Predvianočné obdobie bez stresu a naháňania? Len s týmto manuálom!

Pomaličky prichádzajú najkrajšie a najočakávanejšie sviatky v roku – tie vianočné. Čas rodinnej pohody a lásky, pečenia dobrôt, obdarovania blízkych, čarovných rozprávok, návštevy trhov a rodiny. Ale ruku na srdce. Komu sa toto obdobie spája aj s predvianočnými stresmi, ktoré sú výsledkom zlého plánovania, nedostatku času a možno aj financií na zvládnutie všetkých aktivít? A ani nehovoríme o množstve pracovných povinností, ktoré sa vždy v decembri nakopia. Ako naschvál! Ale nezúfajte. Tento rok sa vianočnému stresu a zhonu vyhnete veľkým oblúkom. Stačí sa riadiť týmto manuálom :-). 

Krok č. 1: Urobte si zoznam vianočných vecí a aktivít

V prvom kroku si pripravte pero a zápisník, v ktorom si postupne spracujete plán všetkých vianočných vecí a aktivít, ktoré chcete v predvianočnom a vianočnom období stihnúť. Ide o písanie vianočných prianí, zoznamu konkrétnych receptov na pečenie, nákupného zoznamu potravín, výberu a nákupu zvolených darčekov, času upratovania, zdobenia stromčeka a príbytku, termínov návštev vianočných podujatí, ako koncerty, trhy, firemné večierky, výstavy a pod., kaderníctvo, cvičenie, či organizovanie rodinných vianočných stretnutí. Je toho naozaj dosť, preto sa oplatí mať konkrétny plán, aby ste na nikoho a nič nezabudli. A okrem toho, čo máte na papieri, už nemusí zamestnávať vašu myseľ, takže sa logicky nestresujete. Skvelé, však :-)?

fitshaker_blog_predvianocny_cas2

 

Krok č. 2: Vyberte vhodné darčeky pre vašich blízkych

Aj keď Vianoce nie sú o darčekoch, veľakrát práve tie zohrávajú počas sviatkov podstatnú úlohu. Urobiť radosť deťom je menej náročné, ako sa trafiť do noty dospelému. Nikdy sa nesnažte vyberať darček podľa seba, ale podľa vkusu dotyčnej osoby. Vyberanie a nakupovanie darčekov pre svojich najbližších robí väčší problém mužom ako ženám. Problém má až 88 %  mužskej populácie. Ideálna situácia nastáva vtedy, keď vopred poznáme skryté túžby druhej osoby. Ženám, ktoré nemajú v láske varenie, určite nekupujte pomôcky do kuchyne a chlapom, ktorí si nepotrpia na kozmetiku, zasa neskúšajte urobiť radosť mega balením parfémov a sprchových gélov.

Fit rada: Pri nakupovaní darčekov v nákupných centrách, choďte po schodoch, nie eskalátoroch. Kondička sa vám poďakuje :-).

darčeky pre ženy

Krok č. 3: Naplánujte si nákupy a odhadnite potrebné financie

V treťom kroku si zostavte nákupný zoznam jednotlivých položiek podľa prvého a druhého kroku spolu s finančným odhadom. Už stačí len pekne zorganizovať čas a miesto a nič vás nemôže prekvapiť. Všetky položky skúste nakúpiť čím skôr, nič neodkladajte na poslednú chvíľu. Čas môže ušetriť stále viac obľúbené online nakupovanie alebo nákup viacerých vecí v jednom obchode, prípadne v rámci jedného nákupného centra. S vopred pripraveným nákupným zoznamom sa vyhnete viacnásobnej návšteve jedného miesta a neminiete viac, ako ste si naplánovali.

fitshaker-blog_predvianocny_cas_darceky

Krok č. 4: Pripravte sa na vianočné pečenie

Práve vianočné obdobie je príležitosť, kedy sa všetky správne gazdinky snažia previesť svoje nadobudnuté zručnosti. Ak už máte predstavu o konkrétnych dobrotách, ktoré by nemali chýbať na vianočnom stole, postačí len správna organizácia a nálada. Ak nemáte chuť alebo čas púšťať sa do nových receptov, držte sa tých overených.

Rady, ktoré by mohli pomôcť:

  • Oslovte mamu, sestru, kolegyňu alebo kamarátku a tvorte v tíme. Práca okolo pečenia ubieha rýchlejšie, keď sa rozdelí medzi dve a viac osôb. Pečenie môže spríjemniť aj rozhovor alebo vianočná koleda. Ďalším bonusom je získanie nových rád a tipov v kuchyni a skvele strávený čas.
  • Namiesto siedmych druhov koláčov a cukroviniek, pripravte dva-tri vo väčších množstvách. Ušetríte tým kopec času ďalším pečením aj upratovaním navyše. Ušetrený čas môžete venovať iným predvianočným aktivitám alebo rodine.
  • Ak pečenie nie je vašou silnou stránkou, stačí pohľadať zdroj kvalitných a zdravých koláčikov v blízkom okolí. Či už pôjde o známu, ktorá zásobuje všetkých naokolo alebo o pekáreň s domácimi a zdravými produktmi. Je len na vás, čo uprednostníte.

A teraz zostáva to najdôležitejšie: už len dať pozor, aby sa koláčiky nezjedli pred príchodom sviatkov :-).

 

zdravé vianočné koláče

 

Krok č. 5: Aby boli stretnutia v kruhu rodiny pohodové

Tu platí len jedno nepísané pravidlo: „Ak budete v pohode vy, budú v pohode aj hostia“. Z jednej zaujímavej štúdie vyplýva, že až 44 % žien pociťuje počas sviatkov stres, čo súvisí s ich zmyslom pre zodpovednosť. Ako keby predvianočných aktivít nebolo dosť, koniec roka sa nesie tiež v duchu rôznych pracovných uzávierok a termínov. Všetko chceme mať ideálne, bezchybné vo všetkých oblastiach. Len asi 25 % žien sa priznalo, že si sviatočné obdobie dokáže naplno vychutnať. A práve tento vnútorný nepokoj má veľakrát za následok sviatočné prejedanie sa a nárast hmotnosti.

Svojich blízkych najlepšie poznáte vy sami, viete čo majú radi a čo na nich platí. Skúste sa zbytočne nestresovať, užívať si každú rodinnú chvíľu a všetko určite dopadne na výbornú. Príbuzných a známych by sme mali navštevovať preto, že chceme a nie preto, že musíme. Ak nemáte chuť vidieť niektorých rodinných príslušníkov, jednoducho sa im snažte vyhnúť. Čo robiť v prípade, ak sa im vyhnúť nedá? Už ostáva len myslieť pozitívne a hľadať v týchto stretnutiach to dobré. Ak sa máte s niekým stretnúť raz za rok, určite to zvládnete :-).

christmas-791142_1920

 

Ako účinne spáliť kalórie? Napríklad týmito činnosťami!

Predvianočné prípravy zahŕňajú okrem pečenia dobrôt aj veľa iných aktivít, ktoré popri cvičeniu nechceme zanedbať. Všetko sa snažíte perfektne stíhať, ale na upratovanie vám už neostal čas? Výhovorky :-). Aby sme necítili časový deficit, stačí spojiť príjemné s užitočným a cvičenie nahradiť práve upratovaním. Vedeli ste, že práve predvianočným upratovaním môžete spáliť viac kalórií ako odbehnutím maratónu? Vyskladajte si svoj „tréningový plán“, ktorý vás zároveň pripraví na každú návštevu.

Spálené množstvo kalórií sa vzťahuje na trvanie aktivity počas 1 hodiny:

Aktivita Spálené kalórie Alternatíva
chystanie posteľnej bielizne pre hostí 136 kalórií
utieranie prachu, ručné pranie 160 – 170 kalórií strečing
varenie 180 kalórií stolný tenis
umývanie okien 204 kalórií plávanie (znak)
žehlenie 220 kalórií volejbal, jóga, pilates
umývanie riadov 88 kalórií
polievanie rastlín 102 kalórií
vysávanie 238 kalórií chôdza na bežeckom páse 5 km/h
úplné umytie kúpeľne, umývanie podlahy 258 kalórií rýchla chôdza 6 km/h, vodný aerobik
odpratávanie snehu 500 kalórií kruhový tréning, tenis
upratanie šatníka 952 kalórií
prenos veľkého množstva potravín 156 kalórií
príprava rodinnej oslavy 159 kalórií
zdobenie vianočného stromčeka 170 kalórií
kúpanie psieho miláčika 170 kalórií
tlačenie nákupného vozíka viac ako 200 kalórií

 

Ďalšie predvianočné činnosti, ktoré vás udržia vo forme: 

  • bozkávanie pod imelom (spaľovanie kalórií nemusí vždy byť len fyzicky namáhavá aktivita. Predstavte si, že hodinou bozkávania po imelom spálite viac ako 60 kalórií).
  • balenie darčekov (bez tejto produktívnej aktivity sa nezaobídu pravdepodobne žiadne Vianoce. Ak máte dostatok darčekov, spálite aj dostatok kalórií. Hodina tejto činnosti = 100 kalóriám, čo môžeme prirovnať k 1 vianočnému prípitku pohárom šampanského).

child-577013_1920

A nezabúdajte, užívajte si predvianočné obdobie naplno a v dobrej nálade. Veď Vianoce nie sú o strese a naháňaní, ale o pohode a láske :-).

 

Chcem niekoho potešiť fit darčekom:

fitness darčeky

 

 

Vianočné recepty, ktoré by si mala vyskúšať:

Zdravé linecké srdiečka z lásky

Jemnučké vianočné zázvorníky

Šuhajdy na zdravší spôsob

Čokoládovo-pomarančové toliariky

Škoricové koláčiky plné zdravia

Petra Ryšková

Článok bol pridaný dňa 04/12/2015 a zaradený do kategórie: Všeobecné   |   Autor: Petra Ryšková

Komentáre