Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Prečo sú čaje fantastické aj v lete? 5 druhov pre zdravie a vitalitu

pitný režim
Miluješ chvíle strávené so šálkou teplého čaju, kúzelnú vôňu byliniek, sviežu chuť ovocia alebo lahodný nádych čajových listov? Myslíš si, že pitie čaju patrí iba k chladným zimným večerom? Nie je to celkom tak, úžasné sú aj v lete! Príchod teplých dní  sa vyznačuje znovuzrodením a zberom úžasného čaju na rozsiahlych plantážach. Čaj je jednoducho malý zázrak vhodný pre každú príležitosť. Poďme sa spolu pozrieť na to, aké tajomstvá tento výnimočný horúci nápoj ukrýva a ktorý by si si mala dopriať práve ty :-).

Pitie čaju v lete – prečo áno?
Vysoké teploty a horúčavy znamenajú pre väčšinu z nás siahnutie po chladených nápojoch či mrazených dezertoch. Doprajeme si ich nevediac, že nás rovnako dokáže schladiť teplý čaj. Tu je niekoľko dôvodov, prečo si ho vychutnávať aj teraz:

  • Obsahuje látky, ktoré nás dokážu vo vyšších teplotách nakopnúť a pomôcť nám zvládnuť ich.

  • Jeho močopudné účinky pomáhajú dostávať teplo z tela rýchlejšie.

  • Stimuluje mozog, ktorý lepšie vyhodnotí teplotu tela a reguluje ju.

  • Keďže je teplota čaju vyššia ako teplota nášho tela, zvyšuje produkciu potných žliaz – viac potu pomáha vylučovať z tela vodu a odpadové látky, čím sa ochladzujeme.


TIP: Skvelou možnosťou je podávať čaj aj vychladený. S kúskami ľadu a bylinkami chutí úžasne!
herbal-tea-1410565_1280
Druhy čajov a ich účinky
Čaj je bez akýchkoľvek pochýb najrozšírenejším nápojom po celom svete. Pred niekoľkými tisíckami rokov sa v starej Číne, odkiaľ pochádza, považoval za veľmi vzácny a ľudia verili, že má schopnosť uzdravovať mnohé choroby. Dnes už s istotou vieme, že dokáže napomôcť nielen z fyzického, ale aj psychologického hľadiska. Nielenže jeho popularita stále rastie, ale posledné desaťročia prekvitá jeho výskyt okrem Číny aj v Indii, Iráne, Tibete, Pakistane a na Srí Lanke. Napriek tomu, že všetky čaje pochádzajú z rovnakej rastliny, čajovníka čínskeho, rozlišujeme nespočetné množstvo druhov na základe spracovania a zloženia. V nasledujúcich riadkoch sa dozvieš viac o tých najznámejších druhoch.
1. Starý známy zelený čaj
Jedným z najznámejších čajov vôbec je práve zelený čaj. Zmienky o ňom môžeme najčastejšie nájsť v oblasti zdravej výživy, kde sa v mnohých prípadoch uvádza ako najzdravší a najlepší na odbúravanie tukov. S tým môžeme len súhlasiť – avšak zelený čaj nemá spomenuté účinky ako jediný. Je nefermentovaný, čo zapríčiňuje jeho výrazne zelenú farbu a vďaka kofeínu dokáže vynikajúco povzbudiť. Obsahuje nespočetné množstvo prospešných látok a vitamínov, preto by sme ho mali piť minimálne 2 x do týždňa.
tea-623796_1280
2. Čierny čaj
Rovnako ako zelený, aj čierny čaj obsahuje veľké množstvo antioxidantov a minerálov. Býva veľmi často zaradený medzi vysokokofeínové nápoje nevhodné pre deti a mnoho ľudí ho neodporúča piť pred spaním. Pravdou je, že aj napriek obsahu kofeínu blahodarne pôsobí na organizmus a je najlepším ochrancom pre tvoje srdce a cievy.
fitshaker-blog-caje2
3. Biely čaj
Tento lahodný a jemný čaj je veľmi vzácny a na jeho zber je vyčlenených len niekoľko týždňov pred daždivým letným obdobím. Má vysoko regeneračné účinky a vyživuje pleť. Je vedecky dokázané, že po niekoľkých týždňoch konzumácie bieleho čaju dochádza k rozjasneniu pleti.
4. Pu-erh (čaj čínskych cisárov)
Vravíš si, že za zvláštnym názvom nemôže byť nič nezvyčajné? Opak je pravdou! Pu-erh je perfektným spaľovačom tuku a cholesterolu v krvi. Najčastejšie sa používa ako doplnok pri redukčných diétach a je vhodný dokonca aj pre deti, keďže neobsahuje takmer žiadny kofeín. Ak obľubuješ večerné popíjanie čaju, pu-erh je vhodným adeptom na spríjemnenie každého večera.
5. Oolong (čierny drak)
Čaj s najnákladnejším a najnáročnejším zberom, ktorý sa  výrazne podpíše na jeho výnimočnej chuti sa po vylúhovaní sfarbí do krásnej oranžovej až červenej farby. Má špecifickú chuť a príjemnú vôňu, ktorou ťa určite osloví. Priaznivo pôsobí na nervy a odbúrava stres.
fitshaker-blog-caje6
A nakoniec ovocné, kvetinové a bylinné čaje
Či už si milovníčkou ovocia alebo voňavých kvetov a byliniek, aromatizované čaje určite dôverne poznáš. Ovocné čaje sú vhodné najmä pre deti, pretože neobsahujú žiaden kofeín a väčšinou majú skvelú sladkú chuť. Bylinné zas obľubujú všetci bylinkári a každý, kto verí v zázračnú silu bylín. Môžeš si ich pripraviť z vlastných čerstvých byliniek, ktoré si vypestuješ doma v záhrade alebo natrháš v lese.
Skúsení „čajíčkari“ vedia, že pri príprave čaju zohráva úlohu aj teplota vody, ktorou ho zalievame. Aká je ideálna?































Druh čajuTeplota vody v  ̊C
Zelený čaj80
Čierny čaj100
Biely čaj85
Pu-erh95
Oolong90
Aromatizované a bylinné100
Pestovanie a príprava čaju
Pred tým, ako si môžeš spokojne vychutnávať tento kúzelný nápoj, predchádza dlhému procesu pestovania a následného zberu. Čajovník čínsky rastie v niektorých oblastiach po celý rok, naopak na určitých miestach iba niekoľko mesiacov v roku. Zaujímavosťou je, že kvalitu a chuť čaju ovplyvňuje nadmorská výška, v ktorej je pestovaný. Po akomkoľvek zbere sa čaj spracováva v továrňach vždy v krajine pôvodu (ďalší faktor kvality). Spracovanie spočíva v niekoľkých krokoch, ako zavädnutie, zvinovanie, fermentácia a sušenie. Po absolvovaní zložitých procesov sa čaj vytriedi a pripraví sa do podoby, v akej ho pijeme. Nasleduje skladovanie, prevážanie a vývoz do iných krajín.
TIP: Pre úplné zachovanie vône a chuti, skladuj čaj v papierových vrecúškach. Je veľmi náchylný na absorbovanie okolitých pachov, svetlo a vlhkosť, preto ho ulož na tmavé a chladnejšie miesto.
Sypaný alebo porciovaný čaj?
Čajové vrecúška pomaly odchádzajú do zabudnutia a nielen čajoví labužníci čoraz viac fandia sypaným čajom. Vo všeobecnosti je známa kvalita sypaných čajov ako zaručene lepšia. V tomto prípade však skutočne záleží od výrobcu a typu čaju. Na trhu existuje aj mnoho porciovaných čajov od rôznych výrobcov, ktorí do vrecúšok pridávajú arómy a farbivá. Týmto „nepravým“ čajom sa treba vyhýbať veľkým oblúkom – uprednostni bylinné čaje.
TIP: Ak sa chceš o prítomnosti umelých farbív presvedčiť sama, sprav si jednoduchý test – ponor čajové vrecúško na niekoľko minút do studenej vody a ak sa voda zafarbí, čaj obsahuje umelé farbivá.
fitshaker-blog-caje7
Rozhodla som sa ochutnať sypané čaje. Aká je ich dostupnosť?
Zaujali ťa spomenuté čaje a chceš vyskúšať aj niečo iné ako len kupované zo supermarketu? Možno si myslíš, že dostať sa k nim bude veľmi náročné. Máme pre teba dobrú správu! Nielenže ich môžeš kúpiť online v rôznych e-shopoch, ale s radosťou ti ich ponúknu aj v čajovniach. Stačí si v tvojom meste vybrať tu správnu a nechať si poradiť skvelý a kvalitný čaj od skúsených čajíčkarov.
A na záver niekoľko dôvodov, prečo piť čajík:
1. Má vynikajúcu chuť.
2. Dokáže pohladiť dušu a zahriať organizmus.
3. Obsahuje veľa prospešných látok napomáhajúcich k správnemu fungovaniu tela.
4. Dokáže znížiť krvný tlak a uľaviť pri migrénach.
5. Dokonale prečisťuje tráviaci trakt a vyplavuje z tela toxíny.
6. Zvyšuje koncentráciu.
7. Reguluje hladinu tukov v krvi a znižuje cholesterol.
fitshaker-blog-caje4

A aby toho nebolo málo, pitím čaju vykúzliš úsmev na tvári a výbornú chuť na jazyku. Ak už teraz premýšľaš, ktorý z nich si kúpiš a uvaríš ako prvý, tvoje telo a myseľ sa majú na čo tešiť. Na zdravie :-)!

Fotka autora
Dominika Hriňáková
Redaktor vo Fitshaker

Zdravému životnému štýlu som sa začala venovať pred niekoľkými rokmi a môj život sa od základov zmenil. Milujem šport, slnečné dni, úsmev a pripravovanie zdravých dobrôt. Každým dňom nadobúdam nové skúsenosti a popri štúdiu pravidelne cvičím, behám a najmä relaxujem prostredníctvom yogy. Svoj jedálniček som prispôsobila mojim intoleranciám na rôzne potraviny a týmto štýlom pripravujem každé jedlo. Naučila som sa myslieť pozitívne a cítim sa lepšie ako kedykoľvek predtým. Zdravý životný štýl je jednoducho cesta, na ktorej neexistujú žiadne odbočky. Rada sa o svoje znalosti z tejto oblasti podelím a inšpirujem prostredníctvom článkov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.