Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

RECEPT - Šalát Healthy mix

Ahojte, tento krát som sa rozhodla pre recept na šalát, keďže jar sa nám pekne „rozšupla“ a všetci detoxikujeme. Tento šalát predstavuje moju obľúbenú kombináciu sladkej a slanej chuti.
V recepte som použila olej z podzemnice olejnej (tzv. arašidový olej), ktorý je jeden z najzdravších olejov vôbec, má úžasnú a jedinečnú  vlastnosť- neabsorbuje chute rôznych druhov potravín ale nechá vyniknúť chuť všetkých zložiek jedla, čo v tomto prípade nám zvýrazní sladko-slanú kombináciu. Okrem toho obsahuje veľa antioxidantov, vitamínu E a len máličko nasýtených a nenasýtených tukov, s ktorými sa až tak „nekamošíme“.
Tekvicové semienka v kombinácií s čiernym korením majú zoštíhľovací efekt a v tekvicových semenách nájdeme tiež veľmi hodnotné tuky, esenciálne mastné kyseliny skupín Omega 3 aj Omega 6, celú škálu aminokyselín a asi štvrtinu obsahu tvoria proteíny. Aminokyselina tryptofán, ktorá je v semienkach obsiahnutá ešte navyše ovplyvňuje hladinu serotonínu, preto pri papaní toho šalátu budete ešte aj šťastné a vysmiate :).
Pzn. Arašídový olej, himalájsku soľ, príp. bezláktozový Minus L strúhaný ementál zoženiete v každom dobrom bioobchode.
Recept je vhodný aj pre celiatikov
healthy-mix-salat-od-veroniky-fitshaker-blog-priprava
Ingrediencie na 2 porcie:
-       2 menšie hrušky
-       2 PL šťavy z citróna
-       2 PL arašidového oleja
-       2 väčšie hrste rukoly
-       2 menšie hlavičky čakanky
-       3 ČL sezamu
-       2 PL tekvicových semienok
-       Štipka čierneho korenia
-       ½ ČL himalájskej soli
-       2 PL nastrúhaného údeného ovčieho syra ( pre jeho slanú chuť lepší ako ten neúdený) alebo ementálu ( ja som použila bezlaktózový MINUS L nastrúhaný ementál)
 
Postup:
Hrušky nakrájame  na drobnejšie kúsky do misky, zalejeme ich citrónovou šťavou, aby medzičasom nezhnedli, keďže si budeme ešte pripravovať šalát a dolejeme na hrušky arašidový olej.
V miske zmiešame rukolu a čakanku nakrájanú resp. natrhanú, primiešame hrušky v citrónovej šťave a arašidovom oleji, sezam, tekvicové semienka. Nakoniec osolíme, okoreníme a všetko premiešame. Na záver posypeme buď ovčím syrom, alebo ako ja nastrúhaným ementálom.
Jednoduché, rýchle, chutné, plné vitamínov fitness jedlo.
Dobrú chuť! :-)
 
healthy-mix-salat-od-veroniky-fitshaker-blog
Veronika-Siroka-fitshaker
Napísala: Veronika Široká ( veronique-lifestyle.blogspot.sk  )
Veronika Široká
Redaktor vo Fitshaker
Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.