Renátkina premena: „V tých najťažších časoch si treba spomenúť, čo človeka motivovalo na začiatku.“

Veselá, sympatická a plná energie, aj taká je Renátka. Povyzvedali sme od nej, ako sa jej páčila novoročná výzva, ako si užila videá či ktorý tréner bol jej najobľúbenejší. Tento rozhovor je ideálny k obednej káve či ako motivácia večer pred spaním, takže šup-šup. Pustime sa doň 😊.

Renátka, blahoželáme ku krásnemu umiestneniu v novoročnej výzve 😊. Potešili ste sa, keď ste sa dozvedeli, že ste sa umiestnili?

Potešila? To je slabý výraz, zaplesala som od radosti. Správu som si našla po týždni len tak náhodou práve v čase, keď sa na mňa valili nepríjemnosti z každej strany. Lepšie načasovať sa to ani nedalo, pretože táto informácia mi vtedy pomohla nevidieť tie „katastrofy“ také čierne. Niečo mi vravelo, že keď som zvládla zabojovať so sebou doteraz, zvládnem to aj odteraz 😊.

premena

 

Aké boli vaše začiatky? Boli ťažké? Kedy ste sa rozhodli, že je ten pravý čas a začnete chudnúť 😊?

Začiatky sú vždy ťažké, ale zo skúseností viem, že na začiatku je dôležité vôbec začať. Je to ako s upratovaním − najprv sa mi do toho nechce, potom začnem odpratávať ten najväčší neporiadok a zrazu som v tom až po uši a neviem, kedy skončiť, až keď už padám na ústa.

Niečo so sebou robiť som sa rozhodla už pred 1,5 rokom. Vtedy sa začali v mojom živote diať rôzne „osobné tragédie“ a cvičenie pre mňa bolo jedinečným liekom, ktorý mi pomáhal sa z toho nezblázniť. Najprv som začala s tancom a v novom roku som si kúpila aerobik pass do fitneska. V lete boli akcie na permanentky a menej ľudí na skupinových cvičeniach, takže som to využila.

Okrem toho som sa po 8 rokoch obetovania sa svojmu synovi musela zmieriť s tým, že je v lete prvýkrát na dlhšie preč z domu, tak som sa snažila všetky zlé myšlienky zaháňať cvičením. A tak som cvičila a cvičila a zisťovala, ako mi to za celé tie roky chýbalo a aké je to skvelé, ako mi to dáva silu a drží ma to nad vodou, a už som nemohla prestať 😊.

motivácia na chudnutie

 

Bola táto výzva vaša prvá s Fitshakerom a ako sa vám páčila?

Niečo podobné som už absolvovala, ale to bolo už dávno, ešte pred 10-12 rokmi, keď som bola mladšia a nemala som ešte zodpovednosť za syna. Ale s Fitshakerom to bolo prvýkrát práve teraz a spokojná som bola nadmieru. Naozaj super premyslené, motivačné a nápomocné. No a týmto by som tiež chcela opätovne (už som to párkrát urobila priamo pod článkom :-)) vzdať hold Matúšovi Špirkovi, je skutočne inšpiratívny a jeho rady a spôsob, akým vysvetľuje princípy a vôbec všetko, je neuveriteľný, jasný, zrozumiteľný, skrátka ozaj geniálny.

 

Zmenil sa aj váš jedálniček 😊? Čo ste od začiatku chudnutia upravili? Vynechali ste nejaké potraviny alebo ich nahradili zdravšími alternatívami?

Jedálniček. No to je kapitola sama osebe. V tomto som hrozne nedisciplinovaná, cvičiť sa prinútim aj niekoľkokrát za deň, dokonca niekedy, keď som vo forme, aj dvakrát za sebou, ale s jedálničkom je to už ťažšie. Dlho mi trvalo urobiť vôbec nejakú zmenu a jedálniček sa mi podarilo výrazne zmeniť skutočne až na záver súťaže. Verím, že keby som ho dokázala zmeniť už na začiatku, mohla som hádam aj vyhrať 😊.

Napriek tomu som aj tu dosiahla pre mňa zaslúžené úspechy a okrem prvotných rád Matúša Špirka mi nakoniec pomohli aj kalorické tabuľky. Stalo sa pre mňa zábavou ich vypĺňať na 100 %. Vidieť, že si môžem dať aj niečo, čo milujem a čo si neviem odoprieť, keď to potom vykompenzujem niečím iným tak, aby som dosiahla správny príjem živín, resp. správny podiel tukov, bielkovín a sacharidov. Rozhodne som pridala viac ovocia a zeleniny a skúsila som aj kuracie prsia na vode, a musím povedať, že v čase veľkého obmedzovania sa mi chutili, akoby to bola vychýrená lahôdka špičkového šéfkuchára.

chudnutie strava

 

Koľko kíl a cm sa vám už celkovo podarilo schudnúť a koľko z tých kg šlo dole počas výzvy 😊?

Tak to je celkom sranda, pretože počas výzvy som dala dolu 4 kg, 4 cm v páse a 4 cm v bokoch 😊.

Ono to možno nevyzerá na prvý pohľad tak veľa, ale za prvé, na postave to vidieť poriadne, a za druhé, chudlo sa mi ťažšie, pretože ako som už spomínala, svoje snaženie som začala oveľa skôr, ešte v 10/2018, keď som vážila 72 kg, v páse som mala 92 cm a okolo bokov a hrudníka 103 cm, takže keď to porovnám celkovo, za 1,5 roka sa mi podarilo schudnúť 14 kg (od skončenia výzvy doteraz som dala ešte 1 – 1,5 kg dolu), 15 cm v páse (od skončenia výzvy doteraz som dala dolu ešte 3 cm) a 12 cm v bokoch (od skončenia výzvy doteraz je to ešte mínus 2 cm ). Takže úspech pre mňa obrovský, teším sa z neho 😊.

ako schudnúť

 

Mali ste aj podporovateľov z rodiny alebo známych? Ako ste riešili situácie, keď u vás nastala kríza? Máte nejaký zaručený tip, ako sa naštartovať, keď sa nejakej kočke nechce cvičiť?

Priamych podporovateľov som nemala, ale za to, že som vôbec mohla chodiť do fitneska či na tanec, vďačím svojim rodičom, špeciálne mame, ktorá sa mi v tom čase postarala o synátora, aj keď za občasného nadávania, ale nakoniec to pre mňa vo väčšine prípadov urobila.

Preto si myslím, že čo sa týka motivácie ostatných, tých viem svojím nadšením strhnúť viac ako seba. K cvičeniu som priviedla nejedného kamaráta či kamarátku. Asi to bude tým, že viem o tom pútavo rozprávať 😊.

A tip na naštartovanie sa mám opäť len od Matúša Špirka, a to, že v tých najťažších časoch si treba spomenúť, čo človeka motivovalo na začiatku, a opýtať sa samého seba, či to stále platí. A ak áno, a ono to väčšinou platí alebo ste medzitým prišli ešte na lepšie dôvody, presvedčí vás to, že nesmiete poľaviť. Doprajte si trochu času, ale nie moc, aby ste nevyšli z cviku. Keď už cítite, že odpočívate pridlho, spomeňte si na svoje dôvody, aby vám pripomenuli, že sa treba vrátiť na správnu cestu.

A ešte sa mi osvedčilo, že ak porušíte stravovanie a máte neuveriteľné výčitky, dajte si deň, dva, tri, koľko vydržíte, opačný režim. Ja som napríklad volila niečo ako „tekutý deň“. Inšpiroval ma otec, keď mal problémy so zubami a nemohol jesť tuhú stravu. Som presvedčená, a aj sa mi to osvedčilo, že keď som doplnila bielkoviny, tuky a sacharidy len v tekutej forme, napr. diétny shake spolu so zeleninovým či s ovocným alebo ovocno-zeleninovým smoothie, malo to efekt v podobe úbytku na váhe, ktorý, samozrejme, vydržal dovtedy, kým som sa nevrátila k tuhej strave, ale vyrovnal tie hody, čo som mala predtým. A hoci som za tie dni neschudla, aspoň sa na mne ani neodrazili predošlé prehrešky.

No a keď to takto robíte, potom si aj vopred ľahšie rozmyslíte, či prehrešok urobíte, alebo nie. Prípadne pomáha aj viacfázové cvičenie počas dňa prehreškov − keď som dvakrát viac jedla, tak aj dvakrát viac odcvičím. A pri tej námahe si potom poviem, ja hlúpa, bolo mi treba pre trochu pôžitku potiť tu teraz prvé-posledné 😊.

zdrave chudnutie

 

Blíži sa leto, pridali ste sa aj do našej výzvy do plaviek 😊?

Jasne, zapísala som sa 😊!

A ak smiem, touto cestou by som chcela pozdraviť Dianku Hôrkovú a Janyho Landla. Na Dianke som občas bola vo fitnesku na pounde, milujem to a Di je fakt krásna a motivačná žienka, a Janyho som v tom istom fitnesku (nechcem menovať :-)) raz zazrela tiež, je sympaťák a podľa telefonického rozhovoru, z ktorého som kúsok chtiac-nechtiac zachytila, ale aj celkovo z videí sa javí ako férový chlap a cvičenia s ním sú fakt nielen skvelé, ale posilňujete aj tie najvnútornejšie svaly na bruchu a lícach, keď sa stále musíte smiať na jeho hláškach. Jeho humor nemá chybu, taký do našej rodiny.

Ale inštruktori boli skvelí všetci, tak Fredy, ako i Zorka Czoborka, ale aj tí pre mňa dovtedy menej známi ako Zuzka Light, Oľga Bartalská, Janka Jánošíková či Nikol. Pozdravujem všetkých, vždy sa teším na cvičenie s vami.

výzva

Odkazy odovzdáme a Renátke ďakujeme za rozhovor 😊.

 

Aj ty chceš začať pracovať na svojom novom zdravšom JA? Vyskúšaj niektorý z našich programov, prípadne si pusti aj spomínanú novoročnú výzvu 2020 a dosiahni postavu, po akej si vždy snívala ;-):

cvičenie pre ženy

 

Prečítaj si aj:

Miškina premena: „Prestala som riešiť váhu, tá na čele napísaná nie je.“

Alickina premena: „Pevne verím, že fotka z februára je minulosť, už tak nikdy nechcem vyzerať.“

Jankina premena: „Celkovo, odkedy s vami cvičím, sa mi podarilo schudnúť 16 kg.“

Veronika Kašická

Článok bol pridaný dňa 23/06/2020 a zaradený do kategórie: Premeny   |   Autor: Veronika Kašická

Komentáre