Prečo je jarné upratovanie dôležité nielen pre domácnosť, ale aj pre teba?

Začal sa ti nenápadne prihovárať prach na poličke? Počuješ búrlivé konverzácie omrviniek za sporákom? Neznervózňuje ťa tá neprehľadná špajza? Chodíš s chuťou do tej lepkavej chladničky pre svoje zdravé potravinky? Súcitíš s botníkom, ktorý slintá po mydlovej vode? Ako sa ti spí v spálni, v ktorej od dverí hádžeš šípku do postele, lebo je zaprataná niečím, o čom už ani netušíš, čo tam vlastne hľadá? Pamätá si ešte vnútro tvojho auta vôňu čistiaceho prostriedku a dotyk mokrej látky, ktorá ho starostlivo čistila? Máš vo svojej knižnici naozaj prehľad, alebo je to skôr neorganizovaný úložný priestor, kde leží všetko možné, čomu si nenašla iné vhodné miesto?… Možno preháňam a možno opisujem reálne situácie. Veď stane sa, že na niektoré veci proste nemáme istú dobu čas a darí sa nám ich prehliadať, prekračovať, odkladať.

 

Je tu vynikajúca správa!

Práve teraz nám život veľkoryso dáva priestor mnoho vecí zmeniť, napraviť. Okrem toho, že mnohí z nás máme zrazu viac času na seba, na svoju rodinu, svoju domácnosť; vonku nám príroda jasne dáva najavo príchod ďalšieho krásneho obdobia. Preto je toto sezónne upratovanie spomínané s väčším dôrazom.

energia

 

Jarné mesiace v nás prebúdzajú uvedomenie, že práve teraz je príležitosť, aby sa robili zmeny nielen v našich príbytkoch; aby sme pustili Slnko zasvietiť aj tam, kde bola dlhší čas tma.

Poďme vypratať izby, prehodiť nábytok, nájsť stratené, prebudiť uspaté, všimnúť si ignorované, vyčistiť zanedbané, zalepiť rozbité, prehodnotiť potrebné a nepotrebné, darovať zvyšné, poďakovať doslúženému.

A je úplne jedno, či začneš garážou, pivnicou, obývačkou alebo skriňou; či ti to bude trvať jeden deň alebo dva týždne.

 

Buď prítomná tam, kde si, s tým, čo robíš. Buď so sebou, v sebe

Všetko je o večne spomínanej energii. Staré čínske umenie (učenie) Feng Shui o tom vedelo mnoho a do dnes ľudia čerpajú z ich múdrostí. Nemusíš o nej teraz na rýchlo študovať. Jej princípy, zmysel, ti posunie dobrý pocit. Veď hlavná myšlienka je návrat k intuitívnemu spôsobu života.

A vyskúšame si len jeden príklad. Pozrime sa na takú chodbu, predsieň v dome/byte, ktorá symbolicky predstavuje ústa príbytku. (Nie je to tak? Vstupnými dverami všetci vchádzajú i vychádzajú. Je to miesto vítania i odprevádzania.)

situácii A

Otvárate dvere a vstupujete do chodby, kde vás privíta pohľad na rohožku od blata a chlpov domáceho miláčika. Pred sebou vidíte naskladané kartónové škatule do tvaru veže, o ktorých niet pochýb, že tam majú čestné miesto už dlhé mesiace. Vedľa nich sedí plné igelitové vrece smetí, ktoré čaká na vynesenie do kontajnera. Čudný zápach sa nedá neregistrovať. Pri botníku ležia na zemi troje papuče s teniskami, ktoré len ťažko žiadajú o svoje miesto. Aby si si zavesila kabát na vešiak, musíš opatrne prejsť okolo dvoch vysokých kvetináčov akýchsi rastlín, ktoré nevyzerajú veľmi nadšene, že stoja niekomu v ceste. Okno na chodbe sa dá len ťažko otvoriť, pretože jeho parapeta jasne slúži ako odkladací priestor rôznych sošiek po babičke, ktorým sa (zatiaľ) nenašlo iné miesto. Priestor si delia s dvoma malými kvetináčmi, ktorých listy a kvety sa tlačia medzi sebou a súperia o viac voľnej plochy.

čistota

 

Situácia B

Je už asi v tvojich predstavách jasná. Niečo takéto?

Čistenie

(Ak máš práve teraz super pocit z toho, že takto podobne to vyzerá u teba doma, že dbáš o voľný tok energie, priestor tvojho príbytku má možnosť dýchať, dbáš o striedmu organizovanosť predmetov a nepreplňovanie zbytočnosťami, teším sa s tebou :-).)

No ak priznávaš, že by to chcelo po dlhej dobe nejakú hodinku na vykonanie zmien, máš moju plnú podporu. Hor sa do upratovania J)

 

Ako asi koluje energia v situácii a v B?

Ak energia neprúdi tak ako by mala, má niekde zatarasenú cestu, tak sa stane, že sa niekde hromadí (odkladanie vzácností do šuflíka, kde strácajú význam), alebo sa niekam ani nemá možnosť dostať (zaprataný perinák pod posteľou). Takto môžu byť isté miesta nielen v tvojom príbytku tzv. mŕtve, nedostupné. To úzko súvisí so zdravotným stavom obývajúcich tento priestor; o naštrbených vzťahoch s ľuďmi, s ktorými žiješ; o opakujúcom sa probléme; neúspechu v práci, škole atď. Darmo budeš chcieť byť vo vnútornej pohode, ak máš doma sklad či nesystematický chaos.

Je to všetko o cirkulácii, o prúdení. V celom živote.

tok

Preto tiež platí, že človek nemá byť otrokom domácnosti, ale nechať domácnosť slúžiť jemu. To znamená, že ako sa postarám o svoj životný priestor, tak sa oň postará o mňa.

To, že sa pri upratovaní pália kalórie a človek sa vie nejedenkrát poriadne zapotiť, si si iste prečítala už v mnohých článkoch. To, že sa pri tejto činnosti uvoľňujú hormóny šťastia, tiež nie je žiadna novinka. Sú to benefity týchto aktivít, ktoré sú asi pre každú z nás potešujúce. A ak spomeniem slovko psychohygiena, bude ti asi známe.

(Psyché ako duša, hygiena ako očista. Úplne jednoducho povedané – proces, v ktorom sa čistí naša duša.)

„…podľa Ipsos štúdie¹ už samotný akt upratovania prináša uvoľnenie. Biometrická štúdia ukázala, že ľudské telo reaguje na upratovanie rovnakým spôsobom ako reaguje na sledovanie pretekov áut – s návalom adrenalínu a zlepšenou náladou.“

„Vedci použili lekárske zariadenie na zápästie na zaznamenanie zmien v galvanickej kožnej reakcii (GR = galvanic skin reponse) a v srdci, kým vykonávali viaceré upratovacie práce v kuchyni. Tieto zmeny v pote a v tepe srdca signalizujú intenzitu emocionálneho vzrušenia. Obe reakcie sú automatické a dejú sa bez vedomia ľudí.“

No podľa mňa, takmer všetko, čo sa deje bez vedomia, podvedome, môžeme dostať o úroveň vyššie a tak aj upratovať VEDOME.

Psychohygiena

Moja hlavná otázka k tebe teda znie:

 

Upratuješ s týmto zámerom, resp. upratuješ vedome?

Každé upratovanie, do ktorého sa pustíš, v tvojom vnútri prehádže veci na iné miesta… A to treba využiť!

Chce to však systém.

#1 : Všetko má svoj postup, začiatok, aj koniec. Nezdá sa ti, že aj pri vykonávaní bežných každodenných vecí (ako napr. umytie riadu) si v hlave určuješ, kde začneš? (napr. vyhrnutím rukávov).

# 2: Je super ujasniť si, čo chceš zmeniť alebo naopak, čomu chceš nechať pôvodné miesto.

# 3: Ak začneš vedome upratovať, treba prijať isté veci:

  • Budeš robiť aj veci navyše, tie ktoré si si nenaplánovala. Pretože, keď je žena vo „švungu“ a ešte aj prijíma novú životodarnú silu, povymýšľa kadečo nové, čo sa jej bude žiadať urobiť, zmeniť, vylepšiť.
  • Vzdáš sa niektorých vecí. Vtedy je na mieste v duchu poďakovať každému jednému predmetu, ktorý ti akokoľvek slúžil, či neslúžil. (I osobe, ktorá ti ho darovala, alebo odporučila; miestu, kde si si ho zadovážila atď.) Urči jeho ďalšie miesto, kam poputuje a dôveruj svojmu rozhodnutiu, aj keby to mal byť kôš.
  • Zabudneš ako plynie čas. (Možno zabudneš aj uvariť rodine večeru :-D)
  • Vytvoríš zmenu, na ktorú si budeš zvykať. No môžem vyhlásiť, že iste s radosťou. Prinesie so sebou nový vzduch, nové nápady, obnoví iskru, zlepší rôzne oblasti života. (Aj partner, ktorý to najskôr chlapsky ofrfle, to neskôr ocení ;-).)

psychohygiena aktivity

 

Tip pre páry či rodiny

Zapoj do tohto očistného procesu aj ostatných v domácnosti. Môžete upratovať spolu. Podeľte si prácu. Nech nikto nie je podriadený ani nadriadený. Nech má každý zodpovednosť za to, čo bude vykonávať a aký bude jeho výsledok. Vopred sa dohodnite na čase, kedy s činnosťou skončíte. Určite si spoločný cieľ, určite spoločnú odmenu, aktivitu, ktorá vás bude čakať na konci.

Aby sme nezabudli!

Ani naše informačné „smeti“ by nemali ostať nepovšimnuté. V dnešnej dobe máme predsa množstvo úložných priestorov aj v našich PC, mobiloch. Preto je fajn počas tohto veľkého upratovania vyčleniť aj pár hodín pre tieto technológie a pošpárať sa v našej mailovej schránke, v priečinkoch mobilu, na ploche tabletu či počítača a odľahčiť aj tie, pre náš lepší prehľad.

tu a teraz

Na záver

Ak chaos vládne v našich izbách, zásuvkách, priečinkoch, rovnaký chaos prežívame v našom živote. V upratanom, organizovanom príbytku sa cítime harmonicky rovnako ako v upratanej hlave.

 

Keď už budeš mať všetko upratané, nezabudni aj na seba. Dopraj si napríklad svoje obľúbené cvičenie ;-).

cvičenie doma

 

Prečítaj si aj:

Úzkosť a strach: 3 praktické tipy ako s nimi pracovať

Ženskosť. 6 tipov ako ju v sebe podporiť a kultivovať!

Prečo je dotyk v našom živote dôležitý? Objav jeho čaro

 

 Zdroj:

1. Prečo je upratovanie psychohygiena

Lucia Blahová

Článok bol pridaný dňa 11/04/2020 a zaradený do kategórie: Sebarozvoj a motivácia   |   Autor: Lucia Blahová

Komentáre