Predsavzatia – ako s nimi úspešne zatočiť?

Keď v živote vykračujeme do novej etapy, začíname nový rok alebo sa chystáme na významnú udalosť, radi si dávame predsavzatia. Snažíme sa byť lepšími, ako sme boli doposiaľ. Svoj život chceme pohnúť iným smerom, dať mu nový cieľ a víziu. Stanovíme si predsavzatie, ale veľakrát sa stane, že ho nedokážeme splniť. My ti ukážeme jednoduchý návod, ako dodržať, čo si predsavzáš. ;-)

Nepoznám ženu, ktorá by si v živote nedala aspoň jedno predsavzatie. Skôr naopak, väčšina z nás má siahodlhé zoznamy uložených predsavzatí, ktorými sme sa snažili spraviť dieru do sveta:

 • Schudnem!
 • Začnem behávať!
 • Aspoň 3-krát do týždňa fitko!
 • Prestanem fajčiť!
 • Nebudem si obhrýzať nechty!
 • Prečítam 3 motivačné knihy!
 • Prihlásim sa na jazykový kurz!
 • Naučím sa háčkovať!

Či už ťa k tomuto odhodlaniu primäla fotka z poslednej rodinnej oslavy, pohľad do zrkadla v skúšobnej kabínke, stretnutie s kamarátkou, ktorá úspešne rozbehla vlastný biznis, plánovaná cesta do zahraničia alebo len momentálne hormonálne rozpoloženie, fakt je ten, že ošiaľ poväčšine ako rýchlo príde, tak rýchlo aj vyprchá. Mimochodom, pamätáš si ešte na svoje novoročné predsavzatie? Áno, je to už pekných pár mesiacov…

ako dodrziavat predsavzatia

7 krokov k úspešnému dodržaniu predsavzatia

Patríš aj ty do skupiny chronických nadšencov, ktorých odhodlanie však už po týždni akosi vyprcháva? Začínaš každý mesiac novým predsavzatím, ktoré ti zaručene zmení život, ale už po dvoch týždňov si ani nespomenieš, o čo vlastne išlo? Nemusí to tak byť! Dobré predsavzatie ti naozaj môže pomôcť na ceste k cieľu a vydláždiť cestičku k vysnívanej postave či úspešnému podnikaniu. Poďme si naňho bližšie posvietiť.

1. Nestrácaj motiváciu z dohľadu

Základom úspechu je neutíchajúca motivácia. Vízia, ktorá nebledne. Nestráca na sile a nevyprchá, pretože je tvojou každodennou spoločníčkou. Vytapetuj si chladničku fotkami svojho nového JA, kúp si motivačný diár, zdieľaj motivačné citáty či výroky v cudzom jazyku, skrátka, nikdy nestrácaj svoju motiváciu z dohľadu. Zvykne totiž mať zajačie úmysly. Strácať farby v rutine bežných dní.

Keď si však budeš pravidelne pripomínať, prečo si sa odhodlala k zmene, k novému rozhodnutiu, bude ti neustále poskakovať  v podvedomí a len tak ľahko sa nestratí.

tabula zelani

2. Všetko si plánuj

Život praje pripraveným. Aj tvoj nový životný štýl bude konkrétnejší, keď si všetko dopredu správne naplánuješ.

 • zabezpečiť babičku na postráženie potomka
 • nákup potrebného „náradia“
 • zdravotná konzultácia

Sprav si plán na každý týždeň dopredu. Nie je vždy jednoduché zosúladiť všetky povinnosti bežného dňa s tvojím novým JA, ale kde je vôľa, tam je cesta. A tých schodných je určite minimálne toľko, koľko výhovoriek, prečo sa to nedá.

naplanuj si den

3. Nájdi si súputníčku

Vo dvojici sa to ťahá ľahšie. S kamoškou si nemusíš dávať rande len v obchodnom centre na kávičke. Dohodnite si spoločne večerný beh alebo sa vyberte do posilňovne. Dnes sa ti síce možno naozaj nechce, ale máš to srdce nechať v štichu namotivovanú parťáčku, ktorá už dobrú polhodinu stíska karimatku a nevie sa dočkať dohodnutého aerobiku? Nabudúce to môžeš byť zase ty, kto bude mať viac chuti a odhodlania, a potiahnete sa navzájom.


Pridaj sa do skupiny na Facebooku k ženám, ktoré sa rozhodli zmeniť svoje JA k lepšiemu


necvic sama

4. Vykrič to do sveta

Každému, koho stretneš, povedz o svojom novom predsavzatí. Rozprávaj o svojich plánoch, o krôčikoch, ktoré ťa k nim privedú a o tom, čo všetko budeš na jeho uskutočnenie robiť.

Čím viac ľudí bude o tom vedieť, tým väčší bude tvoj dosiahnutý úspech.

Alebo tým väčšia blamáž. A nebudeš predsa dávať vodu na mlyn závistlivej kolegyni či utáranej susede ani len pomyslením na potenciálny neúspech. Lebo ty to dáš! Celému svetu ukážeš, že to neboli len plané reči a prázdne gestá. Ten neveriaci pohľad všetkých zarytých skeptikov ti za to určite stojí!

vykric do sveta

5. Píš, zapisuj, dokumentuj

Založ si denník svojich pokrokov a každý deň si doňho zapisuj svoje úspechy aj neúspechy. Daj na papier svoje pocity, hoci aj zmiešané.

Keď si tie riadky spätne prečítaš, budeš na seba hrdá, akú dlhú cestu si už zdolala, s čím všetkým si sa úspešne popasovala, koľko kríz zažehnala. Určite by bola škoda nepokračovať.

Aj keď máš pocit, že stále nevidíš svetlo na konci tunela, neprestávaj. Aj maličké krôčiky ťa vedú stále bližšie k cieľu.

vsetko si pis

6. Nevzdaj sa po prvom neúspechu

Dva týždne ide všetko ako po masle a zrazu to príde. Znenazdajky sa vynorí milión iných činností, ktoré treba neodkladne vybaviť. Neplánovaná porada v práci, tvoje „dni“, choré deti, a ty zrazu zistíš, že si už týždeň „mimo hry“. Reštart je náročný. Ale nie nemožný. V mojej obľúbenej českej komédií S tebou mne baví svět povedal Julo Satinský veľkú pravdu: „Radšej menšie ústupky, než vážne komplikácie.”

Ani na tvojej ceste k novému JA nebudú všetky dni ideálne. Niektoré budú pre teba veľkým povzbudením, iné prinesú aj slzy sklamania.

Nekaz si večer nekonečným rozmýšľaním nad neodcvičeným workoutom či zjedenou čokoládou. Je veľmi dôležité, aby si si svoj neúspech dokázala odpustiť. Netýraj sa donekonečna pre zapálenú cigaretu k poobednej kávičke, ani nebehaj do úmoru po schodoch pre koláčik, ktorý doniesla kolegyňa v práci.

Opustiť svoju zónu komfortu nie je vôbec jednoduché. A nikto učený z neba nespadol. Základom však je, aby si sa poučila aj z vlastného neúspechu či potknutia a nabudúce sa tým chybám vyvarovala. Každý z nás spadne, dôležité je však vstať a kráčať ďalej!

bojovat

7. Odmeň sa

Po zdolaní prvého levelu alebo dosiahnutí čiastkového cieľa je čas na malú odmenu. Už dopredu si môžeš rozmyslieť, čo by ti urobilo radosť a prípadne ťa aj posunulo vpred na ceste k vytúženému cieľu. Sprav si radosť novým štýlovým kúskom v šatníku, útulným doplnkom do domácnosti, zájdi na manikúru či do kozmetiky, alebo si len vyjdi s kamoškou alebo partnerom do kina či na dobrú večeru.

Dôležité je, aby si načerpala energiu do ďalšieho boja. A už teraz môžeš plánovať, čím sa odmeníš po ďalšom zvládnutom leveli.

daj si darcek

Všetko je v tvojej hlave. Vypni v sebe pochybnosti, výhovorky, negatívne myšlienky a snaž sa pozerať na vec z toho pozitívneho uhla. Nie je každý deň dokonalý, ale každý deň obsahuje aj dokonalé momenty. A ten pocit, že si to nevzdala, ten pocit, keď uvidíš v zrkadle postavu, po akej si vždy túžila, ten pocit, keď budeš s úsmevom prijímať pochvalné uznania na tvoju adresu, tak ten je neopísateľný. To mi ver!

 

Ak rozmýšľaš, že začneš s cvičením, ale nemáš čas navštevovať fitness centrum, alebo sa hanbíš cvičiť pred ostatnými, vyskúšaj našu Výzvu do plaviek 2018:

vyzva

 

Prečítaj si aj:

Ako sa znovu namotivovať?

Vieme ako na to: Aby ťa motivácia neopustila ani po novom roku

8 tipov, ako sa stať úspešnejšou

Lucia Borková

Článok bol pridaný dňa 20/05/2017 a zaradený do kategórie: VšeobecnéZdravie   |   Autor: Lucia Borková

Komentáre