa môjho názoru je najefektívnejšia ochrana, keď použijeme kozmetický prípravok, ktorý je primárne určený na ochranu pred UV žiarením, a teda nenahrádza ani pleťový krém, ani mejkap. Najmä keď sa bavíme o fyzikálnych UV filtroch, ktoré sa používajú v prírodnej kozmetike. Aktívne minerálne látky pôsobia na povrchu pokožky a odrážajú škodlivé UV lúče. Vytvárajú na povrchu pokožky tzv. efekt zrkadla, teda od nejodrazia UV lúče. Na rozdiel od chemických filtrov do pokožky neprenikajú, vytvárajú ochrannú vrstvu na jej povrchu. Okrem týchto filtrov dobré krémy obsahujú aj ďalšie výživné látky, antioxidačné a protizápalové zložky.

Ak by sme sa predsa len rozhodli pre multifunkčný prípravok, vyberme si jeden spôsob ochrany. Teda ak to bude mejkap s ochranným filtrom, už by som krém s filtrom nekombinovala, aj keď si nemyslím, že by to pokožke extra uškodilo, skôr by ju to mohlo príliš zaťažiť.

pletovy krem s spf

Je vhodné produkty s SPF používať rovnako pri suchom type pleti ako pri zmiešanom alebo mastnom type? Nehrozí nám upchávanie pórov a celkové zhoršenie stavu pleti?

Naše prípravky s SPF sa vyznačujú ľahkou, jemnou konzistenciou, ľahko sa rozotierajú, nezanechávajú ťažký a lepivý pocit. Sú dokonca vynikajúce pod mejkap aj ako báza.

Magická zelená farba zeleného čaju Matcha pleť farebne zjednocuje a prekrýva prípadné farebné nerovnosti, takže pleť je nádherne rozžiarená. Zloženie je skutočne inovatívne a sú vhodné pre všetky typy pleti vrátane citlivej, mastiacej sa pokožky a aj pokožky s výskytom akné.

Neupchávajú póry, dokonca potláčajú zápalové procesy v koži, ktoré sa dejú následkom UV žiarenia, a ako synergický efekt sme zaznamenali aj zníženie zápalov, ktoré sú spôsobené inými vplyvmi, napr. baktériami spôsobujúcimi akné alebo kuperózu.

matcha zelený čaj

Hrozbou v tomto období je spálenie kože slnkom nadmerným pôsobením ultrafialového žiarenia. Ako by mala vyzerať prvá pomoc a celková liečba poškodenej kože?

Nedá mi nepovedať, že je potrebné dávať si na spálenie naozaj veľký pozor.

Ale teda keď už je koža spálená, potrebuje ochladiť, preto jej v rámci prvej pomoci doprajte chladivú sprchu alebo zábal. Voda by nemala byť úplne ľadová, skôr mierne vlažná. Podľa vlastného uváženia ju môžete postupne ochladzovať na teplotu, ktorá je pre vás znesiteľná. Takéto schladenie jej doprajte čím skôr.

Následne je potrebné pokožku hydratovať vhodnými prípravkami. Vďaka hydratácii sa poškodená pokožka rýchlejšie zahojí, obnova kože prebehne rýchlejšie a celkovo sa čas liečenia skráti. Rovnako treba doplniť hydratáciu aj zvnútra, preto nezabúdajte dostatočne veľa piť. Vaše telo sa tak lepšie vyrovná s prehriatím a podporí regeneračné procesy.

Prípravky s obsahom aloe vera, pantenolu, ružovej vody pomôžu udržať v koži vlhkosť. Natierajte sa tak často, ako je to možné.

Balzam po opaľovaní s mrkvovým olejom dodá pokožke extra dávku vlhkosti, upokojí a potlačí prípadnú bolesť, svrbenie či pálenie.

Kým sa vám koža úplne nezahojí, vyhýbajte sa akémukoľvek kontaktu so slnečnými lúčmi. Zdržiavajte sa v tieni a chráňte sa vzdušným oblečením. Keď sa pokožka zahojí, môžete si opäť užívať slnečné lúče, no buďte veľmi opatrní a používajte veľmi poctivo a dôsledne opaľovacie prípravky s vysokým ochranným faktorom.

prirodna starostlivost o plet

Aktuálne sú veľmi obľúbené kvetové vody/hydroláty. Prečo sú také obľúbené, aké majú vlastnosti a ktoré by ste odporúčali používať v letnom období?

Hydroláty sú naozaj veľmi obľúbené, a niet sa čomu čudovať.

Sú to vodné destiláty (hydroláty) z rôznych rastlín, bylín, kvetov a aj z ich rôznych častí. Podľa ich pôvodu sa líšia aj ich zložky, a teda účinky na pokožku. Všeobecne hydrolát je excelentná hypoalergénna pleťová voda s čistiacim a tonizujúcim účinkom.

Udržiava pH pokožky, stimuluje regeneračné procesy, má protizápalové účinky aj pri akné a nadmernom slnení.

Obsahuje prchavé a vonné látky, ktoré sú rozpustné vo vode. Na leto sú vynikajúce tie hydroláty, ktoré majú chladivé účinky. Úžasná je napríklad mätová voda. Tá naša je v bio kvalite, nie je ničím konzervovaná. Môžete ju dokonca použiť aj ako ústnu vodu. Tieto zázračné vodičky možno nosiť v kabelke a počas dňa osviežovať a dezinfikovať svoju pokožku.

No môžete ju skladovať aj v chladničke a tak si dopriať ešte väčší chladivý efekt. Napríklad aj na obklady opuchnutých očí.

V našej ponuke sa od minulého roka nachádzajú aj pleťové hmly, keď sme slovenskú minerálnu vodu spod Tatier a bylinné hydroláty obohatili mnohými ďalšími aktívnymi látkami, ktoré majú blahodarné účinky na každú pleť aj vlasy.

pleťová voda

Táto otázka sa nebude týkať priamo pleti, ale čitateľky bude určite zaujímať, ako na zdravé opálenie kože. Vedeli by ste nám poradiť, ako postupovať, aby krásna bronzová farba vydržala čo najdlhšie?

Ako sme hovorili, starostlivosť o pokožku je veľmi dôležitá nielen v lete, ale počas celého roka. Na opaľovanie, ak sa teda chystáme opaľovať 😊, je dobré myslieť už na jar.

Dopriať svojej pokožke zložky, ktoré obsahujú vitamíny a betakarotény, ale nielen topicky na kožu, ale aj správnou životosprávou. Zaradiť do svojho jedálnička potraviny bohaté na betakarotény, antioxidanty, potraviny, ktoré majú protizápalové účinky.

Toto všetko vplýva na krásne opálenie počas leta. Ak je náš organizmus krásne vyživovaný, dokáže sa do veľkej miery sám brániť vonkajším vplyvom. No a na krásnu farbu pokožky je úžasná farebná zeleninka. Napríklad mrkva, cvikla, hokkaido tekvica, brokolica, kel.

Čím krajšia farba zeleniny, tým krajšia farba našej pokožky 😊.
zdravá strava
„Nie je života a krásy bez vody.“

Zavodnenie kože je základom jej krásy. Voda je zapojená do všetkých vitálnych chemických reakcií v organizme. Dehydrovaná pokožka stráca šťavu, následne ochabuje, ukladá sa do záhybov, vráskavie. Smäd je už príznakom akútneho nedostatku tekutín v organizme, preto pime, skôr ako sme smädní. Zdravie skrz vodu!

Balzam po opaľovaní z našej ponuky obsahuje aj spomínané betakarotény, a ak ho svojej pokožke v lete doprajete pravidelne, farba vašej pokožky vám bude ešte dlho po lete pripomínať veselé letné zážitky.

Ešte jednu poznámočku na záver… Pokiaľ slniečko milujete tak ako aj ja, určite ho vychutnajte Okrem prehriatia tela, krásnej opálenej pokožky a vitamínu D nám pridá aj na dobrej nálade. Odhaľte mu veľké časti svojho tela (chrbát, nohy…), aby ste si toto všetko dopriali, no pokiaľ sa chcete chrániť pred zápalmi pokožky, ktoré vedú okrem iného aj k jej starnutiu, tvár, krk a dekolt mu príliš často neukazujte.

Kozmetika Dulcia natural je ručne robená, profesionálna prírodná kozmetika vychádzajúca z rodinnej tradície. Spája v sebe to najlepšie z minulosti s aktuálnymi vedeckými poznatkami a vymoženosťami moderného sveta.

Za úžasné informácie zo sveta prírodnej kozmetiky posielame veľké ďakujeme celému tímu Dulcia natural.

S Luckou Klebercovou, sme sa rozprávali o zdravej pleti a prírodnej kozmetike v jednej z našich epizód podcastu. Ak ťa táto téma zaujíma viac a chceš sa do nej ponoriť hlbšie, môžeš si ho hneď vypočuť:

Okrem skvelej starostlivosti o pokožku môžeš do leta stihnúť aj fit a zdravú postavu! ☀️ Pridaj sa k nám a začni pracovať na svojom zdravšom a krásnom ja. 😊👇

online fitko
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.