Poznáme ho ako „slnečný vitamín“
V útlom veku je ho menej kvôli ochrane detskej pokožky pred priamym slnečným žiarením, v neskoršom veku ho zase telo nie je schopné z prijatých slnečných lúčov toľko vytvoriť ako v mladosti.
Nedostatok vitamínu D je nebezpečný!
- Jeho nedostatok v útlom veku môže mať za následok zvýšené riziko vzniku cukrovky typu 1, rôznych alergií, astmy, predčasného kôrnatenia ciev v dospelom veku.
- Málo vitamínu D dramaticky zvyšuje riziko srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice. Po prekonanom infarkte a mŕtvici sa ľudia s nízkou hladinou vitamínu D pomalšie a horšie zotavujú ako tí, ktorí ho majú dostatok.
- S nízkou hladinou vitamínu D je spojené väčšie riziko rôznych typov rakoviny, vrátane rakoviny prsníkov, prostaty a hrubého čreva.
Nedostatok vitamínu D prispieva k únave a depresii.
Aké sú benefity vitamínu D?
- autoimunitnými ochoreniami ako sú napr. skleróza multiplex, zápalové ochorenia čreva.
- pľúcnymi ochoreniami. Dostatok vitamínu D znižuje negatívny dopad fajčenia na dýchací systém, zmierňuje prejavy chronickej obštrukčnej choroby pľúc o viac ako 40%.
- infekciami (vrátane chrípky a nachladnutia). Vitamín D mobilizuje imunitný systém do boja proti infekciám. Určite je lacnejšie, bezpečnejšie, efektívnejšie mať optimálnu hladinu vitamínu D, ako sa nechať očkovať proti chrípke.
V detskom a pubertálnom veku je podčiarkovaný význam vitamínu D pre zdravý vývoj kostí a chrupu, keďže vitamín D pomáha udržiavať optimálny pomer medzi vápnikom a fosforom v tele. V tomto období je dôležitý aj pre správny vývoj centrálneho nervového systému.
Počas tehotenstva napomáha správnemu vývoju kostry budúceho dieťatka a v období dojčenia je dôležitý pre maminu kvôli dostatočnej tvorbe mliečka.
V detstve sme o ňom počúvali veľa – jedz veľa rýb (áno, aj tie sú zdrojom vitamínu D), aby sa Ti správne vyvíjala chrbtica. Tento vitamín pôsobí totiž ako prevencia vzniku krivice.
Kde ho ešte okrem slnka ho nájdeme?
Okrem pôsobenia UV žiarenia môžeme vitamín D dopĺňať správnou stravou – najviac ho obsahujú tučné ryby (ako kapor, zubáč, losos) a rybí olej, pečeň rýb, vaječný žĺtok, mliečne výrobky a mlieko, kokos, avokádo, kakao. Hmm, mňam, samé dobré veci :-).
Pre ilustráciu len uvediem, že dennú dávku pokryjú tri vaječné žĺtky a 200 g porcia ryby.
Okrem prirodzenej formy je dostupný vitamín D aj vo forme kvapiek. Treba dávať pozor na dávkovanie. Pri opaľovaní nehrozí predávkovanie vitamínom D, pri suplementácii doplnkami však áno.
Kto potrebuje viac vitamínu D?
- obézni ľudia – u nich sa ukladá do zásob tuku a nie je ho dosť k dispozícii pre potreby buniek,
- starší ľudia a mamičky dojčiace svoje deti,
- ľudia s obmedzeným príjmom správnych tukov v strave,
- osoby s prirodzene tmavšou pleťou.
Ako získať zo slniečka vitamínu D čo najviac? Prečítaj si aj náš druhý článok tu.
Množstvo skvelých receptov aj s vyššie spomínanými surovinami nájdeš v našich knihách:
Som inštruktorka Aerobiku, Zumby a Interval tréningu. Taktiež som šťastnou maminou dvoch chlapčekov. Prispievanie na blog fitshaker.sk považujem za úžasnú možnosť podeliť sa so svojimi poznatkami a skúsenosťami s ďalšími nadšencami športu a zdravého životného štýlu.