Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Psychomotorický vývoj dieťaťa: čo môžeš urobiť, aby sa dieťatko vyvíjalo správne? - 1.časť

A je to tu ... stala si sa mamičkou. Dlhých 9 mesiacov čakania je za tebou a teraz sa môžeš tešiť z bábätka. Potom, čo si ho privezieš z pôrodnice, kde bola tebe aj bábätku venovaná všetka starostlivosť, nastáva okamih, kedy bude všetko závisieť hlavne od teba. Možno si v tehotenstve absolvovala predpôrodný kurz, ktorý ťa však pripravil iba na pôrod. Na prvé dni, týždne a mesiace života bábätka ťa už nepripravil nikto. Pritom práve prvý rok je v živote dieťaťa ten najdôležitejší. Je to obdobie, kedy dochádza k najbúrlivejším zmenám. V žiadnej ďalšej vekovej etape už neprebieha vývoj tak prudko. Iba za 12 mesiacov od príchodu na svet sa bábätko dostáva z čisto horizontálnej polohy postupne do sedu, stoja a chôdze.

Bohužiaľ, väčšina mamičiek nemá dostatok potrebných informácií o tom, ako by mal tento vývoj správne prebiehať, ako v ňom bábätko podporiť a čomu sa naopak vyvarovať. Správanie mamičiek je tak z väčšej časti intuitívne. Sú mamičky, ktoré starostlivosť o bábätko zvládajú prirodzene. Táto schopnosť im bola daná do vienka.
Ale rovnako tak sú mamičky, najmä prvorodičky, ktoré potrebám a správaniu svojich detí toľko nerozumejú. Týmto mamičkám nemožno nič vyčítať. Pretože, kto dnes môže povedať, že je expertom na detskú výchovu, že má komplexné a ucelené informácie a vie, čo je v ktorom období pre bábätko to najdôležitejšie, ako o neho správne starať a čomu sa vo výchove naopak vyhnúť?
Táto téma je obdobne obsiahla ako oblasť výživy. Existuje rada štýlov a odporúčaní, ktoré si často protirečia. Je smutné, že v dnešnej dobe sme doslova zahlcovaní nepotrebnými informáciami, že existuje nespočetné množstvo rôznych škôl, kde sa dá študovať prakticky čokoľvek, ale ako sa stať dobrým rodičom, na čo si dať vo výchove pozor, ako by mala vyzerať správna manipulácia a stimulácia bábätka, to už sa nikde moc nedozvieme. Pritom to je základ. Ako hovorí moja učiteľka a uznávaná odborníčka na starostlivosť o dieťa Eva Kiedroňová: „Na dobrom začiatku závisí všetko.“
novorodenec
 

Ako toto všetko súvisí s oblasťou fitnes a zdravého životného štýlu?

Hneď to vysvetlím. Aj keď sa o bábätko staráš podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, môžeš sa nevedome dopúšťať niektorých chýb (napr. pri manipulácii s bábätkom), čo môže viesť k jeho nespokojnosti a plačlivosti, pretrvávajúcim bolestiam bruška, ale aj celkovo k zlému prospievanie v budúcnosti.
Následky sa potom môžu prejavovať ako v oblasti telesnej - chybné držanie tela, zlá funkcia vnútorných orgánov, ako aj v oblasti duševnej - nervozita, poruchy pozornosti a ADHD alebo problémy s učením (dysgrafia, dyskalkúlia, dyslexia a pod.). Tieto ťažkosti potom môžu človeka sprevádzať po zvyšok života.
Naopak, ak budeš s bábätkom manipulovať a starať sa o neho v súlade s jeho psychomotorickým vývojom, bude nielen dobre prospievať, ale zúročí to aj v budúcnosti (napr. nižšia pravdepodobnosť diastázy u žien po pôrode, nižšia pravdepodobnosť bolestí chrbta a kĺbov v dospelom veku, nižšia pravdepodobnosť úrazov u športovcov a pod.).
Ak sa u bábätka v psychomotorickom vývoji objavia nejaké odchýlky (napr. predilekcia hlavičky, osová asymetria, záklon, diastáza a pod.), tak platí pravidlo, že to, čo sa podarí upraviť vďaka správnej manipulácii a stimulácii do jedného roka, to už bude v poriadku aj v budúcnosti. Čo sa opraviť nepodarí, bude dieťa sprevádzať aj naďalej a vždy sa to ukáže v nejakej záťažovej situácii (napr. vstup do školy, puberta, tehotenstvo a pôrod u žien, vrcholový šport).
Čím skôr sa prípadná odchýlka odstráni, tým lepšie (ideálne do 4. mesiaca).

babatko

Na fotke je vidieť osovú asymetriu.

 

Ako adaptovať bábätko na život po pôrode?

Ale vráťme sa späť k tvojmu bábätku. To najdôležitejšie, čo ho čaká v prvých dňoch života je adaptácia na nové životné podmienky. Bábätko bolo po 9 mesiacov ukryté v tvojom brušku, kde bolo prítmie a bol tam počuť tlkot tvojho srdca. Bábätko tam bolo pekne schúlené v klbku, v malom a obmedzenom priestore. Teplota okolo neho bola stála. Nemuselo sa starať o dýchanie, ani potravu. V bruchu sa cítilo v bezpečí a v istote.
Zrazu o toto všetko prišlo. Preto je treba aspoň v prvých minútach a dňoch ponúknuť bábätku podmienky, ktoré sa čo najviac podobajú tým, na ktoré bolo zvyknuté z tvojho bruška.
Najvhodnejšie je, ak bábätku hneď od začiatku ponúkneš zavinovaciu perovú perinku s vankúšikom. Vďaka periu vytvorí perinka tzv. hniezdočko (viď. foto), ktoré bábätku zaistí teplo, mäkko a ohraničený priestor - teda niečo, čo je mu dôverne známe. Vankúšik umiestnený pod perinkou pomôže u bábätka predchádzať záklonu hlavičky a podporí pretiahnutie svalov šije. Vzhľadom na to, že novorodenec je na chrbte nestabilný, pomôže mu perinka k správnemu nájdeniu osi tela a na získanie stability. To prispeje k celkovému upokojeniu bábätka.
vývoj dieťaťa

Na fotke hniezdočko z perovej perinky.

 
U detí, ktorým tento pocit bezpečia a istoty chýba, cítia sa nestabilne, alebo sa s nimi manipuluje príliš rýchlo, možno pozorovať úľak - tzv. Moorov reflex (dieťa sa zľakne, prudko rozhodí ručičky aj nožičky a následne sa rozplače). Príklad vidíš aj na fotke nižšie. Používaním vankúšika a perinky môžeš tejto reakcii z veľkej časti predísť.
Okrem hniezdočka, ktoré je vhodné používať počas dňa alebo v čase bdenia bábätka, možno perinku použiť aj ako zavinovačku v období jeho spánku. Pre bábätko to opäť znamená pocit istoty v podobe obmedzeného priestoru, na ktoré bolo zvyknuté predchádzajúcich 9 mesiacov. Aby si bábätku čo najviac uľahčila adaptáciu na nové podmienky, nie je tiež vhodné ho vystavovať ostrému svetlu (preto sa dnes už v niektorých pôrodniciach rodí za použitia tlmšieho svetla), je dobré si ho často pokladať na hrudník, aby počulo tlkot tvojho srdca a cítilo tvoju vôňu (bábätká majú ďaleko citlivejší čuch než dospelí ľudia a svojou mamičku po čuchu bezpečne spoznajú).
Moorov reflex

Na fotke Moorov reflex.

 

Psychomotorický vývoj - vývojové etapy hrubej motoriky

V priebehu prvého mesiaca sa bábätko postupne adaptuje na nové životné podmienky a začína sa vyvíjať. Tento vývoj je celistvý proces a môžeme ho sledovať v niekoľkých oblastiach - hrubá motorika, jemná motorika, sluch, sociálny vývoj, reč a rozumový vývoj.
V oblasti hrubej motoriky, ktorá z pohybového hľadiska patrí k tým najsledovanejším, môžeme rozlíšiť niekoľko vývojových etáp:

  • Prvé vzpriamenie - 3.mesiac (vrcholná zručnosť)

  • Skrížený vzor - 4-5.mesiac

  • Bočné vzpriamenie - 5.mesiac

  • Obrat z chrbta na brucho - 5-6.mesiac

  • Druhé vzpriamenie - 6.mesiac (vrcholná zručnosť)

  • Obrat z brucha na chrbát - 7-8.mesiac

  • Pivotace - 7-8.mesiac

  • Plazenie, tzv. tulenenie - 7-8.mesiac

  • Hojdanie v kľaku - 8.mesiac

  • Plazenie - 8. mesiac

  • Šikmý sed - 8. mesiac

  • Symetrické a koordinované lezenie - 9. mesiac (vrcholná zručnosť)


motorika

Na fotke symetrické a koordinované lezenie.

 

  • Stavanie sa cez rytiera - 10. mesiac

  • Široký sed - 10. mesiac

  • Kvadrupedálna chôdza (chôdza stranou, pozdĺž nábytku) - 11. mesiac (viď. foto nižšie)

  • Stoj s pridržaním za jednu ruku - 11. mesiac

  • Stoj bez opory - 12. mesiac (vrcholná zručnosť)

  • Samostatná chôdza - 15. mesiac (vrcholná zručnosť)


vývoj bábätka

Na fotke kvadrupedálna chôdza.

 

Aké vrcholové zručnosti dosahuje tvoje bábätko v jednotlivých trimeronoch?

V súvislosti s týmito etapami sa hovorí o tzv. vrcholných zručnostiach v jednotlivých trimeronoch (obdobie 3 mesiacov).

  • V 1. trimerone je vrcholnou zručnosťou 1. vzpriamenie.

  • V druhom trimerone je touto zručnosťou 2. vzpriamenie.

  • Symetrické a koordinované lezenie je potom vrcholnou zručností v 3. trimerone.


Práve vďaka krížovému vzoru, ktorým lezenie je, dochádza k prepojeniu ľavej a pravej mozgovej hemisféry, čo má do budúcnosti vplyv nielen na čítanie, ale aj písanie a počítanie. Stoj bez opory je vrcholnou zručnosťou pre štvrtý trimeron a chôdza potom pre trimeron piaty.
Vyššie uvedené zručnosti a ich načasovanie je však len orientačné. Vždy je potrebné vychádzať z toho, že každé bábätko je individuálne a jedinečné a rovnako tak bude prebiehať jeho vývoj.
Avšak, ak sa bábätko odchýli od psychomotorického vývoja o viac ako 2 mesiace, je potrebné túto situáciu už začať riešiť. To patrí do kompetencie detského lekára, ktorý v prípade potreby odovzdá bábätko do starostlivosti neurológa alebo fyzioterapeuta.
som mama
 

Má predčasné narodenie dieťatka vplyv na psychomotorický vývoj?

Ak sa tvoje bábätko narodilo predčasne, odpočíta sa od jeho aktuálneho veku doba, o ktorú sa narodilo skôr a podľa toho sa potom aj posudzuje (napr. bábätko je staré 7 mesiacov, avšak narodilo sa o mesiac skôr, preto by malo zvládať zručnosti typické pre 6. mesiac, nie pre mesiac siedmy).
Tento odpočet sa vykonáva do prvého roku života, potom by bábätká mali rozdiel dobehnúť. Iba u extrémne nezrelých detí s hmotnosťou pod 750 g sa tento odpočet vykonáva aj v priebehu 2. roku života. V odbornej literatúre sa s týmto odpočtom môžeš stretnúť pod názvom "korekcia veku vzhľadom ku trvaniu tehotenstva".
 

Na čo si dávať pri vývoji bábätka pozor?

Pri sledovaní psychomotorického vývoja by si si mali zapamätať, že nie je vždy výhodou, ak bábätko vie nejakú zručnosť predčasne. Často sa k nej totiž mohlo prepracovať chybným pohybovým stereotypom (napr. pretočenie na bruško švihom a záklonom). Nikdy tiež svoje dieťa neporovnávaj s ostatnými.
Každé dieťa má svoj individuálny vývoj a svoj čas na zvládnutie jednotlivých zručností.

Dôležité je tiež nesledovať len to, či dieťa danú zručnosť vie, ale pozerať sa na kvalitu prevedenia (napr. vyššie uvedené pretočenie).
vývin dieťaťa
 

Ako môžem ovplyvniť psychomotorický vývoj dieťatka?

Možno si teraz hovoríš, že to všetko je síce pekné, ale čo s tým ty, ako rodič, môžeš robiť? Ako môžeš psychomotorický vývoj ovplyvniť, podporiť, prípadne čo môžeš urobiť preto, aby sa bábätko vyvíjalo správne?
Základom je v tomto smere správna manipulácia a stimulácia bábätka. Je potrebné si uvedomiť, že ty ako mamička, si s dieťaťom v kontakte najviac a staráš sa o neho prakticky 24 hodín denne. Ty si tá, ktorá ho najčastejšie zdvíha, prenáša, prebaľuje, kŕmi, prezlieka, umýva, hrá sa s ním a stará sa o neho. A pri všetkých týchto činnostiach s bábätkom s ním nejakým spôsobom manipuluješ.
Ak by si si spočítala, koľkokrát za deň ho nosíš, pretáčaš alebo s ním inak manipuluješ, dôjdeš k číslu určite vyššiemu ako 300. Preto je dobré vedieť, ako by mala vyzerať správna manipulácia v súlade s psychomotorickým vývojom bábätka a čomu sa naopak vyvarovať. Ak totiž budeš svoje bábätko nosiť stále v nevhodnej pozícii (napr. zvisle ako na fotke nižšie), postupne u neho môžeš zafixovať zlý pohybový stereotyp. Ten sa bude len ťažko odbúravať a môže viesť k nespokojnosti bábätka, jeho zvýšenej dráždivosti pod.
starostlivost o dieta

Na fotke je nevhodná pozícia na nosenie bábätka.

 
A čo všetko je potrebné vedieť? To si povieme v ďalšom článku zameranom na samotnú manipuláciu a stimuláciu bábätka. Ostaň s nami v spojení, aby si o nič neprišla. ;-)
 
A ak sa chceš dostať do formy, využi napríklad čas, kedy bábätko spinká a cvič v pohodlí domova napr. s naším programom Mommy Fitness:
 
Aj toto čítanie pre mamičky ťa môže zaujímať:
Toto sú cviky vhodné pre čerstvé mamičky. Začni už od prvého dňa po pôrode!
Je ešte len to tvoje drobča v brušku a pripravuješ sa na pôrod? Tak takto nežne môže prebiehať!
Ako je to s cvičením a kojením čerstvých mamičiek? Čo také kojace mamičky majú papať
Fotka autora
Lea Vršecká
Redaktor vo Fitshaker

Som v prvom rade hrdou mamičkou dvoch synov, staršieho 8 ročného a mladšieho nedávno narodeného. Praxi osobnej trénerky a výživovej poradkyne sa venujem viac ako 15 rokov a za tú dobu som mala možnosť spolupracovať s množstvom tehotných žien a mamičiek po pôrode. Veľa mi dala moja osobná skúsenosť. Som veľmi rada, že v dnešnej dobe existuje veľa moderných a športovo naladených mamičiek, ktoré sa, pri dodržiavaní určitých zásad, neboja pokračovať v cvičení aj v tehotenstve a po pôrode. Je úžasné vidieť, ako nastávajúce maminy vďaka cvičeniu lepšie zvládajú celé tehotenstvo, a po pôrode sa potom oveľa ľahšie a skôr dostávajú opäť do formy. Je treba uvedomiť si, že tehotenstvo nie je choroba, iba iný stav, a pokiaľ nemáte rizikové tehotenstvo alebo Vám lekár cvičenie nezakáže, nevidím dôvod, prečo necvičiť. Naopak, mám skúsenosť, že tehotné ženy, ktoré cvičia, samé veľmi skoro zistia, akým prínosom je pre nich pohyb v období tehotenstva, a ako im pomáha toto krásne, no pomerne náročné obdobie zvládnuť s väťčším prehľadom a ľahkosťou. Viac o mne nájdeš na mojej web stránke www.lea-vrsecka.cz a Facebooku. Zacvičiť si so mnou môžeš aj tu na Fitshakeri a to cvičenia Sexy body.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.