Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Prečo by všetky ženy mali chcieť pravidelný menštruačný cyklus? Radí koučka ženského zdravia.

Dnešná téma bude venovaná ženám a ženskému zdraviu. V minulosti sa strata menštruácie spájala so ženami športovkyňami. Dnes, vplyvom rôznych okolností, môžu problémy s menštruačným cyklom postretnúť každú z nás. Preto by som chcela poukázať na dôležitosť ženského zdravia. Na pomoc som si prizvala Katku, ktorá pomáha práve ženám. Prečo by všetky ženy mali chcieť pravidelný menštruačný cyklus? Odpoveď aj na túto otázku sa dozvieš nižšie :-).

Katka, na úvod by som ti chcela dať priestor predstaviť sa čitateľom a povedať o sebe zopár viet. Čo by sme o tebe mali vedieť?

Ahoj, a ďakujem za pozvanie. Moje meno je Katarína Baniariová, ale všetci ma poznajú ako Bagniari, keďže takto vystupujem na Instagrame, odkiaľ ma cez moju prácu pozná asi najviac ľudí. Som antropologička a aktuálne sa venujem edukácii žien, čo sa týka ich zdravia a to konkrétne menštruačného zdravia. Koučujem (i keď teraz menej ako kedysi), ale primárne edukujem pomocou on-line programov, instagramových príspevkov a podcastu (ktorý počúvajú tisícky žien).
Som autorkou svojho najväčšieho projektu Preprogramuj svoj cyklus, ktorý už pomohol skoro 200 ženám, čo je pre mňa skutočným úspechom, pretože preň som nenastúpila na doktorandské štúdium.
Menstruacia
 

Ako spomínaš, si autorkou projektu Preprogramuj svoj cyklus, ktorým tvoríš super ženy. Kde vznikla myšlienka pomáhať týmto spôsobom nám ženám? Prosím, prezraď nám viac o tomto on-line programe.

Pôvodná myšlienka vznikla minulý rok, keď som písala svoju PhD. prácu. Na sociálnych sieťach som zistila, že to, o čom by som chcela písať v práci, je mimo akademickej pôdy oveľa hlbší problém. Zisťovala som, že je bežnejšie (než sa zdá) nemať cyklus, aj keď nie si športovkyňa. Čo ma dorazilo, keďže amenorea (čiže strata menštruácie) sa opakovane omieľa u športovkýň, čo bol aj môj dôvod písať prácu − navrátiť im menštruáciu. Do toho prišla, samozrejme, dilema − nastúpiť na PhD., či nenastúpiť. Ja som sa rozhodla deň pred prijímačkami, že i keď je to môj sen, neslúžilo by mi to vtedy a chcela som pomôcť ženám, ktoré o to skutočne stáli. Úprimne, čo ma presvedčilo ešte viac, bolo uvedomenie, či by skutočne boli športovkyne ochotné urobiť všetko potrebné, aby si cyklus navrátili, keď je na ne tlak na výkon (i keď by to ich výkon zlepšilo), keďže u nás sa na to neupozorňuje.
Cieľom projektu je edukácia a pomoc moderným ženám, ktoré chcú využiť silu zdravého a pravidelného menštruačného cyklu v bežnom, ale aj profesijnom živote.
vynechanie menštruácie
 

Predtým, ako sa začnem pýtať konkrétnejšie, asi by sme mali uviesť základné informácie o menštruácii. Čo musí vedieť každá žena?

Úplne potrebné informácie sú napríklad:

  • Menštruácia dospelej a dospievajúcej ženy je odlišná, takže bolestivá MS v puberte sa deje, ale vymizne, tak ako sa cyklus vyvíja.

  • Dĺžka zdravého menštruačného cyklu sa pohybuje v rozmedzí 21 až 35 dní a každá ju máme odlišne dlhú.

  • Ovuláciu nemusíš mať v 14. deň cyklu, slabá a mierna bolesť počas ovulácie a na začiatku menštruácie je v poriadku.

  • Mobilná aplikácia na sledovanie a poznanie svojho cyklu nestačí.

  • Hormonálna antikoncepcia nie je liek, symptómy potláča a pri jej užívaní nemá žena cyklus.

  • Cyklus je pre ženu skutočný dar, a to sa na to teraz nepozerám z ezoterického hľadiska, ale skutočnej fyziológie. Ženské telo je neskutočné.


dlhá menštruácia
 

Aké sú najčastejšie príčiny nepravidelného (resp. žiadneho) menštruačného cyklu a zlého zdravia žien? Prečo by všetky ženy mali chcieť pravidelný cyklus? Teraz nemám na mysli prirodzené zastavenie cyklu z dôvodu tehotenstva, dojčenia a menopauzy. Aké zdravotné následky môže mať strata menštruácie?

Najčastejšie príčiny sú presne tie, ktoré sa diagnostikujú aj aktívnym športovkyniam. Nedostatočná energetická dostupnosť, pretože ženy vo všeobecnosti cvičia dosť na to, že sú nešportovkyne. U žien, ktoré sú v mojom programe 6 krokov k návratu MS, je diametrálny rozdiel v pohybovej aktivite než u žien, ktoré nemajú menštruáciu z dôvodu užívania hormonálnej antikoncepcie v minulosti. Ženy v prvom programe cvičia v priemere 4- až 6x týždenne, čo ženy v druhom programe maximálne 3x (aj to iba pár žien). A tento príklad to krásne ukazuje. Na ženy bol odjakživa vyvíjaný tlak dokonalosti a príťažlivosti spoločnosťou, zvýšená hladina estrogénu v puberte tomu nepomáha, keď sa aj najviac vyskytujú PPP a slečny vo vývoji strácajú cyklus.
Dva najčastejšie dôvody sú nedostatok energetickej dostupnosti (žena nepokryje svoj výdaj príjmom) a užívanie hormonálnej antikoncepcie.
Pravidelný cyklus pre ženu znamená pevné a zdravé nechty a vlasy (to, na čo si tak potrpia), hormonálnu rovnováhu, čo vplýva aj na metabolizmus či rast svalstva, hustotu kostí a v neposlednom rade – nálada. Každý pozná ženskú, ktorá lezie druhým krkom, či sa hneváme samy na seba, že máme výkyvy nálad. Nuž, za tým je stav nášho menštruačného cyklu.
Než začnete pracovať na obnove alebo náprave svojho cyklu, je dôležité zistiť príčinu jeho straty, nepravidelnosti a dôvody prejavujúcich sa symptómov. Určite navštívte svojho gynekológa kvôli vyšetreniu a požiadajte aj o hormonálne testy, ktoré vám s vysokou pravdepodobnosťou napovedia, kde nastal problém.
menštruačný cyklus
 

Ide o veľmi rozsiahlu a zložitú tému, ale skúsim sa spýtať. Čo radíš slečnám a ženám počas spomínaného programu? Vedela by si nám v skratke poradiť, ako si môžeme pomôcť hneď teraz? Aké sú základné piliere hormonálneho zdravia žien?

Učím ženy hlavne porozumieť svojmu telu, aby už nemali dôvod robiť s ním pokusy. Staviam to na 4 základných pilieroch hormonálneho zdravia.

  1. Pozitívna energetická dostupnosť, čiže jem dostatočne na svoj výdaj a regeneráciu svojho tela.

  2. Kvalita stravy nad jej kvantitu, pretože ALL in žene nepomôže, ak má narušený tráviaci systém, ktorý potom úzko ovplyvňuje aj priebeh cyklu.

  3. Jesť každú makroživinu a nebrať telu ani jednu z nich, sacharidy pre ženy sú dôležité, ako aj tuky a bielkoviny, vždy ide len o kvalitu zdroja.

  4. A posledné je mať životný štýl nastavený tak, aby ste podporili svoju ovuláciu, pretože ovulovať nie je samozrejmosť a je to proces, keď tvoríme hormóny. Keby chlap ovuloval, ver mi, vedeli by sme o tom každá, že dnes je ten deň, keď mu do žíl vstúpil testosterón. Chlap by si totiž ovuláciu, keď by tvoril svoje mužské hormóny, nikdy nezastavil, žiaľ, my ženy to dovoľujeme.


menstruacny cyklus
 

Zohráva v tomto procese určitú úlohu aj strava alebo nedostatok vitamínov a minerálov?

 Áno, tak ako som to už vyzdvihla. Strava a jej dostatok a kvalita je u ženy alfa a omega. Žiaľ, ženy robia presne to, čo im nerobí dobre − obmedzujú sa.
nepravidelná menštruácia
 

Môže byť príčina „nechudnutia“ a ukladania tuku v brušnej oblasti práve nepravidelný alebo falošný cyklus (vinou hormonálnej antikoncepcie)?

Samozrejme. Pri hormonálnej nerovnováhe spôsobenej hormonálnou antikoncepciou či pri nedostatku tvorby ženských hormónov sú v prevahe androgény, o ktorých sa vie, že spôsobujú zvýšený viscerálny tuk. Preto sme my menštruujúce ženy vďaka našim hormónom chránené pred srdcovým ochorením oproti mužom.
 

Aký je rozdiel medzi veľmi skorým cyklom a oneskoreným cyklom? Kde hľadať chybu?

Základný rozdiel je v tom, aká dlhá je folikulárna fáza, keď sa telo chystá na ovuláciu. Čiže buď je krátka, alebo dlhá, záleží, čo sa v tele deje a prečo. Samozrejme, môžeme mať aj krátku luteálnu fázu, ktorá často značí problém s plodnosťou. V oboch prípadoch je dôležité pozrieť sa na to, ako žena žije, to ju definuje, ako menštruuje.
silná menštruácia
 

Je normálne mať pravidelne črevnú chrípku alebo, naopak, zápchu v čase predmenštruačného cyklu? Ako zlepšiť tráviace problémy v tomto období?

V predmenštruačnom období sme obzvlášť citlivé na naše trávenie. Môžu za to hormóny v našom tele, sme v takzvanej vysoko-hormonálnej fáze, takže pokiaľ máte narušenú črevnú bariéru, telo sa ťažko zbavuje hormónov (má narušenú detoxikáciu pečeňou), či jedálniček neobsahuje to, čo by mal. Áno, u žien sa vyskytuje buď zápcha, alebo hnačka, či dokonca pocity nevoľnosti. Odpoveď je opäť v strave, pretože to, čo dáte do tela, ovplyvní aj to, aký zdravý je váš tráviaci systém. A, samozrejme, je dôležitý pohyb čriev, čo platí pre neaktívne ženy či ženy, ktoré dýchajú plytko – do pľúc, a neaktivujú brušné svalstvo.
ženský cyklus
 

Aký máš názor a pohľad na antikoncepciu ako odborníčka na ženské zdravie?

Ak by sme sa bavili o názore na hormonálnu antikoncepciu, môj názor je taký, že nikto by sa nemal starať, ako sa žena rozhodne chrániť, hoci aj hormonálnou formou. Je to jej voľba. Čo je dôležité podotknúť, že jej užívanie má svoje vedľajšie účinky. HAK si môže popravde dovoliť ZDRAVÁ žena, ktorá nie je ohrozená vedľajšími účinkami, ale veľmi krátkodobo, aby si nespôsobila problémy, ktoré nikdy predtým nemala.
Nech sa žena rozhodne akokoľvek, mala by vedieť fakty. Ja osobne by som po HAK nesiahla, pretože viem, že jej účinnosť je veľmi ovplyvniteľná životným štýlom, ohrozuje moje telo a existujú spoľahlivejšie varianty antikoncepcie. Žena pri HAK stratí kontakt sama so sebou, pri inom variante antikoncepcie vie, čo sa s jej telom deje, a necháva priestor na tvorbu hormónov.
 

Ak by nás táto téma veľmi zaujala a chceli by sme sa dozvedieť viac informácií, akú literatúru odporúčaš?

Myslím si, že vždy bola a stále je bibliou žien „Taking charge of your fertility“ od Toni Weschler, MPH. Táto kniha bola jedna z prvých, ktorá skutočne ženy informovala o ich tele.
bolestiva menstruacia
Katke ďakujeme za dôležité slová. Veríme, že aj v tejto oblasti sa staráte o svoje zdravie a dnešná téma bola pre vás prínosom. Viac o Katke a jej poslaní sa môžeš dozvedieť na jej stránke www.bagniari.com.
Byť ženou je krásne, nezabúdajme :-)!
 
Staraj sa o svoje zdravie primeranou stravou a pohybom. Aj u nás nájdeš vaše 600 tréningov, vďaka ktorým sa môžeš hýbať aj v pohodlí domova:
cvičenie pre ženy na doma
 
Mohlo by ťa zaujímať aj:
Chceš, aby bola tvoja menštruácia príjemnejšia? Toto je 6 rád pre teba!
Ako zvládať chute na sladké počas PMS a menštruácie?
Chceš otehotnieť? Čakáš bábätko? Toto by si si mala prečítať!
 
Všetky fotky a obrázky v článku sú použité so súhlasom Katky z jej instagramového profilu bagniari.
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.