Recept na prírodný repelent proti kliešťom a komárom

Leto je asi najpopulárnejšie ročné obdobie, ktoré však so sebou prináša aj jednu nemilú záležitosť, a tou je drobný hmyz, ktorý vie pekne znepríjemňovať život. Na trhu existuje mnoho prípravkov, ako sa proti nim chrániť, no nič sa nevyrovná tomu, ktorý je pripravený doma len z čisto prírodných ingrediencií. Takto presne vieš, čo nanášaš na svoju pokožku. Dovoľ mi preto, ukázať ti mojou rodinkou overený recept na prírodný repelent prti komárom , kliešťom a iným drobným hmyzom.

RECEPT na prírodný repelent

Na prípravu domáceho repelentu budeme potrebovať:

  • 250 ml vody
  • 2 lyžice sušenej alebo čerstvej levandule
  • 2 lyžice sušeného alebo nadrobno pokrájaného čerstvého rozmarínu
  • 5 klinčekov
  • 5 kvapiek eukalyptovej silice
  • 5 lyžíc vínneho octu

Ako budeme postupovať?

1. Do hrnčeka nalejeme vodu a necháme ju priviesť do varu.

2. Odstavíme a do vody primiešame levanduľu, rozmarín a klinčeky.

3. Prikryté necháme vychladnúť, aby sa spojili všetky vône, ktoré komáre a kliešte neznášajú.

4. Do vychladnutej zmesi pridáme eukalyptovú silicu a vínny ocot (klasický ocot nemusí jemná detská pokožka dobre znášať a na oblečení zanecháva fľaky).

5. Pre lepšiu aplikáciu prelejeme repelent do nádobky s rozprašovačom. Môžeme ním potrieť aj prípadné štípance alebo ním postriekať okolie terasy, ak napr. plánujeme večerné posedenie.

 

Tip: Pred odchodom do prírody, si zvykneme natrieť čajovníkovou silicou členky, zápästia a nanesieme si ju aj za uši.

prirodny repelent

Ako vidíš, príprava je naozaj jednoduchá. Ak sa nabudúce vyberieš na lúku, do lesa, alebo proste niekam von do prírody, nezabudni sa ním natrieť a prípadne aj vziať so sebou.

Prajem ti, nech ťa všetky komáre a kliešte obchádzajú zďaleka!

 

Chcela by si poznať viac takýchto receptov, tipov a ďalších užitočných infošiek o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás? Nájdeš ich v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho, v knihe nájdeš aj moje osobné rady a tipy na zber, či prípravu zdravej medicínky.

 

Pri receptoch ešte ostaneme. Tentokrát však takých, čo sa pripravujú na jedenie. Do našej Fitshaker knižnice nedávno pribudlo najmladšie dielo: Z fitka do kuchyne špeciál 3. Pribudne aj do tvojej?

zdravé recepty

 

Pozri aj na tieto recepty s bylinkami:

Recept na šalát a smoothie z púpavy

Recept na nápoj lásky z fialky a levandule

Recept na domáci levanduľový sirup

PhDr. Miriam Latečková

Článok bol pridaný dňa 21/06/2019 a zaradený do kategórie: Myslíme ekologicky!Pre fitmaminkyZdravie   |   Autor: PhDr. Miriam Latečková

Komentáre