Vedela si, že uhorka je stelesnením zdravia?
- Obsahuje vitamín C, ktorý podporuje imunitu a vitamín B1, ktorý blahodarne pôsobí na nervový systém a povzbudzuje organizmus.
- Vďaka riboflavínu (B2) pôsobí na dobrý stav srdca, očí i pokožky.
- V šupke tejto zeleniny je veľmi veľké množstvo kyseliny kremičitej. Soli tejto kyseliny sú významným stavebným prvkov väzov, kostí, chrupaviek, vlasov a nechtov. Výborne pomáhajú pri liečbe ochorení kože.
- Podporuje rast vlasov. To iste ocenia kojace mamičky, ktoré prišli o svoje krásne vlasy.
- Kladom uhoriek je i vysoké množstvo draslíka, takže dokážu úplne prirodzeným spôsobom odvodňovať organizmus a normalizovať tak krvný tlak.
- Pre posledné dva spomenuté účinky sú veľmi vhodnou zeleninou pre osoby trpiace dnou a reumatizmom.
- Draslík, chróm a bróm podporujú správny vývoj kostí a kĺbovej chrupavky, preto je dobré denne ju dávať konzumovať aj deťom.
- Paradoxne - napriek nízkej kalorickej hodnote sú nesmierne energetizujúce. Vďaka nízkemu obsahu kalórií sú ideálne pre ľudí, ktorí si strážia ručičku váhy.
Vďaka uhorke budeš ešte krajšia!
Obsah enzýmov a stopových prvkov v uhorkách prispieva k zmierňovaniu opuchov, preto je fajn priložiť si ich na opuchnuté očné viečka. Už po niekoľkých minútach príde pocit úľavy.
Opary, ekzémy i miesta po poštípaní hmyzom je tiež vhodné ošetriť priložením plátku uhorky. Pomôže zmierniť problémy na koži.
Ak nemáš po ruke žuvačku a máš po ruke uhorku (neviem, aká je pravdepodobnosť tejto situácie :-)), určite po nej siahni na osvieženie dychu. Funguje to :-).
Skvelá pomocníčka v každej domácnosti
Iste každá z nás pozná ten pocit, keď po dobrom horúcom kúpeli chceme na seba ešte hodiť pohľad do zrkadla, no je celé porosené parou. Proti zaroseniu je účinné potrieť zrkadlo odrezanou uhorkou bez šupky (šupka zvykne robiť šmuhy). Zrkadlo musí byť samozrejme čisté, inak sa nečistoty z neho len rozmazávajú. Ak pretierate celé zrkadlo, tak vždy čerstvo odkrojenou stranou uhorky. Tá zošúchaná totiž zrkadlo len maže.
Najviac jej to pristane v kuchyni
A hoci uhorka chutí úžasne aj samotná, odporúčam ti vyskúšať niektorý z mojich overených receptov. Tak šup pre zásteru a hor sa do kuchyne :-).
Osviežujúca uhorková polievka
- uhorku
- cibuľu
- cesnak
- soľ, korenie, bobkový list, kôpor
- mliečko (ideálne, rastlinné)
- zeleninový vývar
Ako budeme postupovať?
Cibuľku nakrájame nadrobno, jemne ju orestujeme, pridáme ošúpanú uhorku pokrájanú na kocky a roztlačený cesnak. 2 – 3 minúty restujeme, potom zalejeme vývarom, pridáme soľ, korenie a bobkový list spolu s kôprom. Varíme približne 20 minút, potom prilejeme mlieko (alebo jeho bezlaktózové náhrady) a varíme ďalších 5 minút. Polievku odstavíme z ohňa, vyberieme bobkový list, rozmixujeme ju ponorným mixérom a ak máme chuť, dochutíme ešte kyslou smotanou. Mňaaam :-).
Studená uhorková polievka do horúcich dní
- šalátové uhorky
- cesnak
- cibuľu
- olivový olej
- soľ, korenie, kôpor
- grécky jogurt
- kyslú smotanu
Ako budeme postupovať?
Ošúpané a nastrúhané šalátové uhorky ochutíme roztlačeným cesnakom. Pridáme cibuľku, kôpor, olivový olej a grécky jogurt s kyslou smotanou (v pomere 1:1). Všetko spolu rozmixujeme tyčovým mixérom, ochutíme soľou a čiernym korením. Necháme chvíľu postáť v chladničke a podávame s domácim chlebíkom.
Fantastický dip ku všetkému - Tzatziki
- uhorky
- cesnak
- kyslú smotanu alebo biely jogurt
- olivový olej
- cesnak
- soľ, korenie, kôpor
Ako budeme postupovať?
Uhorky ošúpeme a na hrubom strúhadle nastrúhame. Necháme ich stiecť z vody. Kôpor nakrájame na jemno a premiešame s uhorkami. Cesnak pretlačíme do pripravených uhoriek a pridáme smotanu, olivový olej, a soľ. Všetko poriadne premiešame a dáme na hodinku do chladničky. Ideálne nielen ako zálievka do šalátov, ale aj ako dip k rôznym tyčinkám, či omáčka k mäsku, či chlebu. Vrele odporúčam.
Svieža uhorková limonáda
- uhorku
- limetku alebo citrón
- vodu
- rôzne bylinky, napríklad mätu
- prípadne, domáce sirupy podľa chuti
Ako budeme postupovať?
Ošúpanú uhorku nakrájame na malé kúsky, zalejeme šťavou z limetky alebo citróna a dolejeme perlivou či obyčajnou vodou. Pre spestrenie môžeme pridať rôzne druhy domácich sirupov (napríklad bazový je úplná pecka) alebo sa pohrať s rôznymi bylinkami (kombinácia s mätou nemá chybu).
Táto limonáda nás postaví na nohy, keď sme to večer predtým neodhadli s konzumáciou alkoholu :-). A osvieži malých i veľkých počas celého dňa.
PS: Nezabudni si z letnej úrody odložiť nakladané kyslé uhorky aj na zimu :-).
Ďalšie letné články, ktoré ťa budú baviť:
Ako vyskladať chutný a zdravý šalát?
Prečo je cuketa kráľovnou letnej záhradky?
Ako na správne mrazenie ovocia a zeleniny? Návod TU!
Som inštruktorka Aerobiku, Zumby a Interval tréningu. Taktiež som šťastnou maminou dvoch chlapčekov. Prispievanie na blog fitshaker.sk považujem za úžasnú možnosť podeliť sa so svojimi poznatkami a skúsenosťami s ďalšími nadšencami športu a zdravého životného štýlu.